Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Athena Pallas*****

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009
A stat cineva in Athena Pallas din Nikiti?ma intereseaza parerile despre acest hotel.

#2
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010

View Postmichirec, on 17th January 2011, 16:04, said:

A stat cineva in Athena Pallas din Nikiti?ma intereseaza parerile despre acest hotel.


Am mai scris despre hotel //forum.softpedia.com/index.php?showtopic=199069&st=4068. Nu este chiar in Nikiti, ci la aproximativ 8-9 km. Resortul nu este chiar de 5*, asa cum afiseaza ei , dar ofera servicii bune, iar raportul calitate pret este excelent. Nu recomand hotelul celor ce merg fara masina deoarece este destul de izolat , iar plaja nu e grozava,insa  prin imprejurimi sunt plaje foarte bune.  Am facut deja rezervare early booking la hotel pentru luna august.

#3
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postmichirec, on 17th January 2011, 16:04, said:

A stat cineva in Athena Pallas din Nikiti?ma intereseaza parerile despre acest hotel.
Anul trecut am stat si a fost ok(locatie,curatenie,personal,papica,etc)iar ca parte negativa va pot spune ca:plaja este naspa iar resortul este retras ,asa ca cel mai bine este sa mergeti cu masina personala sa va puteti misca in voie.tcb

#4
ralugabiro

ralugabiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2011
anul trecut in iunie am fost  :peacefingers:
conditiile sunt foarte bune, plaja lipseste putin, insa ca variante daca sunteti cu masina puteti merge la neo marmaras pentru plaja, e superba, plus ca oraselul este plin de viata, magazine si taverne
in perioada in care am fost noi, sfarsitul lui mai inceputul lui iunie, plajele din neo marmaras erau pustii, asa ca ne-am simtit mai mult decat bine

cat despre conditiile din hotel, nu aveai de ce sa te plangi, curatenia se face zilnic, oamenii sunt draguti si dornici sa te faca sa te simti bine, exista variante de petrecere a timpului seara in hotel (ex. seara greceasca, concert muzica langa piscina..etc)

noi ne-am simtit excelent acolo

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postralugabiro, on 24th February 2011, 16:10, said:

anul trecut in iunie am fost  :peacefingers:
conditiile sunt foarte bune, plaja lipseste putin .....

Mai exact, plaja lipseste aproape cu desavarsire!
Exista in schimb vegetatie si liniste... ceva de vis!
Iar ca plaje, sunt o multime: N Marmaras intr-adevar (in sud, spre Porto Carras), Nikiti etc etc....      :peacefingers:

Edited by BlueKing-69, 24 February 2011 - 17:00.


#6
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010

View PostBlueKing-69, on 24th February 2011, 16:59, said:

Mai exact, plaja lipseste aproape cu desavarsire!
Exista in schimb vegetatie si liniste... ceva de vis!
Iar ca plaje, sunt o multime: N Marmaras intr-adevar (in sud, spre Porto Carras), Nikiti etc etc....      :peacefingers:


#7
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
de aprox. 2 ani si jumatate nu a mai mers nimeni la acest hotel ?
eu mai am putin peste 2 sapt si merg aici. m-ar ajuta niste pareri ceva mai recente. am rezervat (in urma sfaturilor de pe alte forumuri) camera dubla superioara. atat pt dimensiunea destul de generoasa cat mai ales pt "prezenta" parchetului deoarece sunt insotit si de "pustiul" meu de numai 11 luni care are manifesta o simpatie deosebita fata de podele (mai ales de pierdut cat mai lult timp acolo).
cel mai tare ma intereseaza starea de degradare sau intretinere a locului de joaca exterior si daca exista si unul interior. orice alta informatie este binevenita daca este de data recenta.

#8
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010
Am fost la acest hotel in 2009, 2011 si 2012 .In primii  doi ani era un loc de joaca exterior destul   de slabut ( un tobogan , un leagan ), insa in anul 2012 l-au desfiintat  , ramanand  doar spatiul cu nisip destinat acestuia .Poate ca l-au refacut in 2013. Au si un loc de joaca interior despre care nu pot spune nimic pentru ca fetele mele nu l-au folosit Va recomand sa cereti o camera la parter , pentru ca au niste terase generoase. .

#9
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Poststefs, on 22 aprilie 2014 - 17:10, said:

Am fost la acest hotel in 2009, 2011 si 2012 .In primii  doi ani era un loc de joaca exterior destul   de slabut ( un tobogan , un leagan ), insa in anul 2012 l-au desfiintat  , ramanand  doar spatiul cu nisip destinat acestuia .Poate ca l-au refacut in 2013. Au si un loc de joaca interior despre care nu pot spune nimic pentru ca fetele mele nu l-au folosit Va recomand sa cereti o camera la parter , pentru ca au niste terase generoase. .
multumesc pt info.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am fost in 2010 si nu mi-a placut inghesuiala din restaurant. Era un loc de joaca interior care arata foarte bine . Hotelul e ok, au si program artistic seara, mancarea e buna, plaja e larga, personalul e ok.

#11
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010
Plaja larga ? E o gluma , nu-i asa?

#12
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Poststefs, on 26 aprilie 2014 - 21:55, said:

Plaja larga ? E o gluma , nu-i asa?
Cred ca da. :) E stramta, cu nisip naspa si apa cu pietre la intrare.

@Searchmann,
Dupa sejurul meu din sept 2012 am scris asta:
Prima oara in Halkidiki-Sithonia....va fi si ultima.
Am avut un sejur de 7 nopti, in zoan Elia Beach, la jumatatea distantei intre Neos Marmaras si Nikiti. Hotel Athena Palce Village 5*.
Incep cu partile bune: apa si plajele. Ne-a placut apa-cristal de la plajele Karidi si Kalamitsi. Si plajele Sarti, Toroni si Agios Ioannis erau ok. Neos Marmaras e un orasel simpatic, la fel si zona de faleza din Nikiti, cu cateva terase super. Sarti are preturile cele mai bune la mancare si micul shopping. Peisaje interesante, panorama super a muntelui Athos de la Kalamitsi.
Partile rele sunt legate in principal de hotel, care nu avea nici o legatura cu 5*, poate undeva la 3*. Camera dubla superioara decorata in stil traditional, cu covor de iuta si pereti zugraviti neuniform. partea buna era frigiderul si o terasa generoasa. Am avut doar apa calduta primele doua seri, apoi m-am razboit zilnic cu cate 1-2 gandaci. Micul dejun relativ indestulator, cu exceptia mezelurilor, sunca/salam grase si fara gust. In rest, fara se exceleze aveau, omleta,branza/cascaval, salate, masine, unt, gem, fructe uscate si proaspete, ceai/cafea/lapte. Alta ciudatenie era ca tot ce tinea de spa se platea(cu exceptia piscinei). 30 euro/juma de ora masaj, 10 euro/juma de ora jacuzzi, etc. Incredibile preturi. Aspectul general al hotelului nu m-a convins, raportul calitate pret nefiind ok.
Una peste alta, i-am facut hatarul nevestii cu Grecia, dar doar pentru plaja si apa nu ma mai intorc in Halkidiki, poate pe vreo insula.
Si cateva preturi: motorina 1.55-1.60 eur, benzina 1.70-1.75 eur, gyros 7 euro, souvlaki 7 eur, bere sticla la terasa 3 euro(in market 0.8-1 euro), tzatziki 4 euro. Si o ciudatenie mai la toate tavernele: apa plata 1 l - 1 eur, si apa gazoasa 0.25 l - 1.5 eur. La market bax de 6 ape 1,5 - 1.30 eur.
Mancarea intradevar nu f scumpa dar deloc variata, dulciuri slab reprezentate, inghetata 2 eur cornetul.
Cam atat, deocamdata.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Poststefs, on 26 aprilie 2014 - 21:55, said:

Plaja larga ? E o gluma , nu-i asa?

Imi cer mii de scuze. Au trecut 4 ani si am confundat numele hotelului care incepe tot cu A. Am stat la Anthemus Sea Beach. Am stat intr-una din suitele cu piscina care se vad in imagine si plaja era larga asa cum am scris iar mancarea buna si variata. Daca ati fi intrata pe site-ul lor athena-palas.gr ati fi vazut ca au plaja ingusta

UIte si o poza(cea din dreapta) cu plaja de la Athena -Palace de pe site-ul hotelului.

Attached Files


Edited by Freddy12, 27 April 2014 - 10:10.


#14
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postnniki, on 26 aprilie 2014 - 22:46, said:

Cred ca da. Posted Image E stramta, cu nisip naspa si apa cu pietre la intrare.

@Searchmann,
Dupa sejurul meu din sept 2012 am scris asta:
Prima oara in Halkidiki-Sithonia....va fi si ultima.
Am avut un sejur de 7 nopti, in zoan Elia Beach, la jumatatea distantei intre Neos Marmaras si Nikiti. Hotel Athena Palce Village 5*.
Incep cu partile bune: apa si plajele. Ne-a placut apa-cristal de la plajele Karidi si Kalamitsi. Si plajele Sarti, Toroni si Agios Ioannis erau ok. Neos Marmaras e un orasel simpatic, la fel si zona de faleza din Nikiti, cu cateva terase super. Sarti are preturile cele mai bune la mancare si micul shopping. Peisaje interesante, panorama super a muntelui Athos de la Kalamitsi.
Partile rele sunt legate in principal de hotel, care nu avea nici o legatura cu 5*, poate undeva la 3*. Camera dubla superioara decorata in stil traditional, cu covor de iuta si pereti zugraviti neuniform. partea buna era frigiderul si o terasa generoasa. Am avut doar apa calduta primele doua seri, apoi m-am razboit zilnic cu cate 1-2 gandaci. Micul dejun relativ indestulator, cu exceptia mezelurilor, sunca/salam grase si fara gust. In rest, fara se exceleze aveau, omleta,branza/cascaval, salate, masine, unt, gem, fructe uscate si proaspete, ceai/cafea/lapte. Alta ciudatenie era ca tot ce tinea de spa se platea(cu exceptia piscinei). 30 euro/juma de ora masaj, 10 euro/juma de ora jacuzzi, etc. Incredibile preturi. Aspectul general al hotelului nu m-a convins, raportul calitate pret nefiind ok.
Una peste alta, i-am facut hatarul nevestii cu Grecia, dar doar pentru plaja si apa nu ma mai intorc in Halkidiki, poate pe vreo insula.
Si cateva preturi: motorina 1.55-1.60 eur, benzina 1.70-1.75 eur, gyros 7 euro, souvlaki 7 eur, bere sticla la terasa 3 euro(in market 0.8-1 euro), tzatziki 4 euro. Si o ciudatenie mai la toate tavernele: apa plata 1 l - 1 eur, si apa gazoasa 0.25 l - 1.5 eur. La market bax de 6 ape 1,5 - 1.30 eur.
Mancarea intradevar nu f scumpa dar deloc variata, dulciuri slab reprezentate, inghetata 2 eur cornetul.
Cam atat, deocamdata.
salut,

daca astea sunt conditiile la 5* atunci sa leg un 2* care sa aiba real -1 margareta ?

sunt conditionat de vreme, distanta si perioada, deoarece merg cu un copil de 11 luni pe care nu am vrut sa-l "testez" cu o calatorie cu avionul (consider ca e prea mic). nu pot merge mai departe de 7-800 km (adica 8-9 ore) pt ca atat doarme noaptea (plec la 11 seara si sper sa ajung fara sa se trezeasca dimineata). nu sta mai mult de 1 ora in scoica sau scaun cat este treaz. in plus sotia revine la serviciu la 1 iunie si nu mai beneficiaza de concediu pana la toamna, deci trebuia sa plec la inceputul lunii mai.

avand in vedere conditiile enumerate mai sus, ce sugestie de destinatie unde sa se poate sta macar la plaja (apa nu este destul de calda pt baie) poti avea (excluzand nordul Greciei - halkidiki si Thasos) ????

#15
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010
Încearca Cronwell Platamon Resort în Platamonas. Nu am fost acolo , am vrut sa fac rezervare pentru anul acesta , însă nu am mai gasit locuri în luna august . Are review-uri foarte bune de când l-au preluat rusii.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca Creta, e cea mai sudica locatie dar acum doi ani de 1Mai a fost destul de rece, mai ales seara.Doar ca trebuie sa iei avionul.  Nu te duce la Hersonissos. E mai curat si mai civilizat la Rethimnon. la 7-800 km doar nordul Greciei e accesibil. In Sithonia-Halkidiki am sta acum 9 ani la Blue Dolphin si a fost bine. Am avut camera dubla superior, a fost mare, impartita in doua, o parte cu dormitor si o parte cu canapele ca  un fel de living iar in fata era o terasa cu o masuta si 2 fotolii. Mancarea era buna, locul e foarte frumos iar in Metamorphosi e o taverna unde au peste si fructe de mare preparate excelent. Parca Vasilis ii zice dar ma mai gandesc ca au trecut niste ani. Oricum noi am fost 2 ani la rand la Blue Dolphin si nu ne-a parut rau. Doar baia e cam mica dar au un loc de joaca foarte frumos

Attached Files


Edited by Freddy12, 28 April 2014 - 09:56.


#17
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Poststefs, on 28 aprilie 2014 - 09:46, said:

Încearca Cronwell Platamon Resort în Platamonas. Nu am fost acolo , am vrut sa fac rezervare pentru anul acesta , însă nu am mai gasit locuri în luna august . Are review-uri foarte bune de când l-au preluat rusii.
am analizat si acest resort. locul de joaca care seamana cu un aquapark este foarte bun pt copii ceva mai mari 3-4 ani. un bebelus de 11 luni nu il poti lasa sa se balaceasca in piscina plina de clor sau alte substante folosite in mod curent pt curatenie si dezinfectare. nu vorbesc de posibilitatea "degustarii" cat mai ales de "atacul" asupra pielii extrem de sensibila si delicata.

View PostFreddy12, on 28 aprilie 2014 - 09:48, said:

Incearca Creta, e cea mai sudica locatie dar acum doi ani de 1Mai a fost destul de rece, mai ales seara.Doar ca trebuie sa iei avionul.  Nu te duce la Hersonissos. E mai curat si mai civilizat la Rethimnon. la 7-800 km doar nordul Greciei e accesibil. In Sithonia-Halkidiki am sta acum 9 ani la Blue Dolphin si a fost bine. Am avut camera dubla superior, a fost mare, impartita in doua, o parte cu dormitor si o parte cu canapele ca  un fel de living iar in fata era o terasa cu o masuta si 2 fotolii. Mancarea era buna, locul e foarte frumos iar in Metamorphosi e o taverna unde au peste si fructe de mare preparate excelent. Parca Vasilis ii zice dar ma mai gandesc ca au trecut niste ani. Oricum noi am fost 2 ani la rand la Blue Dolphin si nu ne-a parut rau. Doar baia e cam mica dar au un loc de joaca foarte frumos
exclusa calatoria cu avionul.

sa stii ca aceste doua variante au ramas in finala: Athena Pallas si Blue Dolphin. am optat la inspiratie pt 5*. in plus parca zona de plimbare prin campus este ceva mai pitoreasca la Athena Pallas. sa nu uit a contat mult ca la Blue Dolphin camerele aveau pardoseala din gresie iar la Athena Pallas (dubla superioara) este din parchet. copilul meu nu merge inca singur si misuna in patru labe peste tot. e mai bine pt el pe parchet.

#18
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Luand in calcul toate conditionarile tale, eu unul nu m-as duce in Grecia. Las la o parte conditiile de cazare, nu e o tragedie nici la 3*, eu spuneam doar ca asteptarile de la 5* nu s-au confirmat. Insa Sithonia e frumoasa sa o vizitezi, sa te muti zilnic pe o alta plaja. Cu copilul nu va fi deloc comod. In plus e un risc major ca la inceput de mai sa nu fie vreme de plaja. Si atunci pentru ce atata drum si efort? Sa stai in hotel la Spa si piscina nu renteaza financiar si asta gasesti si in tara. Apoi decat plaja in mai in Grecia mai degraba te arunci 2 weekenduri la Corbu/Vadu/Gura Portitei. Poate ca nici tie nu-ti plac serviciile si atmosfera oferite de plaja romaneasca, dar locurile astea sunt mai putin umblate si te poti bucura de mare si soare.

Edited by nniki, 29 April 2014 - 01:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate