Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#1
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Hai sa vorbim despre bicicle!Ce bicicleta aveti?De cat timp?Cum merge?
Hai sa punem si niste Tips&Tricks aicea.Daca aveti poze cu bicicleta dumneavoastra, aratatine-o!Uita-ti niste articole destul de interesante:Aplicarea unui petic, Despre Frane, Reglare Schimbator Pinioane, Tipuri de biciclete, Cateva semne de circulatie, Ghid de oras

Bicicleta mea e un FirstBike model "MONDIAL" de 26".Garantie:24 luni. Are aprox. 2 luni de cand am luat-o.Pret:~7 mil.Probleme:schimbatorul de pinioane nu era bine reglat, joc la pedale, descentrat roti si frane reglate prost.Accesorii:aripi late si semnalizare+claxon.Are schimbatoare Shimano(21 viteze), furca LOGAN dubla, hidraulica. jante duble(se poate zice chiar triple ;) ) BERETA ITALIA, cadru cu amortizor, pedale de aluminiu(recomand la toata lumea!Nu-ti mai aluneca piciorul!)si mai are da nu-mi vin acuma in minte.Sunt multumit de ea.Inainte de asta am avut tot un MTB FirstBike, dar nu stiu ce model.Poza, nu am, dar voi pune recent.

#2
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Hai să vorbim despre faptul că bicicletele cauzează impotență la bărbați!  :death:

#3
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

maxy, on Aug 12 2005, 20:39, said:

Hai să vorbim despre faptul că bicicletele cauzează impotență la bărbați!  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


OK, hai sa vorbim de biciclete de dama! :P

#4
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005

maxy, on Aug 12 2005, 20:39, said:

Hai să vorbim despre faptul că bicicletele cauzează impotență la bărbați!  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

sper ca e o gluma.......

#5
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

sam, on Aug 12 2005, 21:48, said:

sper ca e o gluma.......

<{POST_SNAPBACK}>

Vorbesc serios! Gândește-te la ce presiune exercită asupra ... și îți dai seama!

#6
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
Am o bicicleta Twister luata de 5 ani da anul trecut am schimbat aprope tot de pe ea mai  
putin cadrul si am incercat sa pun doar piese shimano.Mi-am pus jenti duble ..si pot sa spun ca a meritat investitia pe unde am umblat cu ea nu am mai avut nici o problema cu
jentile.

#7
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
am o olimpia care mai merge doar sa dai la pedale... am ramas cu manerele schimbatoarelor de foi si pinoane in mana ( nu de-odata ), n-am menajat nici o clipa aceasta bicicleta... ii dadeam in cap pana nu mai putea borduri etc.
acum un an i-am pus frane mai bune (bikepositive) si janta dubla rosie pe spate, in rest nu am tunat-o deloc.
intentionez sa-i schimb schimbatoarele ( si manerele lor si ele in sine )
o sa bag o poza cu amarata mea mai incolo

#8
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004

Quote

Hai să vorbim despre faptul că bicicletele cauzează impotență la bărbați! death.gif
De unde stii ?Ai vb cu un medic sau ai tras tu concluzie datorita cunostintelor de fizica pe care le ai ? Apropo de asta, azi m-am accidentat la locu' cu pricina, nu a fost placut, credeti-ma. :peacefingers:

#9
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

ad_axel, on Aug 12 2005, 22:11, said:

De unde stii ?Ai vb cu un medic sau ai tras tu concluzie datorita cunostintelor de fizica pe care le ai ? Apropo de asta, azi m-am accidentat la locu' cu pricina, nu a fost placut, credeti-ma. :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

Da, am văzut documentare. Tu nu îți imaginezi că presiunea aia, loviturile provocate de gropi sau altele, dăunează? Puțină logică...

#10
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
am uitat, am si o sa cu gaurica in mijloc.. nu e nici o diferenta numai ca atunci cand nu ai chiloti pe sub pantaloni e genial aeru care vine p-acolo

exista sanse sa faci cancer de la orice activitate, macar daca dai la pedale in fiecare zi iti faci niste gambe frumoase ( vezi exemplul meu :P ) si iti intaresti coapsele.
:w00t:

#11
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
la pret e benzina...
cred ca  o sa-mi iau si eu una cat de curand !

#12
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

maxy, on Aug 12 2005, 21:15, said:

Da, am văzut documentare. Tu nu îți imaginezi că presiunea aia, loviturile provocate de gropi sau altele, dăunează? Puțină logică...

<{POST_SNAPBACK}>


Daca esti documentat, nu te contrazic, asa o fi...
Dar exagerezi ca faci apel doar la logica. Cel mult, cu ajutorul logicii am trage concluzia ca, teoretic, ar trebui sa dauneze. Daca nu ai informatii, logica nu duce la concluzia fara echivoc ca bicicletele sunt daunatoare.
Ai facut "pe zmeul" (ala din avatar) :P

#13
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004

Quote

am uitat, am si o sa cu gaurica in mijloc.. nu e nici o diferenta numai ca atunci cand nu ai chiloti pe sub pantaloni e genial aeru care vine p-acolo
Cred ca imi cumpar si eu! :D Maine ma duc sa ma uit.

Quote

Da, am văzut documentare. Tu nu îți imaginezi că presiunea aia, loviturile provocate de gropi sau altele, dăunează? Puțină logică...
La cum merg eu cu bicicleta, sunt putine sanse.

#14
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Anyway, e corpul vostru!

Eu am mers cu bicicleta când eram mic. Acum se pare că am uitat și nici nu am așa mare voință să învăț!  :rolleyes:

#15
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
maxy, e imposibil, cum poti sa uiti sa mergi pe bicicleta ? asta se poate intampla decat daca in copilarie ai mers doar de 2-3 ori si atunci nu prea bine...

#16
Jo_jo

Jo_jo

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.02.2005
Am gasit un articol bengos rau despre beneficiile biclei pt cine are rabdare sa citeasca  :P

Pedalajul ne mentine in forma

ARMONIA TRUPULUI
Se spune ca mersul pe bicicleta, odata invatat, nu se mai uita. Profitand de acest atu, putem redescoperi una dintre marile placeri ale copilariei si efectele ei asupra sanatatii.

Mersul pe bicicleta este un bun exercitiu pentru imbunatatirea functionarii inimii, plamanilor, muschilor, creierului, articulatiilor de la genunchi si glezne, coxofemurale. Acest gen de activitate fizica permite echilibrarea, coordonarea si controlarea greutatii corpului. De asemenea, el reprezinta un exercitiu aerobic eficace, recomandat in prevenirea osteoporozei.

Pedalajul este o activitate sportiva indicata tuturor categoriilor de varsta. Putem merge pe bicicleta in fiecare zi, fie acasa, la sala sau in aer liber. Pedalajul ritmic permite o ameliorare a oxigenarii organismului. Creierul este foarte bine irigat si oxigenat.

Prin punerea in miscare a muschilor picioarelor se obtine o scadere semnificativa a hipertensiunii, precum si a nivelului colesterolului si al glicemiei. Pozitia asezat pe sa, cu mainile sprijinite pe ghidon si picioarele pe pedale, micsoreaza efortul la care este supusa coloana vertebrala, intarind muschii care o sustin.


Sursa de longevitate
Comparativ cu alergarea normala, mersul pe bicicleta solicita articulatiile, ligamentele, tendoanele, intarindu-le fara a avea consecinte negative prin socurile cauzate de greutatea corporala in contact cu duritatea asfaltului, spune profesorul de educatie fizica si sport Vasile Burlacu, multiplu campion la ciclism si recordman.

Pe langa relaxare, mersul pe bicicleta mentine greutatea corporala, prin echilibrarea caloriilor furnizate si a celor consumate, spune profesorul Vasile Burlacu. Dezvoltarea atentiei distributive, a aprecierii distantelor si a vitezei corpurilor in miscare recomanda bicicleta ca un bun mijloc pentru dobandirea aptitudinilor pentru sofat. De asemenea, mersul pe bicicleta in aer liber, in conditii de soare, vant, ploaie, frig, creste rezistenta organismului nostru la imbolnaviri. Prin transpiratie se elimina toxinele si reziduurile din organism. Datorita trepidatiilor la care este supus bazinul, ca o utila forma de masaj, se previn inflamatiile prostatei, tulburarile de erectie. De asemenea, bicicleta vine in sprijinul medicinei, asigurand o buna vascularizare si o recuperare fara sechele persoanelor care au suferit accidente la membrele inferioare, articulatii, menisc, ligamente. Pentru varstnici, bicicleta permite mentinerea pulsului si a tensiunii arteriale in limite normale, fara medicamente.

Bicicleta este un mijloc de transport agreabil si o sursa de sanatate si longevitate.

#17
Jo_jo

Jo_jo

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.02.2005

maxy, on Aug 12 2005, 21:39, said:

Hai să vorbim despre faptul că bicicletele cauzează impotență la bărbați!  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


maxy uite ce scrie in articolu ala:

Datorita trepidatiilor la care este supus bazinul, ca o utila forma de masaj, se previn inflamatiile prostatei, tulburarile de erectie.

#18
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005

shumilica, on Aug 12 2005, 21:46, said:

maxy, e imposibil, cum poti sa uiti sa mergi pe bicicleta ? asta se poate intampla decat daca in copilarie ai mers doar de 2-3 ori si atunci nu prea bine...

<{POST_SNAPBACK}>

nu e imposibil. asta e legenda. in copilarie am pedalat de-am inebunit, iar acum o luna cind am incercat iar, n-am mai reusit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate