Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

HD DVD ori Blue Ray pe mac

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Gabicek

Gabicek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 21.06.2005
Am filmat in aceasta vara cateva nunti in 720P si 1080P.Ideea era sa livrez materialul cu meniuri pe Blu Ray,insa am fost surprins sa constat ca nu pot sa atasez la mac pro-ul meu  ( 2 x 2.8 Ghz Quad-Core Intel Xeon later 2008) o unitate de scriere Blu Ray interna datorita faptului ca nu am conexiune pe sata in compartimentul pentru cea dea doua unitate optica.(toate unitatile Blu Ray interne avand aceasta conexiune).Am citit pe forumuri ca s-ar putea conecta totusi legandu-ma la un slot sata de pe placa de baza.
In fine , daca conectez totusi unitatea Blu ray asa cum am spus ,voi avea dupa aceea posibilitatea sa scriu discuri Blu Ray cu meniu cu DVD Studio pro ?La optiunile de export am vazut ca exista variante  pentru red laser si blue laser. Asta inseamna ca pot scrie discuri Blue Ray ?
Inca nu mi-am cumparat Blu Ray writter ,pentru ca nu stiu daca il pot folosi .Scrie cineva discuri Blue Ray pe mac,respectiv cu DVD Studio pro ?
Pana una alta sperantele mele s-au indreptat catre HD to DVD. Am exportat cu compresor HD to DVD ,mov h.264 materialul optimizat pentru Dvd Studio pro i-am facut meniu si am exportat pe un DVD de 8.5Gb.A rezultat un material de forma HVDVD_TS de foarte buna calitate care poate sa ruleze in unitatea optica superdrive a macpro-ului meu.
Problema a fost alta : Avand aceste discuri (ce trebuiesc livrate clientului) am mers pe la toate magazinele de specialitate din zona in cautarea unui HD DVD Player pentru a le proba si a recomanda clientului ce sa-si ia pentru vizualizarea materialului.
Nu am avut succes si am comandat pe internet un HD DVD Player Toshiba HD-EP30 second. Acesta a venit si cu un film in format HD care ruleaza fara probleme. Surpriza : HD DVD-urile mele nu merg pe acest Player.Am pus filmul venit o data cu playerul in macpro si nu este recunoscut de acesta ( pur si simplu nici o reactie).
Intrebare:
Care este solutia de export HD cu meniuri pe disc ( Blue Ray, HD DVD) pentru cei ce folosesc Apple ? HVDVD_TS-urile facute cu dvd studio pro pot sa mearga pe vreun Player standalone ?
Se poate face in DVD studio pro HD DVD-uri care sa mearga pe playere de tipul HD DVD Player Toshiba HD-EP30 ?
HVDVD_TS pot fi vazute si pe PC ?
Va multumesc

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Sigur poti scrie discuri BD cu Toast.

Attached Files



#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostCourage, on 28th February 2011, 11:04, said:

Sigur poti scrie discuri BD cu Toast.

ultima data cind m-am interesat, BD era optiune platita.

HD-DVD si BluRay sunt chestii diferite. nu toate playerele inghit ambele formate.

Edited by Centris, 28 February 2011 - 11:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate