Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Apă care nu îngheață?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
marriussc

marriussc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.06.2009
am lucrat ca idraulic , si singurul mod utilizat ca sa nu inghete a fost o rezistenta electrica montata dea lungul tubului si tubul izolat cu un material tip poliuretan(cum e buretele doar ca are alta densitate si e negru in general) facut anume pe dimensiunea tubului, si pe deasupra izolantului tabla de inox .
asta daca teava e din fier... dar cu noile tehnologii care folosesc tuburile din plastic sau cum s-o numi materialul ala ca plasticul nu stiu

Edited by marriussc, 13 March 2013 - 00:11.


#38
mateigabrel1108

mateigabrel1108

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2019
Raspunsul in cazul de fata e atat de simplu: -mai pui 1m de pamant deasupra nici nu trebuie nivelat neaparat iar o bascula de pamant de umplutura e vreo 60ron iar daca vrei ca apa sa se si incalzeasca pui gunoi de grajd amestecat cu paie invelit cu o folie mai grosuta deasupra la care faci o gaura mica in mijloc 1-2mm  de unde extragi biogaz pe care il inbuteliezi si il folosesti pentru a incalzi apa in instant si pentru aragat etc.
Exista atatea solutii rezolvari care trebuiesc doar gasite dar cand vezi in ceata la un metru maxim e greu sa privesti departe e o chestie generala
Sunt planete in univers care au apa in stare lichida la minus cateva sute de grade probabil esti dornic sa faci un dus cu apa la minus 10 grade.
Eu as proceda asa : O solutie gratis si eco- o groapa de 4/4m adancime 2-3metri cu teava pe mijloc eventual realizez si o serpentina acolo in groapa ,umpluta cu balegar de cal amestecat cu paie frunze iarba uscata crengi tocate si pus la fermentat acoperit bine cu o gaura in mijloc (atentie e posibil ca folia sa se topeasca de aceea recomand vata de sticla). Temperatura va creste la 80 de grade asa ca in functie de debit si serpentina/ lungimea restului de traseu apa la robinet va curge la 36-40 de grade(obligatoriu se va monta supapa de presiune). primavara se vinde componentele din groapa ca pamant de flori pentru rasaduri
Toate cele bune

#39
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
Apa care nu ingheata la presiune atmosferica , dar potabila poti sa o faci doar prin insularea unui container. Altfel tre sa pui chestii in apa direct.

Colegu avea dreptate. tre sa o insulezi cu alte chestii… de preferat un antigel puternic.

Iei un bidon mare , ingust , rotund si lung pe care il pui in un butoi plin cu antigel. pui butoiul in o incapere unde nu bate vantul puternic.

#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pui in vasul cu apa un incalzitor de acvariu si gata, s-a rezolvat problema.

Sau cumperi asa ceva:
http://www.covera.ro...40-litri_17360/

#41
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Ar mai fi o solutie. Pui apa pura. Distilata or smth.

In iarna asta am nimerit un bidon de apa plata care nu a inghetat la -9 grade (il tineam pe balcon).
Apa nu era plata ci de la robinet. Cumva insa, nu a inghetat.
Asa ca am trantit bidonul (de 5 litri) de la ~20cm si am vazut minunea cu ochii mei - a inghetat instantaneu :) (2...3 secunde de fapt)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate