Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Papagalul Micul Alexander sau Indian Ring Neck

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
gabrieldima

gabrieldima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.08.2006

 adizaha, on Apr 5 2007, 09:17, said:

nimeni?
nimic?
nu mai are nimeni pe forumul asta un alexandru, mic sau mare?

vad ca cei care au ceva informatii nu prea mai scriu pe aici,eu am gasit cate ceva despre ei,sper sa ajute si sa nu mi iau vreun ban ca dau linkuri catre alte situri
www.indianringneck.com
acest site are si forum si pare destul de dezvoltat,din pacate numai pt vorbitorii de limba engleza

p.s.
eu am luat astazi un MICUL ALEXANDER <se numeste CHEF> si deocamdata suntem in perioada de acomodare,va tin la curent ce si cum ;)

#20
vali79m

vali79m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 04.05.2006
De unde l-ai luat?...este pui si ce pret au?

#21
alex.militaru

alex.militaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.06.2007
Vreau si eu sa imi  iau si eu un indian ringneck sau micul alexander.....de unde???? :death:

am vazut in piata da nu am curaj sa iau de acolo....am intrebat o vanzatoare cati ani au si miau spus ca 2 ani si jumate, si ea credea ca sunt mici....

am un perus...dar de la un timp ma evita...nu vreau sa il las balta....insa imi doresc un micul alexander...

#22
gabrieldima

gabrieldima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.08.2006

 vali79m, on Jun 8 2007, 14:56, said:

De unde l-ai luat?...este pui si ce pret au?
l am luat la o ocazie,nu e pui, e adult

#23
gabrieldima

gabrieldima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.08.2006

 alex.militaru, on Jun 9 2007, 10:42, said:

Vreau si eu sa imi  iau si eu un indian ringneck sau micul alexander.....de unde???? :death:

am vazut in piata da nu am curaj sa iau de acolo....am intrebat o vanzatoare cati ani au si miau spus ca 2 ani si jumate, si ea credea ca sunt mici....

am un perus...dar de la un timp ma evita...nu vreau sa il las balta....insa imi doresc un micul alexander...
da mi un pm o sa ti dau un nr de telefon sa vezi daca gasesti ceva
oricum aveau si la carefour cu 450 ron verzi ,erau pui

#24
ruxy67

ruxy67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2007

 alex.militaru, on Jun 9 2007, 11:42, said:

Vreau si eu sa imi  iau si eu un indian ringneck sau micul alexander.....de unde???? :death:

am vazut in piata da nu am curaj sa iau de acolo....am intrebat o vanzatoare cati ani au si miau spus ca 2 ani si jumate, si ea credea ca sunt mici....

am un perus...dar de la un timp ma evita...nu vreau sa il las balta....insa imi doresc un micul alexander...


Daca vrei un micul alexandru , pot sa te indrum catre un crescator serios din Bucuresti, preturile sunt mai mult decat accesibile , au inel la picior , etc. [email protected]

#25
Truck-master

Truck-master

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.11.2005
de vreo 2 saptamani am observat ca in jurul blocului sta impreuna cu porumbeii un papagal am reusit sa ii fac o poza mi se pare ca este micul alexandru, aveti idee cum as putea sa il prind? eu mam gandit sa cumpar niste mancare de papagali sa vad poate il atrage :rolleyes:

[ http://i209.photobucket.com/albums/bb97/Truck-Master/untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Truck-master, 18 August 2007 - 18:21.


#26
gabrieldima

gabrieldima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.08.2006

 ruxy67, on Jul 4 2007, 14:32, said:

Daca vrei un micul alexandru , pot sa te indrum catre un crescator serios din Bucuresti, preturile sunt mai mult decat accesibile , au inel la picior , etc. [email protected]

nu l vei prinde,din pacate doar cu plasa si ceva abilitati de vanator

#27
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Mie ala imi pare a fi alta rasa... e albastrui asa...Micul si Marele Alexander sunt verzi... :blink:

#28
andu180065

andu180065

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2007
Am un papagal micul alexandru mascul de cateva zile nu mai mananca si tremura si are diaree, astazi nici pe bara nu mai a putut sa stea. Va cer ajutorul ca in tg-jiu nu este nici un veterinar specializat in pasari exotice, am fost cu el la un doctor si ia administrat vitamine injectabil, si sa ii pun in cioc glucosa cu vitamina B, si sa ii dau pastile de vitamina A. Chiar si acest tratament nu a dat roade si astazi a intrat intr-o stare deplorabila. Va cer ajutorul astept solutii.

#29
White_moon

White_moon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2007
Salut...Ar putea sa imi spuna si mie cineva daca este vreun crescator de micul alexander in brasov?Nu este urgent... Trebuie mai intai sa ma mai gandesc , sa mai strang bani, etc. ^_^
Multumesc

#30
deliquente_alin

deliquente_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.06.2007

 Curcubitaceu, on Sep 14 2007, 20:05, said:

Mie ala imi pare a fi alta rasa... e albastrui asa...Micul si Marele Alexander sunt verzi... :blink:

Pot avea culori diferite ...
Galben, verde, albastru, alb sau gri !
Chiar eu am unul albastru de 2 saptamani ...  <_<

#31
juancarlos031

juancarlos031

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.12.2006

 andu180065, on Oct 4 2007, 20:15, said:

Am un papagal micul alexandru mascul de cateva zile nu mai mananca si tremura si are diaree, astazi nici pe bara nu mai a putut sa stea. Va cer ajutorul ca in tg-jiu nu este nici un veterinar specializat in pasari exotice, am fost cu el la un doctor si ia administrat vitamine injectabil, si sa ii pun in cioc glucosa cu vitamina B, si sa ii dau pastile de vitamina A. Chiar si acest tratament nu a dat roade si astazi a intrat intr-o stare deplorabila. Va cer ajutorul astept solutii.


Salut!Incearca sa gasesti la farmaciile veterinare OxivitS si vitamina AD3E.Sunt foarte bune...eu le dau preventiv perusilor mei si micului alexandru.Bafta!

#32
popescu_mona

popescu_mona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2007
Buna
tocmai ce mi-am cumparat (vineri) si eu un papagal micul alexander pui (cel putin asa au zis cei de la pet-shop). este insa foarte speriat si trage in continuu de gratiile de la colivie. pana acum nu a mancat deloc si sunt putin ingrijorata. stie cineva care e perioada de acomodare? in prima seara a fost foarte speriat, insa acum nu se sperie decat daca imi vede mainile foarte aproape de colivie. am inteles ca pot fi  invatati sa vorbeasca, insa ca nu o fac decat dupa varsta de 2 ani.

#33
deliquente_alin

deliquente_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.06.2007
Deci..., e foarte normal sa fie asa in primele zile de acomodare! Aceasta perioada poate sa difere in functie de caracterul pasarii si de timpul pe care tu il aloci pt a te juca/a vorbi cu el ...
In primele zile de cand il ai trebuie sa ii pui in apa 3 picaturi de vitamine speciale pt pasari ( care contin vitaminele C, B2 si B12 ) in 50 ml de apa ... O sapt ii pui, o sapt pauza ... Eu ii pun in castronelul lui cu apa 6 picaturi cam la 100 ml!
De varsta ... multi au fost inselati de cei de la pet-shop, dar poti sa itzi dai seama de varsta lui... Uitete la ochi ... puii, la lumina normala (adica in timpul zilei) au ochii complet negrii iar cei maturi au ochii ca oamenii (aproape ...  :P ), ciocul trebuie sa fie fara asperitati si sa aiba o culoare uniforma (in mod normal portocaliu spre rosu ) si dupa varsta de un an jumatate la masculii, apare un inel in jurul gatului ( de unde si numele Indian Ring Neck )! Sa-ti traieasca ...  :lol: :lol: :lol:

#34
gabrieldima

gabrieldima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.08.2006

 White_moon, on Oct 25 2007, 22:39, said:

Salut...Ar putea sa imi spuna si mie cineva daca este vreun crescator de micul alexander in brasov?Nu este urgent... Trebuie mai intai sa ma mai gandesc , sa mai strang bani, etc. ^_^
Multumesc

daca intereseaza pe cineva as dori sa vand un micul alexander cu tot cu colivie ,ma mut si nu am unde sa l mai iau cu mine,este verde ,matur,2 ani,cei interesati ma pot contacta pe mail sau ymess  [email protected] si 0751314197,bucuresti

#35
deliquente_alin

deliquente_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.06.2007
Pentru orice intrebari legate de aceast papagal, va stau la dispozitie ...  :rolleyes:

#36
maya_timely

maya_timely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.02.2007
vand pereche papagali micul alexander, culoare verde, varsta 1/1,5 ani.
pret fix:300 ron.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate