Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Black Swan (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
[ http://ceritafilm.com/wp-content/uploads/2010/11/Black-Swan-2010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Black Swan is a 2010 American psychological thriller film directed by Darren Aronofsky,
starring Natalie Portman and Mila Kunis. The production requires a ballerina to play both
the innocent White Swan and the sensual Black Swan. Nina (Portman) fits for the White
Swan and Lily (Kunis) fits for the Black Swan. When the two compete for the parts, Nina
finds a dark side of herself.

Trailer


L-ati vazut?

Edited by caroline_hi, 20 December 2010 - 17:36.


#2
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
L-am vazut. Eu zic ca merita, e interesant.
In orice caz, nu e filmul tipic, mi se pare ca ar semana mai repede cu o piesa de teatru, asta pentru ca elementele se potrivesc intr-un anumit fel + finalul care e foarte ... teatral, as zice. Mi-a placut.

#3
2BB

2BB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.11.2006
Este o abordare originala. Tocmai asta il face unic.

#4
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Scrie si tu mai mult de un sfert de rand daca chiar ti-a placut. :D

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postcaroline_hi, on 20th December 2010, 17:32, said:

L-ati vazut?

:habarnam:

View Postcaroline_hi, on 21st December 2010, 15:01, said:

L-am vazut

:huh:

Cand o aparea pe DVD poate o sa ma uit la el...Sa ma duc in cinema pt. un film cu balerine e cel putin.....gay :lol:

Edited by lawrence38, 21 December 2010 - 22:00.


#6
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
N-am avut treaba niciodata cu baletul...si filmul nu m-a facut sa-mi schimb parerea. Dar nu e despre balet.
Darren a ales o modalitate frumoasa (dar care nu place la toti...asa cum se si prezinta in scena din bar cu cei doi baieti) de a prezenta un caz hauntingly-beautiful de transformare a unui suflet pur, mult prea pur. Demonii interiori si dorinta de perfectiune a schimbat acel pur in ceva autodistrugator din moment ce fortele interioare, opuse si la fel de puternice nu pot ocupa acelasi spatiu.
A fost spectaculoasa transformarea personajului, micile detalii, micile directii pe care le ia in alegerile ei, jocul Nataliei a fost perfectiune, baletul ramane inca o prostie pentru mine (desi obiectiv e ceva fain) insa ma bucur ca nu s-a focalizat prea mult pe asta.
Se aseamana cu The Wrestler, un film care cere nominalizare la oscar pt personajul principal dar si din cauza evidentei asemanari...trairile interioare, autodistrugere...s.a.m.d. Mai bun insa mi s-a parut Black Swan decat The Wrestler...

#7
Clausius

Clausius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2007
Dincolo de subiectul sau ideea filmului, Aronofsky nu a fost convingator pentru mine, nu a ales tocmai bine tehnicile care erau mai apte sa exprime acel conflict ascuns si sa releve pulsatiile, zbuciumul sau motivatiile bietei pasarici ce juca alba/negara, desi era invatata cu constrangerile si eticheta.
Mult prea multe cadre lungi - si astea fara o muzica bine aleasa - care nu spun multe, sunt plictisitoare adeseori si n-au... eficienta cinematografica.
Ii dau Natashei Portmanova 10 pentru ca nu s-a facut de ras desi a fost pe poante mai tot timpul.

#8
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Interesant unghiul de abordare, impecabil jocul actorilor (in special Natalie Portman, Vincent Cassell si Barbara Hershey, Mila Kunis nu m-a impresionat prea tare), insa parca-i lipseste ceva... Nu stiu, e un film care nu mi-a mers la suflet. Overall e foarte bine realizat, insa e... rece. Nu implica spectatorul, nu-l face sa vibreze, sa se implice emotional...

#9
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostMmeButterfly, on 14th January 2011, 09:20, said:

Nu stiu, e un film care nu mi-a mers la suflet.

Nici mie...

#10
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Mie mi-a placut la nebunie. M-a tinut in suspans pe tot parcursul filmului si abia asteptam sa vad ce se mai intampla. La inceput m-am enervat ca e cu Natalie Portman,(l-am luat fara sa citesc nimic despre el, doar pt. ca am vazut ca i-a dat roua 10/10) dar a ajuns sa-mi placa de ea dupa filmul asta. Si de Mila Kunis mi-a placut.
Vezi-l cat mai curand.
Ah da, si m-a facut si sa apreciez baletul.

Edited by Oscilatrix, 23 January 2011 - 11:23.


#11
sebastian_88

sebastian_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 19.09.2009

View PostOscilatrix, on 23rd January 2011, 11:19, said:

Mie mi-a placut la nebunie. M-a tinut in suspans pe tot parcursul filmului si abia asteptam sa vad ce se mai intampla. La inceput m-am enervat ca e cu Natalie Portman,(l-am luat fara sa citesc nimic despre el, doar pt. ca am vazut ca i-a dat roua 10/10) dar a ajuns sa-mi placa de ea dupa filmul asta. Si de Mila Kunis mi-a placut.
Vezi-l cat mai curand.
Ah da, si m-a facut si sa apreciez baletul.


da` ce aveai cu Natalie inainte sa vezi filmul asta? e o actrita foarte buna... si deosebit de frumoasa. :wub:

#12
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Mi se parea inflexibila in rolurile ei, avand mereu acelasi aer virginal si frigid care o facea sa para acelasi personaj in toate filmele.
Ma rog, poate pentru ca n-am vazut Closer, cum mi-a recomandat cineva.

#13
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Desi nu-i genul meu de film,fata de altele mi-a placut,actorii au jucat foarte bine si au fost cateva momente destul de interesante in film :)

#14
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostOscilatrix, on 23rd January 2011, 11:19, said:

Mie mi-a placut la nebunie. M-a tinut in suspans pe tot parcursul filmului si abia asteptam sa vad ce se mai intampla. La inceput m-am enervat ca e cu Natalie Portman,(l-am luat fara sa citesc nimic despre el, doar pt. ca am vazut ca i-a dat roua 10/10) dar a ajuns sa-mi placa de ea dupa filmul asta. Si de Mila Kunis mi-a placut.
Vezi-l cat mai curand.
Ah da, si m-a facut si sa apreciez baletul.


Am argumentat de ce in alta parte.  ;)


View Postroua, on 20th January 2011, 13:45, said:

Mosso,

Filmul ala cu lebeda pe care o vezi tu in farfurie are intr-adevar un inteles profund, in sensul ca e posibil sa nu apare la prima vedere. De fapt e vorba despre a reusi sa fii in sfarsit tu insati si nu o proiectie a mamei tale. A renunta la fantasme, frica, teama, a fi libera. Printre altele. Nu e deloc un film easy.

Iar lebada e ofcourse o metafora a transformarii. Ideea nu-i rea deloc. Ar mai fi putut fi si altele dar asta e irelevant.


View Postroua, on 21st January 2011, 00:22, said:

Nu e revolutionar, in opera cu pricina despre asta e vorba, lebada alba versus sau si lebada neagra, doua versiuni ale unei realitati. Ambele de integrat intr-o oarecare masura in propria fiinta/persoana, cum vrei s-o numesti.

Aici e si spilul filmului, in scenariu coregraful doreste sa puna in scena un alt fel de balet, rolul celor doua lebede sa-i revina aceleiasi persoane, numai ca cea in cauza nu o poate dansa pe cea neagra (sigura pe sine, independenta, senzuala, libera, care-si poate manifesta si "umbrele"). In sensul acesta e o metafora a transformarii. Nu ma vroiam poetica.

:peacefingers:


#15
ClaudiaMD

ClaudiaMD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.02.2011
Un film exceptional. Vi-l recomand cu incredere, ca si restul filmelor regizate de Darren Aronofsky.

#16
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
A fost un cacat mizerabil.

#17
Dream_Overdose

Dream_Overdose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2010
Sincer ma asteptam la mai mult de la Aronofski. E un film bun, peste media Hollywoodului, dar nu are acel ceva care sa ma puna pe ganduri. In plus au fost unele elemente care apartineau horrorului  si desi au fost bine realizate nu prea isi aveau locul.
All in all un film bun dar departe de a fi perfect. 8/10

#18
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostDream_Overdose, on 21st February 2011, 20:30, said:

Sincer ma asteptam la mai mult de la Aronofski. E un film bun, peste media Hollywoodului, dar nu are acel ceva care sa ma puna pe ganduri. In plus au fost unele elemente care apartineau horrorului  si desi au fost bine realizate nu prea isi aveau locul.
All in all un film bun dar departe de a fi perfect. 8/10
Daca te referi la faza cand reflexia Ninei s-a intors in oglinda, spre ea...aia nu e pusa degeaba. Cu aia s-a subliniat dualitatea ei dar si faptul ca un razboi interior cum a purtat ea e ceva infricosator, horror. Deci totul e la locul lui. Nu ai reusit sa te pui in locul Ninei suficient incat sa te lasi afectat. E un film foarte bun, spre perfect...dar putine, prea putine, incearca sa atinga punctul asta.

@Judith...no it's not. :lol:

Edited by M0n0, 21 February 2011 - 23:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate