Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Apple sa se dezghete.....

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010
imi place apple mult de tot .....

au produse f bune , armonie intre hard si soft etc

referitor la iphone 4.0 si OS 4...


  afland gradul imens de customizare a experientei pe device-urile mobile care il permite Android   (customizare desktop, 3 ecrane, posibilitate widgets uri, sa aranjezi ce si cum vrei etc),  ma gandeam .....oare va permite apple vreodata asta si pe iphone ?

  desi topt cu apple tin, totusi, unii suporteri android au dreptate cand arata faptul ca sistemul de iconite ,,in masa'', cum e la iphone, cuplat cu lipsa de ,,desktopuri'' si customizare, creeaza o senzatie de stangacie la user

  oare apple se va dezgheta vreodata si va permite o customizare 100% ?

INCLUSIV cu full rename, cut , copy, move, delete pt muzica, foto, video etc...asa cum ar cam tre sa fie

la android se poate full rename, cut , copy, move, delete  pt fisierele stocatE?

nu prea ma grabesc sa trec la android, datorita fragmentarii mari .....

Edited by moneylord13, 07 January 2011 - 15:01.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu cred ca ai sa vezi ceea ce vrei. Nu a adus niciodata modificari masive de interfata.
Produsele lor se poate spune ca au evoluat in timp, respectand liniile initiale.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmoneylord13, on 7th January 2011, 14:57, said:

imi place apple mult de tot .....
oare apple se va dezgheta vreodata si va permite o customizare 100% ?
Ori iti place ori nu !

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Nu vei vedea aceasta libertate la apple.
Au un sistem inchis, usor de folosit si f. putin customizabil
Avantajul este tocmai pt ca odata ce ai folosit un Mac, probabil nu vei avea probleme 10 ani de aici inainte cu manuirea lui.
O problam ramane insa ca devine plictisitor si frustrant prin rigiditatea sa, mai ales pt Power Users.

Eu folosesc de 3 ani iPhone, dar in curand imi vine primul telefon Android (Nexus S).

Despre foldere si file management, filozofia Apple a fost intotdeauna legata de fapt de masurile anti-piraterie.
Nu poti da altcuiva muzica/filme/carti, pt ca nu ai acces direct.
E un sistem inchis.
Pe de alta parte... functioneaza pt multa lume.

#5
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010
Niciodata nu vei vedea o foarte mare customizare la Apple. Apple nu face produse pentru cativa geeks care stau toata ziua si "surubaresc" la calculator sa-l aranjeze in toate felurile. 90% din oamenii de pe planeta asta n-au nici timp, nici chef, pe unii nu-i duce nici capul, sa stea si sa bibileasca la calculator (smartphone). Un produs Apple trebuie sa-i dai drumul si sa functioneze. Atat. Pe vremuri imi placea si mie sa umblu in calculatoare, sa instalez zeci de versiuni de linux, etc. Acum numai am timp si nici nu mai vreau asa ceva. Vreau sa cumpar un calculator - smartphone, si sa mearga. Am luat de curand un Android pentru cineva si am vrut sa instalez iGO pentru Android. Ma duc in Android Market, nici urma. Ma apuc sa caut pe internet, aflu ca trebuie sa-l instalez cu nu stiu ce fisier .ipk manual. O sa ma apuc de citit tutoriale sa vad cum naiba rezolv, desi n-am nici cel mai mic chef. NU VREAU SA CITESC TUTORIALE! Vreau doar sa mearga! La iPhone a fost simplu, intuitiv. Deschid iTunes, apas Buy si gata, functioneaza!

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
IQ-ul mediu este 100 (de-aia e o medie), nu cat avem noi pe softpedia (:D), si produsele apple sunt pentru cetateanul mediu, ca sa vanda cat mai mult.
Orice complicatie, introdusa inainte de a fi ABSOLUT necesara, le-ar scadea vanzarile. Necesitatea asta poate fi introdusa in constiinta publica si de android, bineinteles. Poate o sa vezi ce vrei tu, dar nu se stie cand.

#7
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

View Postdon_dannielo, on 7th January 2011, 17:15, said:

IQ-ul mediu este 100 (de-aia e o medie), nu cat avem noi pe softpedia (:D), si produsele apple sunt pentru cetateanul mediu, ca sa vanda cat mai mult.
Orice complicatie, introdusa inainte de a fi ABSOLUT necesara, le-ar scadea vanzarile. Necesitatea asta poate fi introdusa in constiinta publica si de android, bineinteles. Poate o sa vezi ce vrei tu, dar nu se stie cand.



stiti ce nu pricep eu sincer ?!


de ce functionalitatea   (apesi si merge )  e incompatibila cu  customizabilitatea ?

de ce ar fi periculos sa permiti userului  << OPTIUNEA >> de a folosi alt desktop, alt mod de a afisa iconitele etc, fata de cel standard ?!

cei care vor standard ar putea evident, sa ramana la modul standard.....iar cei care vor sa schimbe afisarea iconitelor, widgeturi cu vreme, stocks etc  sa le aiba cum vor


ar fi si capra si varza impacate !

oricum, daca se voiau masuri anti-piraterie, NU merg caci jailbreakul e la fel de comun ca respiratia



deci .....   de ce functionalitatea   (apesi si merge )  e incompatibila cu  customizabilitatea ?   :)

poti pre-programa variante de customizabilitate   (desktopuri , permisiunea de a alege culori dintr-o paleta, aranjarea de widgeturi etc)  si sa mentii si ecosistemul inchis
iar  ca sa previi schimbarea setarilor standard  din gresela  (le poti baga intr-un submeniu)

ai si control.....dar si libertate :D

Edited by moneylord13, 07 January 2011 - 19:34.


#8
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
cum cat e mai complicat cu atat exista riscul mai mare de a se bloca.

#9
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

View PostFlegmatic, on 7th January 2011, 19:54, said:

cum cat e mai complicat cu atat exista riscul mai mare de a se bloca.


c moon omule....get real ;))


imi spui tu mie ca geniile Marului nu pot crea un soft suplu, stabil etc  cu niste optiuni in subsol ?!?

gimme a break :)

scuza asta e mai stravezie ca un ziar ud

#10
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View Postmoneylord13, on 7th January 2011, 19:19, said:

stiti ce nu pricep eu sincer ?!


de ce functionalitatea   (apesi si merge )  e incompatibila cu  customizabilitatea ?

de ce ar fi periculos sa permiti userului  << OPTIUNEA >> de a folosi alt desktop, alt mod de a afisa iconitele etc, fata de cel standard ?!

cei care vor standard ar putea evident, sa ramana la modul standard.....iar cei care vor sa schimbe afisarea iconitelor, widgeturi cu vreme, stocks etc  sa le aiba cum vor


ar fi si capra si varza impacate !

oricum, daca se voiau masuri anti-piraterie, NU merg caci jailbreakul e la fel de comun ca respiratia



deci .....   de ce functionalitatea   (apesi si merge )  e incompatibila cu  customizabilitatea ?   :)

poti pre-programa variante de customizabilitate   (desktopuri , permisiunea de a alege culori dintr-o paleta, aranjarea de widgeturi etc)  si sa mentii si ecosistemul inchis
iar  ca sa previi schimbarea setarilor standard  din gresela  (le poti baga intr-un submeniu)

ai si control.....dar si libertate :D
Pentru ca un produs Apple trebuie sa fie si frumos. Trebuie sa recunosti imediat un produs Apple. Nu poti sa-i schimbi aspectul atat de mult incat sa arate ca o... cioara vopsita! Vrei customizare? Atunci Apple nu este pentru tine. Lipsa setarilor si a customizarii este unul din motivele pentru care aleg Apple. Cu cat am mai putine setari de facut, cu atat sunt mai fericit. Vreau doar sa mearga in cel mai bun mod cu putinta, fara sa-mi bat eu capul. Facetime este exemplul perfect pentru filozofia Apple. Apesi un singur buton si gata, functioneaza. Nu trebuie sa fac setari, nu trebuie sa deschid vreo aplicatie separata, sa bag user, parola, etc.
In momentul de fata, Apple este a doua companie ca marime din USA dupa Exxon Mobil. Asta dupa ce in anii 90 era aproape in stare de faliment. Pesemne ca fac ei ceva asa cum trebuie daca au ajuns asa de mari.

#11
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
ha ha ha!
Prea tare, dar clar produsele Apple sunt pt. tantalai.
Daca esti tare de cap iti iei ceea ce produce Apple, daca nu ai de unde alege. :)

Produsele Apple la suprafata par simple, dar in interior sunt mult mai complicate decat par.
Sunt mult mai complicate la subsol ca multe alte produse tocmai pt. ca sa fie usor de folosit de astia mai tari de cap.
Si cum americanii majoritatea sunt cap de tanc folosesc APPLE.

Edited by Fratello_2007, 07 January 2011 - 20:33.


#12
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
problema cu customizarile este ca sunt facute de customasi, deci programatori care nu dau doi bani pe eficienta sau robustete in materie de cod. chiar daca Apple ar face un framework de customizare a interfetei, tot se vor gasi unii care
sa aiba nevoie sa puna un slider diagonal.

sa ajungem iar la analogii. daca iti cumperi un mercedes amg, de ce mai ai nevoie sa pui tobe, sclipici si abtibilduri cu rallye, geamuri fumurii, etc?

View PostFratello_2007, on 7th January 2011, 20:28, said:

ha ha ha!
Prea tare, dar clar produsele Apple sunt pt. tantalai.
Daca esti tare de cap iti iei ceea ce produce Apple, daca nu ai de unde alege. :)
...

eu personal pot sa te pun in fata unor oameni la antipozi de "tantalai" care se descurca lanivel profesional cu Apple de mai mult timp decit ai capacitatea de a intelege, deci mai usor cu generalizarile.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmoneylord13, on 7th January 2011, 19:19, said:

stiti ce nu pricep eu sincer ?!


de ce functionalitatea   (apesi si merge )  e incompatibila cu  customizabilitatea ?
customizabilitatea inseamna butoane in plus pe ecran.
butoanele alea in plus distrag atentia de la functionalitatea principala (apesi si merge, cum o numesti tu), nu mai pare asa intuitiva.
nu zic ca produsele apple nu o sa se complice, dar sunt foarte atenti la ritmul in care o fac.

La cum vad eu lucrurile 1) Apple deschide focul (lanseaza un produs cu minim de functionalitate), care se vinde in draci, 2) Concurenta in degringolada fac pe dracu in patru sa-i copieze in cateva luni, adaugand si niste "flavoururi" tehnice care sa le faca reclama gratis si sa para mai bune ca sa aibe sanse la vanzare, 3) In momentul cand aceste feature-uri afecteaza vanzarile apple, le introduc si ei ca sa nu mai fie nici un motiv in a alege concurenta (apple are design superior + functionalitate la fel).

#14
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postdon_dannielo, on 7th January 2011, 20:53, said:

La cum vad eu lucrurile 1) Apple deschide focul (lanseaza un produs cu minim de functionalitate), care se vinde in draci, 2) Concurenta in degringolada fac pe dracu in patru sa-i copieze in cateva luni, adaugand si niste "flavoururi" tehnice care sa le faca reclama gratis si sa para mai bune ca sa aibe sanse la vanzare, 3) In momentul cand aceste feature-uri afecteaza vanzarile apple, le introduc si ei ca sa nu mai fie nici un motiv in a alege concurenta (apple are design superior + functionalitate la fel).

de fapt cistiga timp de dezvoltare inainte de a lansa o tehnologie/un produs. oricum sunt foarte sus dpv "usability"

#15
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
Iei un iPhone un mana si dupa primele 2 secunde de utilizare sti perfect sa-l folosesti. Lucrul total diferit la Android, dupa 10 minute de folosire tot mai cercetam cu degetul fiecare centimetru patrat de home screen pentru ca peste tot se deschidea cate o fereastra sau ceva (util sau mai putin util). Si nu ma intelege gresit, folosesc de o viata smartphoneuri...

Cat despre copy/paste la fisiere. Total inutil. Imi aduc aminte pana sa trec la iPhone cum pierdeam zeci de minute sortand poze la poze, muzica la muzica, clipuri la clipuri...

#16
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Numai zeloti. :)
Ce imi plac mie zelotii.
Au 5% din piata si gata ei sunt cei mai tari.
In afara de Americani care sunt o natie destul de incuiata nu prea foloseste nimeni produsele lor.
Cel putin daca ai 5% din piata nu te mai lauda si da mare ca esti cel mai tare din parcare.
Sa nu mai spun ca Apple a preluat kernelul de la FreeBSD, deci si astia fura tehnologii in draci.
Saracul de Apple el nu fura el e curat ca lacrima, restul sunt numai furaciosi.
El a inventat totul, ceilalti sunt prea prosti ca sa inventeze ceva.
:bandit:  APPLE

Edited by Fratello_2007, 09 January 2011 - 20:58.


#17
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postluk4, on 9th January 2011, 21:48, said:

Iphone-ul are o cota de piata mare daca nu o fi chiar pe primul loc.
Esti bun sa o justifici?

#18
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBobby_ro, on 9th January 2011, 22:07, said:

Esti bun sa o justifici?

M-am hazardat cand am spus ca "chiar ar putea fi pr primul loc".
Mai demult (ma rog nu chiar atat mult timp) am citit articole de genul asta. Din cat am mai cautat acum lucrurile ar sta asa.(pe q4 nu am gasit poate android a devansat iphone-ul ).
Din ce am scris mai sus mie nu mi se pare ca iphone ar fi chiar asa mititel cum e prezentat de Fratelo.

Edited by Centris, 10 January 2011 - 16:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate