Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

TV ZANDER FA 2105D defect sursa

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
udy56

udy56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.02.2010
Am  un   tv  ZANDER model   FA 2105D,si am  undefect  pe  sursa .Am  pus  un  bec  si am la iesire 75 v-9v-9 Se  pare  ca trebuie  sa  ma 125 v , din  calculele mele  la  o diagonala de 54 cm ,  nu regleaza  din   semireglabil  tensiunile.Am  decuplat  dioda  , ce  alimenteaza  o bara m de  pe  linia  de  15 v ,  si  surpriza:am  126v  si 12v,siDca   regleaza  semireglabilul . Daca  a-ti intilinit  un  fenomen de  genul  asat  v-as  fi  indatorat .

Cu  multuumiri,

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Participarea la o astfel de discutie este determinata de existenta unei  scheme la care sa raportam sugestiile.
Uite o varianta:
Attached File  FT2105_STEREO.pdf   462.65K   545 downloads

Acum, daca  faci teste de acest gen, verifica in etape  consumatorii de pe circuitul cu probleme. Poate ca e un scurt acolo,  care determina un consum mai mare...

#3
udy56

udy56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.02.2010
Cu  stima ,

Am incercat  testarea sursei  de   la  zander ft2105d , cu becul executind  diferite  masuratori , dar  tot  75v in  loc  de  125v si  , bineineteles  nereglabil, iar celelalte bare  la  9v.Rog  binevoiti  daca ati  putea  sa ma  sprijiniti  in  elucidarea  acestui  defect  ce-mi da   neliniste .Am s chimbat  si optocuplorul , si ci de 5v de pe  bara 5v-1-nimic .

                         :confuzzled:  

Cu  multumiri ,


..............
Insereaza interventiile in topicul pe care l-ai deschis deja pentru problema respectiva.
..............

Edited by mister_rf, 08 November 2010 - 19:34.


#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Testarea implica sa facem o serie de masuratori, din care sa deducem  unde este o problema.
Incearca sa faci  masuratori in punctele indicate.

Attached File  puncte_de_masura_1.JPG   75.94K   265 downloads

#5
udy56

udy56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.02.2010
Am  descoperit  dupa ceva  cautari, in  schema  respectiv are  asmeanari  cu  chassis CTV5  , dar  mic  scris T2S28{02},Se   pare  ca  asta  e  sasiul  ,  deoarece   stabilizarile le  are  cu  7805 si  alte  modificari. Nu  corespunde  la  bara  de stabilizre de 15 v , Daca  aveti  schema  lui  cu  sasiul mentionat  mai  sus  v-as  ramine indatorat , oricum sunt .

  Cu  multumiri ,

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Invata sa folosesti corect un forum!!
Apasa butonul de Raspuns Rapid/Fast REPLY, nu cel de NEW TOPIC!

#7
adrian54s

adrian54s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.06.2009

 udy56, on 3rd November 2010, 23:42, said:

Am  un   tv  ZANDER model   FA 2105D,si am  undefect  pe  sursa .Am  pus  un  bec  si am la iesire 75 v-9v-9 Se  pare  ca trebuie  sa  ma 125 v , din  calculele mele  la  o diagonala de 54 cm ,  nu regleaza  din   semireglabil  tensiunile.Am  decuplat  dioda  , ce  alimenteaza  o bara m de  pe  linia  de  15 v ,  si  surpriza:am  126v  si 12v,siDca   regleaza  semireglabilul . Daca  a-ti intilinit  un  fenomen de  genul  asat  v-as  fi  indatorat .

Cu  multuumiri,


AVETI

Attached Files



#8
g.e.

g.e.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.07.2007
...e din 2010...

#9
Serj24

Serj24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.12.2006
Cine ma poate ajuta si pe mine cu o schema de tv Zander ft 2105d
Am schema de ft 2105 dar nu e aia , am desfacut tv ul si mam uitat la tensiuni si sunt diferite si  componentele in ele sunt de alte valori
,daca aveti cineva o schema de modeul ft 2105 D va rog lasati-mi un link ms mult

#10
lexsus

lexsus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.12.2011
Buna ziua! Am un tv ZANDER FT2105D care are o imagine cu verde prin colturi,rosu cu galben prin mijloc de parca ar fi magnetizat tk...poate fi si altceva decit termistorul de pe bobina de demagnetizare?

#11
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 lexsus, on 09 februarie 2014 - 11:34, said:

poate fi si altceva decit termistorul de pe bobina de demagnetizare?
Da! Foarte rar, dar mie mi s-a întâmplat: reparam (acelaș defect ca la tine) pe masa din sufragerie. De câte ori ziceam: „Gata! Acum merge!” și îl duceam la locul său, sub fereastră, treceam pe lângă o boxă artizanală (descopertă mult mai târziu) care megnetiza din nou ecranul. Iar îl puneam pe masa mare, îl demagnetizam și iar drumul pe lângă boxă...

Verifică, în imediata apropiere a televizorului, prezența vreunui câmp magnetic (difuzor, brățară magnetică, iconițele cu suport magnetic etc.)

#12
comraex

comraex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2007
Buna ziua,
Am unTV-ZENDER_FT2105 fara memorie.
Cineva zice ca este 24C08!!
Corect da cine ma ajuta cu binarul din EA.
Multumesc pentru intelegere.
Astept raspuns.
Sandu

#13
Serj24

Serj24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.12.2006
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste raspunsuri sau idei!
Am la reparat 2 televizoare Zander 2105D , sunt functionale amandoua !
Problema la unul din ele e ca nu pot muta cand apas pe program , la panoul de la tevizor , sa se schimbe pe alt canal ,daca apas pe program + intra in menu , daca apas pe p- imi arata ca se schimba dar tot canalul respective ramane!
La cel de al doilea problema e la stingere si aprindere , la aprindere se aprinde cu cateva secunde intarziere , si la stangere  nu se inchide normal , ca alte televizoare , apare un fel de trasnet pe ecran si pe urma se stinge!
Pute-ti sa ma ajuta-ti  daca ati intalnit asemenea probleme, ce ar trebui sa incerc?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate