Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Avantajele/dezavantajele caselor mici

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#19
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Rocknroll, on 8th January 2011, 22:09, said:

150 mp utili sau construiti?
Pentru ca eu am 140 mp construiti, insa 106 mp utili...
(tu n-ai teren indeajuns)

150 mp utili

la o suta de mp  iti poti lua un apartament la bloc sau intr-un duplex cu o mica curte...
150 este minumul pe care-l vad
acum depinde si de gusturile fiecaruia si nevoia de "spatiu vital"

sa explic;
parter
1.denumit generic "living"-compus din loc de luat masa,cu leg. directa la bucatarie(dining room) si loc de relaxare-camera de zi(living-room)...
pe langa aceste utilitati spatiul de la parter ar trebui sa mai contina si un loc de biblioteca-birou;un spatiu de lucru...ptr toate astea iti trebuie cam 40mp

2.bucatarie-10-15mp;eu sunt ptr. o bucatarie inchisa

3.wc. serviciu;2mp

4.hol+casa scarii 10-15 mp

5.camera tehnica-2-5mp

etaj;

3-dormitoare

D1-matrimonial de la care ai acces exclusiv,dresing+baie proprie
D2-dormitoare copil;oaspeti-2 la numar

2 bai-una exclusiv matrimonial+una ptr. cele 2 dormit.

mai ai nevoie de inca un loc de depozitare haine +un uscator,eventual

+casa scarii,hol

cam astea-s necesitatile stricte ale unei familii....
camera hobby,sport,garaj,pivnita sunt mofturi deja

socoteala este ptr. casa cu etaj-este cea mai economica din toate pctele de vedere.
si ptr. asta iti trebuie 150 mp utili!
(casa de aprox 9-x10m)

Edited by buleala, 09 January 2011 - 10:15.


#20
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Iasi, teren de 585mp. 180 mp. construiti => 134 mp. utili. Amprenta la sol 90 mp. Terase, inca aproape 20 mp. Un car-port de aprox.24 mp.
Parter: living 32 mp. (din care aprox. o treime va fi birou), bucatarie 16mp., grup sanitar 3 mp., spatiu tehnic 4 mp., hol + casa scarii 14 mp. Etaj: 3 dormitoare (18, 13, 14 mp.), o baie (7mp.), spatii depozitare (cu rol de dresing) 5 mp., hol etaj (3 mp.). Datorita faptului ca mansarda e destul de inalta, si datorita specificului proiectului, a rezultat si un pod (cu inaltimea maxima de aproape 3 m.) de aprox.40mp., ce se va dovedi foarte folositor ca spatiu de depozitare, hobby etc. A fost prevazut cu o fereastra de mansarda de 78x118cm. pt. ventilatie si lumina.
Am considerat ca 2 bai ajung pt. toti cei din casa: eu, nevasta din dotare plus cei 2 juniori (baieti amandoi).
Ideea de la care s-a plecat in proiectarea casei a fost mutarea dintr-un apartament cu 2 camere (actualul...) intr-un apartament cu 4 camere, de dimensiuni suficient de mari, dispus pe parter + mansarda. Si inca un criteriu, foarte important: costurile casei sa nu depaseasca pe cele ale unui apartament, din oferta existenta pe piata imobiliara locala. Deocamdata suntem in grafic, financiar vorbind, cu investitia.
La fel ca multi dintre cei care au postat, consider ca o casa prea mare e scumpa la construi si scumpa la intretinut. Plus ca, daca e cazul, e mai greu de vandut. Din punctul meu de vedere o casa a carei suprafata depaseste 150/160 mp. utili e prea mare. De mare utilitate sunt in mare masura terasele, un foisor, curtea, spatiile exterioare. Utila si sanatoase, atat pt. cei mari, cat mai ales pt. copii.

#21
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 portocaliul, on 9th January 2011, 10:55, said:

Datorita faptului ca mansarda e destul de inalta, si datorita specificului proiectului, a rezultat si un pod (cu inaltimea maxima de aproape 3 m.) de aprox.40mp., ce se va dovedi foarte folositor ca spatiu de depozitare, hobby etc. A fost prevazut cu o fereastra de mansarda de 78x118cm. pt. ventilatie si lumina.
Attached File  cerere_988.jpg   1.15MB   443 downloads
uite ce mi-a iesit mie din pod...tot 40mp

#22
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 buleala, on 9th January 2011, 11:26, said:

uite ce mi-a iesit mie din pod...tot 40mp
Accesul in pod...cum il ai? Scara normala, elicoidala, trapa cu scara pliabila?

#23
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Nu mi-a implemantat "americanul" in creieras case mici aveam deja pasarica asta, spre exemplu am vazut terminata o casa de 70-80 mp utili foarte comfortabila, nu avea livigul imens, dar bucataria , baia, superbeeeeee, plus ca ia ramas suficient loc pentru o mica piscina si teren de joaca. Nu ma refer la garaj sau mici ateliere... Anul trecut un "client" a terminat o casa vreo 240 mp p+1+m, a topit toti banii pe care ii avea acum se gandeste sa plece in strainatate pentru a intretine casa ( de si-a facut-o asa mare nu stiu, plus ca nici nu se bucura de ea ) , de aceea tot imi pun intrebarea aceasta.
Eu personal am in constructie o mica casuta 60mp utili, plus proiect de extindere pana la max 100  mp, vroiam sa construiesc mai mare, muuuult mai mare, dar mi-am schimbat parerea, cand vad cat spatiu mi-a ramas pentru eventualele pasarici ce imi vor fluiera , sunt fericit.
Argumentele invocate de "american" sunt cele enumerate de voi mai sus, dar ma stupefiat faptul ca el a renuntat la casa lui mare, pentru o casuta mica mobila, iar cu ea se plimba sa convinga oamenii de utilitatea unor case dupa nevoile personale, economisind bani, timp, nervi, materiale de constructie care polueaza natura, oferind un trai mai decent tocmai datorita costurilor reduse.
Unii oameni traiesc o viata in apartamente si sunt fericiti, comfortul il creezi tu, chiar si in 30mp, prin design interior sau utilitatea spatiului.
  Pana la urma compromisul care este... eu cred ca bariera este chiar cultura, mentalitatea post comunista, trebuie sa am frate casa mare, poate si piscina in casa, masina parcata langa dormitor, ca doar mie lene sa merg pana la garaj, bacatarie mare ca doar nu stiu sa gatesc dar "da bine la ochi".

#24
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Eu am o "teorie" cu privire la casele mari, multi dintre noi s-au uitat in copilarie la "minunatul serial Dallas", asa ca asteptarile multora s-a format atunci. Ma gandesc la primele case facute dupa "90 cand cei care erau la 40-50ani atunci si-au facut niste case imense de sute de mp si zeci de camere, un bun exemplu este casa lui Tantareanu, prima, dar sunt mult mai multe in Corbeanca pe aceeasi model, in Snagov etc. A urmat apoi perioada spatiilor de arhitect incsre s-au baga foarte multi bani in case deosebite, cu arhitectura "altfel" vezi multe case din Pipera si multe case de fotbalisti ( geoidul lui gica popescu), a continuat perioada 200-2004 cand s-a ajuns la case in care a intratsi a mea (200+mp) trebuie sa tineti cont ca in 2002-2003 carmida era 40euromc, betonu cam 40, fierul era 1.2lei kg(12000) iar un meserias primea 70 dar majoritaea muncitorilor aveau 50 lei (500 000) pe zi asa ca era ceva mai ietin.
dupa 2004-2005 au aparut dezvoltatorii fiecare cu modul lui de lucru dar in principu a scazut suprafata construita efectiva disparand peretii si marindu-se terasele totul pentru un pret mai mic de constructie si mai mare de "suprafata construita vanduta".

Edited by septimiu80, 09 January 2011 - 13:03.


#25
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 portocaliul, on 9th January 2011, 11:55, said:

Accesul in pod...cum il ai? Scara normala, elicoidala, trapa cu scara pliabila?
mi-am batut mult capul;
-initial am gandit-o ca scara de pod(pliabila)
-dupa aia am calculat-o in spirala-tip elioidal.
in final am facut-o "normala"...am adancit golul scarii pana pe la 175cm(sper ca am retinut corect) si am facut trepte de l-22/h-23cm...oricum mult mai practice decat cele pliabile sau elicoidale.
nu-i o scara chiar normala,insa-i mult mai practica decat orice alta varianta.
si ca sa stai cu inima impacata fa ce am facut si eu;o scara provizorie-la dimesiunele celei definitive,de proba,pe care sa o folosesti inainte de cea definitiva(si acum scara-i tot aia provizorie :D )

#26
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
am uitat sa mentionez... ma voi casatori anul acesta, copii nu am , dar cand voi avea va creste fericit, pana la o anumita varsta, in aceasta casuta mica, iar eu imi voi permite sa ii ofer mai multe datorita costurilor mici. Loc de joaca suficient in curte, momentan am o camera de 7X5 de agrement, masa de biliard, ma doare sufletul sa renunt la ea, de aceea nu ma gandesc la prelungire.cand copilu creste voi prelungi casa, poate ma va ajuta putin, din joaca poate iese un mic arhitect sau constructor :lol: . mai am de munca la ea vara aceasta.

#27
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

 buleala, on 9th January 2011, 13:00, said:

am facut trepte de l-22/h-23cm...oricum mult mai practice decat cele pliabile sau elicoidale.


Foarte anevoios de urcat dar mai ales de coborat pentru oameni in varsta astfel de scara.

Just for the record, o scara ideala trebuie sa aiba latimea treptei in jur de 30cm iar inaltimea in jur de 17.

Evident, cand spatiul nu permite faci compromisuri.

#28
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 muteki, on 9th January 2011, 13:05, said:

Foarte anevoios de urcat dar mai ales de coborat pentru oameni in varsta astfel de scara.
Just for the record, o scara ideala trebuie sa aiba latimea treptei in jur de 30cm iar inaltimea in jur de 17.
Evident, cand spatiul nu permite faci compromisuri.

mansarda este "in plus",ca zis asa..este camera de hobby-nu-i o incapere fara de care nu se poate.

 dilimach3, on 9th January 2011, 12:50, said:

Eu personal am in constructie o mica casuta 60mp utili, plus proiect de extindere pana la max 100  mp, vroiam sa construiesc mai mare, muuuult mai mare, dar mi-am schimbat parerea, cand vad cat spatiu mi-a ramas pentru eventualele pasarici ce imi vor fluiera , sunt fericit.
Argumentele invocate de "american" sunt cele enumerate de voi mai sus, dar ma stupefiat faptul ca el a renuntat la casa lui mare, pentru o casuta mica mobila, iar cu ea se plimba sa convinga oamenii de utilitatea unor case dupa nevoile personale, economisind bani, timp, nervi, materiale de constructie care polueaza natura, oferind un trai mai decent tocmai datorita costurilor reduse.
Unii oameni traiesc o viata in apartamente si sunt fericiti, comfortul il creezi tu, chiar si in 30mp, prin design interior sau utilitatea spatiului.
  Pana la urma compromisul care este... eu cred ca bariera este chiar cultura, mentalitatea post comunista, trebuie sa am frate casa mare, poate si piscina in casa, masina parcata langa dormitor, ca doar mie lene sa merg pana la garaj, bacatarie mare ca doar nu stiu sa gatesc dar "da bine la ochi".

vorbim aici,in fond,de cat ne dorim fiecare de la viata-30mp niciodata n-o sa-ti ajunga(in cazul unei familii)
stiu case de 100mp care are dormitoarele mai mari ca ale mele;insa holul este si living-iar camera de lucru unde invata si copiii a facut-o dintr-o terasa
eu mi-am dorit un birou de lucru in care-i calc, biblioteca(cu carte tiparita)...sunt pretentiile si dorintele mele;am de lucru acasa-biroul este la parter...si facturile daca le iei la "lins" ai nevoie de un spatiu.
nu tin calculatorul in dormitor.
balcoanele sunt mofturi,mai mult de design, intr-o casa la curte unde mai ai si un pic de gradina(curte)
dormitorul matrimonial trebuie sa fie spatios sa ai aer peste noapte,chiar daca dormi cu fereastra deschisa

 dilimach3, on 9th January 2011, 13:01, said:

am uitat sa mentionez... ma voi casatori anul acesta, copii nu am , dar cand voi avea va creste fericit, pana la o anumita varsta, in aceasta casuta mica, iar eu imi voi permite sa ii ofer mai multe datorita costurilor mici. Loc de joaca suficient in curte, momentan am o camera de 7X5 de agrement, masa de biliard, ma doare sufletul sa renunt la ea, de aceea nu ma gandesc la prelungire.cand copilu creste voi prelungi casa, poate ma va ajuta putin, din joaca poate iese un mic arhitect sau constructor :lol: . mai am de munca la ea vara aceasta.
poti face si o casa pe 50mp construiti/nivel..iti ies 2 dormitoare sus+si unul jos daca renunti la unele lucruri.
insa fa un calcul-pereti,acoperis si ai sa vezi diferenta care nu-i spectaculoasa-sa nu te astepti la jumatate de costuri .
am momente cand zic ca am gresit casa si ca ar fi trebuit fi facuta mult mai mica;
maine daca m-as apuca sa fac o alta casa,altfel as face;insa am multe din "mofturile" de care te poti lipsi- mansarda locuibila..garaj de 2 masini;pivnita;o alta casa "de vara" in curte etc

Edited by buleala, 09 January 2011 - 13:33.


#29
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Casa mare nu te ajuta foarte mult si la un moment dat poate deveni neprietenoasa dpdv al cheltuielilor. Eu am  75mp utili la parter, 80 mp utili la etaj iar pentru pod am scara de beton normala . La parte am o baie, un living, o bucatarie inchisa si un birou ( sotia) iar la etaj am trei dormitoare , doua bai si un spatiu tehnic, podul ramanand ,, open space". Singurul meu regret este ca daca nu faceam biroul  casa ar fi fost mai scurta si automat mai mica, totodata reducandu-se si spatiul de la etaj dar si din pod. Nu am rezistat la insistentele sotiei si asa a aparut si biroul. Noi suntem 2 adulti si un copil iar al patrulea mebru este in lucru :kisstogether:  si cred ca un spatiu de pana in 150mp sunt arhisuficienti pentru o familie cu doi copii. in curte am 130mp in spate si 90mp in fata, la strada. Chestia ca o casa mica nu te la sa respiri, e neaerisita sau alte tampenii e o prostie. Mi-am facut casa sa stau in gradina frate sub un copac la un spritz nu sa ma inchid in living. Parerea mea !

#30
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 on_my_own, on 9th January 2011, 15:20, said:

Mi-am facut casa sa stau in gradina frate sub un copac la un spritz nu sa ma inchid in living. Parerea mea !
Asta-i, dom'le, miezul topicului! :coolspeak:  
Parerea mea, de asemenea!

#31
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
@ Buleala, dupa socotelile tale...
Dupa socotelile mele, terenul (din Bucuresti) de 160 mp pe care ridic o casuta de 140 mp (106 mp utili), cu veranda de 6 mp, cu terasa la intrare de 9 mp, cu living de 22 mp, bucatarie de 10 mp, hol, wc, debara si casa scarii de 6 mp, iar la etaj cu doua dormitoare (cel matrimonial fiind de aprox 16 mp), un birou, o debara, o baie de 8 mp, un balcon de 4 mp, aceeasi casa a scarii, scaldata in lumina unui luminator de 6 mp, iar apoi... o terasa pe acoperis de peste 50 mp, o curte interioara de 9 mp si o curte in fata casei de aprox 60 mp (cu un tei si un gutui) sunt toate absolut suficiente pentru mine si sotia mea, fara copii... :peacefingers:

Asadar, cum spuneam intr-un post anterior, totul tine de perspectiva si e bine ca lucrul facut sa se plieze efectiv pe necesitatile personale ale fiecaruia.

@ Dilimach, total de acord cu cele spuse de tine la 12:50... :OK:

Edited by Rocknroll, 09 January 2011 - 17:24.


#32
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 on_my_own, on 9th January 2011, 15:20, said:

Mi-am facut casa sa stau in gradina frate sub un copac la un spritz nu sa ma inchid in living. Parerea mea !
cel putin 6 luni pe an stai in casa...
acum,depinde si ce meserie ai;eu stau numai pe coclauri-cand ajung acasa nu stiu cum sa intru mai repede in casa.....

 Rocknroll, on 9th January 2011, 17:23, said:

@ Buleala, dupa socotelile tale...
@ Dilimach, total de acord cu cele spuse de tine la 12:50... :OK:
eu am 750/mp teren si 17 ani stati cu chirie
-casa-i ridicata de mine;
acu' cred ca ma intelegi(intelegeti)

stiu foarte bine cum este casa ta!

Edited by buleala, 09 January 2011 - 19:54.


#33
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 buleala, on 9th January 2011, 19:53, said:

eu am 750/mp teren si 17 ani stati cu chirie
-casa-i ridicata de mine;
acu' cred ca ma intelegi(intelegeti)

Te inteleg foarte bine si apreciez mult faptul c-ai ridicat-o tu...

Eu n-am stat niciodata in chirie (ma rog, chiria alor mei, la stat, intr-un bloc din centru) si mi-am dorit intotdeauna casa mea, asa ca am muncit pe branci inca de pe vremea cand eram pustan (targuri, diverse "artificii"... cu carti, muzica etc... :D) si mi-am luat imediat dupa "Revolutie", in 1991, o garsoniera. Si tot asa, aspirand spre mai bine... :peacefingers:

#34
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 on_my_own, on 9th January 2011, 15:20, said:

...Chestia ca o casa mica nu te la sa respiri, e neaerisita sau alte tampenii e o prostie. Mi-am facut casa sa stau in gradina frate sub un copac la un spritz nu sa ma inchid in living. Parerea mea !
e drept, pe parcursul topicului, au fost punctate argumente precum cele cu...casa mică este irespirabilă, iar dacă-i deschizi ușa, dai pe spate de la mirosuri de pârțuri stătute.
în schimb, tâmpenii despre livinguri încăpătoare al căror rost este acela de a sta închis în ele, nu s-a mai vorbit.

 on_my_own, on 9th January 2011, 15:20, said:

Casa mare nu te ajuta foarte mult si la un moment dat poate deveni neprietenoasa dpdv al cheltuielilor.
parțial adevărat. de exemplu, pe măsură ce înaintezi în vârstă, scara ți se va părea prea lungă. dacă de la forțarea cu urcușul se rupe un nasture și pantalonii vor cădea în vine, poți rămâne blocat între etaje. deci, nu te ajută.
din punct de vedere al cheltuielilor, poate deveni cel mult costisitoare. n-aș putea considera o casă neprietenoasă decât dacă ar mușca din mine, sau mi-ar băga mâna în buzunar.

#35
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 euribiontuL, on 9th January 2011, 20:13, said:

e drept, pe parcursul topicului, au fost punctate argumente precum cele cu...casa mică este irespirabilă, iar dacă-i deschizi ușa, dai pe spate de la mirosuri de pârțuri stătute.
în schimb, tâmpenii despre livinguri încăpătoare al căror rost este acela de a sta închis în ele, nu s-a mai vorbit.

sa inteleg ca stai si la ora asta sub gutui?

#36
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
nuuu! sub bonsai. [ http://yelims.free.fr/Coucou/Coucou23.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate