Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tip casa de lemn ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Presimt ca voi deveni mai activ pe aceasta arie, dar momentan sunt foarte confuz :)

Nevasta vrea un cuib la munte, eu deja visez la un "domeniu".

Pt ca am damblalele mele, probabil voi ingropa multi bani pe acolo, asa ca am nevoie de un start-up...

Vreau o casa cu aspect rustic, deci vreau din lemn; acum intrebarea este ce fel de lemn... ?

Vizual imi plac casele din lemn rotund, masiv vs cele din lemn masiv patrat (stratificat) sau panouri (astea sunt mult prea comune).
Ideea este daca casele din lemn masiv rotund izoleaza bine... si daca pot avea pe astfel de structura o suprafata construita de 150mp+ ?

[ http://www.selenahouse.com/casa-lunii/Casa%20Mark%20Thomas/new-interioare/Mark%20Thomas%20(128).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.selenahouse.com/casa-lunii/Casa%20Mark%20Thomas/new-interioare/Mark%20Thomas%20(42).JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Există un topic bine documentat pe jurnale cu o construcție similară dar îl vom ruga pe Astrul s-o găsească, el fiind mai prezent acolo.

Îmi place ideea unei astfel de case. O ninsoare ca-n povești, o blană de urs, un șemineu, 2 blonde ... psss.

Este un user pe Dezbateri care are de vînzare o astfel de structură. Nu-mi dau seama dacă este pe module dreptunghiulare sau este închisă cu scînduri.

#3
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Iti urez in primul si primul rand bafta si rabdare cu acest subiect.
De obicei lucrurile facute in graba din lemn dau un rezultat prost pe termen mediu-lung.

Cel mai recomandabil ar fi sa testezi o astfel de structura si sa vezi pe pielea ta cum se comporta. Iti recomand si cateva vizite prin zone muntoase din strainatate, unde se poarta astfel de constructii.

Cu suprafata nu-i nici un stres. Depinde ce deschideri ai!

#4
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
La astfel de constructii se foloseste bradul care izoleaza mai bine. Cat de bine izoleaza, se poate vedea in tabelul de mai jos

Attached Files


Edited by barbarian, 17 December 2010 - 20:13.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Din grafic inteleg ca ar trebui sa merg totusi pe panouri sandwisch :)
Nu am de gand sa fac experimente, vreau sa iasa totusi repede, nu in 2 ani...

#6
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
mai exista un truc cu care poti obtine aspect vizual garantat, si anume pe peretele sandwich, pe exterior poti aplica siding in forma de trunchiuri de lemn (profil semirotund). Ce-i drept ca va fi putin prea simetric fata de o casa facuta din barne.

#7
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostCourage, on 17th December 2010, 22:47, said:

Din grafic inteleg ca ar trebui sa merg totusi pe panouri sandwisch :)
Nu am de gand sa fac experimente, vreau sa iasa totusi repede, nu in 2 ani...

Din grafic reiese ca un perete de lemn gros de 25 cm ar echivala cu 10 cm de polistiren. O casa de caramida ar avea un perete de Poroterm care echivaleaza cu 2-3 cm de polistiren plus un strat de polistiren de 10 cm, in total cam 12-13 cm de polistiren. Pai, nu e bine?? Mie mi se pare destul de buna izolatia. Sigur, trebuie sa ai busteni de macar 30 cm in diametru ca sa-ti iasa o medie de 25 cm.
Si o cabana d-asta se ridica in cateva luni, nu dureaza 2 ani.
Dacda ai posibilitati, daca ai si un teren cu o pozitie adecvata, de deal sau munte, tranteste-ti o cabana d-asta. Nu vei regreta!!

Edited by barbarian, 18 December 2010 - 15:44.


#8
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Exista un lant de librarii pe nume di..rta, unde poti studia zeci sau chiar sute de modele de case din lemn!

Structura peretelui este data de forma finala pe care ti-o doresti.

Eu am vazut ceva nu tocmai rustic in Italia/ Austria si m-am decis sa construiesc singur.

La deal ( si destul de abrupt!).

Iata ce a rezultat.

Adică diverta  :)

Attached Files


Edited by paradigmatic, 20 December 2010 - 13:20.


#9
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postfastcojo, on 18th December 2010, 17:05, said:

Iata ce a rezultat.
ce e cu stalpii aia de lemn ....din stanga  si din dreapta ..casei ? la ce folosesc ?

Edited by pivnitarul, 18 December 2010 - 17:25.


#10
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postpivnitarul, on 18th December 2010, 17:22, said:

ce e cu stalpii aia de lemn ....din stanga  si din dreapta ..casei ? la ce folosesc ?

Nu sint stilpi, sint burlanele de scurgere pluviala.

Am preferat varianta asta celei clasice , cu zgheaburi clasice, coturi, etc, sau lanturi, sau scurgere direct jos!

Probabil ca le voi imbraca in iedera,mai ales cel din dreapta, dar nu sint sigur

Degustibus.....

Edited by fastcojo, 18 December 2010 - 19:25.


#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Pe wiki există ceva explicații referitoare la noțiunea de "log house" sau case din bușteni.

Există 3 categoriide bușteni prefabricați sau semiprefabricați. Pentru a păstra efectul arhitectural tipic caselor din bușteni, aș opta pt. primul profil, catalogat D, dar musai cu lambă și uluc sau moș și babă sau nut și feder. Nu știu în ce măsură la noi se găsesc astfel de bușteni semiprofilați. Din ce văd, majoritatea au doar o scobitură în lungul bușteanului ceea ce pare destul de primitiv.

Chertările de la colțuri se numesc uzual, coadă de rîndunică și din ce știu sunt extrem de rezistente mai ales la nivelul întregului corp de elemente îmbinate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate