Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Placare exterior casa de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 26.11.2006
Am construit o casa din panouri de lemn si avand in vedere ca la interior voi folosi placarea cu rigips , la exterior m-am gandit sa folosesc "taban" orizontal de lemn peste un strat de 8 cm de polistiren netencuit , doar chituit la imbinari , asta pentru a asigura un minim de respirat al peretilor din lemn si pentru a nu pierde din farmecul lemnului la exterior . Credeti ca e o idee buna ? Aveti si alte ideei ? Mentionez ca nu-mi surade ideea cu polistirenul tencuit pe afara pentru ca strica aspectul si cred eu ca sufoca lemnul din pereti . Va multumesc !

Attached Files


Edited by johnnydanut, 01 December 2010 - 20:05.


#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Daca te interesai aflai ca lemnul asigură cea mai bună izolație termică (exprimată prin coeficientul k, în cazul lemnului fiind între 1,4 – 1,6 W/m2). In mod normal nici nu mai este nevoie de alta izolatie cu  polistiren.

#3
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

 GeorgeGeo, on 1st December 2010, 18:45, said:

Daca te interesai aflai ca lemnul asigură cea mai bună izolație termică (exprimată prin coeficientul k, în cazul lemnului fiind între 1,4 – 1,6 W/m2). In mod normal nici nu mai este nevoie de alta izolatie cu  polistiren.


Asta nu cred ca e adevarat.......

Attached Files



#4
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
ai 2 posibilitati.

daca insisti pe polistiren, atunci iti poti face niste sipci late de 5 cm, groase cat polistirenul. Din sipcile astea iti croiesti niste dulapi pe perete, dulapi in care vei monta polistirenul cu pricina, urmand ca lambriul de exterior sa vina peste.

SAU iti faci fatada ventilata, cu aceleasi sipci, dar de grosime mai mica, a.i sa existe circuit de aer intre perete si lambriuri.


Varianta a 2-a e mai sanatoasa.

Si inca o idee: lasa-ti casa sa stea macar o iarna, nefinisata.

#5
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 26.11.2006

 kamikz, on 2nd December 2010, 09:15, said:

ai 2 posibilitati.

daca insisti pe polistiren, atunci iti poti face niste sipci late de 5 cm, groase cat polistirenul. Din sipcile astea iti croiesti niste dulapi pe perete, dulapi in care vei monta polistirenul cu pricina, urmand ca lambriul de exterior sa vina peste.
Cam asta era si ideea insa vroiam sa stiu daca e bine sa chituiesc imbinarile polistirenului sau sa pun o folie anti condens intre perete si polistiren sau polistiren si lambriu ?

 kamikz, on 2nd December 2010, 09:15, said:

SAU iti faci fatada ventilata, cu aceleasi sipci, dar de grosime mai mica, a.i sa existe circuit de aer intre perete si lambriuri.


Varianta a 2-a e mai sanatoasa.

Si inca o idee: lasa-ti casa sa stea macar o iarna, nefinisata.
Acum a venit iarna si nici bani nu prea mai am asa ca oricum ramane asa pana la vara  :confuzzled:

#6
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 johnnydanut, on 2nd December 2010, 11:33, said:

Cam asta era si ideea insa vroiam sa stiu daca e bine sa chituiesc imbinarile polistirenului sau sa pun o folie anti condens intre perete si polistiren sau polistiren si lambriu ?


Acum a venit iarna si nici bani nu prea mai am asa ca oricum ramane asa pana la vara  :confuzzled:

cu folia nu stiu ce sa zic. parerile sunt impartite exact 50-50%
Intre perete si polistiren nu as pune deloc.

iar intre polistiren si lambriu mai degraba as lasa  un spatiu minim si as trata lemnul cu solutie impermeabilizanta serioasa.

#7
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Legat de folie, ai aici toate detaliile

http://forum.softped...p;#entry9148367

Oricum, consider ca gresesti cu polistirenul pus sub lemn.

In privinta fatadei, aici

http://forum.softped...t...t&p=9199186

poti vedea cam cum ar arata ceea ce doresti.

Succes.

#8
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 26.11.2006
Si cum as putea avea o casa bine izolata si cu fatada de lemn ?

#9
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Ar mai fi si PVC siding, lambriurile de plastic. Mi se pare ca lasa foarte bine sa respire, lasând o zonă ventilată si protejând de intemperii.

#10
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 johnnydanut, on 18th December 2010, 23:07, said:

Si cum as putea avea o casa bine izolata si cu fatada de lemn ?


Destul de simplu( de la interior spre exteriorul peretelui):
1. finisaj interior ( gips, lambriu, etc);
2. spatiu 3-5 cm
3. bariera vapori;
4. structura rezistenta in care se pune termoizolatie( preferabil celuloza, dar nu neaparat)
5. bariera vint
6. spatiu 3-5 cm de ventilatie;
7. lambriu lemn, siding PVC/ lemn sau fatada ventilata ( ca la mine).

In plus, fie intre 3-4, fie 4-5, poate aparea OSB sau mai bine placi din celuloza presata, cu rol structural, dar asta depinde de structurist.

"Simplu". :peacefingers:

Edited by fastcojo, 19 December 2010 - 11:17.


#11
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 fastcojo, on 19th December 2010, 12:16, said:

In plus, fie intre 3-4, fie 4-5, poate aparea OSB sau mai bine placi din celuloza presata, cu rol structural, dar asta depinde de structurist.
placile de celuloza (placa rigida din gips armata cu fibre de celuloza) au o rezistenta(compresiune-incovoiere) un pic mai mare fata de placile "clasice" doar din gips (rigips) ...dar nicidecum nu pot suplini rolul "structural" de rigidizare al unei structuri de lemn . sau daca ar reusi asa ceva , atunci musai ar trebuie vre o 2-3 randuri de placi suprapuse => bani aruncati + timp pierdut la montaj

Edited by pivnitarul, 19 December 2010 - 13:30.


#12
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 pivnitarul, on 19th December 2010, 13:29, said:

..dar nicidecum nu pot suplini rolul "structural" de rigidizare al unei structuri de lemn . sau daca ar reusi asa ceva , atunci musai ar trebuie vre o 2-3 randuri de placi suprapuse => bani aruncati + timp pierdut la montaj

asa cum spuneam, depinde de structurist.
La asa ceva, de exemplu, merge f. bine.

Attached Files



#13
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 fastcojo, on 19th December 2010, 23:35, said:

La asa ceva, de exemplu, merge f. bine.
ce sa inteleg din imaginea aia , ca daca ai pus cateva constrafise ai reusit sa rigidizezi structura casei ...iar materialul de placare ar suplini foarte putin ?!
rolul placilor e de a rigidiza structrura si suport pentru materialul de termoizolatie-finisaj exterior ....deci, acel "suport" trebuie sa asigure o siguranta de prindere , de preluare a vibratiilor-incovoierilor-contractiilor , de stopare a vaporilor de apa din exterior catre interior . astfel ca placile de gips armate cu fibre de celuloza , nu prea se incadreaza la conditiile de mai sus , pentru un material suport .
gipsul e slab ca rezistenta , plus la bariera de vapori de apa (are capacitatea de absorbtie/permeabilitate ...dar nu e indicat la exterior..intr o zona unde poate aparea foarte usor punctul de roua si chiar condensarea lor , cu implicatii la contractii a acesstor vapori care pot rupe legaturile/fibrele ce leaga celuloza )
de aceea grupul fermacell a venit cu o noutate de inlocuirea acestor placi (care se foloseau la exterior ..dar intr un numar de 2-3 randuri pentru a suplini rezistenta proasta a unei singure placi) ..venind pe piata cu o placa pe baza de ciment armata cu fibre de sticla ..numita fermacell hd ..care aduce o rezistenta sporita si o rezistenta la acei vapori de apa ce pot trece de finisaj/termoizolatie .
totusi dezavantajul acestor placi (asemanatoare cu placile de betonyp) e ca prezinta un factor de rezistenta la permeabilitate la vapori destul de mare + un pret ridicat ...ceea ce nu le face chiar rentabile de a se folosi pe piata noastra.

Edited by pivnitarul, 20 December 2010 - 09:47.


#14
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
sunt structuri care-s proiectate sa asigure rezistenta in lipsa membranei rigide externe altele care se bazeaza pe aceasta.  fastcojo a zis doar ca in f. de tipul structurii  este sau nu necesara o membrana rigida la exterior.

vaporii nu afecteaza placa de celuloza - daca nu-s blocati cu bariera de vapori traverseaza placa si difuzeaza in spatiul de ventilare si se duc.

Edited by blimpyway, 20 December 2010 - 18:55.


#15
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
banuiesc ca faci referire la structurile timber framing . insa nu cred ca structura prezentata de fastcojo ar intra in aceasta categorie.
ok cu vaporii doar in cazul fatadelor ventilate .
concluzia ar fi : la timber framing + fatada ventilata ..se pot folosi placi de celuloza la exterior ?!

#16
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 26.11.2006
La mine nu era vorba de rezistenta (avand in vedere pertii de barna incheiata) era vorba de izolatia termica , eu tot nu inteleg ce izolatie se realizeaza cu spatii goale si ventilate pe deasupra daca peretele meu de lemn are doar 6 cm grosime . La o casa de caramida izolata cu polistiren pe afara este realizata bariera termica prin polistiren si in plus mai exista si rezerva de caldura in peretii grosi de 25 cm insa la solutiile oferite pe aici la o casa de lemn eu nu vad nimic concludent . Scuze , poate gresesc!!!

#17
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 johnnydanut, on 20th December 2010, 20:38, said:

La mine nu era vorba de rezistenta (avand in vedere pertii de barna incheiata) era vorba de izolatia termica , eu tot nu inteleg ce izolatie se realizeaza cu spatii goale si ventilate pe deasupra daca peretele meu de lemn are doar 6 cm grosime . La o casa de caramida izolata cu polistiren pe afara este realizata bariera termica prin polistiren si in plus mai exista si rezerva de caldura in peretii grosi de 25 cm insa la solutiile oferite pe aici la o casa de lemn eu nu vad nimic concludent . Scuze , poate gresesc!!!

Pai nu poate avea doar 6.
Poate 6 la exterior, aer intre si alti 6 la interior.

In rest, toate materialele izolatoare curente se bazeaza pe aer cuprins in ele si impiedicat sa se miste liber, sa favorizeze convectia.

Legat de celuloza, eu nu stiu despre ce celuloza combinata cu gips se vorbeste aici, ci doar de placi de celuloza presata de 25 mm grosime ( cei cu celuloza injectata de la Brasov aveau asa ceva pe vremuri!).

#18
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 johnnydanut, on 2nd December 2010, 11:33, said:

Cam asta era si ideea insa vroiam sa stiu daca e bine sa chituiesc imbinarile polistirenului sau sa pun o folie anti condens intre perete si polistiren sau polistiren si lambriu ?

este indicata o folie;insa nu anticondens ci una tip difuzie(cum ar fi cea de pe astereala acoperisului)...a spus fastcojo mai sus

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate