Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Legea S510 - Genocid?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
zengaro

zengaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 17.02.2010
Astazi am auzit la TV despre legea S. 510 (FDA Food Safety Modernization Act) din SUA. Am cautat pe internet date despre aceasta lege si am ramas masca cand am gasit acest topic:

Quote

Trecerea Gradinaritului sub Ilegalitate

Azi, senatul SUA va vota trecerea legii 510, bine cunoscutul deja "Act al Modernizarii Sigurantei Alimentelor" (S510).
Daca S510 este trecuta, controlul individual asupra gradinaritului personal va fi restrictionat in mod sever, iar pastrarea semintelor pentru anul viitor, va fi trecuta in ilegalitate, aceasta insemnand teoretic pregatirea pentru un complet monopol al firmei Monsanto si agendei sale de proliferare a OMG-urilor (Organismele Modificate Genetic).
Pe scurt, ii va oferi guvernului Statelor Unite o noua autoritate asupra drepturilor populatiei de a cultiva, comercializa si transporta orice fel de alimente.
Productia de alimente de orice fel, va fi esentialmente sub autoritatea Departamentului de Siguranta Nationala si oricine va fi prins cultivand alimente fara permisiune, chiar si in gradina casei sale, va putea fi acuzat de ofensa criminala. Ia actiune acum impotriva Legii Senatului S510.

Daca Legea senatului 510 va trece, Statele Unite vor fi cu un pas mai aproape de situatia Europei unde Uniunea Europeana a acceptat o directiva care va fi aplicata in forta maxima din Aprilie 2011.
Toate plantele medicinale si suplimentele minerale vor fi interzise, toate invataturile si metodele de vindecare ale medicinei alternative vor fi interzise iar toate colegiile si scolile de homeopatie vor fi dizolvate.
Incepand cu aceasta vara, este interzisa vanzarea de carti pe tema vindecarii prin folosirea plantelor si a mineralelor.
Zilele acestea legea a fost aprobata.

Daca ziceti ca asta e la americani si ca noi o ducem bine aflati ca in jurul anului 2002 guvernul Nastase a dat legea 568/2002 prin care obliga producerea si comercializarea numai a sarii iodate pe teritoriul Romaniei. Guvernul actual iodeaza obligatoriu 20 de miloane de oameni, insa doar aproximativ 8000 de oameni au nevoie de supliment de iod. Noi am fost invatati de mici ca iodul te face mai destept, ca e bun ca nu stiu ce. El e bun, dar nu in exces. In Romania, iodul nu se afla numai in sare. Ci in tot ce contine sare. Asimilam iod de fiecare data cand mancam aproape orice aliment (incepand cu painea pana la dulciuri).
Potrivit Wikipedia, carența(lipsa) sau excesul de iod au efecte nocive asupra organismului. Carența cronică de iod determină scăderea sintezei de hormoni tiroidieni, cu gușă endemică și manifestări clinice de hipotiroidie (mixedem, nanism tiroidian, cretinism etc.), iar excesul de iod determină manifestări de hipertiroidie (exoftalmie, iritabilitate, hiperfagie, tulburări de ritm cardiac etc.).
“Dupa 4 ani de functionare a nefastei H.G. 568/2002 numarul cancerelor tiroidiene s-a dublat, iar numarul hipertiroidiilor a crescut de la 3127 la 6387″, declara profesorul dr. Pavel Chirila.
Toate produsele alimentare procesate din Romania contin sare iodata: painea, paterurile, produsele de patiserie, mezelurile etc. - astfel ca aportul de iod in alimentatia noastra este unul mult mai mare decat ne imaginam.
Mai mult, sarea de bucatarie contine si un antiaglomerant - E536 - ferocianura de potasiu - care la peste 100 grade C se descompune in cianura de potasiu si clorura de fier - si care cauzeaza reducerea transportului de oxigen catre sange, dificultati in respiratie, dureri de cap, ameteli (asadar cand puneti sare in supa fierbinte data viitoare nu uitati ca veti lua o doza 'buna' de cianura)
Acest E536, care este interzis in alte tari (ex. Anglia) duce la consecinte dramatice prin introducerea lui in sarea de bucatarie: cresterea incidentei bolilor cardiace ischemice, accelerarea proceselor de ateroscleroza, toxicitatea indusa de ferocianura de sodiu sau potasiu.
Consideram ca nu este normal ca Guverul Romaniei sa oblige prin lege cetatenii sa manance ce vrea Guvernul. Este o incalcare a dreptului la autonomia persoanei, a drepturilor omului.

sursa
Parerea mea este ca atata timp cat nu se va face un program de informare sociala privind legile nefaste si ilegale care s-au dat si care se vor mai da, vom muri incet dar sigur prin consumarea de produse modificate genetic, pline de E-uri si alte porcarii.

#2
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Cum sa creasca "numarul hipertiroidiilor" de la 3127 la 6387??? :thumbdown:

#3
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
mi se pare absolut incredibil ce au facut americanii

#4
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postcosty_ytsoc, on 9th December 2010, 21:33, said:

mi se pare absolut incredibil ce au facut americanii
Țara tuturor viselor !  :lol: Mă ... ceva pe ei !

#5
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
dati un mic serch pe google ce inseamna Monsanto . cate vieti a curmat pana acum, cum au mutat genetic toate rasadurile stiind ca de la generatie la negeratie adn-ul rasadului se va modifica singur si intr-un final ajungand in situatia cand nu va mai putea fi controlat.
a facut rasad cu un adn modoficat care la randul lui prin combinatia cu orice alt rasad acesta i va combina adn-ul ca ei sa poata cere licenta pentru toate rasadurile. in doar 3 ani de zile toate rasadurile dupa teritoriul americi aveau adn-ul impus de Monsanto. si in nuj cati va fi pe tot globul.
ce plm nu inteleg eu cum dracu de nimeni nu ia masuri. nimeni nu are nimic de spus?tot scandalul cu E urile, si E urile in sine au plecat de l Monsanto, ei fiind prima firma care a adp[tat aceasta tehnica.
cel mai groaznic e ca ei stiau de la inceput ca daca vor modifica adn-ul rasadurilor nici macar urmatoarea generatie nu o vor putea tine in frau.adica ei au lansat pe piata rasadul si el din generatie in generatie se va modifica cum doreste el. sau mai bine zis in functie de ce intalneste in cale.
daca rasadul lor a aparut in zona romaniei automat se va corci cu rasadul care sa zicem bunicii nostri i-l creste de zeci de ani. si asa va trebui ca si noi sa le platim dreptul lor. plus de asta adios rasadurile naturale sau bio.automat vor fi rasaduri tot modificate genetic. nu eeste decat o problema de timp pana cand nu va mai exista un bob de rasad curat

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pentru a 15-a mia oara: aici nu e arie de teoria conspiratiilor

STIM DEJA: VOM MURI CU TOTII. BOO! :scared:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate