Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pelerinaj Athos

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MM3

MM3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.11.2006
Anul acesta, in primavara, imi propun un pelerinaj la muntele Athos.
Pana la Ouranopolis voi merge cu masina personala, dupa care cu ferry-ul si cu autobuzele din Sfantul Munte.

Daca sunt doritori, in acest moment am disponibile doua locuri in masina.


Totodata, am o intrebare: stiti cumva date de contact (email sau rezervare online) pentru micile hoteluri din Karyes / Dafni?


Multumesc.

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Ai doar doua locuri in masina (pana la Ouranopoli) sau si doua permise pt Sfantul Munte?
Cand mai exact mergeti acolo?

La care manastiri mergeti?
Vreti telefoane de la reprezentantele unor manastiri la Karyes / Kareia?

Edited by BlueKing-69, 10 January 2011 - 13:15.


#3
MM3

MM3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.11.2006
Am locuri in masina. Permisele nu sunt nominale?

Telefoane de la manastiri am gasit, m-ar interesa telefoane de la mini-hotelurile / pensiunile din Kareia? Ar fi cam nepotrivit sa dau telefon la manastire pentru a intreba ce telefon are hotelul X...

#4
Caesar_iulian

Caesar_iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2007

 MM3, on 10th January 2011, 11:46, said:

Anul acesta, in primavara, imi propun un pelerinaj la muntele Athos.
Pana la Ouranopolis voi merge cu masina personala, dupa care cu ferry-ul si cu autobuzele din Sfantul Munte.

Daca sunt doritori, in acest moment am disponibile doua locuri in masina.


Totodata, am o intrebare: stiti cumva date de contact (email sau rezervare online) pentru micile hoteluri din Karyes / Dafni?


Multumesc.
Doamne ajută!

În primul rând în Athos nu exista hoteluri, singurul loc de cazare sunt mânăstirile, schiturile și chiliile - lucru bun, dealtfel, deoarece nu transformă Athosul într-un loc de agrement, turism (cum vrei să-i spui), ci într-un loc de rugăciune, unde toată "suflarea" are datoria sfântă de a participa la slujbe și rugăciunile în comun.

Îți pot oferi numere de telefon ale mânăstirilor ( http://www.mountatho...ry_info.ro.html - in general cel care raspunde stie engleza, dar cu greaca te descurci oriunde) . Recomandarea mea este să vizitezi și cele două schituri românești Lacu (00302377023636) și Prodromu (00302377023294) unde slujbele se oficiază în limba română (în majoritatea locurilor din Athos slujbele sunt în greaca veche).

Pentru a intra in Sfantul Munte o sa ai nevoie de o invitatie - suna la un schit romanesc si roaga-i frumos, iti vor face una.

In alta ordine de idei pregateste-te de ispite - cand omul se duce intr-un loc unde sufletul lui gaseste alinare si inaltare duhovniceasca aghiuta nu doarme, ci intra-n priza.

Sper ca ti-au fost de ajutor cele cateva randuri postate. Pentru orice alte informatii ma gasesti la [email protected].

#5
MM3

MM3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.11.2006
@Caesar: multumesc pentru informatii! Nu am spus hoteluri, am spus mini-hoteluri - locuri de gazduit.
In Kareia exista 3 mini-hoteluri - fiecare are cate 4 camere, de doua paturi. De la acelea ma interesau date de contact.

#6
TheAlphonso

TheAlphonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.11.2005
Salutare!

Pe data de 23 Ianuarie la ora 4 dimineata vom pleca din Bucuresti (4 persoane intr-o masina break) catre Ouranoupolis pentru un pelerinaj de o saptamana pe Muntele Athos. Daca mai este cineva interesat de un drum in tandem sa dea un semn aici.
Totodata v-as ramane recunoscator daca m-ati putea ajuta cu ceva propuneri de traseu tinand cont de datele de mai sus (masina este aporape de limita maxima cu tot cu bagaje).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate