Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Apă care nu îngheață?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

View Postix_, on 27th December 2010, 21:21, said:

Ce pot face ca apa sa nu inghete la temperaturile de afara? Sa zicem ca as vrea sa nu inghete la -10 grade Celsius. Totusi, trebuie sa fie potabila, asa ca apa sarata iese din discutie.

Eu vad 2 abordari: sa pun ceva in apa care sa o tina lichida sau sa se incalzeasca cumva. Sa o incalzesc eu iese din discutie.

Daca cele de sus ies din discutie...ia vezi, din termodinamica, ce se intampla daca cresti sau scazi presiunea...punct de fierbere si punct de inghet.

#20
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Parerea mea este ca ai putea sa o amesteci continuu cu un agitator. Asta ar putea sa o mentina lichida cateva grade sub zero. La urma urmei, este tot un aport de energie. Ai putea sa cobori si mai mult daca izolezi bine recipientul. Daca scade prea mult temperatura, ar trebui sa incalzesti cu ceva (rezistenta, gaz, etc.)

#21
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
Cat timp vrei sa iti tina apa?

Un termos poate ar fi bun.

#22
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Precizeaza mai multe detalii tehnice: cata apa vrei sa pastrezi asa, pentru cat timp si cu ce scop.

Este posibil ca solutia sa fie tocmai izolarea sau adaugarea unei surse de caldura si nu modificarea compozitiei apei.

#23
Bokkeh

Bokkeh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 19.02.2011

View Postix_, on 27th December 2010, 22:21, said:

Ce pot face ca apa sa nu inghete la temperaturile de afara? Sa zicem ca as vrea sa nu inghete la -10 grade Celsius. Totusi, trebuie sa fie potabila, asa ca apa sarata iese din discutie.

Eu vad 2 abordari: sa pun ceva in apa care sa o tina lichida sau sa se incalzeasca cumva. Sa o incalzesc eu iese din discutie.

Daca e vorba de o conducta de apa potabila superficial ingropata, mai degraba ar trebui izolata cu ceva de genul foam tube (KFlex sau similar), sau depinde de situatie si de buget, poate chiar un sistem de trace-heating combinat cu izolatie.

Cam aceeasi solutie pentru un rezervor de apa suspendat, dar poate sa fie destul de costisitor sa-l incalzesti pe perioade indelungate; exista si sisteme de aer comprimat pentru rezervoare, care previn formarea ghetii fara sa apeleze la incalzire.

Nu cred ca exista multe optiuni pentru adaosul de substante in apa, daca vrei sa ramana potabila si sa-si pastreze gustul / mirosul, etc. Toate lichidele de gen atifreeze sunt mai mult sau mai putin toxice, deci n-as recomanda. Iar zahar si alcool ar trebui sa adaugi cam mult, asa ca nu mai putem vorbi chiar despre apa daca trebuie sa o dregi atat :)

Exista un articol care explica de ce uneori apa nu ingheata, dar nu stiu daca rezolva prea mult pentru tine.

Wolfe, J., Bryant, G. and Koster, K. (2002) Cryoletters, 23, 157-166.

http://www.phys.unsw...Unfreezable.pdf

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
1. izolare cat mai buna, cu poliuretan, vata minerala, etc.
2. adancime cat mai mare in pamant, sub adancimea de inghet.
3. in zonele de trecere spre/la suprafata, apa trebuie sa circule, altfel izolatia doar incetineste putin procesul de inghet.
4. o termorezistenta combinata sau nu cu un eventual termostat, poate sa rezolve problema cu un consum foarte modest de energie electrica, si de asemenea cu o investitie f. redusa. Apa nu trebuie fiarta, ci doar mentinuta putin peste temperatura de inghet.
5. un eventul agitator, poate chiar o pompa cu dublu rol.
6. 0.1 % sare, plus 0,3 - 0,5 % zahar, plus 1 - 2 % alcool, toate combinate nu o sa modifice semnificativ gustul/potabilitatea apei, dar pot asigura la nevoie o marja de siguranta in plus.

Edited by loock, 23 February 2011 - 02:16.


#25
duron

duron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.07.2004
N-o sa va vina sa credeti, dar cea mai simpla solutie este sa umfli un balon obisnuit cu apa si sa-l scoti afara. Cel putin la -10 grade cu siguranta apa nu ingheata (am incercat de mai multe ori). Cauciucul din care e facut balonul se pare ca e un bun izolant termic.

#26
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008

View Postgabicen, on 13th January 2011, 00:15, said:

Daca cele de sus ies din discutie...ia vezi, din termodinamica, ce se intampla daca cresti sau scazi presiunea...punct de fierbere si punct de inghet.
Dacă nu iei măsuri îngheață. Ai 1000 de metode ca să nu înghețe. (Dacă bagi ceva în apă nu mai este apă curată ci un amestec)

#27
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
pe principiul apa sub 0 grade nu ingheata daca e la presiune f mare nu merge?


intreb....


ma gandesc la apa de cateva sute de grade care e total lichida datorita faptului ca circula cu presiune imensa.... la frig nu merge la fel?

#28
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postvoposphere, on 16th May 2011, 23:32, said:

pe principiul apa sub 0 grade nu ingheata daca e la presiune f mare nu merge?


intreb....


ma gandesc la apa de cateva sute de grade care e total lichida datorita faptului ca circula cu presiune imensa.... la frig nu merge la fel?
Apa sub presiune  :peacefingers: se invata in scoala primara, ca lichidele in general nu se comprima
Stai... vorbesti de debit? aia nu e egala cu presiunea. Sa-ti explic ceva. Apa ingheata, cu o viteza de A. Gheata, are o duritate de B. Prin urmare, tu ai nevoie in circuit sa mentii viteza A, cu puterea B. Ajungi in unele cazuri sa pompezi gheata. Doar gheata. E similara nisipului, dar asta nu inseamna ca nu a inchetat.

#29
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostHighlander91, on 19th May 2011, 18:26, said:

Apa sub presiune  :peacefingers: se invata in scoala primara, ca lichidele in general nu se comprima
Stai... vorbesti de debit? aia nu e egala cu presiunea. Sa-ti explic ceva. Apa ingheata, cu o viteza de A. Gheata, are o duritate de B. Prin urmare, tu ai nevoie in circuit sa mentii viteza A, cu puterea B. Ajungi in unele cazuri sa pompezi gheata. Doar gheata. E similara nisipului, dar asta nu inseamna ca nu a inchetat.


la reactoarele nucleare , apa e pompata foarte puternic pentru racire... desi apa are peste 100 grade sta in stare lichida datorita presiunii cu care circula in sistem...


eu intrebam daca se aplica si la temperaturi sub 0grade... adica opusul

#30
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postvoposphere, on 20th May 2011, 10:26, said:

la reactoarele nucleare , apa e pompata foarte puternic pentru racire... desi apa are peste 100 grade sta in stare lichida datorita presiunii cu care circula in sistem...


eu intrebam daca se aplica si la temperaturi sub 0grade... adica opusul
Reactoarele de care vorbeam sunt racide exotic, cu sodiu, azot, diverse metale sau alte alea. Sunt propuse pentru o economie pe hidrogen, unde electroliza apei la 1000C e de multe ori mai eficienta decat la 15,5C

#31
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Am si eu o intrebare care nu prea are legatura cu subiectul:

Daca am un recipient de plastic inchis cu dop, si torn initial in el un lichid care are punct de inghet -20grade, dar afara sunt numai -10grade, ce se intampla cu lichidul din vas la -10grade? isi mareste volumul sau nu? Putem lua exemplul lichidului de spalat parbrizul.

Multumesc!

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Cred că tocmai de aia s-a inventat apa de foc, ultrapotabilă. Iar în siberia se face înghețată cu ceva asemănător.


View Postsandu222, on 10 decembrie 2012 - 22:40, said:

Am si eu o intrebare care nu prea are legatura cu subiectul:

Daca am un recipient de plastic inchis cu dop, si torn initial in el un lichid care are punct de inghet -20grade, dar afara sunt numai -10grade, ce se intampla cu lichidul din vas la -10grade? isi mareste volumul sau nu? Putem lua exemplul lichidului de spalat parbrizul.

Multumesc!
N-am înțeles exact, vrei să spui că ai apă înghețată și torni peste ea un lichid ce îngheață la -20 de grade?

Edited by benis, 10 January 2013 - 10:55.


#33
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Nu apa. Poti lua exemplu borcanelului de spalat parbrizul al unei masini unde ai solutie care rezista la -20. Daca afara sunt -10 ce se intampla cu volumul lichidului la -10(el avand punct de inghet -20) Isi mareste volumul sau doar de la -20 in sus creste?

#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Păi apa e singurul lichid care își mărește volumul odată cu scăderea temperaturii. Dacă lichidul respectiv conține apă, atunci da, dacă nu conține apă, atunci cu siguranță nu. Lichidul de parbriz conține apă de regulă.

#35
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Ii cresti presiunea din sticla. Nu trebuie sa-mi multumesti.

#36
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postix_, on 27 decembrie 2010 - 21:21, said:

Ce pot face ca apa sa nu inghete la temperaturile de afara? Sa zicem ca as vrea sa nu inghete la -10 grade Celsius. Totusi, trebuie sa fie potabila, asa ca apa sarata iese din discutie.
Asta e simplu, o amesteci cu votca si ramane perfect potabila Posted Image trebuie doar sa respecti proportia la 99 parti votca pui o parte apa.

Edited by eugeniusro, 19 January 2013 - 21:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate