Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cultura verzei

- - - - -
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da dar pune inti varza si apoi continua cu rosiile pentru ca la varza o sa ii trebuiasca apa mai multa si atunci la rosii inchizi linia de picurare.

#38
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011
Este posibil ca  Trialeurodes vaporium - musculita alba de sera sa infesteze varza si in camp?? am in curte ceva varza si pe partea inferioara  sunt fluturi mici albi de aproximativ 2-3mm si au depus si oua se vad dar sunt mici de tot si frunzele sunt putin mancate , imi puteti spune daca este ea sau daca nu ce anume este?? si ceva metode de combatere :D

#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu sint  expert in cultura verzei ,anu asta am pus prima data.
este foarte posibil sa va apara toate dihaniile in varza dv inclusiv musculita de sera ,deci ca sa nu aveti necazuri
---tratati la fiecare 10 zile cu insecticid (eu de ex ca sa scap de atacul masiv al buhei verzei am folosit mospilan combinat cu decis in doza dubla fiecare si le-a luat dracu pe toate buhele :peacefingers: )
-sau mospilan cu confidor energy
oricum cautati sa dati insecticide bune si sa fie sistemice ca ramin in planta si cind ies dihaniile la atac mor imediat de cum maninca.

#40
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si daca tot este titlu topicului -cultura verzei,totul despre varza-se merita a scrie aici ca anu acesta piata a fost supra saturata de varza si in consecinta eu arunc o tona la gunoi din trei tone recoltate de pe 600 m patrati si restu de 2 tone care a fost comercializata a fost comercializata cu 0.4 sau 0.3 lei .daca scademsi costu transportului si taxa de piata mai imi ramine 0.3-0.2 lei pe kg .una peste alta e falimentara cultura de varza anu acesta.am cunoscuti care au cite 8000 m patrati si deja pregatesc discurile ca sa le bage in varza .deci paguba totala.la matca e 0.1 lei kg .
ps-ce ma deranjeaza cel mai tare e ca cei la care o duc o vind la taraba cu 1 leu .deci cistiga mai mult ca mine.
---si cred ca si la toamna o sa fie la fel de ieftina la citi pun varza de toamna.
nu mai pun varza niciodata. :confuzzled:

#41
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ba pune la anul, caci vor pune putini.  toti gandesc ca tine .
e specific noua: in anul in care e supraproductie pe un produs, anul urmator e criza. si invers. suntem ca oile ...

Edited by DDuras, 15 July 2011 - 10:22.


#42
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eram ca oile.......
din pacate si la anu o sa fie la fel deoarece in zona noastra in special galati sint foarte multe solare si eu cred ca mereu o sa fie la fel

#43
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

View PostDDuras, on 31st March 2011, 17:37, said:

Banuiesc ca folositi samanta de cumparat.  Dar stie cineva cum convingi varza sa faca samanta ? :) M-ar interesa.
Cultura verzei pentru producerea semințelor
Înființarea culturii se face toamna în luna octombrie. Pentru obținerea unei semințe pure trebuie să se semene fiecare soi la o distanță de 2000 m (vezi fișierul „distanțe minime de izolare la culturile semincere de legume”).
Se scoate varza cu radacina din locul unde a facut capatana apoi se procedeaza cam asa..... in mare:
După pregătirea terenului (arat, grăpat, discuit) se deschid rigole adânci de 18-20 cm, în care se așează plantele mamă, în așa fel încât căpățânile să fie la nivelul solului. Se tasează apoi pământul prin călcare, în jurul rădăcinilor plantei. După plantare se acoperă căpățâna cu un strat de pământ care se completează înainte de venirea înghețului până la 20-25 cm.
Distanța de plantare este de 90 cm între rânduri și 20-25 cm între plante/rând la soiurile timpurii, 35-40 cm la soiurile târzii.
Lucrări de întreținere
Primăvara devreme se descoperă căpățânile de pământ, apoi se execută crestarea acestora (în cruce) pentru a favoriza apariția tijelor florifere. Se fac 2-3 purificări biologice eliminându-se din cultură plantele netipice, slab dezvoltate și pe cele bolnave.
Pe suprafețe mici semincerii se sprijină de araci. Înainte de deschiderea florilor, se îndepărtează lăstarii slab dezvoltați de la baza tulpinii.
Pe tot parcursul vegetației se aplică aceleași lucrări de întreținere, ca și la cultura pentru consum.
Recoltarea semincerilor de varză se face începând din luna august, manual, în 2-3 etape din momentul în care o parte din fructele situate la baza plantei se îngălbenesc.
Tulpinile florale se taie de la bază, se leagă în snopi și se lasă la uscat câteva zile, în câmp, pe timp favorabil sau în șoproane, pe timp ploios.
Se extrag semințele uscate și se păstrează în borcane din sticlă sau săculeți din pânză, în locuri uscate și răcoroase.

#44
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Nu cred ca poate exista varza eco. Am luat anul trecut seminte din Carrefour, nu le-am stropit si rasadurile au fost mancate INETGRAL de niste viermi mari, verzi ca ele. M-am lasat de meserie.

#45
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
@Florina
Viermii aia cred ca trebiue sa-i culegi manual sau sa atragi ceva pasarele in gradina, casa te ajute.

Am aruncat in pamant niste resturi de varza acu vreo o luna jumate iar acum au aparut frunze de varza in 4 locuri. Daca am noroc o sa faca samanta.

#46
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postdinpoplaca, on 1st March 2012, 19:00, said:

Am aruncat in pamant niste resturi de varza acu vreo o luna jumate iar acum au aparut frunze de varza in 4 locuri. Daca am noroc o sa faca samanta.

Detaliaza, te rog!
Lucrurile nu se "pupa"!

#47
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postdanutz_2009, on 1st March 2012, 19:59, said:

Detaliaza, te rog!
Lucrurile nu se "pupa"!
Pai, tai varza si ramane chestia aia din mijloc unde a fost conectata cu tulpina. Alea le-am aruncat pe straturi in gradina impreauna cu alte resturi de vegetale din bucatarie, si varza a infrunzit.
Uite am fost afara cu lanterna si am facut o poza uneia dintre ele.

Attached File  IMG_20120301_190920.jpg   499.5K   212 downloads

#48
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Putin probabil sa inradacineze "chestia aia din mijloc".
Nu au ramas pe loc, asta toamna, radacini de varza?
Nu au picat, accidental, seminte de varza pe acolo?

Semintele se formeaza in anul doi!

Numai bine!

#49
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postdanutz_2009, on 2nd March 2012, 23:23, said:

Putin probabil sa inradacineze "chestia aia din mijloc".
Nu au ramas pe loc, asta toamna, radacini de varza?
Nu au picat, accidental, seminte de varza pe acolo?

Semintele se formeaza in anul doi!

Numai bine!
Nu am cultivat varza niciodata aici, si nici nu am avut seminte. Pe locul ala am avut doar iarba uscata si frunze uscate din anul trecut, pe care le-am pus deasupra pe iarba; nici macar nu am sapat. Frunzele ies din cotorul (fara tulpina si radacina) de varza pe care l-am aruncat acolo. Am cateva cotoare de varza ( daca asa se spune)care au infrunzit acolo.

Cert e ca ceva o sa creasca de acolo.

Edited by dinpoplaca, 02 March 2012 - 23:32.


#50
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Uite alta, iar langa ea creste si un cartof, din cojile de cartof ramase de la bucatarie.

Attached File  IMG_20120302_170330_1.jpg   86.34K   135 downloads

#51
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postdinpoplaca, on 3rd March 2012, 01:32, said:

Uite alta, iar langa ea creste si un cartof, din cojile de cartof ramase de la bucatarie.

Attachment IMG_2012...170330_1.jpg

Sa urmaresti atent zona asta!
Daca apar si cateva cepe si o rosie....lucrurile sunt clare!

Sanatate!

#52
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Asa arata varza acum. Deja face samanta, dar din pacate nu o sa o folosesc semintele pentru ca nu stiu daca varza originala nu o fost hybrida. A fost un experiment interesant pentru mine; niciodata nu am mai facut samanta de varza dar de acum inainte nu o sa mai cumpar. Oricum am vreo 3 soiuri de varza heirloom.

Attached File  IMG_20120403_143927.jpg   1.05MB   128 downloads

Astea sunt niste broccoli si kale. ( si altele)

Attached File  IMG_20120403_144207.jpg   1.84MB   122 downloads

Edited by dinpoplaca, 03 April 2012 - 21:01.


#53
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012

View Postdinpoplaca, on 3rd March 2012, 02:32, said:

Uite alta, iar langa ea creste si un cartof, din cojile de cartof ramase de la bucatarie.

Attachment IMG_2012...170330_1.jpg
"accidentul" asta s-a intimplat datorita faptului ca verzei nu i-a fost sectionat miezu mugurelui(capatana este un mugure imens) iar la partea inferioara a mai ramas o parte din cotor care a stat pe substrat umed si a facut radacini,rezultand minunea,insa nu va da productie asemeni unei verze normale.

#54
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Posttemerar, on 7th April 2012, 00:05, said:

"accidentul" asta s-a intimplat datorita faptului ca verzei nu i-a fost sectionat miezu mugurelui(capatana este un mugure imens) iar la partea inferioara a mai ramas o parte din cotor care a stat pe substrat umed si a facut radacini,rezultand minunea,insa nu va da productie asemeni unei verze normale.

Pai nu va da productie pentru ca e in al 2-lea an, si varza in al 2-lea an face seminte. De fapt va da productie, dar de seminte. ( sper ca ai vazut poza cu 2 posturi mai sus unde are deja seminte)

Edited by dinpoplaca, 07 April 2012 - 04:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate