Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Avantajele/dezavantajele caselor mici

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#73
Antiphonontis

Antiphonontis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2011
Cea mai mare investitie in viata, la unele persoane, este o casa, compromisul care este pana la urma, daca o fac mai mare poate nu o termin anul acesta, mai dureaza un an, dar la sfarsit sunt bucuros ca am spatiul meu de care se vor bucura si copii mei cand cresc mari si au familii, uitativa la italieni de exemplu, fac case imense sa locuiasca toata familia in ele, plus viitorii copii nepoti. Intr-un fel faci economii construind casa putin mai mare, nu trebuie sa te mai chinui peste 20 ani sa mai faci una ca vrea baiatul/fata sa stea in alta parte. Compromisul tine strict de bugetul fiecaruia, sau poate de terenul care il detine.
Decat sa fac o casa de 70-100 mp mai bine aman cateva din finisajele exterioare, sau terminarea unor camere si fac una mai mare de peste 160mp, ieftin se poate construi daca ai putina strategie.

#74
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
Relativ la "daca as avea bani / daca mi-as permite, as face o casa precum visez" ...

Top billionaires:  Bill Gates, Warren Buffet (cu averi estimatate destul de apropiate, mai schimba cateodata locul intre ei); urmatorii vin la distanta mare (1/2 din primii).
Casa lui Bill Gates: 6100mp, estimata la 150mil$, impozit de 1mil$/an
Casa lui Warren Buffet: casa normala cu 5 dormitoare (cumparata in 1958 cu $31.500, locuieste in ea in continuare).

Diferente de mentalitate.  Nu de buzunar.

#75
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mie imi iese  suprafata utila exclusiva a casei 146,27 mp in conditiile in care am socotit de 2 ori casa scarii. Garajul + centrala termica alipite casei insumeaza 30,95 mp, la care se adauga un pod peste garaj. Cum vi se par suprafetele astea ? La ce categorie se incadreaza ? Case mari sau mici ?

#76
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Inginerul_bv, on 19th January 2011, 11:30, said:

Mie imi iese  suprafata utila exclusiva a casei 146,27 mp in conditiile in care am socotit de 2 ori casa scarii. Garajul + centrala termica alipite casei insumeaza 30,95 mp, la care se adauga un pod peste garaj. Cum vi se par suprafetele astea ? La ce categorie se incadreaza ? Case mari sau mici ?

Se incadreaza la casa OK  :D

#77
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 Inginerul_bv, on 19th January 2011, 11:30, said:

Mie imi iese  suprafata utila exclusiva a casei 146,27 mp in conditiile in care am socotit de 2 ori casa scarii. Garajul + centrala termica alipite casei insumeaza 30,95 mp, la care se adauga un pod peste garaj. Cum vi se par suprafetele astea ? La ce categorie se incadreaza ? Case mari sau mici ?

Conteaza sa te multumeasca pe tine, in primul rand!
Restul conteaza prea putin...

Dpmdv, o casa de 150 mp este una echilibrata pentru o familie cu un singur copil.

 stk, on 18th January 2011, 22:30, said:

Relativ la "daca as avea bani / daca mi-as permite, as face o casa precum visez" ...

Top billionaires:  Bill Gates, Warren Buffet (cu averi estimatate destul de apropiate, mai schimba cateodata locul intre ei); urmatorii vin la distanta mare (1/2 din primii).
Casa lui Bill Gates: 6100mp, estimata la 150mil$, impozit de 1mil$/an
Casa lui Warren Buffet: casa normala cu 5 dormitoare (cumparata in 1958 cu $31.500, locuieste in ea in continuare).

Diferente de mentalitate.  Nu de buzunar.

Warren Buffet, jos palaria!
Iar Bill Gates e un excentric. Gradina este superba, insa "casa de 6100 mp", WTF???  :mellow:

#78
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
Mai degraba casa lui Warren Buffet se poate clasifica ca "excentrica" (mica) pentru un miliardar sau chiar si un milionar.  Casa lui Bill Gates (sau marimea ei, cel putin) pare mai degraba tipica.  Daca ea totusi ti se pare exagerata, atunci ce sa mai zicem de asta: http://en.wikipedia....ilia_(building)
- resedinta unui alt miliardar din top5
- 37.000mp spatiu util, 168 locuri de parcare, 27 de etaje, necesita pentru intretinere un personal format din 600 de oameni (full-time)
- totul pentru 6 oameni: miliardarul, sotia, 3 copii, mama miliardarului.

Edited by stk, 20 January 2011 - 05:58.


#79
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Daca as avea bani sa nu stiu ce-i cu mine si eu mi-as turna o casa mai mare decat actuala (140mp utili) insa cred ca investitia cea mai mare ar fi in teren.

#80
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
stk, se pot gasii interpretari psihologice pentru o casa ca cea descrisa de tine. dar e ca si cum am vb de doua tipuri de masini, focus sau mondeo , sa alegem nu atat firma ci tipul, compacta sau berlina si vi si ne explici ca mondeo nu e mare ( comparativ cu focus) cu uite limuzina presidentiala americana are 12m lungime si tot 4 persoane stau in ea.

Edited by septimiu80, 20 January 2011 - 10:49.


#81
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
Nu ma legam atat de mult de marime, ci precum zici aduceam in discutie aspectul psihologic. Pe o pagina anterioara cineva incepea sa descrie ceva de genul "maresti dormitorul ca sa ai spatiu, aici merge un birou, o sala de filme, o piscina interioara, ce misto e, etc etc".  Ca in final sa precizeze "pacat ca sunt scumpe".  Ei bine, se pare ca majoritatea celor cu bani isi satisfac aceste "nevoi psihologice".  Se mai trezeste cate unul ca Warren Buffett, care in ciuda averii sale prefera sa traiasca modest (modest comparat cei din liga sa, practic ceva peste medie, dar oricum nu isi etaleaza in mod ostentativ statutul social).  Oare de ce?  De ce el se multumeste cu o casa "mica" (conform statutului sau social), dar majoritatea (romani/americani, chiar nu conteaza) se intind (sau cel putin doresc sa se intinda) mult peste ceea ce isi permit in mod real (si la o analiza, peste ceea ce au nevoie).

Exemplele cu Bill Gates si celalalt miliardar indian sunt doar pentru a exemplifica unde se poate ajunge daca se da frau liber satisfacerii viselor/dorintelor/etc.  Exemple exagerate, dar reale.  La fel de bine puteam pune poze cu palate tiganesti, dar cred ca sunteti satui de ele.

Informatii de pe net - marimea unei case americane obisnuite:
1950 - 1000sqft (92mp)
1970 - 1500sqft (140mp)
2000 - 2000sqft (185mp)
Pe undeva am mai gasit un studiu statistic; in anii '60 o casa tipica il costa pe americanul de rand echivalentul venitului familiei pe 2-3 ani.  Practic din economii se putea plati in 10-15 ani (fara sa strangi cureaua).  Dupa 2000 acest pret a crescut de peste 3 ori (raportat la venitul mediu curent, evident).  Cauze diverse, dar totusi trebuiesc corelate si cu cresterea spatiului "necesar".  Oare cine profita cel mai mult de aceste "nevoi"?  Sunt reale sau sunt induse?

Tot de fapt divers (nu mai stau sa caut statistici), dar natalitatea a scazut - cu alte cuvinte, a scazut numarul de "locatari" intr-o casa din 1950 vs 2000.

Edited by stk, 20 January 2011 - 12:30.


#82
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 stk, on 20th January 2011, 12:17, said:

Nu ma legam atat de mult de marime, ci precum zici aduceam in discutie aspectul psihologic. Pe o pagina anterioara cineva incepea sa descrie ceva de genul "maresti dormitorul ca sa ai spatiu, aici merge un birou, o sala de filme, o piscina interioara, ce misto e, etc etc".  Ca in final sa precizeze "pacat ca sunt scumpe".  Ei bine, se pare ca majoritatea celor cu bani isi satisfac aceste "nevoi psihologice".  Se mai trezeste cate unul ca Warren Buffett, care in ciuda averii sale prefera sa traiasca modest (modest comparat cei din liga sa, practic ceva peste medie, dar oricum nu isi etaleaza in mod ostentativ statutul social).  Oare de ce?  De ce el se multumeste cu o casa "mica" (conform statutului sau social), dar majoritatea (romani/americani, chiar nu conteaza) se intind (sau cel putin doresc sa se intinda) mult peste ceea ce isi permit in mod real (si la o analiza, peste ceea ce au nevoie).

Exemplele cu Bill Gates si celalalt miliardar indian sunt doar pentru a exemplifica unde se poate ajunge daca se da frau liber satisfacerii viselor/dorintelor/etc.  Exemple exagerate, dar reale.  La fel de bine puteam pune poze cu palate tiganesti, dar cred ca sunteti satui de ele.

Informatii de pe net - marimea unei case americane obisnuite:
1950 - 1000sqft (92mp)
1970 - 1500sqft (140mp)
2000 - 2000sqft (185mp)
Pe undeva am mai gasit un studiu statistic; in anii '60 o casa tipica il costa pe americanul de rand echivalentul venitului familiei pe 2-3 ani.  Practic din economii se putea plati in 10-15 ani (fara sa strangi cureaua).  Dupa 2000 acest pret a crescut de peste 3 ori (raportat la venitul mediu curent, evident).  Cauze diverse, dar totusi trebuiesc corelate si cu cresterea spatiului "necesar".  Oare cine profita cel mai mult de aceste "nevoi"?  Sunt reale sau sunt induse?

Tot de fapt divers (nu mai stau sa caut statistici), dar natalitatea a scazut - cu alte cuvinte, a scazut numarul de "locatari" intr-o casa din 1950 vs 2000.
Postul asta e mult mai aproape de topic,de fapt este chiar o analiza buna si statistica poate fi deformata in interpretari dar ea nu minte niciodata.din cate stiu casa indianului nu este inca complet gata...
nevoile primare nu sunt nici asa de mari si sunt si destul de simplu de satisfacut,deci it's up to everyone...

#83
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
da, dar daca vb de americani, ei  sunt cei cu size does matter si nu cred ca e cea mai buna compartie. uita-te si la masinile lor comparativ cu cel europene, si nu ma gandesc la aglomarari urbane, orase mari din europa, ci iau tari mai rasfirate ca suedia, norvegia, etc unde masinile nu sunt ata de mari ca cel din america desii cu singuranta isi permit poate chiar mai mari decat americanii. e normal sa creasca media tocmai pentru spatiu vandut ca vital, daca toata lumea ar avea living de 18mp cui i-ar mai vinde plasma cu diagonala de 2m,  masina aia mare trebuie sa stea intr-un garaj mare.
au tot felul de troace care trebuiesc si ele depozitata, au tot felul de nevoi inventate ca fiind home use: sauna, minipool, piscina, banda magnetica, bicicleta elpitica, stand de greutati, minbar, etc.mai sunt si grasi deci trebuie sa aiba patul mai lat, au crescut in natime deci si mai lung, la fel cu baia, holul, scara, si se aduna chestiile astea.

Edited by septimiu80, 20 January 2011 - 18:35.


#84
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 septimiu80, on 20th January 2011, 18:30, said:

da, dar daca vb de americani, ei  sunt cei cu size does matter si nu cred ca e cea mai buna compartie. uita-te si la masinile lor comparativ cu cel europene, si nu ma gandesc la aglomarari urbane, orase mari din europa, ci iau tari mai rasfirate ca suedia, norvegia, etc unde masinile nu sunt ata de mari ca cel din america desii cu singuranta isi permit poate chiar mai mari decat americanii. e normal sa creasca media tocmai pentru spatiu vandut ca vital, daca toata lumea ar avea living de 18mp cui i-ar mai vinde plasma cu diagonala de 2m,  masina aia mare trebuie sa stea intr-un garaj mare.
au tot felul de troace care trebuiesc si ele depozitata, au tot felul de nevoi inventate ca fiind home use: sauna, minipool, piscina, banda magnetica, bicicleta elpitica, stand de greutati, minbar, etc.mai sunt si grasi deci trebuie sa aiba patul mai lat, au crescut in natime deci si mai lung, la fel cu baia, holul, scara, si se aduna chestiile astea.
Scuze nu am mai continuat ideea in raspunsul celalat.
Noi fata de americani suntem cam anii '30 ai lor asa ca dupa statistica ar trebui o casa medie sa fie sub 92 mp...

#85
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 bricolator, on 20th January 2011, 18:41, said:

Scuze nu am mai continuat ideea in raspunsul celalat.
Noi fata de americani suntem cam anii '30 ai lor asa ca dupa statistica ar trebui o casa medie sa fie sub 92 mp...


Daca e s-o luam asa, pe la 1900, romanul de rand avea casa cu doua camere. Una de oaspeti, si una in care traia tot familionul. In aia gateau, mancau, si dormeau, si buda era in fundul gradinii. Cand s-a mutat romanul la bloc, aveau baie in casa, si macar un dormitor separat pentru copii. Acum, fiecare copil cu dormitorul sau si bai separate.

#86
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
In primul rand, e vorba si de cat poti plati pentru o casa, sa o construiesti, si sa o intretii, acum , peste 5 ani, peste 10 si peste 20. Pe langa ani, mai conteaza si varsta.
In al doilea rand, depinde si de ce isi doreste fiecare, cat de mult spatiu.
Dar pe langa asta, mai sunt niste diferente intre a avea un apartament  intr-un bloc, si o casa.
La bloc, fie iarna, fie vara, ai inchis usa si ai plecat linistit.
La o casa, nu e asa.
Intotdeauna ai ceva de reparat, de intretinut.
Mai ai de maturat curtea de frunze, de dat zapada, in curte si pe strada, etc.
Asta in ideea ca nu ai oameni angajati, ci trebuie sa faci tu totul.
Si iarasi se ajunge la bani.

La bloc, ai intarziat cu platile o luna, nu e o problema. La casa, furnizorii te executa ( gaz, curent, telefon, etc).
Daca nu te dau banii afara, si esti un tip mai lenes, e mai bine sa stai la bloc. La casa trebuie sa dai zapada de pe casa, sa vezi turturii ca ti-au indoit jgheaburile ( pe care mai devreme sau ma tarziu va trebui sa le repari ( tu sau meseriasii)).

Daca vrei sa pleci iarna de acasa, e bine sa golesti instalatia de apa, ca sa nu gasesti la intoarcere gheata revarsandu-se din rezervoarele de wc.

Si da, trebuie sa te obisnuiesti si cu diverse vietuitoare pe langa casa omului, pe care le intretii tu , vecinii sau pur si simplu traiesc prin zona. E bine sa ai un caine, insa asta mai inseamna bani, si faptul ca mai ai o problema cand vrei sa pleci.

Am un apartament relativ mic, de 86 mp (4 camere) la bloc. Sotia voia sa construim pe exterior (stand la parter ) un gen de balcon /marchiza, nici nu stiu cumsa ii zic.
Mai insemnau vreo 40 mp. M-am opus, in ideea ca nu nu am vazut cine urma saq aspire si sa stearga si acolo pe jos, sa curete geamurile, etc ( sotia abia face fata la apartament, asa cum e acum).

Daca ii dam deoparte pe cei care castiga foarte bine (mult), si pot avea angajati, pentru ceilalti mai mult de 200 mp pot fi o problema. E foarte placut sa ai o curte mare, insa cand e sa dai zapada, e altceva, nu mai esti la fel de bucuros. Si iarasi, poti sa iei  o masinuta de tuns iarba, de suflat frunzele, etc. Insa gunoiul va trebui sa il duci la poarta.

Mentionez ca am stat pana la 25 de ani la casa, ca aveam si curte, garaj, pod, beci, magazii, etc.
A fost bine, insa plateam 3000 de lei pentru o iarna, iar la bloc era 200 de lei /luna intretinerea, si trebuia sa ne baem capul cu aprovizionarea ( aveam intotdeauna combustibil pentru 2 ierni).
Si atunci, costurile reale ale unei case sunt putin altele: ori trebuie sa platesti pe cineva sa iti schimbe pompa de apa, sa iti vopseasca acoperisul, sa iti  aranjeze pomii si sa aranjeze gradina etc, ori faci tu asta. Si atunci, nu prea mai ai timp liber, ai o slujba cu 1/2 norma in plus.

Pe vremea cand o casuta cu teren in Pantelimon costa 15000 euro, acum ani  buni, am decis ca pot sa imi fac 15 concedii cu banii astia. Era vorba de o a doua casa, pentru week-end, nu de mutat definitiv.
Insa suntem obisnuiti cu ideea de a avea o casa a noastra.

Insa si marimea casei mai depinde de multi alti factori: varsta, membrii de familie, venit ( si pana la 50 de ani am avut perioada mai slabe si  mai bune, alternativ), mersul economiei, etc.
La fel , cand aveam bani sa cumpar o masina de 30000 de euro, am ales sa iau una de 13000, si cu diferena sa ma plimb.

Era cineva care spunea ca 100 mp e prea putin, ca trebuie cel putin 200. Apoi altcineva zicea ca si 200 e prea putin, 4-500 macar trebuie.
Am stat si in garsoniera, si dadeam petreceri cu 14-18 persoane. Si incapeam toti, si ne distram. Acum toti suntem la casele noastre, unde incapem de 2-3 ori mai multi, insa ne vedem de 2 ori pe an ( la o onomastica si/sau revelion).

Eu ma gandesc de pe acum ce voi face cand copiii vor pleca, ce voi face in apartamentul de 4 camere. Probabil ca voi incerca sa il schimb iar cu o garsoniera, voi arunca mobila si hainele  din atatea camere.

Cei care au familii numeroase, multi prieten, si dau petreceri , da, merita sa ai o sufragerie de 40 de mp.
Insa daca abia ai in vizita cate o pereche de prieteni, nu prea e justificata.



Ca o observatie personala: daca ai spatiu , sotia va vrea sa il mobileze, sa il umple, si cand a reusit, sa o ia de la capat, cu schimbare gresie, faianta, perdele, mobila, etc. Si astea tot cheltuieli aferente, mai mari sau mai mici.

Stiu cazuri in care si-au ridicat vile cu n camere, insa acum iarna nu incalzesc decat cateva camere. Asta duce la degradarea cladirii in timp.
Iar romanii nu sunt obisnuiti, cum au intrat in somaj, sa isi vanda apartamentele cu n camere sau casele si sa treaca la ceva mai ieftin.

#87
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 bricolator, on 20th January 2011, 18:41, said:

Scuze nu am mai continuat ideea in raspunsul celalat.
Noi fata de americani suntem cam anii '30 ai lor asa ca dupa statistica ar trebui o casa medie sa fie sub 92 mp...
nici macar acolo nu suntem, familia media din romania are 2.68 membrii si are in medie un apartament de 2camere adica undeva pe la 50-60mp,  cred ca nici cand familia medie din america era formata din sot, sotie, 3 copii si o caruta in drumul spre vest nu era asa mica media locuintei in america.

#88
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 lori_2001, on 20th January 2011, 20:20, said:

A fost bine, insa plateam 3000 de lei pentru o iarna

Depinde de izolare - exista diverse variante de la casele pasive pana la palatele tiganesti  :rolleyes:

#89
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006

 septimiu80, on 20th January 2011, 22:56, said:

familia media din romania are 2.68 membrii si are in medie un apartament de 2camere adica undeva pe la 50-60mp,  cred ca nici cand familia medie din america era formata din sot, sotie, 3 copii si o caruta in drumul spre vest nu era asa mica media locuintei in america.

Cred ca statisticile te contrazic.
http://en.wikipedia....ar_II_baby_boom

Quote

Family size increased sharply throughout the baby boom: the average woman bore 3.09 children in 1950 which increased to 3.65 children per family in 1960; the peak was in 1957, when the figure stood at 3.77. Most couples became pregnant with their first child within 7 months of their wedding; between 1940 to 1960, the number of families with three children doubled and the number of families having a fourth child quadrupled.
US, 1950: 3 copii pe familie, deci o familie formata din minim 5 membri. 92mp.  18.4mp/capatana de om.
RO, dupa cum zici tu: 50mp la 2.68membri.  18.65mp/capatana.

Nu te contrazic cu "size does matter" - cand e vorba de masini. Automobilul "de larg consum" de la ei a pornit, benzina la ei e ieftina, corelat cu necesitatea de a parcurge zilnic distante mari.  Dar relativ la casele americanilor, eu zic sa privim dincolo de reclama.  Exista si case mici, chiar in zone unde pamantul nu conteaza.  Sunt casele oamenilor modesti, care tot americani raman.  Exemplu: http://www.dreamstim...se-image5954191  Parca nu e atat de diferita de casa tipica a taranului roman (din trecut).

Relativ la casele actuale (noi), aproape pe oriunde mergi in tara vei vedea ca e chiar ok comparatia US-RO.  Vorbind strict de marime.  Daca vecinul si-a tras casa mare, noul venit musai sa o faca cu juma de metru mai inalta si pozitionata in asa fel incat sa ii fure soarele. Nu e musai vina noului venit; poate e de vina si primul vecin, ca nu a cumparat tot terenul, ca sa isi rezerve portia de soare.

Tot relativ la case mari, pe unde ma plimb vad destule constructii abandonate. Sau nefinalizate. Sau nefolosite.  Si-atunci stau si ma intreb: pentru ce?

#90
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Bine punctat, mai dau un exemplu, Italia, cautati la ei planuri de case... nu gasiti doar vile si apartamente, sunt inebuniti dupa constructii mari, poate sa incapa toata familia, fiind mai familisti.
Dupa anumite etape ale vietii ne gandim diferit la perceptia de spatiu, cand esti tanar vrei o casa mare , cand ai familie ti sa pare prea mare ca trebuie sa mai faci curat in ea, cand imbatranesti iti blestemi zilele, prea mare, au plecat copii, nu are cine sa o intretina, iar tu defapt ai nevoie doar de un dormitor.
Toate mofturile pe care ni le dorim, sunt mofturile altora, mult mai bogati decat noi, cu un trai peste nivelul mediu de romania, care nu au ce face cu banii, iar noi dorim acea iluzie ca ne permitem si noi acele lucruri chiar daca facem un sacrificiu mult mai mare decat ei.
Spaniolii, italienii, europenii au masini mici, ieftine, noi ne dorim una mare cat mai scumpa si impunatoare, chiar daca ar fi mai simplu sa cumparam doua mai ieftine, sa avem mai multa mobilitate.
Europenii cheltuie pe mancare o mica parte din salariul mediu, de restul isi permite orice doreste, romanul abia cumpara necesarul din salariul mediu, dar face rata pentru a cumpara cea mai scumpa masina/casa, care "sio permite".
Dorim cat mai mutl spatiu intr-o casa , justificam marimea ei odata cu venirea familiei, dar de fapt, uneori suntem egoisti ne gandim la "nevoie noastre" nu la viitorul real al copiilor sau familiei. Uitam ca traim intr-o tara putin mai saraca, in loc sa ii dam gata pe europeni cu invetivitatea noastra, ca doar suntem destepti, ii uimim cu prostia.

Edited by dilimach3, 21 January 2011 - 12:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate