Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum îi spui unui om că o să moară?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Zilele astea l-au diagnosticat pe unchiul meu cu cancer la gât/limbă (nu știu exact) în stadiul 4, cu metastaze, inoperabil, mă rog, tot tacămul. Noi am preluat vestea de la doctori, el fiind de la țară așteaptă telefonul să-i spunem ce-a spus doctorul. Ni s-a spus că în curând nu va mai putea mânca, că putem încerca chimio, dar oricum, prea mult nu mai are. În afară de faptul că știe că e tumoare și că-i umflat la gât, nu prea știe nimic, încă nu are nici dureri.

Deci, cum îi spui omului că o să moară în chinuri, și nu prea are ce face?

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Extrem de greu sa dai o asemenea veste. Sigur nu prin telefon.

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Incearca sa vorbesti cu un psiholog, el poate sa iti dea niste sfaturi utile.

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce psiholog... vezi de treabă. Sunt convins c-o să vă descurcați, nu te învățăm noi aici pe forum. E tare greu, nu-i spuneți direct, îi lăsați de înțeles doar. Sau, există și varianta să-l încurajați, să-i ascundeți ce-au spus medicii. Eu așa aș face. Crezi că el nu știe săracul ce-l așteaptă? Sau poate nu știe... din moment ce-a stat atât să ajungă în ultimul stadiu.

Edited by ripper, 04 November 2010 - 12:52.


#5
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postripper, on 4th November 2010, 12:49, said:

Ce psiholog... vezi de treabă. Sunt convins c-o să vă descurca?i, nu te învă?ăm noi aici pe forum. E tare greu, nu-i spune?i direct, îi lăsa?i de în?eles doar. Sau, există ?i varianta să-l încuraja?i, să-i ascunde?i ce-au spus medicii. Eu a?a a? face. Crezi că el nu ?tie săracul ce-l a?teaptă? Sau poate nu ?tie... din moment ce-a stat atât să ajungă în ultimul stadiu.

Adica sa fie mintit? :)

Freak, este oricum o dai o decizie grea care apasa pe umerii vostri. Ganditi-va la patru coordonate.

1. Care este starea lui actuala de sanatate din punct de vedere al dispozitiei nu clinic. Ce varsta are?  E pe picioarele lui? Are activitati?

2. Care sunt informatiile de care dispune? Ce stie mai exact? Cum s-a depistat diagnosticul, a mers pentru ce la medic?

3. Ce tip de persoana este? Retras, activ, deschis, indarjit, rigid, cum obisnuieste sa infrunte necazurile, doreste sa cunoasca amanunte sau dimpotriva e o persoana care nu doreste sa stie nimic si lasa lucrurile sa decurga cum o fi.

4. Cat a prognosticat doctorul ca mai are?

Lucrurile astea trebuiesc avute in vedere pentru ca desi devastatoare pentru orice om aceasta veste nu o "mestecam" la fel.

Le

Am vazut ca la doi ai raspuns.

Edited by roua, 04 November 2010 - 13:14.


#6
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008
depinde si de persoana, cum primeste anumite "vesti"...personal am trecut printr-o experienta in 2005, mama mea era cu mine in spital in buc., tot timpul imi spunea ca nu stam mult , ca plecam acasa(asta ca sa m-a calmeze pt. ca eram foarte agitat, la un moment dat m-au legat de pat ca sa nu imi misc perfuziile),..., pina nu am intrebat-o si mi-a raspuns ca sunt foarte grav si v-a trebui sa stam o perioada in spital, nu m-am linistit(si nu eram un copil, aveam 26ani, am intrat de 2 ori in coma hepatica)
repet : cel mai bine ,voi cunoasteti persoana, depinde dupa firea/caracterul fiecaruia. personal as prefera sa mi se spuna in fata, sa nu mi se ascunda, ...daca as mai avea ceva de facut,ce nu am putut face pina acum in viata, as putea face acum...

#7
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
In principiu treptat. Ar trebui fragmentata stirea in cateva parti, iar intre fiecare comunicare sa treaca o perioada (cel putin o zi). Deja pe la penultima ar trebui sa banuiasca adevarul dar sa nu fie sigur.

Era un banc englezesc, insa mi-l amintesc foarte vag. Tot asa, cineva trebuia sa comunice o veste proasta (unui fiu - decesul tatalui). Si incepe, cu o figura trista: mai John, sa stii ca s-a pierdut calul tau drag la care tii asa de mult. |Dar cum asa ? | S-a intamplat ca s-a aprins hambarul si calul s-a speriat si a fugit. | Si cum de s-a aprins? | Pai a sarit o scanteie de la casa ca a fost un incendiu, in care a murit taica-tau.

Nu spun bancul pentru a face misto, ci ca sa ilustrez principiul de baza. Stilul concret de comunicare trebuie adaptat la ascultator.

Ca o sugestie suplimentara, citeste mai jos.

De fapt de ce te grabesti sa-l anunti ca moare ? Medicii s-au inselat si in alte cazuri.

Era o istorioara cu un medic chemat la capataiul unui pacient, care le ia mai deoparte pe rude si, crezand ca pacientul nu aude, da verdictul sec: Moare. Dupa cateva luni, in timp ce facea medicul cumparaturile in piata, il opreste un trecator, cu lacrimi in ochi de multumire: "Sa va dea Dumnezeu sanatate, dom' doctor, ca 3 luni am baut numai moare de varza si acum m-am vindecat de tot".

Mi se pare momentul cel mai bun pentru a incerca tratamente alternative. Poate unele ieftine, daca banii sunt o problema.

Din putinele cuvinte pe care le-ai spus, cred ca poate tu nu vei aprecia aceasta idee, dar trebuie sa te gandesti si la asta: cum i-ar place sa-i petreaca ultima parte a vietii - cu aceasta speranta fara ea. Nu il cunosc pe unchiul tau ca sa ma pronunt, si oricum ar fi greu de spus.

Deci, asta ar putea fi ultima comunicare.

Edited by Kaskadoru, 04 November 2010 - 13:30.


#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cea mai mare greseala si nesimtire as putea zice eu e sa minti un om ca e de bine crezand ca astfel nu se va prinde cand va muri ca va muri!
Ii spui in fata (nu la telefon) ca treaba e nasoala rau! Adica exact asa cum ai zis si aici pe forum!

#9
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010

View PostFr3ak, on 4th November 2010, 13:35, said:

Zilele astea l-au diagnosticat pe unchiul meu cu cancer la gât/limbă (nu știu exact) în stadiul 4, cu metastaze, inoperabil, mă rog, tot tacămul. Noi am preluat vestea de la doctori, el fiind de la țară așteaptă telefonul să-i spunem ce-a spus doctorul. Ni s-a spus că în curând nu va mai putea mânca, că putem încerca chimio, dar oricum, prea mult nu mai are. În afară de faptul că știe că e tumoare și că-i umflat la gât, nu prea știe nimic, încă nu are nici dureri.

Deci, cum îi spui omului că o să moară în chinuri, și nu prea are ce face?
ia fii atent.cumnatul meu a mai trait cativa ani cu acelasi diagnostic.solutia a fost sa folosim propolis solutie.gasesti la farmaciile naturiste.a mai trait cativa ani.propolisul este inhibator al celulelor canceroase din gat.puse cateva picaturi pe o felie de paine ,acea solutie va sterge chistul format in gat precum un tampon.incearca .nu e scump propolisul.noi am reusit sa-i prelungim viata cativa ani.mult succes.nu-i spune realitatea.ca are cancer.ca nu se stie daca va vrea sa mai lupte.

#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmasni, on 4th November 2010, 14:10, said:

nu-i spune realitatea.ca are cancer.ca nu se stie daca va vrea sa mai lupte.
Dacă nu cunoaște realitatea, nu știe împotriva a ce luptă.

Propolisul nu cred că ajută la metastaze...

Mi se pare o cruzime să lași omul să moară, și să nu știe că moare, să nu știe ce se întâmplă cu el, să nu poată să își trăiască ultimele zile cum își dorește, să nu apuce să își facă planuri.

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
mda...adevarul e ca, zicem ca ne gandim la ei, sa ii menajam, atunci cand le ascundem (sau mascam) adevarul, dar de fapt suntem atat de egoisti, incat ne intereseaza doar de ceea ce simtim noi.
Nu e usor, dar fa-ti curaj si spune-i adevarul. El va decide pe urma, daca va mai vrea sa lupte sau nu. Probabil conteaza si cum i se prezinta situatia, putin optimism nu strica...(teoretic, ca practic e greu de adoptat optimismul cand dai astfel de vesti).

Edited by richelieu, 04 November 2010 - 15:34.


#12
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am invatat in viata, prin niste lectii nu foarte usoare, ca adevarul este sfant. Minciuna nu aduce decat mult rahat, in cantitati industriale, indiferent cat de mare sau nevinovata este.

#13
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Ia puneti-va fiecare in situatia respectiva.

Eu una as vrea sa stiu adevarul, sa traiesc cu intensitate ultimele clipe, sa privesc in profunzime si sa imi constientizez boala si viata.

#14
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Mie personal nu mi-ar place sa mi se spuna in fata ca ai sa mori in x luni/ani. Am un mic handicap cu vederea din cauza caruia nu vad lumea la fel ca ceilalti, atata timp cat n-am stiu de el totul a fost in regula acum cand am aflat ma simt mai rau. Deci e bine uneori sa nu stii de unele lucruri rele pentru ca iti afecteaza psihicul. Unele probleme medicale care nu te afecteaza foarte tare nu iti sunt spuse sau explicate pe larg de medici cred eu tocmai ca sa nu iti afecteze psihicul.

In cazul mortii e mult mai rau. Daca o persoana afla ca sufera de o boala incurabila si nu mai are mult, ultimele sale zile de viata pot ajunge sa fie mult mai grele decat chinurile bolii si persoana respectiva va fi distrusa psihic. Bine sunt oameni si oameni dar multi cred nu se vor mai gandi la nimic altceva decat la moarte dupa ce afla vestea. E greu sa dau un sfat in aceasta problema foarte delicata dar eu as prefera sa nu stiu ca sufar de o boala incurabila si ca nu mai am mult. Cel putin asa am descoperit in viata de multe ori e bine sa nu stii unele lucruri ca o data ce le afli iti pot afecta psihicul.

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Poste2k, on 4th November 2010, 15:54, said:

In cazul mortii e mult mai rau.

Ne indepartam putin de la topic.....dar , moartea este rea doar in cazul celor neimpacati cu ideea :).

#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Poste2k, on 4th November 2010, 15:54, said:

Mie personal nu mi-ar place sa mi se spuna in fata ca ai sa mori in x luni/ani.
Nimeni nu poate să spună (să știe) așa ceva.

Eu nu înțeleg ceva. Oamenii ăștia care au tot felul de umflături care cresc, merg la oncologie, sunt tratați de către oncologi, primesc citostatice, radiații, se simt mizerabil... Chiar nu știu că toate astea înseamnă CANCER?! Sau nu vor să vadă?

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Ignorance il bliss :)

#18
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Poste2k, on 4th November 2010, 15:54, said:

Mie personal nu mi-ar place sa mi se spuna in fata ca ai sa mori in x luni/ani.
Deci: sufar mult, ma intreb ce am, ma duc prin spitale, umblu, cheltuiesc bani, stau acasa cu grija si dureri din ce in ce mai mari si insuportabile si rudele de la care asteptam raspunsul imi zic zambind "Stai linistit mosule ca e doar o raceala! Mai duci 100 de ani lejer! Acu' ma duc repede la ale mele ca am ceva treaba! Hai pa!" si eu raman bezmetic sa ma mai dau "linistit" cu capu' de pereti de durere si sa nu stiu CE SE INTAMPLA!  <_<  :curse: :madanimated:

P.S.:  1.Nu am suferit niciodata oamenii care nu au avut curajul sa spuna adevarul sau sa cunoasca adevarul!
         2.Iti place sau nu tot mori!

Edited by dan84, 04 November 2010 - 16:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate