Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Router MSI RG54SE II

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
MEden

MEden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.09.2007
De 2 zile ma chinui cu mizerabilul asta sa ma conectez la internet. Si normal ca nu pot. Nici de pe LAN nici Wireless.
So....se dau datele problemei
Conexiune internet prin cablu (ISP UPC), conectare prin modem Thompson MCP420 - IP fix, protectie furt prin mac-ul modemului
Router MSI RG54SE II
2 desktopuri cu conectare ethernet
1 laptop cu conectare hibrida, eth+wifi
Se configureaza WAN-ul cu IP-ul furnizat de provider 85.186.xxx.xxx la fel SubnetMask, Gw, DNS1 si DNS2.
LAN-ul se lasa pe mana DHCP-ului cu setarile default.
Wireless-ul setat frumos, access la tot poporul nici un filtru pe mac.
Conectez modemul in portul wan de la router
Conectez desktopul intr-un port LAN.
Cele doua echipamente, desktop si laptop se vaz, primesc IP automat. Raspunde la ping si IP-ul real de internet ..dar nu iese mai departe nici batut, omorat.
NU am activat nici o protectie firewall sau alta limitare.
Ma puteti ajuta intr-un fel?

#2
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006

 MEden, on Jan 8 2008, 22:54, said:

Conexiune internet prin cablu (ISP UPC), conectare prin modem Thompson MCP420 - IP fix, protectie furt prin mac-ul modemului
Ai schimbat adresa MAC a routerului (a portului WAN) cu adresa MAC a placii de retea a calculatorului cu care erai initial conectat la UPC?

#3
MEden

MEden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.09.2007

 krone, on Jan 8 2008, 23:39, said:

Ai schimbat adresa MAC a routerului (a portului WAN) cu adresa MAC a placii de retea a calculatorului cu care erai initial conectat la UPC?
AM facut si asta, desi nu am restrictie, am pus pe direct si laptopul (pe eth normal) si a mers dupa care am mutat iar pe PC si dupa resetul de rigoare al modemului a mers foarte bine.

#4
MEden

MEden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.09.2007

 MEden, on Jan 9 2008, 00:21, said:

AM facut si asta, desi nu am restrictie, am pus pe direct si laptopul (pe eth normal) si a mers dupa care am mutat iar pe PC si dupa resetul de rigoare al modemului a mers foarte bine.
Gata, s-a rezolvat. Mici probleme de sincronizare. Atata.Tnx

#5
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Am router wireless MSI RG54SE II si folosesc uTorrent.
Din pacate , am o vieteza de download si mai ales de upload mizerabila , deoarece nu rescusc sa fac port forward.

Am conexiune PPPoE de la RDS.

Astept raspunsurile cat mai repede cu putinta.

#6
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Se poate inchide , am gasit solutia:
1.Pe un browser se introduce adresa routerului(gateway)193.256.xxx
2.Advanced->Forwading->Virtual server
3.Aici se introduce numarul portului , Ip-ul local al calculatorului(se citeste cu cmd-ipconfig din widows). Se selecteaza protocolul
4.Se da enable.
5.Save

Si gata , portul este deschis.

#7
goryla87

goryla87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.04.2008
L-am configurat totul ok merge dar daca vreau sa bag securitate wpa/wpa2/wep la un moment pur si simplu ma deconecteaza , si trebuie frumos sa ma duc sa ma conectez cu cablu sa ii dau rr (butonul de rr nu merge , sau sunt eu pur si simplu prea prost dar momentan asta nu e o problema grava) si gata o iau de la cap , am net de la astral (UPC) si mai e o faza nu e chiar asa de suparatoare dar nu resusesc sa ma fac connectabil pe torrent (da am incercat ce sa zis in topicurile trecute dar sincer nu prea ma pricep chiar asa de bine si nu am reusit nimic sa fac) , deci faza cu wap/wap2/wep sa fie de la router?? am avut unu identic si sa bulit , am incercat sa ii schimb pass de la admin si a picat nu ma mai lasa deloc sa umblu la el ... sper sa nu fie si asta cu probleme , vreo idee cineva?

#8
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Ca sa-l resetezi trebuie tinut apasat vre-o 10-15 s.

#9
alxag2004

alxag2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.01.2007
scoti din priza, apesi butonul de reset cu ceva ascutit, tii apasat, bagi in priza astepti cateva secunde pana se aprind toate becurile si gata, e resetat !!!

#10
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Nu trebuie atatea manevre, doar cu el bagat in priza se tine apasat vre-o 15 s.

#11
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005
Salutare tuturor,

Am internet de la RDS cu PPPoE si pana zilele trecute foloseam un router MSI RG54SE II pentru a ma conecta la internet si pentru a distribui internetul prin casa - atat cablu cat si wireless. Acum 2 zile mi-am intalat in perete o priza modulara, din alea ca la HOTEL, modul alcatuita din doua prize electrice, un modul pentru cablu tv, un modul pentru telefon si unul pentru INTERNET. Pana aici toate bune. Bag cablu straight in modulul de net, il bag in laptop, login pe PPPoE pe laptop....OK; merge netu` pe laptop. Scot mufa o conectez la router, bag stick-ul pe usb pentru wireless-ul de pe laptop, ma conectez la router...si internet pauza. Ma loghez in router, ma uit la setari ...totul OK. L-am resetat, l-am reconfigurat, insa nu se conecteaza sub nici o forma pe PPPoE nici manual, nici automat, nimic. Pe ambele laptop-uri si pe desktop, conexiunea directa la internet pe PPPoE merge brici, insa nu pot folosi cele 3 calculatoare o data decat prin router.

Care poate fi problema router-ului? De ce nu mai "doreste" sa se conecteze prin PPPoE?
M-am uitat si in log: la un moment dat am vazut ceva de genu: request timeout!

Service? sau sa ii fac cunostiinta cu asfaltul din fata balconului?
De 2 zile tot incerc sa-l conectez, insa nu pot sub nici o forma!!!!
:confuzzled:

PS: sa fie de vina modulul din perete? la el conectez router-ul. Firele sunt puse corect - conexiunea merge atunci cand ma conectez direct cu laptop-ul!!!

Edited by RomIce, 17 June 2008 - 00:11.


#12
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
daca pui routerul direct la cablul de la RDS mere ?

Probabil e o configurare gresita a clientului PPPoE de pe router ... verifica asa mai intai. Nu cred sa fie de la cablare.

#13
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005

 Tyby, on Jun 17 2008, 01:34, said:

daca pui routerul direct la cablul de la RDS mere ?

Asa nu merge.

 Tyby, on Jun 17 2008, 01:34, said:

Probabil e o configurare gresita a clientului PPPoE de pe router ... verifica asa mai intai. Nu cred sa fie de la cablare.
Am reconfigurat clintul PPPoE de cateva ori pana acum. Am folosit si wizard-ul si la fel. L-am configurat si manual...nu vrea!

#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Vezi discutiile despre RDS PPPoE aici pe forum.

#15
RomIce

RomIce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2005

 Tyby, on Jun 17 2008, 10:53, said:

Vezi discutiile despre RDS PPPoE aici pe forum.

PPPoE stiu sa configurez fara probleme, insa nu inteleg ce se intamlpa. PPPoE de pe laptop tot eu l-am facut, router-ul tot eu l-am configurat, insa asta nu vrea sa mearga...De ce?

#16
oasele_mellle

oasele_mellle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.07.2008
salut!am un router RG54SE II !merge fars probleme!dar daca ma poate ajuta cineva cum sa il setez sa nu se mai poata conecta si altii!el e legat la un modem UPC!am doua compuri,un pc si un laptop!am manual dar nu inteleg mare lucru!mersi!

#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
1. Banuiesc ca te referi la partea de wireless... Daca da, atunci pune pt wirelss securitate pe baza de wpa, wpa2, wpa personal... sau cum iti apare tie... Dar de baza este WPA....
2. Daca te referi la altceva incearca sa ne explici cat mai clar...

Bafta!

#18
alex_z0ne

alex_z0ne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2006
Salutarre am acest router si am o problema. de fiecare daca cand downloadez ceva de pe internet  la aproape 900kb/s el se deconecteaza si se reconecteazaa.. ajunge la viteza aia iar pica si tot asa....

retaua care o folosesc e RDS si de pe retea depasesti 900 kb.....

eu ma conectez la el cu stickul care a venit pachetul US54se

ce pot sa fac?
sa il arunc pe geam ? :)

Firmware Version:
3.5.2 Build 070402 Rel.60023n
Hardware Version:
RG54SE II v1 081520C2

Edited by alex_z0ne, 04 August 2008 - 14:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate