Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Automatica si calculatoare Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
@edy_3dz : diploma este folosită pe post de metodă de departajare, pentru că nu mai spune mare lucru nimic despre un candidat de mult. HR-iștii își știu doar de "bucătăria" lor, că până la urmă tot cineva din "producție" cu cunoștințe în domeniul în care vrei să te angajezi stă de vorbă cu tine să vadă efectiv ce ai în cap. :)

@oanaatl : nu te speria de un simplu examen, că e păr la ceas până la urmă. Gândește-te că o să ai 5-6 materii cu cel puțin 7 (de regulă sunt 14) cursuri a 2-3 ore fiecare (fără să mai pun laboratoare la fel de 2-3 ore) la care scrii frate nu glumă. Asta în traduce liberă înseamnă 5-6 examene per sesiune (care de regulă le dai pe toate în 2 săptămâni), adică 10-12 examene pe an. Nu trebuie să te sperii nici de asta, că de exemplu la "Asachi" regulamentul te obligă să ai 40 credite din cele 60 cât fac toate examenele într-un an, dar nu trebuie să te culci pe o ureche cu chestia asta pentru că atunci când treci în anul 3 nu trebuie să mai ai nici o restanță din primul an și în al 4-lea an să nu mai ai din anul 2. Bine, ai și sesiuni speciale de restante și re-re-re-uri pentru "olimpici". :D

Când o să vezi cât ai de învățat pentru un examen o să îți aduci aminte de temele din liceu și o să pici pe jos de râs. :) La Cuza am impresia că e aceiași chestie cu creditele, doar că la ei le "plătești" și nu cred că o să îți convină să vii cu bani de acasă în loc să îi ei de la ei ca și student integralist (toate examenele luate cu o nota egala sau mai mare de 5) cu bursă. :D

Edit: Că mi-am adus aminte, acum cu modificarea învățământului și trecerea pe sistemul Bolognia, voi cei cu 4 ani sunteți obligați să faceți și 2 ani de master, dar nici asta nu trebuie să te sperie că sunt cursuri după ora 16:00 (odată pe săptămână sau cum stabiliți voi) și profesorii sunt mai înțelegători că lumea mai și lucrează.

Edited by cezarica, 15 January 2011 - 21:35.


#38
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostJayBird, on 9th January 2011, 19:50, said:

- Sa traiti domnu' inginer ce mai faceti?
- Sa traiti "domnu' licentiat in informatica" (lol)
Nu prea suna bine. Asta vroiam sa evidentiez, in rest ai dreptate e doar o hartie.
Cine tine la titluri, mai face un doctorat dupa terminarea facultatii si masteratului de Info, si o sa i se zica "sa traiti domnu' PhD in computer science"  :D

#39
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Așa și dacă face doctoratul o să fie dr. ing. X-ulescu... vă rog terminați că nu are haz.

Edit: PhD = 'Doctor of Philosophy' sau care e traducerea corectă?

Edited by cezarica, 16 January 2011 - 11:26.


#40
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Poate as putea sa ti ofer mai multe detalii avand in vedere faptul ca am treminat AC Iasi.

La info faci tot ceea ce se axeaza pe programare si atat.

La AC partea de Ingineria sistemelor nu prea are deloc legatura cu programarea, acolo faci efectiv lucruri legate de sisteme automate.

Partea de Tehnologia informatiei are si ea doua ramuri (incepand cu anul 3) Calculatoare und se face tot cea ce tine de partea Hardware (programare microcontrolere, arhitectura calc etc..) si partea de Tehnologia Informatiei care se axeaza pe partea de software. Diferenta fata de Info este ca in primii doi ani faci cursuri de Arhitectura Calc, Electrotehnica, Electronica digitala si analogica.

Dupa mine (din ceea ce cunosc din auzite despre Cuza) Politehnica este mai putin stresanta, nu exista sistemul de trecere la taxa in fiecare semenstru, ai multe alte posibilitati (oficiale sau neoficiale) de a da restante, plus faptul ca dai un examen de admitere care mi se pare mai corect decat cel de dosare.

P.S sa stii ca sunt destule fete si la AC (asta ca raspuns la intrebarea daca este potrivita politehnica pentru o fata)
P.S din cate tin eu minte geometria nu se da la admitere (poate s-a mai schimat)

#41
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
Din cate observ este mai bine la politehnica.
Partea cu platitul examenelor am m-ai auzit-o si nu-mi convine.

Am vazut ca se face sport la AC, iar eu nu mai am tangenta de mult cu sportul si nici el cu mine, din cauza unei probleme de sanatate mai veche.
Se poate rezolva cu o adeverinta?

Azi m-am trezit bine dispusa si mi-am zis ca incerc sa ma pregatesc si  pentru admitere ... asa cum va fi,mai bine, mai putin bine, dar parca merita sa incerc (cel putin din cate afirmati voi).

Cred ca am uitat sa zic : indiferent ca va fi asachi sau cuza vreau sa merg pe programare (oricum la cuza nu am de ales), mi se pare mai frumoasa si mai lipsita de fizica :thumbup:

Cei de la secretariat, de la asachi, ziceau ca profesorii de matematica sunt plecati nu stiu unde ... si nu au putut pune si partea de geometrie.
Cica saptamana aceasta vor veni si vor completa lista.
Mie mi se pare deja mult ... mai vor si geometrie  :thumbdown:
Sper totusi sa fie asa cum ziceti voi si sa nu se mai adauge.
Sunt cu ochii pe site-ul facultatii saptamana asta.  :confuzzled:

#42
auditeck

auditeck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2011
Salut!
Sunt elev in clasa a-12-a(mate-info) si din toamna vreau sa urmez cursurile unei facultati din Iasi. O optiune este Automatizari si Calculatoare. Vreau sa va intreb daca ar fi potrivita pt un elev, care nu e tocmai as la informatica, motiv pt care si bacul il da la chimie(proba 3), dar unele notiuni ii sunt cunoscute. Matematica o stapaneste binisor si tinde spre un nivel mai ridicat in vederea examenului de bac. Cu fizica cam greu, dar cred ca multi au problema asta pe langa multe altele. Pe ce se pune accentul, care sunt directiile de viitor si o mica distinctie intre cele 2 specializari existente la AC daca ma puteti ajuta. Media anilor de liceu e destul de mare, trecand bine peste 9.  Cu informatica v-am spus, nu m-a atras indeosebi C++. Alte optinuni pt mine ar fi ETTI, IEEI tot aici. Cuza cam iese din schema.
Multumesc. Sper sa ma puteti ajuta cu informatii.

Edited by auditeck, 25 January 2011 - 16:39.


#43
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Spune-ne mai bine ce te-a atras la facultatea respectiva daca informatica si fizica nu?

#44
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
@auditeck: Dacă nu te interesează programarea, secția de automatică pare a fi pentru tine.

View Postoanaatl, on 16th January 2011, 19:01, said:

Partea cu platitul examenelor am m-ai auzit-o si nu-mi convine.

Am vazut ca se face sport la AC, iar eu nu mai am tangenta de mult cu sportul si nici el cu mine, din cauza unei probleme de sanatate mai veche.
La toate universitățile se plătesc examenele, dacă nu le iei din a doua. La poli (în Cluj cel puțin) că au taxă standard, ce nu depind de numărul de credite (100 sau 150 lei/examen); la drept poate urca și la 300-400 lei/examn, depinzând de nr. de credite.

Poți duce scutire și te pune să faci referat.

#45
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009

View Postauditeck, on 25th January 2011, 16:38, said:

Salut!
Sunt elev in clasa a-12-a(mate-info) si din toamna vreau sa urmez cursurile unei facultati din Iasi. O optiune este Automatizari si Calculatoare. Vreau sa va intreb daca ar fi potrivita pt un elev, care nu e tocmai as la informatica, motiv pt care si bacul il da la chimie(proba 3), dar unele notiuni ii sunt cunoscute. Matematica o stapaneste binisor si tinde spre un nivel mai ridicat in vederea examenului de bac. Cu fizica cam greu, dar cred ca multi au problema asta pe langa multe altele. Pe ce se pune accentul, care sunt directiile de viitor si o mica distinctie intre cele 2 specializari existente la AC daca ma puteti ajuta. Media anilor de liceu e destul de mare, trecand bine peste 9.  Cu informatica v-am spus, nu m-a atras indeosebi C++. Alte optinuni pt mine ar fi ETTI, IEEI tot aici. Cuza cam iese din schema.
Multumesc. Sper sa ma puteti ajuta cu informatii.


Si eu sunt in aceeasi situatie (aproape). Mi-am ales biologia ca proba la bac (3).
Ai vazut subiectele la admitere? Cum ti se par ?

View Postm3th0dman, on 25th January 2011, 19:51, said:

Poți duce scutire și te pune să faci referat.


E complicata treaba ?  :confuzzled:

#46
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postoanaatl, on 25th January 2011, 20:21, said:

Si eu sunt in aceeasi situatie (aproape). Mi-am ales biologia ca proba la bac (3).
Ai vazut subiectele la admitere? Cum ti se par ?




E complicata treaba ?  :confuzzled:
De ce nu dai din info, dacă la facultate vrei programare?


Din câte-am înțeles de la colegi, nu.

#47
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
Nu mi-am ales informatica pentru ca in ultima perioada ora de informatica e ceva suplimentar in orar. O singura persoana a optat pentru informatica, din cauza ca se pricepe mai bine (deci nu are nevoie de ajutor din partea profesorului). Eu nu as putea reusi fara putin ajutor.

Astfel au mai ramas : chimie, fizica sau biologie.
Prin eliminare : chimie - sunt niste subiecte ceva de speriat, fizica - era bine daca ma apucam din timp, iar biologia este raul cel mai bun. In jur de 100 de pagini, condensate, de "tocit" si este ceva util in viata (trebuie sa stii din ce e facut corpul tau, in cazul in care mi-am ales anatomia si genetica).

E prea tarziu ca sa ma schimb. Multi ar zice ca nu e asa ... dar treaba sta in felul urmator : pentru teza la bio este de invatat si materia dintr-a 11-a, asa cum a fost si pentru semestrul asta, deci nimanui nu i-ar conveni sa invete suplimentar 75 de pagini.

#48
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007

View Postoanaatl, on 27th January 2011, 19:30, said:

Nu mi-am ales informatica pentru ca in ultima perioada ora de informatica e ceva suplimentar in orar. O singura persoana a optat pentru informatica, din cauza ca se pricepe mai bine (deci nu are nevoie de ajutor din partea profesorului). Eu nu as putea reusi fara putin ajutor.

Astfel au mai ramas : chimie, fizica sau biologie.
Prin eliminare : chimie - sunt niste subiecte ceva de speriat, fizica - era bine daca ma apucam din timp, iar biologia este raul cel mai bun. In jur de 100 de pagini, condensate, de "tocit" si este ceva util in viata (trebuie sa stii din ce e facut corpul tau, in cazul in care mi-am ales anatomia si genetica).

E prea tarziu ca sa ma schimb. Multi ar zice ca nu e asa ... dar treaba sta in felul urmator : pentru teza la bio este de invatat si materia dintr-a 11-a, asa cum a fost si pentru semestrul asta, deci nimanui nu i-ar conveni sa invete suplimentar 75 de pagini.
Nu e bine sa dai bacu la bio si apoi sa alegi o facultate tehnica in care se face foarte multa fizica si tu habar n-ai nici materia pt bac.Mai bine alegi ase-ul daca vrei sa mergi pe combinatia asta,cu toate ca am impresia ca se da admitere si o sa ai probleme la economie.Spor la invatat si eu zic sa te mai gandesti la ce facultate iti alegi ca sa nu regreti dup-aia!

Edited by Ph@ntom, 30 January 2011 - 14:49.


#49
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009

View PostPh@ntom, on 30th January 2011, 14:22, said:

Mai bine alegi ase-ul daca vrei sa mergi pe combinatia asta,cu toate ca am impresia ca se da admitere si o sa ai probleme la economie.Spor la invatat si eu zic sa te mai gandesti la ce facultate iti alegi ca sa nu regreti dup-aia!


Regret mai mult daca dau la ASE.

#50
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
A trecut aproape un an de cand am postat aici ...
Situatia s-a schimbat mult .


Am observat ca cei care sunt acum in an terminal de liceu doresc informatiii despre AC sau Info.
Pentru ca nu raspund la timp la mesajele de pe acest site, las aici adresa mea de mail  : [email protected]

#51
oanaatl

oanaatl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2009
Subiectele de anul trecut de la admitere la AC - CTI (atat pt sesiunea din iulie cat si pt cea din septembrie) + barem.

Attached Files



#52
Cyp1995

Cyp1995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.06.2013
Imi puteti va rog spune daca la Ac pot intra doar cei care au terminat un liceu cu specializare in mate-info...sau pot intra si cei care au terminat un liceu vocational(ex:pedagogie.telogie s.a)
Ms anticipat...

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mai degraba te-ai intreba daca termini. Ca de intrat se mai poate.

#54
Cyp1995

Cyp1995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.06.2013
fac pregatire la mate......dar as vrea sa stiu la ce specializare pot intra la AC
Ma puteti ajuta??

Edited by Cyp1995, 27 June 2013 - 20:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate