Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Apple sa se dezghete.....

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View Postdon_dannielo, on 12th January 2011, 15:51, said:

Pentru aplicatii care nu sunt in Market, pentru daca n-ai internet pe mobil (si deci nu te poti conecta la market), pentru aplicatii facute de tine pe care vrei sa le testezi pe un actual device (nu doar in emulator) etc.
Chestii cu care utilizatorul normal nu se intalneste, doar developerul.
Imi pare rau. Eu de exemplu vreau 1Password pentru Android. O aplicatie foarte raspandita dar care nu exista in Android Market. Nu stiu de ce producatorul nu o pune, desi este free. Asa ca trebuie sa o instalez cu alte metode. Ca sa numai spun de iGO Myway. Mi-a dat cineva linkul si l-am gasit si eu pe... piratebay :D

Edit:
Se pare ca intre timp au pus 1Password beta in Android Market. Tocmai am verificat.

Edited by walsy, 12 January 2011 - 16:18.


#38
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
iGO-ul s-a instalat usor, pe un device ne-root-at, doar am executat acel fisier special si am copiat un folder pe card si harta, care o aveam deja si pot sa zic ca nu necesita sa ai master in Cibernetica ca sa pui o aplicatie pe Android, e apropape la fel de usor ca pe iPhone + avantajul ca la Android nu te scoate din aplicatia de Market, cand ii dai instalare, o face discret in fundal si te anunta pe bara de notificari cand e gata si pana nu o executi nu te lasa sa uiti de ea, deci un plus pentru Google.

#39
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
@walsy: sorry man, am ras cu lacrimi cand am citit cum vrei tu sa instalezi *.apk-uri. Genial. Banuiesc ca te bulverseaza si faptul ca Android are 4 butoane in loc de unul. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca diversi producatori le si amplaseaza diferit, ceea ce duce evident la o fragmentare a platformei! :lol:

@connectorxp: bara de notificari ruleaza.

Edited by glumetu, 14 January 2011 - 11:53.


#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nicioadata. apple are succes si pentru ca unii debiteaza asemenea timpenii cu nonsalanta.

View Postwalsy, on 7th January 2011, 20:04, said:

Apple este a doua companie ca marime din USA dupa Exxon Mobil.

adica unii sint atit de fanboi spalati pe creier incit ar cumpara si un cacat cu un mar pe el

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postwalsy, on 12th January 2011, 11:40, said:

Really? Ia sa vedem cat de simplu este.

"You will need to download the Android SDK on your PC,
mda, intelepciune tipica de fan apple! :lol: cica sa instalezi software development kit-ul pe pc pt. a putea instala aplicatii android din android market pe un tel android! e clar cu cine avem de-a face!

View Postwalsy, on 12th January 2011, 11:40, said:

Si ajungem in sfarsit la problema adevarata care va framanta de fapt. Ura voastra fata de Apple se rezuma de fapt la un singur lucru: BANII! Mai precis ABSENTA BANILOR! Vreti totul GRATIS!
problema asta e doar in imaginatia ta, care iti joaca feste totale, si in materie de apple, si in materie de concurenta apple si in orice related to apple...

de ce nu e o problema? fiindca:
1. se gasesc cacalau materiale piratate pt. tot ce vrei, de la app-uri iphone/ipad, la ibook-uri de care tocmai pomeneam, la softuri complete de mac (si pariez eu bani reali ca nu au fost puse pe torente de romani)
2. majoriatatea oamenilor care nu s-au nascut ieri si care intamplator mai citesc una alta de pe comp, DEJA au ebook-uri pe calculatore si asteapta doar sa le transfere pe ipad, daca isi iau asa ceva
3. iTunes e limitat in materie de media si ebooks, sunt nenumarate alte locuri de pe net de unde sa cumperi (daca vrei neaparat sa cumperi), un prim exemplu fiind amazon
4. pdf-urile nu se rezuma la carti comerciale, sunt milioane de materiale 100% gratis accesibile, de la materiale universitare, la articole de presa, la date statistice, studii, etc. pe care nu le poti salva de pe net, out of the box, si chiar si cu aplicatii, treaba tot nu functineaza ca pe un comp obisnuit, simplu si fara dureri de cap

PROBLEMA e ca apple incearca sa limiteze drastic utilizatorul (in special utilizatorii nepriceputi, iar astia sunt in procent mare la apple) si sa-l forteze sa foloseasca materiale exclusiv de pe itunes! lumea este insa mult mai mare decat itunes iar drm-ul atasat majoritatii materialelor creeaza doar probleme... de asemenea o mare problema e si faptul ca apple incerca sa fie un soi de politie morala in materie de continut! asta doar legat de media, ca daca e sa vorbim de apple in general situatia e si mai grava, datorita intregului model de business, care transforma proprietarii intr-un soi de abonati care trebuie sa plateasca intr-una pentru te miri ce (bateriile pot fi inlocuite doar de apple si platesti cat nu face, ti se strica display-ul sau hdd-ul de la imac in afara garantiei - mai bine cumperi altul complet; materialele folosite sunt extrem de inselatoare - de exemplu aluminiul folosit la macbook-uri se indoaie destul de usor si evident ca nu se mai dezdoaie cum trebuie, sticla folosita la laptopuri doar le face mai vulnerabile daca sunt folosite portabil, etc etc)

pana la urma ce ziceam eu era legat despre cat de usor e de utilizat apple in viata de zi cu zi, in situatii reale, dar vad ca au unii o obsesie cu problema sau non-problema banilor, cautand justificari pt. orice rahat si aruncand critici in stanga si-n dreapta... asta probabil din cauza ca multi care mai misuna pe forumuri, au o legatura sau alta (ori ei lucreaza, ori sunt niste plozi de parinti care lucreaza in domeniu) cu lumea asa zisei proprietati intelectuale, ca inca nu am vazut pe nimeni, cu sau fara bani, sa se bucure ca plateste de aiurea pe te miri ce rahat (de. exemplu nu ai sa vezi pe forumurile fanilor mercedes pe cineva strigand, "URA!!! am dat 5000 de euroi pe RSE si inca 1500 pe tuner tv!!! ce cool!!!) ... asta e ceva extrem de tipic fanilor apple... si btw., ca tot veni vorba de asta, preturile telefoanelor vertu mi se par mai justificate decat jucarelele apple...

View Postwalsy, on 12th January 2011, 11:40, said:

Sa ne dea guvernul, sa ne dea Apple, sa ne dea Google! Totul GRATIS! Si cine nu da gratis, sa moara, sa dispara, sa arda in iad! Ai naibii capitalisti nenorociti care vor bani! :P
nu ai sa gasesti in toate posturile mele nici macar unul care sa contina retorica anti-capitalista... insa aici cu apple, nu e vorba de nici un capitalism, ci vorba de un fanatism asemanator cu cel religios

Edited by gtk, 14 January 2011 - 13:57.


#42
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Am folosit si folosesc toate cele 3 sisteme: iOS4, Android, Blackberry. Acasa am si Mac si PC.

Sunt de-aceiasi parere cu cei care spuneau ca produsele Apple sunt ca masinile germane, gen Porsche/BMW. Calitatea produsului de de top, utilizarea e de top, pretul e de top. Cine sustine ca OS-X-ul nu se poate customiza habar n-are despre ce vorbeste.
iOS-ul e inchis si bravo lor ca au ales varianta asta. Android e deschis si odata cu asta e deschisa si cutia Pandorei, tot felul de aplicatii proaste, QA lipsa, dezvoltatori software care fac greu bani pe platforma, OS fragmentation (terminale cu versiuni diferite de OS cu specificatii diferite hardware = mai greu de facut aplicatii) etc. Sigur, poti sa-ti pui manual ce vrei tu destul de usor.
Blackberry au cele mai bune terminale (constructie, tastatura, baterie) dupa parerea mea si cel mai arhaic UI. Oricat asi fi folosit android sau ios cu touch screen, tot pe tastatura scriu mai repede (mai ales cand ai de pus virgule, exclamatii, etc). Din pacate nu a aparut inca smartphone-ul cu tastatura de blackberry si iOS sau Android (de Palm inca nu stiu ce sa zic).
Pentru user-ul final e bine: ai de unde alege. Unii nu vor sa-si bata capul si sa aibe tot timpul cele mai bune aplicatii in cel mai scurt timp (Apple). Altii vor sisteme deschise, customizabile dar care au aplicatii slabe si update-uri rare. Peste tot exista avantaje si dezavantaje.

Itunes e un sistem foarte bun fiindca tine lucrurile organzite, in ordine. E usor sa cumperi si ce cumperi ramane cumparat. Steam-ul face la fel.
Viitorul e al sistemelor "cloud". Adica cumperi ceva odata si se sincronizeaza cu toate device-urile. Carti, applicatii, le iei cu tine oriunde ai fi. Soft-ul iTunes nu e decat o interfata catre "cloud".
Amazon si Barnes&Noble au aplicatii pentru Android si iOS - nu esti limitat la cartile care le ofera Itunes.
Cine vrea sa nu aibe batai de cap cand schimba telefonul sau daca foloseste mai multe device-uri cel mai inteligent lucru este sa cumpere prin Itunes, Android Market, Amazon app sau B&N App. Daca n-ai nici macar bani sa dai cate 1-3$ pe o aplicatie din cand in cand, atunci da "e foarte important sa fie customizabil". ;)

Edited by Cris007, 14 January 2011 - 14:24.


#43
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@gtk

ai dreptate in unele locuri, nu spun ca nu, si pina la urma este mult si o chestiune de gusturi personale achizitia unei jucarii.
la vertu, ca si la apple, pretul este partial justificat de rapiditatea service-ului. exemplu personal: time capsule, vechime un an si citeva luni, moare iremediabil (electric) la un restart. Nervi, alea alea. Aveam drum spre capitala, il iau cu mine si ma opresc la service. las jucaria acolo, imi da o hirtiuta, plec, am stat in service maxim 10 min. In 48 de ore am avut acasa prin curier un alt time capsule, nou nout. Eh, asta este o politica pe care nu o prea gasesti pe toate drumurile, chiar deloc, si este un bun motiv pentru mine sa cumpar in continuare produse de la ei, chiar daca dpdv al specificatiilor tehnice nu sint top of the top.

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io cind aud de claudu ala mor de ris. asta dupa ce borasc. claudu n-are nici o legatura cu faptul ca un device apple, care costa o caruta de bani, vine ca o mizerie chinezeasca, fara feature-uri si accesorii de bun simt, pentru ca apoi sa fii obligat sa le cumperi la niste preturi de neam prost.

Quote

Sunt de-aceiasi parere cu cei care spuneau ca produsele Apple sunt ca masinile germane, gen Porsche/BMW. Calitatea produsului de de top, utilizarea e de top, pretul e de top.
asta pentru ca esti fanboi. altfel ai fi aflat ca porche, mercedes si bmw nu se fabrica IN CHINA. decit poate versiunile alea mai retardate, PENTRU CHINEZI

Quote

iOS-ul e inchis si bravo lor ca au ales varianta asta. Android e deschis si odata cu asta e deschisa si cutia Pandorei, tot felul de aplicatii proaste,
sint sigur ca cele 200.000 de aplicatii de pe apple store sint toate minunate, nicidecum 90% junk-uri :lol:

#45
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostCris007, on 14th January 2011, 14:05, said:

Am folosit si folosesc toate cele 3 sisteme: iOS4, Android, Blackberry. Acasa am si Mac si PC.

Sunt de-aceiasi parere cu cei care spuneau ca produsele Apple sunt ca masinile germane, gen Porsche/BMW. Calitatea produsului de de top, utilizarea e de top, pretul e de top
parerea e in totala necunostinta de cauza, fiindca nu ai avut niciodata prilejul sa pui mana pe produse net superioare, care abia alea sunt echivalentul masinilor germane... exemple de laptop-uri: dell precision, studio xps 16, hp elitebook, hp envy, alienware, sony vaio z-series exemple de telefoane: nokia n8, htc desire, samsung galaxy s

View PostCris007, on 14th January 2011, 14:05, said:

iOS-ul e inchis si bravo lor ca au ales varianta asta.
bravo lor pt ce? pt. ca incerca sa-ti dicteze ce e corect si moral sa ai sau sa nu ai pe telefonul tau prorietate personala? pt. ca printre cele 300.000 de aplicatii (sau cate dracu or fi) nu gasesti nici macar una pt. inregistrarea convorbirilor care sa funcitioneze corect?

View PostCris007, on 14th January 2011, 14:05, said:

Android e deschis si odata cu asta e deschisa si cutia Pandorei, tot felul de aplicatii proaste,
haha! asta e gluma ridicola... din contra, app store-ul e plin de gunoaie ridicole cu utilitate zero(ifart, imilk, ibeer, etc)... iar cand cauti ceva cu adevarat util, ai sanse aprox. nule sa gasesti...

View PostCris007, on 14th January 2011, 14:05, said:

Viitorul e al sistemelor "cloud". Adica cumperi ceva odata si se sincronizeaza cu toate device-urile. Carti, applicatii, le iei cu tine oriunde ai fi. Soft-ul iTunes nu e decat o interfata catre "cloud".
nu, itunes-ul nu are legatura cu nici un cloud, itunes e doar o platforma de distributie... cloud este doar o denumire fancy pentru ceva ce oricum exista de mult, si nu o sa se schimbe prea mult in timp: aplicatii ce ruleaza pe diverse servere, in loc sa ruleze local (de ex. serviciile de email web)

#46
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Poate ar trebuii sa cititi mai atent: am spus ca iTunes e interfata catre cloud. Are tot atata legatura cu cloud-ul cum are Windows-ul cu Word-ul.
Am Samsung Galaxy S pe masa langa mine, il folosesc aproape de cand a aparut: un device decent dar ca si calitate sub Iphone. Tzipa "cheap" si "chinezarie" din toate incheieturile cu exceptia ecranului.

Aplicatiile de pe Android: mari consumatoare de resurse, de obiecei dezvoltate la mana a 3-a. Customizabile foarte bine si mult. Widget-ul ala de Facebook care consuma juma de baterie in 2 ore nu trecea niciodata de un QA decent.
Aplicatiile de pe App Store: gasesti toate numele mari implicate in dezvoltarea de software pe mobile, aplicatii optimizate bine pentru hardware-ul Apple (of course, ca de-aia e sistem inchis).
Vreti sa vedem ce firme fac aplicatiile Top Paid din app store si ce firme fac Top Paid-urile din Android Market?

Deocamdata nu stiu ce telefon voi alege in viitor. Am vazut si ce e Android-ul ca eram curios.

Edited by Cris007, 14 January 2011 - 15:01.


#47
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCris007, on 14th January 2011, 14:40, said:

Poate ar trebuii sa cititi mai atent: am spus ca iTunes e interfata catre cloud.
cand o sa ai idee despre ce e cloud computing, deschidem un topic separat daca vrei.

asocierea dintre iTunes si cloud e complet geniala, parca esti baiatul ala care instaleaza apk-uri cu debuggerul.

Exista patru firme mari si late in lumea asta care se pot lauda ca ofera servicii coerente de cloud: Google, Amazon, Microsoft si IBM. Daca ai un cont de gmail inseamna ca folosesti un serviciu de tip cloud. Daca ai cont pe flickr folosesti servicii de cloud computing. Daca te uiti pe YouTube folosesti servicii de cloud computing. Daca esti dezvoltator de baze de date complexe si folosesti EC2, S3, AWS sau Azure folosesti servicii de cloud computing.

daca folosesti iTunes (un program instalat pe calculatorul tau) ca sa faci achizitii de muzica nu inseamna ca Apple face cloud computing, ci ca are un web shop. O sa faca si Apple cloud computing, dar e deja inventat si functioneaza la altii de multisor, doar un pic reimpachetat acum si mai la moda. Conceptul de ASP exista de ani buni. Move on  :peacefingers:

Edited by glumetu, 14 January 2011 - 21:01.


#48
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
http://www.dailymail...atter-time.html
:))

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@gtk: iBooks știe by default să citească .pdf și .epub. iTunes are un folder ce-ți permite organizarea cărților. Că este o organizare jenant de stupidă, e altă poveste :D

Pentru toți ceilalți care se plâng că iOS e un sistem închis există Cydia.

Iar pentru toți care laudă itunes pentru cât de simplu este, îmi puteți spune ce fac treburile astea (și cum ați aflat):
[ http://content.screencast.com/users/iamntz/folders/Jing/media/4a70486c-c2de-4a94-8ef6-c0d5a6c3f5f0/2010-08-19_1143.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ai încercat măcar să faci click acolo, să vezi?
:)

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ție ți se pare normal să faci click pentru a afla ce se întâmplă? Dacă prima săgeată îmi ștergea piesa fără confirmare? :w00t:

Și ca să-ți răspund, da, am făcu click. Dacă pe săgeți mă ducea în store (e vorba de o versiune mai veche de itunes), bifa nu am aflat nici în ziua de azi pentru ce este...

Dar... deviem :)

#52
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Posti0nutzb, on 17th January 2011, 08:39, said:

Ție ți se pare normal să faci click pentru a afla ce se întâmplă? Dacă prima săgeată îmi ștergea piesa fără confirmare? :w00t:

Și ca să-ți răspund, da, am făcu click. Dacă pe săgeți mă ducea în store (e vorba de o versiune mai veche de itunes), bifa nu am aflat nici în ziua de azi pentru ce este...

Dar... deviem :)

ionut, opreste-te. am ris de dimineata, mersi. umbla vorba pe-aci ca apple e pentru prosti...

#53
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCentris, on 17th January 2011, 10:48, said:

umbla vorba pe-aci ca apple e pentru prosti...
doar unii sunt... un pic mai avantati si insista sa se faca de cacao... si-ntr-o parte, si-n alta :lol:

#54
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postwalsy, on 12th January 2011, 11:40, said:

Really? Ia sa vedem cat de simplu este.
"You will need to download the Android SDK on your PC, and install the Android USB drivers, so you can connect the SDK to your phone via USB. According to what operating system you run on your computer you can choose to install one the Android SDKs here.(urmeaza link)"
Tutorialul asta n-are nici o treaba cu ce vroiai tu.

View Postdon_dannielo, on 12th January 2011, 15:07, said:

Nu asa se instaleaza o aplicatie din android market.
Se presupune ca el nu vrea sa instaleze o aplicatie din Market (aia se face identic cu instalarea uneia din AppStore) ci un .apk.

View Postdan78rom, on 12th January 2011, 15:16, said:

In spiritul discutiei, cum se instaleaza o aplicatie android, daca metoda de mai sus nu este corecta?
Daca vrei sa instalezi o app din Market (Market este pt Android ceea ce este AppStore pt iOS) te conectezi cu telefonul la net si o downloadezi direct in telefon. Aplicatia se auto-instaleaza. Ma repet, exact ca la iPhone.

Mai este varianta cautarii aplicatiei pe net (app-urile pt Android au formatul .apk), o cobori in calculator si pe urma o transferi pe telefon conectand telefonul in Mass Storage Mode (apare pe calc ca o memorie USB :naughty: ) sau scoti cardul din telefon (da, majoritatea telefoanelor cu Android au carduri de memorie :naughty: ) copiezi apk-ul pe card, introduci frumusel cardul din nou in telefon si de acolo, cu un File Explorer te duci frumos la locatia unde ai copiat .apk-ul si dai un click, respectiv atingi ecranul cu degetul.

Asa-i ca nu e greu? :console:

View PostCris007, on 14th January 2011, 14:05, said:

Am folosit si folosesc toate cele 3 sisteme: iOS4, Android, Blackberry
Toate cele 3 sisteme nu sunt toate de fapt. Mai poti gasi in ziua de azi terminale cu Windows Mobile, Symbian, MeeGO, Windows Phone 7, etc.

Edited by MUR_I0NUT, 19 January 2011 - 07:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate