Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Das Boot (1981)

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Kính Việt                           Bạn có quyền ý kiến ​​của bạn .               Tôi mô tả giải thích của tôi bây giờ vài trang.
Stimate domn vietnamez. Dumneata ai dreptul la opinia dumitale.  Eu mi-am descris explicatia acum cateva pagini.
https://translate.go...ờ vài trang.

#74
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Prien nu te supara pe mine dar filmul m-a socat...nu contest prestatia actorilor, decorurile, atmosfera, etc.
Dar sa nu imi spui ca tu cunosti sau ai auzit de situatii in care soldatii urineaza pe masina comandantului in timp ce acesta este in masina....Posted Image
Sau ca beau pana cadeau jos in masa si ofiterii si soldatii la un loc....hai sa fim seriosi...probabil au existat si cazuri izolate dar o asemenea indisciplina NU A EXISTAT

#75
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostValmont43, on 12 iunie 2015 - 13:17, said:

Dar sa nu imi spui ca tu cunosti sau ai auzit de situatii in care soldatii urineaza pe masina comandantului in timp ce acesta este in masina....Posted Image
Sau ca beau pana cadeau jos in masa si ofiterii si soldatii la un loc....hai sa fim seriosi...probabil au existat si cazuri izolate dar o asemenea indisciplina NU A EXISTAT

Posibil. La fel de socat era si fotografu' ala. Pe de alta parte sa ai in vedere speranta de viata pt. achipajele de pe submarin era fooaaarte scazuta, iar pe submarin erau mucles. Ba chiar, daca o luau pe aratura ca mecanicu', capitanu' n-avea nici o greata in a-l impusca. Cu totii stiau asta, deci e greu sa fi obiectiv in a discerne adevaru' vs. fictiune in filmu' respectiv.

#76
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In topicul despre cartile WWII am descris unele scene. Ca om si barbat, normal ca am ras de cele din bordeluri..
Ma crezi daca iti spun ca oamenii aia trebuia sa descarce de frica acumulata inintea si mai ales dupa croaziera?
Nu din umanitate, ci doar ca sa fie functionali pt urmatoarea..
Am descris mai sus ce jet de urina lung si puternic am avut cand, intorcandu-ma de la Pitesti, spre Topoloveni, pe drumul vechi, am vazut ca un tip incepe traversarea pe zebra.
Eu am franat, dar un bou din spatele meu, care si vorbea la telefon, NU. Asa ca mi-a intrat in fund si ma impingea spre ala care de frica sa si blocat pe trecere, in loc sa fuga..
Jur ca mi-am vazut ca tot viitorul futut pt ca il voi omori pe taranul ala..Nu din vina mea, dar practic eu il calcam..
Noroc ca am FRANE ..si ABS..si discuri si mai ales nu am avut cine stie ce viteza..
Asa ca dupa ce am oprit si am vazut ca in afara de bara din spate infundata nu am nimic, din gura mea s-au revarsat foarte multe cuvinte..calde..
Iar cand am ajuns la sectia de Polite..primul drum a fost spre WC..unde vorba aia, presiunea mea a gaurit zidul.....
Stiu ca ce am scris este scarbos. Scarbos..Non intelectual. Dar asa a fost.

Altfel, anul trecut, in Germania, parca la Panemuunde, am putut sa ma bag pe langa tuburile lanstorpile..
Nu conta ca submarinul nu era nemtesc, ci "cdelano b CCCP" ..Vorbesc de U-461..Ask Gogu...
.
Iti spun ca atunci cand am inchis ochii si mi-am imaginat ca eram intr-o croaziera de lupta, cu grenadele bubuind in jurul meu, cu apa tasnind, cu oameni care urlau ordine sau blesteme, injuraturi..Si simti cum metalul te apasa...Asa ca am iesit alb la fata..Sotia s-a si speriat, saraca, cand m-a vazut..
Cand mi-a zis asta, i-am replicat, ia intra si tu..Si ea, NU, MERSI.
Asa ca desi la mine a fost doar un joc de imaginatie, bazat doar pe prea multe filme si carti, ajuns la hotel, berea, pardon berile, doar 2, au avut un efect..Vorba sotie..In 20 de ani nu te-am vazut razand de la orice prostie.jr ca radeam prca imi arat un deget.
Altfel, ati vazut din cele scrise, ca in mod normal nu prea sunt un tip cu foarte mult umor. Din contra..Dar atunci...
Iar dimineata uratoarea, tot sotia mi-a zis ca in somn m-am zbatut ca dracu..Ma rog, care somn.. Si stiam ca daca nu dorm femeia mea ar fi percutat imediat si ar fi facut urat de tot.. Aveam un program, platisem hotelurie..Doar eu eram barbatul familie, care ceruse excursia asta..Si eram der fuhrer, adica conducatorul....masinii..

Asa ca sincer, eu inteleg din cele 2 experiente traite, de mine, care vorba aia, sunt de 2 bani, de ce decompensarea era si este extrem de importanta..
Cat despre faptul ca ofiterii nu erau si ei omaneii, care sa bea, sa futa..ca sa iasa din stare..ia citeste dta "Sicrie de otel".."Iron cofins"
Sa vezi ce scrie acolo un tanar initial ofiter, apoi secund si la final comandant de submarin..
In alta carte, parca "Marea cruda" este descris, ma rog in doar 2 randuri, cazul unui ofiter ma rog englez, care in primele zile de dupa croaziere, nu putea sa faca sex cu nevasta-sa din cauza a ce vazuse..cadavrele, descompuse, oameni arzand in petrol,

Concluzia mea. Nu e frumos sa se pise pe masina mea.De loc.
Dar daca plec maine incroaziera, spre morate, am nevoi de barbati cu testicolele golite.

Edited by Prien, 15 June 2015 - 11:44.


#77
evz0906

evz0906

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 02.06.2015

View PostJJackFLASH, on 22 noiembrie 2010 - 21:14, said:

Distrugatoarele aruncau bombele de adancime, nu avioanele.
Avioanele descopereau submarinele care pluteau la suprafata.

Exact.

Filmul este excelent.

#78
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Vine vacanta.. va sugerz Hamburgul, Laboe, Panemundee,..

#79
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
http://www.moviepilo...-geplant-152385

#80
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu ca aberez, ca de obicei. Dar am vazut deja cateva filme 3D si chiar 4D.
Si nu stiu de ce mi-a venit ideea remake-ului..
Ma gandeam cum m-as simti daca as vedea "Das Boot" in 4D, adica sa se si miste si sa iti arunce si apa sarata in gura, in scena furtunii...
Sa auzi zgomotul exploziilor si scaunul sa te arunce nitel...
Iar la faza atacului, cand unul urineaza, sa se simta si mirosul...
Scurt, 2 secunde, doar asa, cat sa se fie ...
Cred ca unii dintre spectatori ar lesina, mai ales insotitoarele...
Jur ca nu le-as lua in nume de rau..
Adevarul e ca nici eu nu stiu cum as reactiona..E asa de usor sa stai la claviatura si sa faci pe desteptul..

Edited by Prien, 04 January 2016 - 13:43.


#81
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Ti-e greu sa tragi o tura pe mare? Cred ca ti-ai permite o mica plimbare cu iachtul pe la croati. Astepti  furtuna si iesi in larg. Ai fi cel mai aproape de scenele din film.

#82
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Bursul
Jur ca mi-ar place sa ma plimb cu iahtul pe mare. Si da, sa fac si pe viteazul, chiar si sa trec printr-o furtuna.
Desi sunt convins ca voi suferi de rau de mare, adica voi da la rate, etc...
Dar oricum una e o furtuna in timp de pace si alta e razboiul..

#83
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Vazut, placut, 10!

Trebuie sa fi un ciudat sa nu-ti placa filmul asta.

#84
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am gasit ceva interesant
https://www.warhisto...das-boot.html/2

#85
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
http://m.dw.com/en/c...ries/a-19349613

#86
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Vara asta am ajuns in UK. Si ce credeti dvoastra ca va vizita acolo un tip care spune ca e pasionat de submarine?
Hai sa luam asa absolut la intamplare de ex :
1) orasul port Portsmouth unde sunt expuse "Mary Rose" dar mai ales "HMS Victory".. 'England expects that every man will do his duty".' Nava e ..impresionanta e putin spus. Daca si sotiei mele..Si vorba aia, femeile si Marina..
Si cu voia dvoastra, ultimele pe lista" ..
Ma rog, cine crede ca am urmat ordinea asta, dar citatul e prea celebru...
HMS Holland 1, apoi HMS X24, dar si HMS Alliance..
Ce sa zic de Alll. fata de cele germane. Hotel clasa lux. Avea 3 WC-uri.
Cu cele bolsevice nici nu se poate compara. Alea sunt masini de tocat carne..
Altfel, am ras vazand ca o familie avea un carucior cu un plod inauntru. Ce minte aveau aia de isi imaginau ca..
Au fost sfatuiti sa lase caruciorul afara si sa intre cu plodul in brate. S-au conformat, dar dupa 2 minute au iesit, pt ca normal, copilul, simtind alt aer, a inceput sa oracaie..
Am vazut si un invalid, in caruciorul cu rotile..Ai dracului englezi.Toata stima pt ei. Aveau lifuri si la proba si la pupa pt ca si nefericitii astia.
Adevarul e ca eu, cand l-am vazut pe carucior, in compartimentul pupa, eu m-am uitat cam ciudat...
Dar omul stia ca nu putea merge mai departe. Vroia doar sa isi reamintesca de cum era cand fusese tanar si isi servise tara intr-un alt submarin al Majestatii sale..
Nu a mai apucat sa spuna unde, pt ca auzind asta, ghidul, in uniforma militara, a luat pozitia de drepti si l-a salutat impecabil in cel mai pur stil militar, desi cel din fata mea era in civil..
Sincer, mi-au dat lacrimile. Aia isi respecta oamenii..Si cred ca nimeni nu vorbeste aiurea..

Tot langa HMSHolland, mare atentie la cap daca intrati in el,...e si un muzeu.
La etaj e si o cutie cu mirosruri din submarine. Are un fel de capac, il ridici -normal in sus- si bagi nasul. Cand il retragi capacelul cade singur..
Prima mirosea a paine. Normal, submarinul isi face paineq lui. Datorita umezelii din aer, dupa un timp ar mucegaii..Si oricum nu ar ajunge pt o croaziera..
Al doilea a motorina..Nasol..nashpa..Cah
Ultimul reproducea aerul dupa mai multe zile..Nu va spun cum era..Va las sa va imaginati..Have fun.. jur ca nu e deloc..
2) Bletchley Park..Locul unde aliatii au spart codurile germane..Cand auzi "bomba" -asa se numeste masina de decodare- cum merge si cand intelegi atat inteligenta cat si sub ce presiune au lucrat oamenii de acolo..
Ce m-a amuzat a fost faptul ca intr-o camera unde fusesera mai multe femei, era si un ursulet din plus, cazut pe jos dintr-un pat, asa cadin intamplare..Razboi, razboi, luptam in el, dar femeile tot femei sunt..
Am scris nu ca sa ma laud ci ca sa va dau idei de vizita..

Edited by Prien, 05 September 2016 - 11:56.


#87
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sunt convins ca e foarte vechi ..Adica stiu de unde au fost luate secventele, deci pot afla rapid..
Dar eu abia acum l-am gasit...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2-5EUsGTQqQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Prien, 07 September 2016 - 15:11.


#88
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ca tot comentau unii filmul
https://www.warhisto...acts-goofs.html

#89
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
fiind in cautarea unor sugestii de filme ce merita vazute mi-am zis sa trec si pe la sectiunea clasice de pe forum si astfel am dat de discutia voastra :)
v-am citit de la coada la cap si am zis hai ca merita, si a meritat
aseara am "inghitit" trei ore din film iar in seara asta il voi epuiza

ce parere aveti si de urmatoarele filme pe aceasi tematica:
http://www.imdb.com/title/tt0099810/
http://www.imdb.com/title/tt0267626/

ca parere personala:
  • nemtii sint foarte patrioti iar pe englezi nu-i prea aveau la suflet, nu ma refer la aparatul de propaganda
  • slava domnului ca patrimoniul cultural german este destul de bogat, gaseau destule cintece pe care sa le cinte/fredoneze
dar probabil s-a dorit un produs pentru export si a iesit unul foarte reusit
fiind asa de prins de actiunea filmului nici ca am fost deranjat ca dialogurile sint in germana, veneau firesc
cit despre viata pe un submarin, nu-i de mine, lipsa unei guri de aer proaspat face din mine o persoana extrem de suferinda :(

#90
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu nu am fost intr-un submarin intr-o croaziera de lupta. Dar ca profesionist in electronica, am lasat un om valoros din echipa mea mai liber. In timp ce pe altii ii ..la secunda..Cum misca aiurea, cum il intepam..Si nu avea ca sa imi faca. Eu eram the best...
Asa ca de aia cred ca si comandantul ala cand era de gluma, glumea si nu se basica.. Dar altfel clar, atunci l-ar fi impuscat urgent..
Pe de alta parte, cand a luat pistolul, toti din echipaj au aflat...Asa ca sa vedem cine ar mai fi gresit..
Intr-o carte scrisa de un supravietuitor un comandant de submarin isi promoveaza un om doar ca sa scape de el..Si ii spune sefului submarinelor ca omul isi face perfect treaba, nu e mai fricos decat mine, dar vreau sa scap de el. De ce? Pt ca nu imi place cum se uita uita la mine..Da, stiu ca oameni pe care sa te bazezi, experimentati si harsiti, nu se gasesc usor.
Cu toate asta nu il mai vreau cu mine..OK, iti dam altul..
Vanatoarea lui.. ..American..adica spectaculos.. Dar departe de das Boot..
la fel si K-19..
Later edit.
Da, cantecul e eglezesc. Dar si englezii au cantat Lili Marlene  
https://www.youtube....SMuTm649Hk...
Si il canta privighetoarea lor..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zMUuuaUGff0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In mijlocul oceanului, poti asculta ce ai chef. Si daca tu comandant imi faci tonaj, adica scufunzi in serie, pe mine, seful tau ma doar nici un c..ot ca pui muzica straina ..
In timpul Razboiului Civil din SUA, cineva l-a parat pe generalul Grant ca bea de stinge.. Presedintele Lincoln i-a zis turnatorului " sa imi spui ce marca de wisky  bea, ca sa trimit si celorlati generali, ca sa castige si ei".

Edited by Prien, 27 October 2016 - 19:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate