Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Microintreprinderea si economia .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am votat alianta D.A. si cred ca o sa ne iasa pe nas faza asta.

Din cate poate stiti de la TV, nea Ionutz Popescu (artizanul nevazut al cotei unice de impozitare de 16%) dupa ce a impozitat si copilul din fasa si masina mea cu motor de 3l (sunt chiabur) a descoperit ca tot ii da cu minus in punga cu 2 bani si a hotarat sa distruga microintreprinderile...

Noua gaselnita este faza cu minim 5 angajati, pt ca salariile piperate sunt platite pe firma si nu pe cartea de munca; totul e pt a fenta jecmaneala de impozite platite de angajat si angajator degeaba ! E de la sine inteles si legal.

Totusi nu uitati ca marea majoritate a banilor de la buget vin de la microintreprinderi ! Multe dintre ele NU au puterea financiara si nici nevoia de a avea 5 angajati, insa e aberant ca chiar daca nu au nevoie.. vor trebui sa faca angajari pe banda.

Sa o luam invers. Cum dracu sa iti mai incepi o afacere cand de la inceput iti trebuie un capital impresionabil ? Iti vinzi organele ?

Acum serios, eu NU aveam cum sa dezvolt firma care detine acest site daca ar fi trebuit sa am de la inceput sa am 5 angajati. Am plecat de la 10$/luna !  :console:

Nu imi vine sa cred ce vad la TV in ultimele 2 luni !
Tara inoata, Basescu pare un mascarici macabru ce traieste intr-o paranoia continua, Tariceanu ca o fata mare si PSD intr-o descompunere fetida...

Haosul domneste...

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
stai asa, ca n-ai vazut totul ...

auz ... cat e de adevarata treaba cu 5 bulumaci la usa? SI se aplica si retroactiv? Ca daca e si daca da, io imi bag p...a in ea de tara si ma duc dracului pomana sa fac injectii prin Noua Zeelanda (la crocodili, struti si alte lighioane, daca oamenii n-or sta! :( ).

fck ...

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Normal ca nu doar la noile infiintate :)
Cum a fost si acum 2 ani cu minim un angajat.
Noul an fiscal a trebuit sa te prinda cu minim un angajat.

Cred ca momentan testeaza reactiile ne-a Ionutz (Cretinul) si sper sa il remanieze astia ca prea delireaza.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
avind in vedere ultimele evolutii din politica guvernului (demisionam/nudemisionam, luam pasapoartele/dam pasapoartele, chestia cu tinerele mamici si procentele blablabla) nu cred ca e mare lucru sa se revina si asupra mirointreprinderilor  :cheers:

#5
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
ABERANT SI SCANDALOS  :death:

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca se aplica si retroactiv o sa fie brisca care o sa si'o infiga astia in coaie. Nu se poate.  :console:

#7
Cracku

Cracku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.09.2004
Eu shtiam de MAXIM nu minim 5 aganjati shi inlocuirea impozitului de 3% pe venit.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Nu are a face cifra maxima :)
Da, am uitat sa spun ca adio 3% pe venit, acum trecem la impozitarea pe profit !

#9
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
dap... aberant..

si firmele cu mai putin de 5 angajati? unde se inscriu? daca nu esti IMM ce esti?

#10
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Parerea mea este ca fac cu treaba asta la fel cum fac cu impozitul la bursa. Se imbogatesc de pe acest anunt la fel cum s-au imbogatit de pe bursa.  :cursing:

#11
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Courage, on Aug 19 2005, 08:54, said:

Nu are a face cifra maxima :)
Da, am uitat sa spun ca adio 3% pe venit, acum trecem la impozitarea pe profit !

<{POST_SNAPBACK}>


Atunci ce diferenta va fi intre IMM si normala?

#12
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Acum cateva saptamani am devenit PFA, si vreau sa cumpar o masina anul viitor.
Am intrebat ceva legat de credite/leasing pentru persoane fizice autorizate pe forumul DaciaClub.ro, si cineva a raspuns ca se pare ca anul viitor PFA-ul va devenii SRL!!??

@courage - daca poti sa ne dai ceva referinte scrise...

#13
Cracku

Cracku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.09.2004
http://www.hotnews.r...-5-persoane.htm

#14
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Vad ca acolo scrie maxim.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
atunci are ceva sens. de-aia e micro

#16
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
prevad ca din clipa in care se va legaliza chestia asta, nu voi mai avea nici un fel de profit  :rolleyes:

#17
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Viata de c*cat, intr-o tara de c*cat.

#18
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
De disparitia formeui actuale de impozitare a microintreprinderilor se stia de mult, de cel putin 1 an, dar era preconizata pt 2007 nu 2006.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate