Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Balcon plin de condens...

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Incearca un dezumidificator.

#20
misust

misust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.06.2010
Mersi mult pentru raspunsuri, orice alte idei vor fi binevenite... precum si raspunsul al intrebarea despre eventualul "lac de mucegai" dintre polistiren si tavanul balconului.

Nu o sa mai ai probleme si nici "lac de mucegai" intre polistiren si tavanul balconului, deoarece nu mai exista contact intre suprafata rece a tavanului si aerul mai cald din balcon. Iti recomand sa folosesti polistiren expandat de 10 cm lipit cu adeziv pt polistiren care va fi aplicat pe toata suprafata acestuia si nu in puncte.
Referitor la podea, te asigur ca nu o sa scapi de condens definitiv daca nu o izolezi. Ai putea incerca o varianta de compromis izoland partea de sub podea (la vecinul de sub tine, daca reusesti sa-l convingi!). Pe gresie si faianta care sunt considerate materiale ,,reci,, apare mai des condensul. Chiar si in cazul in care vecinul de sub tine accepta ideea izolarii(cu polistiren expandat cat mai gros, cum ar fi de 10 cm), tot mai este posibil sa iti apara condensul pe la muchiile podelei!
In mod obligatoriu trebuie sa instalezi un calorifer in balcon. Acest lucru nu este legal, deoarece presupune modificarea instalatiei interioare de incalzire. Dar, hai sa ne gandim, cati dintre proprietarii apartamentelor cu incalzire CET nu au facut-o, chiar si prin simpla inlocuire a caloriferelor initiale cu altele cu mai multi elementi sau din otel, dar cu suprafata mult mai mare de incalzire.
Toate cele bune!

#21
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005

View PostNexus11, on 4th January 2011, 16:22, said:

Incearca sa nu mai usuci rufele in balcon acum iarna,ca sa nu mai ai probleme,usuca-le in baie chiar daca zici ca acolo e aer inchis.Mai poti cumpara dezumidificator ceresit ca sa dezumidifici si sa nu fie asa de mult condens,dar fara o incalzire a zonei nu stiu cat de eficient este.Ai sa observi doar atunci cand pui.

Daca nu vrei sa pui un calorifer afara,incearca un convector electric e mai eficient decat un calorifer electric alte panouri radiante.In loc de polistiren pe tavan incearca sa izolezi cu vata minerala +folie de vapori si rigips rezistent la umezeala(din ala verde).Pentru alte informatii despre tipul asta de izolat cauta pe net,exista si un forum legat de casa ta ;) :).

Eu ti-am recomandat sa faci modificarea pentru ca atunci poti sa usuci rufele ,scapi de mucegai si condens.Poti sa folosesti pentru siguranta si un dezumidificator cu pastila ceresit.

Nu toate dezumidificatoarele sunt la fel? CA am unul, da rnu CEresit, este cu o punga pusa intr-un vas cu tavita... dar de o luan incoace nu am gasit nici o picatura de apa in vas... e ceva in genul asta: http://www.julie.ro/...Arome-450g.html

#22
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Sunt dezumidificatoare electrice care scot pana la 20l/zi.

#23
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005

View Postalvis, on 6th January 2011, 17:46, said:

Nu toate dezumidificatoarele sunt la fel? CA am unul, da rnu CEresit, este cu o punga pusa intr-un vas cu tavita... dar de o luan incoace nu am gasit nici o picatura de apa in vas... e ceva in genul asta: http://www.julie.ro/...Arome-450g.html
Nu toate sunt la fel.Sunt si electrice care scot cantitati mai mari de umezeala si sunt in condensare.Ar fi bun si ala pe care il ai tu,dar mai mult ca sigur ca ai uitat sa scoti punga saculetul care absoarbe din punga protectoare a lui. Asa arata cel de la ceresit.Chiar daca poate unii ar considera ca as face reclama ti-am pus si site-ul unde este prezentat modul de utilizare cat si alte informatii despre el.
Pentru balcon nu prea s-ar merita un dezumidificator electric.

#24
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005

View PostNexus11, on 6th January 2011, 18:26, said:

Nu toate sunt la fel.Sunt si electrice care scot cantitati mai mari de umezeala si sunt in condensare.Ar fi bun si ala pe care il ai tu,dar mai mult ca sigur ca ai uitat sa scoti punga saculetul care absoarbe din punga protectoare a lui. Asa arata cel de la ceresit.Chiar daca poate unii ar considera ca as face reclama ti-am pus si site-ul unde este prezentat modul de utilizare cat si alte informatii despre el.
Pentru balcon nu prea s-ar merita un dezumidificator electric.

Punga am scos-o si zilele trecut eam gasit, in sfarsit, apa... cineva mi-a zis ca era normal sa nu gasesc din prima zi, intai si intai tre sa se imbibe sacultetul suficient de mult incat sa dea pe dinafara... si dupa aia da...

#25
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 13.01.2013
si balconul meu face condens , are 3 mp2 si e tot in exterior,sa fie din cauza ca astia de la termopane nu au facut acele 2 gauri la geamuri, alea de jos zic, prin care curge apa de pe toc

#26
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Condensul e de la o combinație de temperaturi reduse și cantitate mare de vapori de apă. Deci ai 2 variante: încălzești balconul (la un balcon neizolat nu va funcționa) sau reduci cantitatea de vapori (lași 2 geamuri întredeschise sau folosești un dezumidificator - și ăsta consuma destul de mult curent). Cel mai simplu e să aerisesti.

#27
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postmihand75, on 15 decembrie 2021 - 07:24, said:

Condensul e de la o combinație de temperaturi reduse și cantitate mare de vapori de apă. Deci ai 2 variante: încălzești balconul (la un balcon neizolat nu va funcționa) sau reduci cantitatea de vapori (lași 2 geamuri întredeschise sau folosești un dezumidificator - și ăsta consuma destul de mult curent). Cel mai simplu e să aerisesti.

Incalzind balconul nu maresti diferenta de temperatura intre exterior si interior astfel crescand riscul de condensare pe peretii/rama termopan/zone reci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate