Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

propunere arhitectura retea

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
dexter001

dexter001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.05.2006
Se dau datele urmatoare:

Sunt "admin" nou la o retea ..
linie 1 - gts metro - 1Gbps
linie 2 - gts extern - 300Mbps
linie 3 - interlan metro - 1Gbps
Atasat este un weathermap ( in mare ) la cum arata reteaua acum .... ( mai sunt echipamente .. da' care intr-un final intra ori in SLM-ul acela ori in 3508 .. )


In momentul de fata unii clienti sunt pe pppoe .. altii pe ip static ( dhcp static .. bleah .. nu ma injurati .. asa a fost de cand am venit ) .. gateway-ul clientilor fiind acel cisco 3550 care are si o sesiune de bgp cu "router extern"
Ideea e ca se doreste mutarea tuturor clientilor pe pppoe si sa fie disponibila toata banda de la toti providerii la toti clientii .. ( fara gatuire de 1G pe undeva .. )


M-am gandit la mai multe placi de retea ... cu mai multe concentratoare pppoe ( si sa fie legate undeva .. agregate ) .. da' ma gandeam ca poate are cineva deja o solutie si se pricepe mai bine ca mine ..

Multumesc anticipat..

Attached Files



#2
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008
Incearca sa introduci redundanta in retea si ierarhizare pe access, distributie, core. Asa in timp poti introduce si alte servicii cu usurinta in retea.

Pentru a folosi toata banda ce intra iti trebuie un load balancer si introduse Etherchannel-uri in diagrama.

http://www.cisco.com...tocol_home.html

Cauta dupa "Best Practice" pe site-ul Cisco, la un moment dat am vazut scheme de retea prefacute si cu exemple de configurare (acum din pacate nu am timpul sa caut).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate