Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Transportul animalelor cu avionul

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
piticapitika

piticapitika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.11.2010
Buna. as vrea sa plec cu catelul meu in Madrid. Este un amstaff , are in jur de 40 de kg si am citit pe un alt forum ca este periculos sa il bag in cala. bine ca alta optiune nu cred ca am. Ati mai transportat? ma poate lamuri si pe mine cineva in legatura cu transportul? Cat se plateste pe kg in plus? Ce companii aeriene sunt de acord sa transporte animalute? multumesc

#2
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Toate companiile aeriene transporta animale. Trebuie cusca autorizata IATA si pasaport si certificat medical pentru animal.

#3
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View PostDragon Warrior, on 14th November 2010, 14:57, said:

Toate companiile aeriene transporta animale. Trebuie cusca autorizata IATA si pasaport si certificat medical pentru animal.

Dar toate animalele sunt tinute in cala, din cate stiu. Nu ai voie cu animalele si cu pasagerii in acelasi loc.

#4
piticapitika

piticapitika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.11.2010

View PostDragon Warrior, on 14th November 2010, 14:57, said:

Toate companiile aeriene transporta animale. Trebuie cusca autorizata IATA si pasaport si certificat medical pentru animal.

stiu ca trebuia intr-un anumit timp microcip, sa fie inregistrat undeva si nu stiu ce examen de sange. mai trebuie?

#5
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Orice veterinar iti poate spune absolut toate chichitele trasportului cu avionul. Iar la veterinar oricum trebuie sa ajungi. Deci pana la urma chiar nu ai nevoie de informatii de pe forum. Serios.

Edited by Dragon Warrior, 14 November 2010 - 15:07.


#6
piticapitika

piticapitika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.11.2010

View PostDragon Warrior, on 14th November 2010, 15:07, said:

Orice veterinar iti poate spune absolut toate chichitele trasportului cu avionul. Iar la veterinar oricum trebuie sa ajungi. Deci pana la urma chiar nu ai nevoie de informatii de pe forum. Serios.

ok, multumesc. asteptam sa-mi raspunda si cei care au mai calatorit si sa-mi zica eventual si un pret/kg in plus :) si daca este bine sau nu sa fie sedat.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostCortex187, on 14th November 2010, 14:59, said:

Dar toate animalele sunt tinute in cala, din cate stiu. Nu ai voie cu animalele si cu pasagerii in acelasi loc.


ba da. eu am fost cu o pisica in japonia si am tinut-o langa mine, in cusca [evident]

aia era politica finnair, are pana in x KG, poti s-o tii langa tine.


cat pentru cazul de fata, sincer..mai degraba mergeti cu masina :)) o sa ajunga biletul cainelui cat biletul tau..la 40 KG!

#8
piticapitika

piticapitika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.11.2010

View Postlex404, on 14th November 2010, 15:31, said:

ba da. eu am fost cu o pisica in japonia si am tinut-o langa mine, in cusca [evident]

aia era politica finnair, are pana in x KG, poti s-o tii langa tine.


cat pentru cazul de fata, sincer..mai degraba mergeti cu masina :)) o sa ajunga biletul cainelui cat biletul tau..la 40 KG!

stiu, si la tarom este , pana in 8 kg cu tot cu cusca pot sa-l tin sus cu mine. dar de, e foarte mancacios,cred ca tinem cura pana plecam :)) multumesc de raspuns!

cu autocarul se poate? nu dispun de masina:P

#9
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postpiticapitika, on 14th November 2010, 15:52, said:

Buna. as vrea sa plec cu catelul meu in Madrid. Este un amstaff , are in jur de 40 de kg si am citit pe un alt forum ca este periculos sa il bag in cala. bine ca alta optiune nu cred ca am. Ati mai transportat? ma poate lamuri si pe mine cineva in legatura cu transportul? Cat se plateste pe kg in plus? Ce companii aeriene sunt de acord sa transporte animalute? multumesc

Daca vrei sa pleci doar in vizita lasa-l acasa cu cineva.
Daca totusi vrei sa-l iei pregateste-te ca te rup la bani companiile ,,aeriene,,Si nu toate accepta animale.Eu cand am venit in vizita in tara am venit cu un York Shire Terrier.Cu greu am gasit o companie sa mi-l accepte si nici macar panan tara.A trebuit sa merg pana in Budapesta si de acolo cu maxi-taxi pana la Cluj.La mine a fost si problema ca trebuia sa fac escala in peninsula si de acolo alta firma de, ,aeriana,,Nu am avut cu cine sa-l las .M-au lasat cu el in cala pt ca incapea intr-o cusca de pisica.Am platit pana in Budapesta 45 euro iar cand am venit inapoi Taromul mi-a luat 83 doar pana in Madrid iar de aici alti 45 pana in Canarias.Cainele tau va fisedat .,Pt al meu am avut nevoie de carnetul de sanatate cu vaccinuriile la zi si deparazitariile,pasaportul European Comunitar, si o adeverinta de la medic cu 24 ore inainte cum ca ----cainele este sanatos si apt de calatorie.
Cand m-am DAT JOS IN bUDAPESTA INTR-O SECUNDA A FOST PE MINE UNUL DIN PERSONALUL AEROPORTULUI SI MI-A CERUT PASAPORTUL CAINELUI SI CARNETUL CU VACCINURI.Cel mai bine te interesezi de la un bun cabinet veterinar.Cand m-am reantors de asemenea a trebuit sa merg la directia judeteana veterinara pt a scoate alta adeverinta cum ca catelul bla bla bla.UN ,,FUTAI.Asa ca gandestete de doua ori inainte de a il pune pe avion.Cand m-am intors din Israel cu o pisica la fel acelasi procedimient de hartii doar ca fara pasaportul comunitar si fara cip la picica si fara plata la Tarom si in cala cu mine.

#10
piticapitika

piticapitika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.11.2010
[quote name='zippo68' date='17th November 2010, 23:44' post='9069886']
iar cand am venit inapoi Taromul mi-a luat 83 doar pana in Madrid

in madrid as vrea sa merg la facultate si nu as vrea sa ma despart de el . 83 de euro? cate kg are? imi poti spune o taxa / kg in plus?
cu autocarul am vreo sansa sa-l iau ? stii cumva?multumesc.

Edited by piticapitika, 17 November 2010 - 23:50.


#11
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postpiticapitika, on 18th November 2010, 00:49, said:

in madrid as vrea sa merg la facultate si nu as vrea sa ma despart de el . 83 de euro? cate kg are? imi poti spune o taxa / kg in plus?
cu autocarul am vreo sansa sa-l iau ? stii cumva?multumesc.

Are 5,5 kg.Cel mai bine ar fi sa te interesezi atat la compania cu care vrei sa zbori cat si la autocar.Cu autocarul am mers si eu pana in Madrid si am zis ca in viata mea nu ma voi mai duce cu autocarul.Cred ca e un chin pt cainele tau.Si ai grija sa te interesezi caci cred ca in Spaña dupa cate stiu eu ai nevoie de autorizatie pt cainii potentiali periculosi cat si asigurare care iti va folosi doamne fereste in caz ca il imbuca pe careva.Plus cum ti-am mai zis ,actele si CIPUL FACI FOARTE BINE CA VREI SA-L IEI CU TINE NICI EU NU II LAS ORISIUNDE MA DUC.Nu toate companiile au acelasi pret pt caini .Iar altele nu accepta nici un fel de animal.,nici macar o vrabie.Depinde de politica companiei.Si trebuie  sa te interesezi sigur sigur de unde iti biletul si pretul pt caine.Sa nu iti zica o suma si pe aeroport sa te trezesti ca iti cer o avere.

#12
piticapitika

piticapitika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.11.2010

View Postzippo68, on 19th November 2010, 23:23, said:

Are 5,5 kg.Cel mai bine ar fi sa te interesezi atat la compania cu care vrei sa zbori cat si la autocar.Cu autocarul am mers si eu pana in Madrid si am zis ca in viata mea nu ma voi mai duce cu autocarul.Cred ca e un chin pt cainele tau.Si ai grija sa te interesezi caci cred ca in Spaña dupa cate stiu eu ai nevoie de autorizatie pt cainii potentiali periculosi cat si asigurare care iti va folosi doamne fereste in caz ca il imbuca pe careva.Plus cum ti-am mai zis ,actele si CIPUL FACI FOARTE BINE CA VREI SA-L IEI CU TINE NICI EU NU II LAS ORISIUNDE MA DUC.Nu toate companiile au acelasi pret pt caini .Iar altele nu accepta nici un fel de animal.,nici macar o vrabie.Depinde de politica companiei.Si trebuie  sa te interesezi sigur sigur de unde iti biletul si pretul pt caine.Sa nu iti zica o suma si pe aeroport sa te trezesti ca iti cer o avere.

autorizatie inseamna sa fie inregistrat la Asociatia Chinologica si la politia din romania,nu? :|

#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
La Blue Air accepta animale de 6 Kg cu tot cu cusca in cabina. Ce depaseste merge la cala. Pretul este 35 de euro indiferent de greutate.

#14
piticapitika

piticapitika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.11.2010

View PostDragon Warrior, on 22nd November 2010, 16:08, said:

La Blue Air accepta animale de 6 Kg cu tot cu cusca in cabina. Ce depaseste merge la cala. Pretul este 35 de euro indiferent de greutate.

deci asta inseamna ca as plati decat 35 de euro pentru transportul lui, indiferent de greutatea care o are. multumesc frumos,mi-ai fost de mare ajutor:)

#15
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postpiticapitika, on 22nd November 2010, 16:36, said:

deci asta inseamna ca as plati decat 35 de euro pentru transportul lui, indiferent de greutatea care o are. multumesc frumos,mi-ai fost de mare ajutor:)


alt ajutor: ai plati doar, nu decat.

(off topic, da' mai important decat cel de mai sus. sau nu... )

#16
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Update la Blue Air:

Animal la cabina 35 de euro. Limita 6Kg.
Animal la cala 75 de euro.

#17
piticapitika

piticapitika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.11.2010

View PostDragon Warrior, on 23rd November 2010, 13:52, said:

Update la Blue Air:

Animal la cabina 35 de euro. Limita 6Kg.
Animal la cala 75 de euro.

mersi mult:D

#18
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
In viitorul apropiat intentionez sa plec definitiv in Germania si nu plec fara cele 2 pisici. Am tot citit pe internet si pana acum am retinut ca totul depinde de tara in care pleci si de cerintele companiei aeriene (nu toate accepta animale sau cerintele sunt diferite de la companie la companie), animalul trebuie sa aibe pasaport si chip, vaccinarile la zi si sa fie deparazitat.
Dintre cei care au trecut concret prin aceasta experienta este cineva care poate povesti cu ce probleme s-a confruntat? Eventual cu companiile care fac curse spre Germania...
As vrea sa plec cu amandoua odata si cred ca initial voi pleca numai eu (nu si sotul) si as vrea sa le iau de la bun inceput cu mine.
Din cate am retinut trebuie sa stea in custi separate a caror dimensiune depinde de la companie la companie (pt cazul in care iei animalul cu tine in avion dar cum nu ma vor lasa cu o custi nu cred ca se mai pune problema de dimensiune maxima admisa; in plus doar nu le-oi lua tarc....).
Oare orice veterinar iti poate face pasaportul astfel incat sanu fie probleme. Eu am vb cu veterinara noastra doar vag pana acum....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate