Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Das Boot (1981)

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostKosstel, on 27 octombrie 2016 - 19:00, said:


ca parere personala:
  • nemtii sint foarte patrioti iar pe englezi nu-i prea aveau la suflet, nu ma refer la aparatul de propaganda

  • slava domnului ca patrimoniul cultural german este destul de bogat, gaseau destule cintece pe care sa le cinte/fredoneze
dar probabil s-a dorit un produs pentru export si a iesit unul foarte reusit
absolut...indisciplina in acele vremuri era ASPRU pedepsita de acea eu am mari dubii asupra unor scene din film
daca toti ar if baut in halul ala sau sa sa urineze pe masina comandantului... pai nici nu mai depaseau granitele Germaniei

#92
elTropicoPresidente

elTropicoPresidente

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 02.11.2016
Cred ca nu o sa mai vedem prea curand filme de genul asta......ori daca se va face un remake, o sa fie unul prost cu mult CGI.

#93
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cantecul era si o forma de protest.
Parerea mea e ca in afara unor cretini, oameni urasc razboiul. Ideea de a te duce sa omori un necunoscut care nu ti-a facut nimic direct e inumana.
Acuma daca ai intrat in hora, joco. Mai ales ca e si pielea ta in joc..
Asa ca, mai ales dupa ce ai scapat de la 240m, esti foarte vesel, si canti orice..
Pe de alta parte,  sa imi spuneti unde e ceva de propaganda in aceste versuri. Si care se opune nemtilor
https://en.wikipedia...ay_to_Tipperary
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FsynSgeo_Uo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].
Ca si in https://ro.wikipedia...ki/Lili_Marleen
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ovuKegLweEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Prien, 03 November 2016 - 15:30.


#94
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

Quote

Pe de alta parte,  sa imi spuneti unde e ceva de propaganda in aceste versuri.
n-a zis nimeni ca cele doua cintece sint propagandistice insa in acele vremuri cind fiecare parte vrea sa-si demonstreze superioritatea nu e recomandat sa promovezi "celelalte" valori :D
si mai mult ca sigur pe un submarin exista si ofiterul/comisarul cu propaganda/moralul
nu sint lucrurile lasate in voia sortii
de acord ca disciplina/formalismul militara este mai relaxata dar ... la o adica se pune mina si pe chistol :)
dar astea sint amanunte, teoria chibritului
putem trece usor peste asa ceva

ca tot m-am apucat sa scriu :D, de fapt eu am vazut filmul dintr-o bucata insa a doua zi nu mai retinusem ultima parte, cea cu submarinul in port si mitraliat
pai de ce ? se pare ca si aici scenariul nu prea se pupa cu realitatea, aia pe acolo nu auzisera de antiaeriana ?, alarma antiaeriana ?
ramin la parerea ca s-a dorit ca filmul sa fie un produs de export + sa nu se trezeasca ca sint acuzati ca glorifica faptele de arme ale unui regim odios
chestii de politically correct

#95
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Kosstel
http://forum.softped...18#entry9091211

#96
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Prien
citisem postarea ta insa in momentul in care am scris nu o mai aveam in minte :D dar mai mult ca sigur ideile principale imi ramaseseara.
Ai un mod de a privi faptele la modul romantios, idealizindu-le. Ceva asemanator cu povestile cavaleresti medievale. Incercam sa "umanizam" fapte sau aspecte din comportamentul oamenilor ce nu prea au legatura cu umanismul spre care tindem.
E bine sa fii asa, chiar recomand dar fiindca acum sintem intr-un moment de acalmie putem fi ceva mai realisti :D

Eu ramin in continuare la ideea ca un atac surpriza cu aviatia aspra bazei de submarine nu putea avea loc.
La cit de habarnist sint eu si tot nu-mi pot inchipui ca o asemnea zona nu avea posturi de observatie antiaeriene, nu mai zic de o aparare pe masura. Nu avea relevanta daca rezistenta franceza ciripea sau nu, posibil ca daca prada sa fi fost mai mare atunci iti poti asuma niste riscuri.
Altfel nu.
Nu cred ca nemtii au fost asa de naivi.
Iar in cealalta parte, prin toate filmele cu asediul Londrei suna alarmele alea de te ia si acum cu fiori de groaza.

#97
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am primit 2 poze misto luate de pe FB
Prima parca sparge ecranu si vine spre tine..Dar nu cu trandafiri in mana..
A 2-a ..mai ai nevoie de alte explicatii?
Ambele mi se par din ciclul "cu cine se invecineza URSS-ul?'
Raspunsul corect era "cu cine vrea el"
Mai zambiti?!?!?!
Kosstel
Nu, nemtii nu au fost naivi. Dar au fost prea rigizi.
Au inventa super scule si au crezut ca sunt Dzeii tehnicii.
Si ca Enigma nu poate fi sparta..Si ca nu poti pune radare in avioane..Si ..
Ai chef sa ma ocup de tine si sa iti demonstrez ca electronica germana a fost depasita in timpul razboiului?
Daca da, OK. Dar sa nu te miri .....Nu de alta, dar eu nu prea sunt un tip amabil ..si dragut.
Desi sunt vorbaret, sunt Scorpion..Si calcat pe coada, ridic acul..
Si inginer electronist. SI radioamator . Si absolvent al Fac de Istorie..Asa ca inteleg intim anumite idei..Si am intrat in 10 submarine..Si cam atat.
Adica stiu foate bine doar domeniile astea. Adica aprofundat. Nu si medicina sau geografie.
Acolo tac dracului din gura..ca sa nu ma fac de ras si cineva amabil sa imi ofere o ...corectie?
Asa ca daca ai chef de o ..atunci OK, e alegerea dumitale..
Am scris nu ca sa ma laud, dar ca sa sti..daca te inhami sau nu...

Attached Files


Edited by Prien, 15 November 2016 - 00:56.


#98
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

Quote

Ai chef sa ma ocup de tine si...
Daca da, OK. Dar sa nu te miri .....
Ooooo, nuuuu ! :)
Sint habarnist in domeniu si anumite lipsuri incerc sa le compensez prin panseuri logice. Logica mea fireste :D
Insa la un film de acest gen parca nu merge sa ai in scenariu ceva fracturi logice. Parerea mea.
Recunosc ca sint si filme in care admit ca scenariu sa fie ceva mai sarit dar apoi imi place ca desfasurarea evenimentelor sa respecte regula. Altfel in loc sa ma bucur de film am impresia ca cineva incearca sa-mi insulte intelighentia. Atit cit posed.

PS. astept sa mai propui si tu un film pentru analiza, discutii. Asa ca intre diletanti ;)
De Taxi driver nimic ?

#99
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu ca sunt koolt in capul la mine, dar sincer, nu ma prind unde "Taxi driver" are tangenta cu razboiul submarin..
Altfel, eu am deschis niste discutii despre filme "Ghandi", "Out of Africa", despre Marlene Dietrich..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7heXZPl2hik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si acolo de/scriu..
Chiar, dta ai citit cartea"Das Boot" dupa care s-a facut filmul? Eu da. De pe Amaz...
57 Used from $0.78 19 New from $6.60

#100
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Interesant. Astept.
http://tbivision.com...y-drama/652112/

#101
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mda, eu indemn la citit carti si de vorbit abia dupa.
Da, citez "am impresia ca cineva incearca sa-mi insulte intelighentia. Atit cit posed."
Nici eu nu sunt prea inteligent din moment ce imi pierd vremea pe net.
Dar sa fiu on topic si politic KO_rect..
Cine a citit "Another Place, Another Time A U-Boat Officer's Wartime Album" a lui Werner Hirschmann a gasit in ea si unele comentarii asupra filmului e care discutam. Si vorba aia, scrise de un om de meserie..
Dar in afara mea, cine a mai citit-o? Nemo?
Dar ne place sa vorbim, fara sa citim..vai ce rima am facut..Absolut Geniala..
"Hwo fuck is "Nemo?"
Jur ca ani buni am crezut ca e un nume, precum Ionescu, Popescu...
"google translate" din latina...

Edited by Prien, 28 November 2016 - 01:10.


#102
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

View PostPrien, on 28 noiembrie 2016 - 01:07, said:

Cine a citit "Another Place, Another Time A U-Boat Officer's Wartime Album" a lui Werner Hirschmann a gasit in ea si unele comentarii asupra filmului e care discutam. Si vorba aia, scrise de un om de meserie..
Dar in afara mea, cine a mai citit-o?
n-am citit-o si nu cred sa am ocazia sa o lecturez dar mi-ar place daca ...
revin, filmul mi-a placut :) insa ... sint pete in soare dar la un film


Taxi Driver nu are legatura cu topicul de fata, doar ca e film si vroiam sa-ti cunosc parerea si despre el (film)
asta presupune ca vreau si tin sa-ti cunosc parerile in domeniul filmografic :P

#103
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Despre carte. O găsesti pe Amazo...
Despre ea am de/scris in " cărțile care au ca subiect WWII"..Cauta pe acolo.
Despre filmul Taxi... Cand o sa am starea necesara o sa il comentez, dar sigur nu in discutia despre "Das Bot".

#104
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dragi forumisti, va anunt ca cineva care imi stia pasiunea mi-a trimsi un afis de recrutare.
Care m-a convins, deci plec sa ma ma inrolez.
Pana nu apare sotia cu tigaia ei....
Aoleu, a aparut
ALARM..

Attached Files


Edited by Prien, 06 December 2016 - 22:37.


#105
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am scapt ieftin. Pt ca s-a indout tigaia..Acum tasetz cu mana stanga.
Si am chestia aia de pirat peste ochi ca sa nu mi se vada vanata..pata vanata...
ALRM>>>>>>>>

Edited by Prien, 07 December 2016 - 12:23.


#106
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View PostelTropicoPresidente, on 02 noiembrie 2016 - 23:34, said:

Cred ca nu o sa mai vedem prea curand filme de genul asta......ori daca se va face un remake, o sa fie unul prost cu mult CGI.

ca tot postai pe undeva pe la un remake, as vedea unu cu siggourney weaver in rolul principal, pe un submarin american in timpul razboiului din coreea.
sau si mai bine un remake la u571 combinat cu red  october tot cu ea si cu morgan fereeman pe un submarin atomic  Posted Image

#107
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mdif4e4trE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dzeule, cum suna...

#108
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
ce-ai cu noi Posted Image
pentru mine orice film dublat reprezinta un sacrilegiu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate