Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cultura verzei

- - - - -
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#523
omen66

omen66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.09.2020
Salutare, in zilele urmatoare urmeaza sa negociez un contract pentru o cantitate de cateva zeci de tone de varza. Ce preturi sunt la varza in zona voastra in momentul de fata? E cineva care vinde angro?

#524
gabriela-24

gabriela-24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2022
Salut,

sunt o incepatoare la gradinarit.Am plantat varza de toamna intr-un pat special pregatit ca sa o pot acoperi cu plasa pentru insecte.Varza a crescut extraordinar de frumos dar nu formeaza capatana.Banuiesc ca sunt foarte dese si ar trebui sa le mai raresc.Mai sunt sanse sa am cateva verze la toamna?


#525
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Vrei ca varza de toamnă să formeze căpățană la început de iulie,  când majoritatea încă nu au plantat?!
Pune câteva poze cum ai plantat,  eventual specifici distanța între rânduri și între plante.

#526
gabriela-24

gabriela-24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2022

View Postcorsica, on 07 iulie 2022 - 20:22, said:

Vrei ca varza de toamnă să formeze căpățană la început de iulie,  când majoritatea încă nu au plantat?!
Pune câteva poze cum ai plantat,  eventual specifici distanța între rânduri și între plante.

Nu stiu cand ar trebui sa inceapa sa se formeze capatana.Pusesem si poza dar cred ca ceva nu a functiinat cum trebuie.
Intre randuri am cam 30 cm si intre plante ca. 25 cm.

Attached File  20220705_200206.jpg   564.55K   31 downloads

#527
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Densitatea este foarte mare, eu plantez la 70 cm între rânduri și 40 cm între plante.

#528
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postgabriela-24, on 07 iulie 2022 - 19:37, said:

Am plantat varza de toamna intr-un pat special pregatit ca sa o pot acoperi cu plasa pentru insecte.Varza a crescut extraordinar de frumos dar nu formeaza capatana.
Banuiesc ca sunt foarte dese si ar trebui sa le mai raresc.Mai sunt sanse sa am cateva verze la toamna?
* Tehnologia culturii legumelor din grupa verzei.

View Postgabriela-24, on 07 iulie 2022 - 20:43, said:

Intre randuri am cam 30 cm si intre plante ca. 25 cm.
Spoiler

Edited by Eugen_D, 09 July 2022 - 01:24.


#529
gabriela-24

gabriela-24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2022
Multumesc frumos pentru ajutor!

#530
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Buna ziua.
Varza mea are doua probleme pe care nu le identific (din lipsa de experienta) pentru a incerca sa le tratez:
1. frunzele bazale sunt toate gaurite si incep sa fie gaurite si cele din centru. Afide albe nu am deloc, m-am uitat dupa alte ganganii si nu se vede nimic.
2. tot pe fruzele bazale au inceput sa apara pete mici galbeni care apoi pe masura ce se maresc devin maronii. Ce ar putea fi? La mine este la inceput dar vecinul are toata varza asa.

Am atasat niste poze pentru a vedea mai exact problemele.

Multumesc anticipat.

Attached Files



#531
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Postvdingo11, on 16 octombrie 2022 - 08:57, said:

1. frunzele bazale sunt toate gaurite si incep sa fie gaurite si cele din centru. Afide albe nu am deloc, m-am uitat dupa alte ganganii si nu se vede nimic.

Limacsi.

#532
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
Are sens sa dau cu ceva pentru ei sau odata cu racirea vremii nu vor mai fi activi?
La 2 identifica cineva cauza?

#533
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Nu are sens. Ce poti face este sa-i culegi. Ii ademenesti punand ceva scandura pe pamant si avand grija ca in stratul respectiv sa nu mai fie alta veetatie sub care sa se poata ascunde. Dimineata ei se vor adaposti sub scandurile alea pentru ca le asigura umiditatea.
Parerea mea este ca 2. nu e nici o prolema. Adica frunzele bazale sunt mai expuse, ele ating pamantul, e multa umiditate, nu cred ca e vreo boala care sa iti afecteze cultura. Dar poate se pricepe cineva mai bine la cultura verzei si are alta idee.

#534
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Trebuie combatuti neaparat acuma toamna, sa nu le dai timp sa-si depuna ouale in pamant, altfel anul viitor in primavara te vei confrunta cu o trupa de invadatori fomisti de zece ori mai numeroasa.

#535
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postclaudia313, on 17 octombrie 2022 - 17:47, said:

Parerea mea este ca 2. nu e nici o prolema. Adica frunzele bazale sunt mai expuse, ele ating pamantul, e multa umiditate, nu cred ca e vreo boala care sa iti afecteze cultura. Dar poate se pricepe cineva mai bine la cultura verzei si are alta idee.
Eu cred ca totusi este ceva deoarece tot se extinde.
Vecinul meu are pe toate frunzele astfel de pete - tot lotul acela este terminat.
Eu nu am mai avut pana acum asa ceva la varza. Aveam cate o frunza pe ici pe colo care se usca dar parca anul acesta ceva nu este in regula.
Nu am suprafata mare ca pun doar pentru mine pentru murat si sa am si ceva pentru iarna varza proaspata.
Mie mi se pare a fi: Nervatiunea neagra produsa de Xantomonas camperstris - https://www.botanist...i-legume-varza/
In anii precedenti imi faceam eu rasadul. Anul acesta era foarte mic si am cumparat vreo 50 de fire ca sa am ceva mai devreme. Acele semne au aparut prima data pe plantele cumparate si apoi s-a extins si cater altele ca erau impreuna pe aceeasi parcela. Am si alte doua zone unde deocamdata nu am nici o pata.
Cred ca este boala transmisa prin seminte de la rasadurile cumparate.
In plus vecinul meu a luat de la acelasi comerciant rasadul.

O sa caut pe net sa vad daca exista vreun tratament, sau poate stii cineva cu experienta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate