Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Avantajele/dezavantajele caselor mici

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#55
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postdilimach3, on 11th January 2011, 17:33, said:

:lol:   mobilier pe masura...faci economie si la mobila  :OK:   . mai ramane bani si de televizor plat , euribiontuLe cat are casuta ta?de curiozitate intreb.  in 80 mp bagi mobila normala, nu extra large dar... compromisuri... oricum daca stai la casa nu stiu cat de mult timp petreci in ea, doar iarna , in rest mestesugaresti pe langa casa... . nu zic ca nu ai dreptate eu vorbeam de un minim necesar la care poti adauga un pic de spatiu .tu ce crezi care ar fi dimensiunile camerelor?
Cu mobilierul la comanda nu faci economie,dimpotriva dai bani mai multi.Necesarul de incaperi,adica numarul lor trebuie stabilit impreuna cu membrii existenti ai familiei luand in considerare si pe eventualii viitori membrii.Suprafetele lor trebuie sa corespunda destinatiilor lor.Un dormitor in care altceva nu faci decat dormi nu trebuie sa aiba o suprafata mai mare de 11-12mp.camera de copil trebuie sa fie mai mare daca se poate pentru ca acea numai este un simplu dormitor ci si loc de stat peste zi,adica 16 mp.O baie in care intra o cada normala, vas wc si chiuveta max 5 mp,una cu cabina de dus +wc+chiuveta max 4 mp.Important este ca spatiile comune si accesul la toate incaperile sa fie judicios proiectate sa nu ocpe peretii si colturile mai mult loc decat spatiile utile.Spatiile tehnice depind de ce tehnica se baga in ele mas de spalat,cazan,boiler etc dar aranjate intra si ele in 5-6mp lejer.
Concluzie, daca se vrea economie maxima de spatiu si bani atunci casa va fi pe un singur nivel,eliminand casa scarilor dintre spatiile nefolosite,si da pentru o familie cu 2 copii se poate locui confortabil pe o suprafata utila de 80-100 mp,avand de toate si suficient.In schimb nu intra piscina interioara si dressing de 20 mp.

#56
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Uff suparacios mi-ai raspuns, nu am vrut sa te jignesc cand am spus casuta, imi imaginam doar ca ai ceva mai mare si ne critici . 100mp e ok, 3m inaltime, imi imaginez ce mari par camerele... felicitari. dar care sunt dimensiunule camerelor ,aproximative?

#57
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
fii pe pace! [ http://yelims5.free.fr/TopOuNul/Super22.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] la rândul meu, nu doresc sã-þi zãdãrnicesc planurile. nici n-aº putea.  :rolleyes:
dimensiunile casei sunt 11.8X8.17m, in care:
P: camerã zi 24.5, bucãtãrie 14.2, birou 14, vestibul 6, debara 6, baie 3.6mp.
et: living 35.3, baie 5.75, dormitor 14.5, hol 10.4, casa scãrii 5.3.
M: neevaluat.  

e-adevãrat, tavanele sunt înalte. am insistat pt asta.

#58
Georgii

Georgii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.05.2008
De ce ai insistat? Noi la parter avem la gata 2.90 si mi se par asa inalte, la etaj nu cred ca mai depasim 2,60. Si sunem inalti amandoi dar mi se pare ca incalzesc spatiul degeaba.

#59
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002
Am facut o casa de 220mp utili (fara terase, balcoane etc). Nu imi pare nici o secunda rau de spatiu. Costurile fata de o casa a unui prieten cu 160mp utili sunt cu 150 de  lei in plus la gaze iarna. E mult? Casa e facuta pebtru 2 adulti si 2 copii, are spalatorie la etaj si un spatiu de 90 mp deschis la parter cu sufrageria,bucataria si locul de luat masa comune. Camera de oaaspeti separat, hol separat.

Confortul este excelent si cred ca spatiul de 200-220 mp utili nu este exagerat si permite unei familii sa aiba aer si sa traiasca decent, fara stres si senzatie de lipsa de aer si spatiu. Casa de 160mp mi se pare doar un apartament de bloc pe doua niveluri, atat. Senzatia ca nu ai loc se simte si parca nu merita sa dai 100.000 de euro si sa nu poti respira, sunt aruncati. Mai dai 30-40.000 si ai ceva de care te bucuri poate o viata.

La final, cCred ca nu merita sa faci o casa daca nu o faci generos si cu finisaje bune. Te va apasa mai mult decat un apartament mai mic, dar mai luxos.

#60
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Consider mult mai importante finisajele deosebite la o casa decat spatiu de dragul spatiului, in general, in Romania, pe principiul... "lasa, dom'le, sa fie mare!"
Dar vorba 'ceea, de gustibus... ;)

Sigur, daca ai familie mare e altceva. 50 mp pe membru de familie mi se par suficienti.

#61
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am fost in case de 500 - 700 mp (de regula construite, dupa cum facea cineva teoria cu niste pagini in urma, in 92 - 95), bine mobilate, misto impartite, si sa fiu al naibii de nu sint foarte misto. Nu pare nimic in plus. Garaj dublu mi se pare deja putin, mai ales daca ai copil cu masina, deja sint 3 masini, iar sa pleci/sosesti acasa din/in garaj e foarte misto. La cineva am vazut, printre alte incaperi, o sera de cam 20 mp in continuarea dormitorului matrimonial (un fel de balcon inchis), amenajat cu loc de cafea si lectura, din care urca o scara intr-un spatiu de lucru (birou/biblioteca) cu acces numai de aici. Dormitorul matrimonial are si un dulap circulabil generos, din care dai intr-o baie cu WC separat cu usa, deci bideu si lavoar si acolo, cada mare si cabina de dus de 120 pe 90, sa ai loc ca omu, fereastra generoasa, 2 lavoare. Iata deja un mic apartament matrimonial de aproape 60 mp. Arata foarte misto sa ai spatiu generos linga pat, sau in jurul biroului, sau acel dulap (dresing cum se mai zice) in care nu stau toalele inghesuite pe umerase, sau baia in care ai loc si de un aparat de gimnastica, sau cada in care stai si vezi apusul. Mai adaugam un living in care de la canapea la televizor sint 6 m, rezulta inca vreo 40, deci cel putin 100 mp pt living si dormitor. Intr-un asemenea living, dotat cu boxe surround, e o placere sa te uiti la film. Asta daca nu ai camera separata pentru filme, cum am vazut la altcineva. Iar la un arhitect am vazut o casa facuta pentru un client, care a vrut camera de ascultat muzica. Daca vrei o parte din casa pe 2 nivele inaltime, tot pt spatiu generos, automat mai adaugi ceva metri patrati. Am mai vazut si casa cu 2 scari, una mai la vedere, inclusiv cu rol arhitectonic, alta mai dosnica.

O bucatarie cu insula, cum vor destui, necesita si aia vreo 25 mp. O sufragerie in care sa incapa numai masa, cere si ea macar 14 mp (sa fie o masa de 12 - 14 persoane). Poti face pentru fiecare copil (daca ai) cite un dormitor cu baie, mai ai si aici minim 20 mp, le faci si o camera de facut lectii sau de joaca, iti faci si un birou (io am o ditamai biblioteca si deja nu mai am loc de carti), vrei sa ai si o pianina sa pui copilul la treaba, bagi un dormitor de oaspeti, plus garaje, e inca minim 150 mp. Iti trebuie si niste spatii tehnice si de depozitare, ajungi la 300 mp fara sa iti dai seama.

Exemplu concret: iata cam ce contine o casa de 500 mp (a unui vecin). Subsol: o incapere cu sauna si dus, o camera pentru centrala tehnica, boiler, statie de dedurizare si depozit materiale constructii ramase (faianta, gresie, parchet etc.), spalatorie cu chiuveta si masina spalat, plus sirme de intins rufele, depozit cu dulap mare cu usi glisante (pentru geamantane, schiuri, materiale de camping etc.) Parter: bucatarie cu insula, sufragerie, living, birou, wc, garaj dublu, dormitor oaspeti cu baie. Pe hol e amenajat si un bar, cumva ca anexa la living. Etaj: 3 dormitoare cu 3 bai, o camera de joaca si lectii. La etaj sint si balcoane interioare (loggia), ca sa iasa mai mic decit parterul. Terasa generoasa, acoperita, serveste de living pe timp de vara (canapele, televizor, masa). Nu mi se pare prea mare, intr-o baie mai mica de 6 mp te lovesti de toate alea, iar un dormitor de 16 mp inseamna un pat de 2x1,8 cu noptiere, o comoda si un culoar 1 m ramas in jurul patului. Ce mi se pare in plus sint balcoanele la etaj. Altii ar putea adauga, in functie de hobbiuri, o crama, o incapere de lucru, un beci, o piscina interioara etc. Incaperile sint mari, de pilda wc-ul din parter (pentru uzul musafirilor), care contine un wc si un lavoar, un ghiveci cu o planta si un cuier, are 4 mp. Fiecare baie are cada, wc, bideu, lavoar, cam 6 - 7 mp. La matrimonial wc-ul are 3 mp, baia 12. E si impartita destul de generos, rezulta holuri mari, ca sa iasa de o anume forma arhitectonica, cumva pe lung, deci ar fi putut sa iasa ceva mai mica altfel impartita.

Deci, o casa mica e evident ca are avantajul de a fi ieftina, dar asta nu inseamna ca daca mi-as permite nu mi-as face una mare. E alta senzatie un tavan inalt, un spatiu generos, mai ai loc de o planta intr-un colt, de un lampadar, ai sansa sa te afli, la un moment dat, la mai mult de 1,5 m de un perete. Cind pleci de acasa nu e nevoie sa iesi afara, intri intr-o incapere unde te sui in masina. In living nu ai altceva decit canapele si televizor, eventual semineu. Nu e senzatia de inghesuiala de la bloc, n-ai unde tine cartile, revistele, jocurile, DVD-urile etc. Cit am stat la bloc cumparam cite un mobilier cu rafturi pe an si il inghesuiam pe cite undeva. La un tavan inalt poti pune niste lampi mai interesante, plus ca ai senzatia de spatiu. Etc.

Beleaua e ca costa, si preturile cred ca vor creste in viitor, iar casele de genul asta (peste 400 mp) vor fi din ce in ce mai rare. Si nu costa numai constructia, deja iti cam trebe menajera. Prin urmare, cred ca o casa de 140 mp va fi normala, nu mica.

Dezavantajul unei case mici e ca e posibil sa nu ai destul loc, iar avantajul e ca e mai accesibila.  Avantajul unei case mari (si a unui teren de macar 1500 mp) e ca ai loc, ai o alta calitate a vietii, iar dezavantajul e ca e scumpa. Cred ca la asta se reduce totul. Nu e naspa sa traiesti nici intr-un palat, daca iti permiti.

#62
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postabancor, on 13th January 2011, 13:20, said:

Eu am fost in case de 500 - 700 mp (de regula construite, dupa cum facea cineva teoria cu niste pagini in urma, in 92 - 95), bine mobilate, misto impartite, si sa fiu al naibii de nu sint foarte misto. Nu pare nimic in plus.
Dezavantajul unei case mici e ca e posibil sa nu ai destul loc, iar avantajul e ca e mai accesibila.  Avantajul unei case mari (si a unui teren de macar 1500 mp) e ca ai loc, ai o alta calitate a vietii, iar dezavantajul e ca e scumpa. Cred ca la asta se reduce totul. Nu e naspa sa traiesti nici intr-un palat, daca iti permiti.
Daca necesitaile o cer te dai peste cap si-ti faci ceva big si ultra-misto.Naspa este cand devii sclavul casei,cand ramai singur cuc in ea eventual alaturi de o nevasta/sot acrit/a.si incepi sa te gandesti ca din banii bagati ai fi putut sa faci de vreo 2 ori ocolul pamantului in 800 de zile.Atunci te duci la sauna,tragi o lungime de bazin iti mangai cainele,dai de mancare la pesti,tunzi gazonul,aprinzi focul la gratar si te suna prietenii pe care ii asteptai la masa,ca au gasit un last-minute in bali cu 900 euro/2 pers/2 sapt si numai au timp sa vina ca isi fac bagajele.ce sa-i faci,bei o bere,adormi la televizor la grand designs,si iti spui ca a ta e mai mare si mai misto.

Revenind,din banii bagati in constructia unui palat s-ar putea sta cu chirie in diverse "palate" cu avantajul ca daca te plictisesti iti iei catrafusele si pleci,o chirie de 6-7 mii de euro/luna nu-ti aduce cheltuieli mai mari de 1500000 euro in 20 de ani si tine cont nu toti banii platiti inainte ci cu "taraita".si parrerea mea ca o casa de 400-600 mp cu 1500mp curte in Bucuresti cu dotarile descrise mai sus nu o faci 1,5 mil.Si de obicei nici nu prea au multi acesti bani deodata ca sa-i cheltuie si in orice caz nu la 20 de ani...
Asa ca multa sanatate Romania,ai grija la ce visezi...

Edited by septimiu80, 13 January 2011 - 23:57.


#63
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006

View Postabancor, on 13th January 2011, 13:20, said:

dezavantajul e ca e scumpa

View Postbricolator, on 13th January 2011, 15:43, said:

multa sanatate Romania,ai grija la ce visezi...

Din start, daca "e scumpa" inseamna ca e o problema.  Proprietati de genul celor descrise mai sus ar trebui sa si le faca (doar) cei care intr-adevar isi permit asa ceva, cu tot cu bani pentru inconjorul pamantului daca asta isi doresc.  Iar acestia nu vor zice ca "e scumpa", fiindca pur si simplu invart alte sume de bani decat muritorii de rand.  Necazul e cand din diverse motive cineva se ambitioneaza sa demonstreze "ca poate", chiar daca aceasta implica rate pe 30 de ani si sacrificiile de rigoare.

Dpdv financiar, avantajele caselor mici:
- pot deveni accesibile si celor cu resurse mici
- in cazul celor cu resurse medii sau peste medie, raman posibile alte vise (calatorie in jurul lumii, vacante pe yacht, etc)

In rest, ce e "mic" poate fi subiectiv.

Edited by stk, 13 January 2011 - 16:56.


#64
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu trebuia sa ma citezi, e clar ca vorbesti cu mine, n-are rost sa repeti ce e imediat mai sus.

Nu mi se pare treaba asa tragica. Daca nu mai ai ce face cu casa poti sa o vinzi. Am invatat un lucru - sa nu ma preocupe prea mult viitorul. Chestii de genul hai sa ma mut acolo ca e linga serviciu - pina te muti ti-ai schimbat serviciul, sau sa mai fac o camera pentru peste 25 de ani cind poate oi avea nepoti. Parerea mea e ca iti faci casa pentru nevoile curente (sigur, cu planificare de genul - citi copii iti doresti, ca sa aiba camere destule, dar atit), pe un orizont de 5 - 10 ani. Ca se scumpeste apa sau gazul, ca naste sotia tripleti, ca pleaca copiii de acasa sau dimpotriva vor sa ramina, sint situatii prea variate ca sa le acoperi prin planificare. Vezi la momentul respectiv ce faci. Ca sa nu devii sclavul casei poti sa o vinzi sau sa o lasi unui copil (daca o vrea) si tu sa te muti. Dar poate o sa fii milionar, si camerele goale or sa prinda bine mai tirziu sa cazezi o menajera, o bucatareasa. Nu stii ce aduce viitorul. In tot cazul, imi displace total ideea de a ma fixa acum pentru tot restul vietii "gata, am facut o casa, nu ma mai vad mutat din ea 50 de ani". Poate sa fie asa, poate sa nu. Din ce spui tu, n-are rost pe intreg mapamondul nicio locuinta mai mare de 150 mp.

Daca ai o gradina misto amenajata de 1000 mp, nu tunzi tu gazonul. Cunosc persoane care au incercat, dar mai devreme sau mai tirziu au ajuns sa apeleze la gradinari.

Cit despre costuri, io zic ca faci cu 1000 euro/mp o casa misto (parchet masiv, gresie sau piatra naturala calumea, bucatarie Alno, piscina, accesorii si obiecte sanitare Porcelanosa, timplarie Schuko etc.), fara exagerari (oricum, eu am descris mai sus camere si suprafete, nu dotari), si fara sa includ eventualele obiecte de arta (tablouri), care se cumpara sau primesc in timp. Problema ramine terenul. 2000 mp e sigur greu de gasit si foarte scump in Bucale.

Nu tre sa o faci la 20 de ani. O faci cind iti permiti. Fireste, daca ai deja 50 de ani si copii mari, nu le mai faci dormitoare, bai, camera de joaca etc.

Reamintesc ca discutam teoretic - adica daca iti permiti, merita. Nu e vorba de sacrificii inutile. oricum, e clar ca gusturile difera. Se vind apartamente de 3 camere, 100 mp, cu 200.000 euro. E clar ca cine il cumpara ar fi putut sa isi faca o casa e banii aia, sau macar sa inceapa, dar ei prefera apartamentul. Cit ar da oare pe o casa?

Edited by abancor, 13 January 2011 - 17:21.


#65
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Mi se pare mie sau aici au inceput sa se vanda vise?! Zambacciane asteapta-ne ca venim...

#66
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu se vind vise, se arata ca nu toata lumea s-ar multumi cu o casa mica. Io de pilda, daca as avea bani, mi-as face o casa pe la 500 mp. E drept ca si io am limita mea, altul probabil ar tusi sa locuiasca in mai putin de 900 mp. Totusi, sint destui care isi permit, hai nu 500, dar am fost in destule case pe la 300, si doar in citeva pe la 600. E vorba peste tot de oameni care si-au facut casele dupa 40 de ani.

Edited by abancor, 13 January 2011 - 20:01.


#67
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
@ Abancor, ce naiba sa faci tata cu 500 mp? :huh:
Pe bune, acum...
Pai cam cat ar costa asa ceva? Cu finisaje peste medie probabil ca s-ar ajunge pe la 300,000 euro.
Cati bani ar trebui sa ai ca sa "investesti" 300,000 euro intr-o casa? Cam multi, totusi...
Apoi, la o casa de 300,000 euro iti trebuie si o masina de vreo 30-50,000 euro. Si sotiei, probabil si copiilor.
Cred ca s-ar ajunge, cu tot cu teren si alea-alea pe la 500,000 euro. O suma imensa, dpmdv.
Acum depinde si cum se fac acei bani, dar chiar daca as avea atatia tot nu mi-as face o asemenea casa.
Pai cu... 500,000 euro, in conditiile in care se dispune inca cel putin pe-atat, mai degraba mi-as cauta un castel in Scotia... ;)
Sau o insula! Am citit despre insule de vanzare si cu "modesta" suma de 1,000,000 dolari adica in jur de 800,000 euro.
Astfel stand lucrurile, o insula (d'aia mica...) prin Caraibe, Pacific etc are sanse sa-si mentina si sa-i creasca valoarea mult mai bine, in timp, decat unei case de 500 mp in Romania.
Nu mai spun cum te-ai simti acolo... Yacht, plaja, blonde, uragane etc... Hai, ca deja visez cu ochii deschisi... :D

Edited by Rocknroll, 13 January 2011 - 20:49.


#68
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
pentru marea majoritate o casa este investita lumeasca cea mai scumpa pe care o face. cine isi permite o masina de 10-15000 de euro probabil se gandeste la o casa de 60-80000, cine in schimb are bani de masserati si vrea casa, in multe cazuri se va uita la case de 500000 de euro.
e normal deci ca si pasiunea investita in case sa fie mare.
vb aici de cei din clasa medie si actuala si viitoare, medie adica azi cei cu asseturi pe a 200 000 de euro acum si viitoare pe la 1.000.000- 1500000. stiu ca par sume mari dar sa gandind la rece 200000 era pana acum, 2 ani un apartament de 3 camere si o octavia full, iar 1500000 erau o curte de 1000 mp in pipera si o casa de 300mp cu finiaje lux, deci pretul si valoare e ceva relativ.
Mie imi plac casele mici spre medii, chiar daca am una medie spre mare, asa cum am spus as face acum una mai mica, si da, as folosii banii aia la ceva mai bun.
cine nu e multimilionar si are o casa mare, in multe cazuri mai devreme sau mai tarziu va ajunge la concluzia ca una mai mica era mai buna.

#69
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

View PostRocknroll, on 13th January 2011, 20:47, said:

@ Abancor, ce naiba sa faci tata cu 500 mp? :huh:
Pe bune, acum...
Pai cam cat ar costa asa ceva? Cu finisaje peste medie probabil ca s-ar ajunge pe la 300,000 euro.
Cati bani ar trebui sa ai ca sa "investesti" 300,000 euro intr-o casa? Cam multi, totusi...
Apoi, la o casa de 300,000 euro iti trebuie si o masina de vreo 30-50,000 euro. Si sotiei, probabil si copiilor.
Cred ca s-ar ajunge, cu tot cu teren si alea-alea pe la 500,000 euro. O suma imensa, dpmdv.
Acum depinde si cum se fac acei bani, dar chiar daca as avea atatia tot nu mi-as face o asemenea casa.
Pai cu... 500,000 euro, in conditiile in care se dispune inca cel putin pe-atat, mai degraba mi-as cauta un castel in Scotia... ;)
Sau o insula! Am citit despre insule de vanzare si cu "modesta" suma de 1,000,000 dolari adica in jur de 800,000 euro.
Astfel stand lucrurile, o insula (d'aia mica...) prin Caraibe, Pacific etc are sanse sa-si mentina si sa-i creasca valoarea mult mai bine, in timp, decat unei case de 500 mp in Romania.
Nu mai spun cum te-ai simti acolo... Yacht, plaja, blonde, uragane etc... Hai, ca deja visez cu ochii deschisi... :D

Tocmai de asta am si simtit nevoia sa depun marturia de mai sus, ca sa vorbesc si din perspectiva reala, nu doar teoretica. Si eu as zice, calculind pe hirtie, ca nu ai ce face cu atita spatiu, dar cind am vazut case mari mi-am schimbat optica. Chiar arata misto si nu par ca au spatiu in plus. Au probabil tot atitea incaperi cit si cele mai mici descrise de voi (poate o baie si un dormitor in plus), dar toate incaperile sint mai mari, plus holuri mai multe si mai mari. Scara e si ea la locul ei, nu e una mica, abrupta si ingusta, la o margine de hol sau living, garaj dublu si uite asa ajungi la 500 mp.

Am vazut si eu ceva insule la 1 milion de dolari, si io visam cu ochii deschisi.

#70
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postabancor, on 14th January 2011, 10:32, said:

Tocmai de asta am si simtit nevoia sa depun marturia de mai sus, ca sa vorbesc si din perspectiva reala, nu doar teoretica. Si eu as zice, calculind pe hirtie, ca nu ai ce face cu atita spatiu, dar cind am vazut case mari mi-am schimbat optica. Chiar arata misto si nu par ca au spatiu in plus. Au probabil tot atitea incaperi cit si cele mai mici descrise de voi (poate o baie si un dormitor in plus), dar toate incaperile sint mai mari, plus holuri mai multe si mai mari. Scara e si ea la locul ei, nu e una mica, abrupta si ingusta, la o margine de hol sau living, garaj dublu si uite asa ajungi la 500 mp.

Am vazut si eu ceva insule la 1 milion de dolari, si io visam cu ochii deschisi.
Asa si eu pot sa depun o marturie rela dupa o vizita,sa fiu al naibii daca nu mi-a placut la Versailles,misto de tot,am vazut utilitatea oricarui spatiu,a fiecarei incaperi,a locurilor de balaceala in curte....nu mi s-a parut nimic in plus.
Am vrea sa auzim parerea ta despre spatiul in care locuiesti sau pe care te pregatesti sa ti-l faci...
Vorba lu' Copos; planeta se scufunda dar tot a gasit ceva resurse anul asta sa strice definitiv o constructie emblematica pentru statiunile de munte,recte hotelul Sportul din poiana,pentru a avea niste spatiu in plus,atat de necesar....

#71
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Pai e normal, Versailles trebuia sa gazduiasca intreaga curte regala, normal ca era util si potrivit cu scopul. Scopul fiind mai multe: sa se ridice la inaltimea blazonului proprietarului, sa poata gazdui evenimente politice, culturale si mondene, sa poata acomoda o multime de curteni, sa fie emblematic pentru statul pe care il reprezinta, sa inspire respect fata de ocupanti, sa oglindeasca statutul social al ocupantilor si sa ilustreze resursele (economice si artistice) ale tarii. Unele le-am cam repetat, dar se intelege ce vreau sa zic.

Cit despre casele mari, nu tre sa gindim toti la fel. Repet, toata lumea zice pe aici ca n-au rost, si asa as fi zis si eu, daca n-as fi vazut unele pe dinauntru. Atita tot.

#72
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
nu spun nu... imi plac casele mari, am vazut cateva mari si frumoase,  diferenta era in utilitate. Fie aveau copii mari ce locuiau cu ei, fie locuiau impreuna cu alti membrii ai familiei, dar majoritatea nu aveau varste sub 30 ani , proveneau din familii "starite", cu potential financiar. Mi-ar place sa compatimentez casa pe apartamente, asa copilul va ramane sigur cu mine, sa am piscina interioara, camere mari, sa imi fac o camera de relaxare .
Sau poate ca o casa mare este frumoasa chiar si simpla, doar prin grandete, dar o casa mica te stradui sa o faci frumoasa, de aceeaia mie personal, mi se par mai dragute, inventive, estetice cele mici spre medii.
Sau poate ca mi sa epuizat doza de visuri, sunt mai realist. Daca doresc imi permit sa fac un credit baban pentru o casa mare dar vorbesc aici tocmai despre asta, pastrarea unui nivel de trai decent prin micile economii sau compromisuri. Am vandut masina, cateva din scule, economii, sa imi fac casuta tocmai sa nu ma imprumut  si sa mentin acelasi nivel de trai. Acum merg cu dacia dar nu ma deranjeaza atata timp cat am "locul meu".
Cineva mi-a dat un pm despre probabilitatea compromisului atata timp cat iti mai faci una de vacanta. Uff...casa de vacanta = cheltuieli in plus, vizite permanente , paznic obligaturiu, nu poti tine lucruri utile pentru a nu se fura, troncaneala la masina, are si ea bucse care se uzeaza, ect... mai bine nu. prefer inchirierea uneia cand am chef de plimbari, sau o rulota.
Hopa! am fost cam offtopic , scuze dar trebuia sa ii dau raspunsul omului...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate