Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

S-a voalat tot filmul?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cami119

cami119

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2010
Buna,
Am expus la lumina un film de la ap foto, mai exact am deschis capacul pentru cateva secunde. Vreau sa stiu daca au fost distruse toate pozele, erau 30 pozitii facute, si daca se mai poate recupera ceva? Nu erau pozele mele.... :worthy:
Mersi!

#2
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Din cate stiu sunt distruse.

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Au fost distruse pozitiile expuse la lumina.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
La majoritatea aparatelor foto pozitiile expuse nu sunt protejate in cutie, pur si simplu filmul este tras din caseta si se regaseste pe un tambur liber, in aceasta situatie riscul ca toate fotografiile sa fie compromise este foarte mare. )

#5
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
S-au distrus cu siguranta ultimele 2-3 p0zitii care erau pe partea de film nerulata in momentul deschiderii aparatului. Partea cu poze facute, care era rulata pe tamburul de tragere, are sanse sa fi scapat cu daune minime. Filmul nedevelopat nu este transparent la lumina zilei, astfel ca doar stratul superior rolei a fost afectat. Spirele de dedesubt pot fi afectate in masura in care lumina a patruns pe lateralele filmului - depinde cat de strans rulat era.

Edited by yetiro, 01 November 2010 - 22:25.


#6
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006
Developeaza totusi filmul. E posibil ca din primele imagini (cele din apropierea tamburului pe care se bobineaza filmul) sa mai recuperezi cite ceva.

:) raspunsul lui yetiro, pe linga faptul ca a fost mai rapid este si mai detaliat

Edited by sarpeco, 01 November 2010 - 22:30.


#7
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
vei avea 2-3 poze pierdute , iar dintre celelalte tot asa vreo 2-3 vor avea anumite umbre de lumina pe ele insa nu semnificative

developeaza filmul , parerea mea

#8
cami119

cami119

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2010
Va multumesc pt raspunsuri. Am sa developez filmul, in speranta ca a mai ramas ceva.... poze de la maternitate.

#9
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
îmi aduc aminte de o întâmplare, cred că era prin anii '80 când am cumpărat primul aparat foto de ocazie, posibil să fi fost și defect la cât mă pricepeam eu atunci. Am pus o rola de 16 poziții după ce am terminat pozițiile scot filmul și mă uit repede să văd ce a ieșit, dar dezamăgirea era totală. Am zis că aparatul e defect și m-am pus pe reparat/reglat până nu a rămas nimic din el.

Aș fi avut o mare plăcere acum să mai am acel aparat foto, nu cred că era cine știe ce, din câte îmi mai amintesc avea construcția metalică, capacul din spate se detașa total când trebuia introdus filmul, și parcă formatul era de 6x4.5

sper că v-a amuzat povestea primului meu contact eșuat cu fotografia, .......
după lungi căutări pe google aparatul foto arăta aproximativ ca în poza atașată.

Edited by c_anicai, 02 November 2010 - 21:42.


#10
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

 cami119, on 2nd November 2010, 03:03, said:

Va multumesc pt raspunsuri. Am sa developez filmul, in speranta ca a mai ramas ceva.... poze de la maternitate.
Indiferent cum, merita developat. Poate poate..
Cat despre cat de poate, am si eu o patanie asemanatoare. Copil fiind, paduri cutreieram.. cu noul meu aparat foto (un Smena5 rusesc). Am terminat de pozat si ma duc si eu cu aparatu' la atelierul foto. Ma intreaba ala ca ce vreau, eu deschid aparatu sa-i dau filmul sa-l developeze :D Ala cu ochii mari  :eek:  si dand din maini agitat, ca sa-l inchid repede inapoi. Ok.. Apoi l-a derulat el inapoi cu manivela din dotarea aparatului si a scos filmul.
Pozele ? Well, din vreo 2..3 se vedea doar foarte putin pe margine cumva. Altele cateva aveau albituri pe margini si restul au scapat ok.

#11
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
O intamplare din '95 de la o iesire la mare de 1 mai.
Plimbandu-ne cu gasca prin Neptun la un moment dat trecem pe langa 2 domnisoare care cu o camera foto deschisa priveau cu curiozitate catre o pelicula derulata, avand culoarea bej clasica, dintr-o cutie pe care scria Polaroid.
S-or fi asteptat sa fie pelicula instant :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate