Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

ar merita sa ma apuc de culturism?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
danbmw

danbmw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2011
am varsta de 16 ani aproape 17...chestia este ca sunt foarte slab...iar la varsta asta oare ar merita sa ma apuc de culturism?
adevarul e ca nu mananc eu foarte mult dar multi ma sfatuiesc sa merg la sala si sa iau vitamine si o sa ma ingras...
mas apuca dar nu stiu daca merita...daca nu ai grasime pe tine rezolvi ceva cu culturismul? stiu ca imi intaresc muschii dar intrebarea e daca mi se mareste oarecum corpul?

#2
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Nu cred. Mai bine te-ai pune serios pe mancare.. si de-abia apoi sa te apuci de culturism. Nu strica nici putin efort fizic de acum dar eu as zice sa nu incepi serios pana nu mai pui ceva kg pe tine :D

Edited by proIntel, 16 January 2011 - 22:53.


#3
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Mai intai apuca-te de mancat si pe urma poti sa te duci la sala :peacefingers:

#4
silviugabor

silviugabor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 08.03.2007
Eu am 20 de ani si vreau sa ma apuc serios de sala. Sunt la fel de slab ca si tine, mi-a recomandat cineva sa ma duc la sala din nu stiu ce motive si din nu stiu ce explicatii (ideea e ca si slabanogii pot creste in musculatura).
Da-mi un PM si poate ne vom ajuta unul pe celalalt, iti zic si cu ce incep eu.

#5
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 danbmw, on 16th January 2011, 22:48, said:

am varsta de 16 ani aproape 17...chestia este ca sunt foarte slab...iar la varsta asta oare ar merita sa ma apuc de culturism?
adevarul e ca nu mananc eu foarte mult dar multi ma sfatuiesc sa merg la sala si sa iau vitamine si o sa ma ingras...
mas apuca dar nu stiu daca merita...daca nu ai grasime pe tine rezolvi ceva cu culturismul? stiu ca imi intaresc muschii dar intrebarea e daca mi se mareste oarecum corpul?

Daca mananci consistent si sanatos se depune cate ceva dupa 2-3 luni. Macar capeti o forma mai atletica. ;)
Eu eram penultimul in clasa la inaltime in clasa a 6-a cand m-am apucat de arte martiale care m-au ajutat sa cresc in inaltime. In clasa a 9-a trecusem de media la inaltimea. Apoi m-am apucat de tras de fiare fara prafuri. Prin clasa a 10-a nu puteau sa ma tina in loc 5 insi din cei mai inalti si mai facuti din clasa, desi aveam doar 1,70 si 60 de kg. Am deranjat toate bancile din clasa cu ei agatati de mine pana cand mi-au dat drumul din cauza ca dadeam cu ei in banci si se loveau. Nu aveam multa masa, dar aveam ... vana de taur. :)

Edited by archaeus5, 16 January 2011 - 23:14.


#6
silviugabor

silviugabor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 08.03.2007
Adica tu recomanzi si artele martiale !? :D

#7
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007

 archaeus5, on 16th January 2011, 23:13, said:

Daca mananci consistent si sanatos se depune cate ceva dupa 2-3 luni. Macar capeti o forma mai atletica. ;)
Eu eram penultimul in clasa la inaltime in clasa a 6-a cand m-am apucat de arte martiale care m-au ajutat sa cresc in inaltime. In clasa a 9-a trecusem de media la inaltimea. Apoi m-am apucat de tras de fiare fara prafuri. Prin clasa a 10-a nu puteau sa ma tina in loc 5 insi din cei mai inalti si mai facuti din clasa, desi aveam doar 1,70 si 60 de kg. Am deranjat toate bancile din clasa cu ei agatati de mine pana cand mi-au dat drumul din cauza ca dadeam cu ei in banci si se loveau. Nu aveam multa masa, dar aveam ... vana de taur. :)

Stii vorba aia: Mai minte omu' da' mai bea si apa.



Tu intrebi "Merita sa ma apuc de culturism?". Ce intrebare e asta? Inseamna ca nu esti gata sa te dedici sportului.
Traieste o viata sanatoasa, e de ajuns.

#8
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 silviugabor, on 16th January 2011, 23:20, said:

Adica tu recomanzi si artele martiale !? :D

Nu neaparat. Eu aveam probleme cu inaltimea, asa ca am luat eu hotararea sa practic arte martiale deoarece am considerat ca ma poate ajuta. Nu m-a sfatuit nimeni.
Am tras de fiare mai tarziu pentru ca aveam nevoie de forta, pe langa viteza, din motive personale ... Nu m-am bagat in batai niciodata. Nu am lovit pe nimeni niciodata cu toata forta.

 scrisit, on 16th January 2011, 23:28, said:

Stii vorba aia: Mai minte omu' da' mai bea si apa.

Mda .. habar nu ai de ce este capabila mintea si corpul uman. Practica un sport de performanta si apoi mai vorbim.

#9
andyyy_77

andyyy_77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.05.2007

 archaeus5, on 16th January 2011, 23:33, said:

Nu neaparat. Eu aveam probleme cu inaltimea, asa ca am luat eu hotararea sa practic arte martiale deoarece am considerat ca ma poate ajuta. Nu m-a sfatuit nimeni.
Am tras de fiare mai tarziu pentru ca aveam nevoie de forta, pe langa viteza, din motive personale ... Nu m-am bagat in batai niciodata. Nu am lovit pe nimeni niciodata cu toata forta.

"Cu toata forta" :naughty:...... interesant, nu de alta dar poate il omori :)).

#10
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 andyyy_77, on 16th January 2011, 23:41, said:

"Cu toata forta" :naughty:...... interesant, nu de alta dar poate il omori :)).

Vorbesti de parca nu au fost cazuri ...

#11
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007

 archaeus5, on 16th January 2011, 23:40, said:

Nu neaparat. Eu aveam probleme cu inaltimea, asa ca am luat eu hotararea sa practic arte martiale deoarece am considerat ca ma poate ajuta. Nu m-a sfatuit nimeni.
Am tras de fiare mai tarziu pentru ca aveam nevoie de forta, pe langa viteza, din motive personale ... Nu m-am bagat in batai niciodata. Nu am lovit pe nimeni niciodata cu toata forta.



Mda .. habar nu ai de ce este capabila mintea si corpul uman. Practica un sport de performanta si apoi mai vorbim.

Dupa 1 an de "fiare" nu se numeste performanta. Mai ales ca in propozitia ta ai folosit cuvantul "prafuri", cu atat mai putin nu ai habar despre ce vorbesti dar performanta..

#12
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 scrisit, on 16th January 2011, 23:43, said:

Dupa 1 an de "fiare" nu se numeste performanta. Mai ales ca in propozitia ta ai folosit cuvantul "prafuri", cu atat mai putin nu ai habar despre ce vorbesti dar performanta..

Nu ma refeream la tras de fiare ... La 14 ani deja tineam locul sensei-ului in unele zile. Aveam si elevi de peste 20 de ani si cativa ani buni de arte martiale.

#13
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
danbmw - Ce īnaltime/greutate !?
archaeus5 - Ce arte martiale!?

#14
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Aether, on 17th January 2011, 00:08, said:

archaeus5 - Ce arte martiale!?

Shotokan si cate putin din alte stiluri cu alti sensei (Aikido, Wushu Kung Fu, Kendo).

#15
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
archaeus5 - Ok, am īntrebat din cauza la curiozitate, ma bucur sa vad ca se mai practica si altceva īnafara de culturism + alergare (fara sa fiu īn vreun fel rautacios, dar parca ai momente īn care īti doresti sa mai faci si altceva pe lānga)
Sportul de contact (īmi place sa folosesc"sport de contact" - īn felul asta nu se supara nimenea daca trec doar: box, sau ceva anume, orice ai īncerca esti pe post de elev) te īnvata disciplina, te īnvata respect, te īnvata sa ai grija de corp, sa īti folosesti mintea, are si multe lucruri negative (accidente, program strict, poti sa avansezi mental, dar sa nu fie corpul 100% ON, sau poti sa patesti exact invers - sa īti lipseasca tehnica), daca nu esti atent te pomenesti la spital, sa zicem ca nu este ceva care sa īti permita sa visezi īn timp ce faci asa ceva

Edited by Aether, 19 January 2011 - 19:17.


#16
maxi02

maxi02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.04.2011

 archaeus5, on 17th January 2011, 02:02, said:

Shotokan si cate putin din alte stiluri cu alti sensei (Aikido, Wushu Kung Fu, Kendo).
si eu fac Shotokan

#17
sholo4ever

sholo4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.01.2011

 Aether, on 19th January 2011, 19:15, said:

archaeus5 - Ok, am īntrebat din cauza la curiozitate, ma bucur sa vad ca se mai practica si altceva īnafara de culturism + alergare (fara sa fiu īn vreun fel rautacios, dar parca ai momente īn care īti doresti sa mai faci si altceva pe lānga)
Sportul de contact (īmi place sa folosesc"sport de contact" - īn felul asta nu se supara nimenea daca trec doar: box, sau ceva anume, orice ai īncerca esti pe post de elev) te īnvata disciplina, te īnvata respect, te īnvata sa ai grija de corp, sa īti folosesti mintea, are si multe lucruri negative (accidente, program strict, poti sa avansezi mental, dar sa nu fie corpul 100% ON, sau poti sa patesti exact invers - sa īti lipseasca tehnica), daca nu esti atent te pomenesti la spital, sa zicem ca nu este ceva care sa īti permita sa visezi īn timp ce faci asa ceva

nu cred ca te invata disciplina, te īnvata respect, te īnvata sa ai grija de corp, sa īti folosesti mintea, mai mult decat culturismul unde tot ce faci numai asta faci disciplina, respect, te īnvata sa ai grija de corp, sa īti folosesti mintea, un stil de viata sanatos.  nu zic ca ce ai zis tu nu e corect si bine dar e mai multa matematica in culturism daca intelegi ce zic.


cat despre faptul daca e ok sa te apuci de culturism, nu e ok e foarte ok te ingrasi cu timpul. mananca mult si baga ''prafuri'' (nu stiu de ce le puneti in ghilimele ca nu te omoara numa daca eshti tantalau) trage de tine o sa ai pofta de mancare mai mare. cauta cure de ingrasare daca vrei sunt o multime de retete pt ingrasat. cauta sa faci exercitii pentru masa . e foarte ok sa te apuci de culturism sau orice alt sport.


sper ca nu am insultat pe nimeni cu mesajul asta, imi cer scuze daca da.

#18
axelmax

axelmax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2011
am 15 ani si m-am apucat cam de 2 luni sa mai fac exercitii cu gantere, flotari si abdomene.
am observat ca pectoralii nu sunt egali, pe partea dreapta sunt mai mici
imi puteti da niste sfaturi, ce ar trebui sa fac sau daca e ceva normal

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate