Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Das Boot (1981)

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postotelul, on 5th December 2010, 20:57, said:

... mie imi plac filmele clasice numai ca nu mi sa parut chiar realist cand au vrut sa treaca cu submarinul prin Stramtoarea Gibraltar. E singurul mic minus ...
Daca o sa gasesti si mai ales o sa citesti "Sicrie de otel", aka "Iron coffins" de ex de pe http://www.amazon.co...s/dp/0306808420 o sa vezi ca nu numai un submarin a primit ordinul sa treaca din Atlantic in Mediterana.
Ideea era proasta din start pt ca datorita curentului submarin deosebit de puternic A=>Med un uboat nu putea sa faca drumul M=A> in imersiune. Iar iesirea la suprafata insemna din start moartea.
Seful submarinelor germane http://www.uboat.net...oenitz.htm-stia bine asta, pt ca luptase pe acolo in primul razboi mondial, http://www.uboat.net...html?boat=UB 68 dar cum {caporalul) Hitler era comandatul suprem si aliatii italieni trebuia ajutati -ca se dovedisera buni de nimic- a trebuit sa se supuna. Asa ca a luat nave care faceau treaba si scufundau ca sa le trimita unde nu gaseau nimic si in plus au fost distruse.
In concluzie presiunea, adica rata de distrugere a convoaielor aliate a scazut dramatic, spre norocul lor. Si al nostru, ca altfel vorbeam germana, dar ca untermenschen.
Hai sa dau doar un link cu actiunile in balta mica, http://www.uboat.net...terranean.htm...
PS. Sper sa nu ma acuzati ca sunt actionar si primesc cota parte de la ei. Vedeti ca pe acolo sunt multe carti on topic interesante, despre care am (de)scris in cartile WWII.

#38
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Este un film superb dar am si eu o nedumerire: De ce mancau asa multe lamai membrii echipajului din submarin ?

#39
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In viata anterioara am fost comandant de submarin, nu bucatar si nici doctor..
Ma rog, sper ca intelegeti ca glumesc
Dar din toate cartile marine lui Jules Verne si a exploratorilor am aflat ca datorita lipsei de vitamine din fructele proaspte apar probleme de demineralizare. Apoi scorbutul...
Ma rog, asta era ultima grija, dar cum croazierele erau planuite sa dureze macar o luna...
Oricum un echipaj cu carente datorita lipsei prelungite a unor substante necesare devine mai putin atent, nu mai vede la fel de repede avionul, deci moare..
Ma rog, asta e ideea mea.
Nu mai stiu unde am citit, dar parca scria ca noaptea echipajul si mai ales comandantul lua repede ceva care imbunatatea vederea. Ideea era ca daca vezi inamicul la 600m in loc de 400 ai mai mult timp sa reactionezi..Si de aia e si faza cu lumina rosie, ca ochiul sa nu mai piarda vremea cu adaptarea..
Daca am gresit, in rog pe cei cu studii medicale sau gastronomice sa ma corecteze. Recunosc public ca nu ma pricep la stiintele astea...

#40
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am recitit de curand o carte, vezi discutiile despre cartile WWII, in care un tip care a fost inginerul sef al unui submarin, critica filmul pe care il comentam
Si spune ca faza in care oamenii sunt aruncati unul in altul ca niste oua intr-o galeata, hi, hi, e cel putin hollywoodeana, da bine la public, dar nu prea e deloc reala. Si justifica de ce..
Cum ala a participat la razboi, sunt tentat sa il cred..
Adevarul e ca am a uitat cum a fost, hi, hi..

#41
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu ca discutia a murit.. Dar azi pur si simplu sapam prin forum si cand s-a deschis pagina cu filmul nu am mai putut rezista..
Off topic.
Saptamana care a trecut mi-am implinit un mare vis al vietii. Am ajuns in Germania si am vizitat submarinele expuse acolo..
U-955 http://en.wikipedia....submarine_U-995 , U-2540, http://www.uboat.net/boats/u2540.htm si http://en.wikipedia....e_Wilhelm_Bauer si ex sovieticul U-434, http://www.u-434.de/
Ce sa va zic, aici nu e pagina de turism.  O sa descriu acolo, cu poze..
Dar va jur ca nu mai ma plang niciodata in viata ca balconasul meu de 1*1 m2 din care masa imi ocupa 60 cm lungime si 40 cm latime e mic. Sunt un mare boier fata de aia..
Mai ales fata de sovietici. Chiar, in ala, eu, care am 1.75 m inaltime si port pantofi normali, adica fara tocuri, asa le-am dat cu capul meu in conductele lor, sa ma tina minte, aoleu.. Ma rog, pana cand am invatat si repede ca ma durea, sa merg cocosat....
Cred ca prima conditie ca sa ii faca marinei sau ofiteri era sa treca fara sa se aplece pe sub o sfoara pusa la maxim 1.60m Si incaltati, evident..

#42
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Ce are in plus Das Boot (TV mini-series 1985) ?
A vazut cineva The War At Sea - Surface Raiders And Underwater Killers, U-234: Hitler's Last U-Boat, U-Boat War si In Enemy Hands ? Cum sunt in comparatie cu Das Boot (1981) ?

#43
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostGabytzuX08, on 28th October 2011, 07:27, said:

Nu stiu miniseria, dar as fi incatat sa o vad..
Daca cineva se pricepe sa mi-o trimita atasata pe personala, recunostiinta mea va fi vesnica+ niste beri ridicate in sanatatea ei/lui..

View PostGabytzuX08, on 28th October 2011, 07:27, said:

A vazut cineva ...U-234: Hitler's Last U-Boat, U-Boat War si In Enemy Hands ? Cum sunt in comparatie cu Das Boot (1981) ?
U-234 este un reportaj si nu un film artistic, asa cum e Das Boot. Despre cum a fost, o redare istorica, fara insistarea pe psihologia celor din sicriul de otel..
Apropos de reportaje, cineva a descris in cadrul discutie despre "Filmele ce au ca subiect WWII" un alt reportaj care i s-a parut interesant.
Acuma daca altcineva va cauta de ex dupa NOVA.Hitlers.Lost.Sub.avi ..eu ce pot spune..ca nu vreau sa fac ceva ilegal si sa ii spun sa il dea jos de pe un torent..
Dar primesc sa se ridice o bere in sanatatea mea....

Edited by Prien, 31 October 2011 - 15:41.


#44
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Corect!
In Enemy Hands este film, restul amintite mai sus sunt clar documentare.
Descoperit/vazut unul Seapower U-Boat 534 - documentar (aka U-534)... interesanta istoria submarinelor (si cum au luat nastere).
Dati dracu nemtii astia...

PS: stii/stiti daca exista vre-un film cu/despre crucisatorul Bismarck (nu documentar ca d'astea am vazut si pe Discovery!).

Edited by GabytzuX08, 06 November 2011 - 08:38.


#45
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Jur ca o sa ma interesez, dar la cat am citit/batut netul as fi aflat.
Sa nu uitam ca totusi nemtii au pierdut ambele razboaie, asa ca ..Mai ales in al doilea au fost acuzati de exterminare.
Si e cam de greu de disociat lucrurile, stai sa vedeti ca pe mare ne-am purtat OK...
Mai ales ca daca continuau in acelasi ritm si nu li se intorcea norocul in luna mai 1943, era gata sa invinga..
Istoria se scrie de invingatori si invinsii, vae ...
Off topic. Stiu sigur ca exista un film artistic despre "fratele" sau cum vrei sa zici "sora" lui japoneza, Yamato, al carui comentariu poate fi vazut in http://en.wikipedia....i/Yamato_(film)   Mai departe ..intelegi singur ce ai de facut. Adica de unde sa il cumperi.
Vizioanare placuta si have fun. Astept comentariile

Edited by Prien, 06 November 2011 - 09:29.


#46
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Referitor la topic-ul de aici... nici eu nu mi-am dat seama ce scria pe sticlele alea... oricat zoom i-as fi dat!
Das Boot - revizionat atat varianta in engleza cat si cea in germana (asta parca suna mai natural si mai placuta auzului - parerea mea!).
Despre Yamato... ioc!
Tot ce am gasit a fost doar un film SF... Space Battleship Yamato (2010) si atat.

#47
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Vedeti ca se pe Cinemax se tot da "das Boot". Studiati programul..

#48
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Hi, hi. Diseara, adica in sambata asta, pe TVR1 si TVR HD,de la ora 21.10, se difuzeaza, verisorul lui "das Boot",  adica "U-571"....
Sunt bune si reluarile astea, pt ca anul trecut l-am pierdut..

Edited by Prien, 16 February 2013 - 14:34.


#49
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
Am vazut U-571 si pot spune ca nu se compara cu Das Boot!
Ar vrea americanii sau englezii sa para ei in filme mai smecheri decat nemtii, dar au capetele in colturi. Prea se ridica in slavi!
Sunt curios cum o sa arate filmul asta de vor sa-l scoata... http://www.imdb.com/...2685/?ref_=sr_1 , adica Phantom (2013), desi banuiesc ca tot de duzina ajunge.

#50
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiu daca ati remercat ca in U571 e o replica "ai dracului nemtii astia, chiar stiu sa construiasca un submarin". Si nu o spunea unul ca mine, ci unul din bransa asta...
Revenind. Daca ma uita la afis si la descrire, ma gandesc sa NU ma duc sa vad acest film. Imi miroase a americanism de 2 bani.
Are simbolul radioactivitatii, deci e un sub nuclear.. si urmeaza 2 ipoteze, capitanul mediteaza daca sa lanseze sau nu rachetele, defectuni, opozitia unui /unor membrii ai echipajului..
Nu mersi.

#51
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
"ai dracului nemtii astia, chiar stiu sa construiasca un submarin"
Si avea mare dreptate! Cu siguranta erau ofticati la culme de ce au vazut pe acel submarin. Le era ciuda ca ei erau INCOMPETENTI sa realizeze unul cat de cat pe masura submarinelor germane. Nu mai zic ca au trebuit sa dea in gropi mult timp (+ pierderile respective) pana sa descifreze Enigma.
Si majoritatea americanilor inca sunt incompetenti si in zilele noastre... Nu in zadar importa "inteligenta" din alte tari!

#52
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am vazut intr-o cartea o poza in care niste sub/ofiteri aliati erau intr-un submarin german care s-a predat la sfasitul razboiului.
Aveau baietii aia o figura luuuunga si niste ochi cat cepele..
In carte se cometa ca e bine ca "marfa" noua nu a mai apucat sa plece la razboi, pt ca ar fi facut prapad..
Eu am "tradus" poza si prin profesia mea, de inginer electronist.
Aia fiind oameni de meserie intelegeau clar ca erau intr-o scula, nu intr-o carpaceala incleiata..
La fel fac si eu cand cand vad cate un aparat. montaj, etc, care e frumos..
Altfel.
E luna martie. Dupa 1 mai se redeschid pt vizitare submarinele din Germania. Asta asa, ca idee de concediu..
Eu si sotia am dat 660 euro /persoane pt avioane+inchirat masina+cazare la hoteluri..
Sa aveti carduri goale in aparatul de de fotografiat/filmat. Un afis de 100*80cm  e cam 10 euro..Si doar unul nu are haz..

#53
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sapam pe net si cand colo ce vad?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GoJ4P0igGYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar uitati-va cine si unde o canta..

Edited by Prien, 04 February 2014 - 20:58.


#54
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostHamutovski, on 19 martie 2011 - 03:47, said:

Este un film superb dar am si eu o nedumerire: De ce mancau asa multe lamai membrii echipajului din submarin ?

Stateau pe mare cu lunile (sa zicem jumate de an sau mai mult) si dupa 1 luna riscau sa faca scorbut pentru ca se terminau fructele. Lamiile tineau mai bine asa ca le rontaiau cu placere :) ca sa nu se imbolnaveasca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate