Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Avantajele/dezavantajele caselor mici

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#145
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Un studiu recent facut, in Statele Unite, Canada, Scotia, Anglia, Denmark, India, Hong Kong, Thailand si taberele de refugiati, sa descoperit ca spatiul necesar/pers. ar fi undeva pe la 42 m2, iar in Europa, daca s-ar construi case ecologice (chiar si materiale reciclate) coeficientul de poluare ar fi redus cu 50%, cred ca e o aberatie.
In Anglia se afla cele mai mici case, guvernul "impunand" un minim de 50m2-pt un singur dormitor, 74m2-3 dormitoare.

Spatiul minim necesar unei familii sau persoane este bazat pe trei criterii:
-minimul de spatiu psihic
-minimul de spatiu util
-minimul social de spatiu

Oricum majoritatea criteriilor pot fi compensate prin inaltare tavanului (cu cat mai mica camera, cu atat mai inalt tavanul) mai putin criteriul social.

Edited by dilimach3, 15 February 2011 - 14:37.


#146
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
in articolul asta mi se pare ca exista multa ,,esenta''. totul pleaca de la necesitati raportate, evident, la buget.
degeaba vreau Huf 5, daca bugetul imi indica un apartament.

http://www.construct...lor ieftine.htm


in legatura cu mentalitatea celor din vest, am constat urmatoarele :

in afara cazului in care esti putred de bogat, aceia prefera spatii rezonabile(adica dormitoare de maxim 16mp, bucatarii mici, care, impreuna cu locul de luat masa, nu depasesc 15mp. livingurile nu sunt mai mari de 25mp, decat in cazuri exceptionale.

aceia prefera sa-si traiesca viata plimbandu-se si gustand viata, nu bagand si ultimul sfant in pereti si table, recte case si masini.
de aceea proprietari de case devin dupa varsta de 40 de ani. pana atunci stau cu chirie, lucru care le permite sa aiba disponibilitatea de a se deplasa in functie de slujba, chef etc. de obicei la aceasta varsta stiu cam cati membri are/va avea familia, isi cunosc necesitatile importante. in functie de acesti factori isi fac sau cumpara case. nu ii intereseaza cat de mare este a vecinului, cate etaje are etc.

#147
Antiphonontis

Antiphonontis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.01.2011

 Alxdava, on 16th February 2011, 10:43, said:

in articolul asta mi se pare ca exista multa ,,esenta''. totul pleaca de la necesitati raportate, evident, la buget.
degeaba vreau Huf 5, daca bugetul imi indica un apartament.

http://www.construct...lor ieftine.htm


in legatura cu mentalitatea celor din vest, am constat urmatoarele :

in afara cazului in care esti putred de bogat, aceia prefera spatii rezonabile(adica dormitoare de maxim 16mp, bucatarii mici, care, impreuna cu locul de luat masa, nu depasesc 15mp. livingurile nu sunt mai mari de 25mp, decat in cazuri exceptionale.

aceia prefera sa-si traiesca viata plimbandu-se si gustand viata, nu bagand si ultimul sfant in pereti si table, recte case si masini.
de aceea proprietari de case devin dupa varsta de 40 de ani. pana atunci stau cu chirie, lucru care le permite sa aiba disponibilitatea de a se deplasa in functie de slujba, chef etc. de obicei la aceasta varsta stiu cam cati membri are/va avea familia, isi cunosc necesitatile importante. in functie de acesti factori isi fac sau cumpara case. nu ii intereseaza cat de mare este a vecinului, cate etaje are etc.
bine punctat, din orice directie ai aborda subiectul, totul are un numitor comun "cat de mare este casa vecinului" -grandomania.

#148
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

 Alxdava, on 16th February 2011, 11:43, said:

aceia prefera sa-si traiesca viata plimbandu-se si gustand viata, nu bagand si ultimul sfant in pereti si table, recte case si masini.
de aceea proprietari de case devin dupa varsta de 40 de ani. pana atunci stau cu chirie, lucru care le permite sa aiba disponibilitatea de a se deplasa in functie de slujba, chef etc. de obicei la aceasta varsta stiu cam cati membri are/va avea familia, isi cunosc necesitatile importante. in functie de acesti factori isi fac sau cumpara case. nu ii intereseaza cat de mare este a vecinului, cate etaje are etc.

Io as zice ca nu conteaza virsta, ci momentul vietii. Ai punctat bine - momentul in care stii citi membrii are familia. Momentul asta poate surveni la 40 de ani in Londra (unde pina la 30 de ani abia reusesti sa te misti inspre a avea unde sa stai), sau la 25 de ani la Valea Argovei, cind deja esti insurat, ai 2 copii, muncesti pamintul, ai si o sera, poate ceva stupi, sigur niste pasari si un porc, eventual vitel, si deja te gindesti sa torni fundatia la casa familiei.

Cit despre vestici, n-am discutat cu multi, sa pot generaliza mentalitatea lor, dar toti se refera la cit isi permit, nu la ce le trebuie. Din ce am discutat cu un neamt, un olandez, si un american (in diverse situatii) ar fi misto o casa mare, cu teren mult, doar ca e scumpa. Ar fi misto si sa isi traiasca viata plimbindu-se si gustind viata, dar, iarasi, e scump, si au o slujba.

Edited by abancor, 17 February 2011 - 11:24.


#149
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Ati deviat de la subiect si plecati cu gandul la petrecerea timpului liber in vacante oriunde dar mai putin in casa nu pot sa nu citez pe cineva ce spunea ca ,, dormitorul e facut sa dorm in el in baie ma duc sa ma c... si sa fac dus in bucatarie mananc in sufragerie tin cartile si invit niscavai oaspeti si cam asta e casa ce mi-o doresc,totul functional,, atat timp cat universul in care traiesti se rezuma la a manca,dormi,c...,servici e normal ca nevoile tale sa fie satisfacute de un apartament dintr-un bloc oarecare unde ai inchis usa si ai plecat.
Nu mai incercati sa puneti oamenii superficiali in case lasatii acolo unde le este locul la apartament ,,totul la buton,,si apropos mai ami vine in minte ceva ,,vulpea cind nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii,,
Clasele sociale sunt pentru a diferentia oameni si asta este o regula valabila pentru orice:stil de viata,vacante,case,intelect,mancare,fizic......... si bineinteles ca in orice padure sunt si uscaciuni dar asta nu e o regula.Caze closed.Parerea mea. :peacefingers:

Edited by sith, 17 February 2011 - 11:22.


#150
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 abancor, on 17th February 2011, 11:18, said:

dar toti se refera la cit isi permit, nu la ce le trebuie.

Sunt destui miliardari ce stau in case modeste - de la Buffet la Zuckerberg, asa ca teoria e falsa.

Edited by AMDG, 17 February 2011 - 11:34.


#151
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Care teorie? Tocmai, io zic ca nu pot generaliza de la 3 oameni, mirat de concluzia trasa de Alxdava despre mentalitatile occidentale. De unde oare le cunoaste?

#152
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 abancor, on 17th February 2011, 12:39, said:

Care teorie? Tocmai, io zic ca nu pot generaliza de la 3 oameni, mirat de concluzia trasa de Alxdava despre mentalitatile occidentale. De unde oare le cunoaste?

Ideea e ca la fiecare prioritatile variaza - unul vrea vila stil tiganesc, altul calatorie in jurul lumii, altul o casa pasiva minuscula, altul o cutie de chibrituri cu un SUV imens in parcare.

#153
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Asta e absolut natural - fiecare trebuie sa prioritizeze, pentru ca resursele sint limitate. Chiar si cel mai bogat om de pe planeta are resurse limitate, daca nu in bani, atunci in timp (deci tot nu poate sa isi faca toate poftele simultan, trebuie sa le faca pe rind, deci ajungem iar la prioritati). Problema e cind unii judeca prioritatile altora crezind ca unghiul din care vad ei viata e singurul valabil. ca exista o ierarhie legitima a nevoilor. Nu neaparat. Sigur, pare mai interesant cineva pentru care nevoile intelectual-cultural-spirituale vin inaintea celor materiale, adica care cheltuie de pilda primordial pe calatorii sau carti, dar majoritatea se invirt, in administrarea banilor, in dilema ”casa sau masina” (inevitabil una vine mai intii), cu ceva bani de concediu pusi deoparte, si cu atentie la cumparaturile din hipermarket. Apoi avem diverse alte modalitati de cheltuire, de pilda cel care sta in garsoniera, dar nu se uita la bani cind e vorba de chefuri sau vacante.

Va dau un exemplu - am un amic, are un teren de 2000 mp in Bucale (cu autobuz in fata casei, e pe un bulevard marginas), cu toate utilitatile, cumparat in 1998. In jur sint case construite in ultimii ani. Omul are firma de constructii mare (face blocuri, cladiri de birouri si chestii d-astea) si isi permite sa isi faca o casa. Din 1998 nici macar nu si-a facut proiect, pentru ca nevasta-sa nu vrea sa se mute din oras (unde sta la 4 camere, printr-un cartier, nu in centru). Are un SUV scump. Unii de pe forum ar zice ”uite taranu, parcheaza Q7-le in fata unui bloc obosit din Dristor.” Dar pe om nu il intereseaza viata la curte. Are 2 copii si nu vrea sa ii mute din cartier si de la scoala, ca acolo se joaca, acolo au prietenii, ajung usor la scoala etc.

#154
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 abancor, on 18th February 2011, 10:59, said:

Dar pe om nu il intereseaza viata la curte. Are 2 copii si nu vrea sa ii mute din cartier si de la scoala, ca acolo se joaca, acolo au prietenii, ajung usor la scoala etc.

Cred ca omul nu-si cunoaste interesul, sau macar pe al copiilor lui. Viata in Bucuresti a devenit asa de toxica incat statisticile spun ca durata medie de viata e mai mica cu 4-5 ani. Dar, nu-i asa, important e ca copiii sa coboare din bloc direct in clasa, sa mai traverseze o strada unde isi intalnesc toti prietenii etc.

Apropo, ati vazut reportajul acela despre copii nou-nascuti cu tumori pe creier? Pacat ca bietii de ei nu vor mai ajunge sa se bucure de faptul ca vor avea scoala peste drum sau cofetaria dupa colt sau etc. Important e ca parintii sa nu fie deranjati prea tare, tati sa castige in continuare bine, mami sa nu fie perturbata de la programul de manichiura, pedichiura, solar blablabla.

#155
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 barbarian, on 18th February 2011, 19:14, said:

Viata in Bucuresti a devenit asa de toxica

Si crezi ca vor scapa fugind o parte din zi la cativa km ?  :rolleyes:

#156
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 AMDG, on 18th February 2011, 22:02, said:

Si crezi ca vor scapa fugind o parte din zi la cativa km ?  :rolleyes:

Tot e ceva sa respiri macar seara aer curat. Dar ar trebui s-o faca pentru copii, la o adica pot merge si la gradinita din comuna unde locuiesc, eventual si clasele primare.

#157
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 barbarian, on 18th February 2011, 22:54, said:

Tot e ceva sa respiri macar seara aer curat. Dar ar trebui s-o faca pentru copii, la o adica pot merge si la gradinita din comuna unde locuiesc, eventual si clasele primare.

Realitatea e ca si iluziile gen Pipera se prabusesc la pret  :rolleyes:

#158
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Teoretic asa ar parea, sanatatea pe primul plan, apoi socialul si alte astea. Desi nici pe linga Bucuresti nu cred ca e mult mai curat aerul (oricum, omul in cauza are teren in Bucuresti, nu in vreo comuna).

Mai am amici care nici nu isi pun problema unui viitor care sa includa incercarea de a se muta la casa. Renovarea unui apartament cu 4 camere i-a dat peste cap, deci nici nu vor sa auda de posibilitatea construirii. Iar de cumparat n-ar zice neaparat nu, dar sa fie in centru (aproximativ, adica zone gen Vatra Luminoasa), desi li se pare, de cind m-am mutat eu la curte si le mai povestesc cite una-alta, ca e prea mare bataie de cap, ca ai mai multe sanse decit la bloc sa ai diverse avarii, ca e multa treaba (de pilda ei simbata dimineata pot lenevi in pat, io fac curat in tarcul ciinilor etc.). Dar deja o dam in subiectul ala cu viata la bloc sau la casa.

Edited by abancor, 20 February 2011 - 10:26.


#159
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Foarte interesante parerile de aici.
As vrea sa supun si eu atentie un tip de constructie hibrida adica nici casa nici apartament: apartamentul in vila.
Aici ma refer la un apartament intr-o vila care are de obicei 4 apartamente cate 2 pe fiecare etaj, care este situata de obicei la periferia unui oras mare.
De obicei se obtine cu un asemenea apartament si o cota din terenul care este asociat unei asemenea vile care inseamna un loc de parcare, eventual un loc pentru o mica gradina poate chiar o magazie.

Avantaje dupa cum le vad eu:
-pret mai mic - sa zicem 45k la 72 mp
-cost mai mic la incalzire datorita peretilor comuni cu vecinii
-e m usor de incuiat apartamentul si sa pleci in vacanta decat o casa
-se poate vinde mai usor, eventual inchiria

Dezavantaje:
-stai la tara dar la apartament
-nu poti face construi ce vrei tu in curte ca la casa
-tot s-ar putea sa ai probleme cu vecinii chiar daca sunt tot 3
-mult mai greu de inchiriat

Edited by bbogdanmircea, 21 February 2011 - 00:24.


#160
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 bbogdanmircea, on 21st February 2011, 00:21, said:

Avantaje dupa cum le vad eu:
-pret mai mic - sa zicem 45k la 72 mp
-cost mai mic la incalzire datorita peretilor comuni cu vecinii
-e m usor de incuiat apartamentul si sa pleci in vacanta decat o casa
-se poate vinde mai usor, eventual inchiria

Costul depinde de suprafata si gradul de amenajare, iar multi vor prefera o casa mai mica decat un apartament mare intr-un bloc mic, exceptie facand cazurile cand apartamentul e in centru.

#161
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
dpdv al confortului, daca mi-ar permite fara numar ca un manelist, mi-as face casa de un infinit de mp, cu camere din care sa decoleze ultimu airbus. dpdv al risipei, well, orice casa care are enspe camere si 1-2 oameni in ea e o risipa de spatiu, energie etc. daca vrei confort, tre sa faci risipa. cine zice ca e foarte confortabil intr-un apartament cu 2 camere (pe care eventual l-a luat in rate pe 100.000 de ani in virfu bulei imobiliare) minte si se minte :w00t:

#162
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
Mosotti, spatiu mare nu inseamna automat confort sporit. Chiar din contra. Ca exemplu, nu cred ca e confortabil sa faci 5 minute din pat pana la toaleta, doar fiindca ... ai camere din care decoleaza airbusu.
Spatiul ar trebui sa fie optim, nu mare si nici mic.
Iar un spatiu mic poate fi impartit optim. Intr-un spatiu mare in schimb ... apar probleme. Unele se pot rezolva daca iti faci linie de cale ferata. Sau aeroport.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate