Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Grecia 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#505
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttak30ver, on 29 mai 2014 - 15:38, said:

As dori sa va supun atentiei o alta insula minunata din Grecia Posted Image se numeste Astipaleya , aflata prin Ciclade ...

Geografic şi arhitectural, Astypalea pare a face parte din ciclade, însă administrativ ţine de Dodecanez Posted Image .
Am studiat-o destul de mult (ştii că am ghidul Lon-ly Pl-net despre "Greek islands"), insula e superbă şi are multe locuri de văzut, însă e cam izolată şi m-am tot gândit cu ce altă destinaţie s-o cuplez, că deh, viaţa e prea scurtă pentru a vedea toată Grecia.
În fine, voi mai vedea, oricum visez şi eu la un sejur acolo (sau, mă rog, măcar un minisejur, combinat cu alt minisejur pe altă insulă). Dar nu în viitorul apropiat.

@sunandmoon: există şi Western Union şi Moneygram, care nu au comision aşa mare ca băncile. Oricum, până acum eu n-am auzit pe forum să fi tratat cineva direct cu proprietarul fără să plătească nici un avans.
N-aş merge fără rezervare, totuşi. Ultima săptămână din iunie deja e prea aproape de sezon şi până vă cazaţi veţi fi stressaţi că încă nu ştiţi unde veţi dormi noaptea aia. Dar în fine, faceţi cum credeţi că vă avantajează mai mult.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 30 May 2014 - 13:13.


#506
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostOvidiuNS, on 30 mai 2014 - 13:05, said:

Oricum, până acum eu n-am auzit pe forum să fi tratat cineva direct cu proprietarul fără să plătească nici un avans.

Ba, eu am tratat asta in 2009 aici:

http://www.apartment...ery1-picture(2)

era la un inceput de septembrie, le-am spus ca daca vor pe incredere bine...si au zis ok....totul a fost excelent, adica ce vroiam....un an mai tarziu am vrut tot acolo si au cerut avans...ba au mai marit si pretul..capos cum sunt le-am zis. "hai pa"....incaodata nu va lasati inselati de "prietenia si amabilitatea" cu care va trateaza grecii....si astea sunt platite tot de voi, asa ca nu va sfiiti sa "avetii pretentii" ca pretentiile sunt pe banii vostrii...

#507
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
ovidiu,anul trecut am mers in aceeasi perioada in thassos,pe incredere.

si acum am gasit un studio.am zis ca le scriu inainte cu o zi.si mi-au raspuns ca asteapta.acum...om vedea.sper sa gasim noi un studio la acelasi pret negociat.

#508
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOctavian_SK, on 30 mai 2014 - 16:01, said:

... eu am tratat ...

View Postsunandmoon, on 30 mai 2014 - 17:16, said:

... anul trecut am mers in aceeasi perioada in thassos, pe incredere ...

Eh, atunci e vina mea că n-am ţinut minte. Mea culpa !


Sănătate şi tcb !

#509
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostOvidiuNS, on 30 mai 2014 - 23:21, said:

atunci e vina mea

Nu-i nimic, te iertam Posted Image

#510
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Si eu am primit confirmarea rezervarii fara avans in Messongi Korfu. Initial a cerut avans 100 eur, eu i-am cerut contul bancar sa-i virez banii, dar ulterior s-a razgandit in privinta avansului.

#511
boneradius

boneradius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.12.2011
Salutare ! Intrucat in cursul acestei luni urmeaza sa plecam spre Zakynthos si dorim ca drumul sa nu-l facem dintr-o bucata, as fi interesat de o cazare pe drum ( zona Patra ) . Va rog frumos ,daca stiti, sa-mi faceti o recomandare pentru o pensiune decenta la un pret mic.Sper ca nu sunt off-topic

#512
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostXENNA, on 01 iunie 2014 - 20:58, said:

Si eu am primit confirmarea rezervarii fara avans in Messongi Korfu. Initial a cerut avans 100 eur, eu i-am cerut contul bancar sa-i virez banii, dar ulterior s-a razgandit in privinta avansului.
Asta datorită faptului ca i-ai cerut contul si a văzut ca esti hotărâtă sa platesti.La fel am patit si eu anul acesta in Turcia,i-am cerut contul sa-i virez avansul,după care mi-a scris ca e ok si nu mai e nevoie de avans,si mi-a trimis confirmarea rezervării.Daca vrei sa faci rezervare la particulari,nu scapi fără un avans,si e de înțeles,te răzgândește cu o săptămana înainte si el rămâne cu camerele goale.

#513
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012

View Postradurobertin, on 03 iunie 2014 - 14:33, said:

Asta datorită faptului ca i-ai cerut contul si a văzut ca esti hotărâtă sa platesti.La fel am patit si eu anul acesta in Turcia,i-am cerut contul sa-i virez avansul,după care mi-a scris ca e ok si nu mai e nevoie de avans,si mi-a trimis confirmarea rezervării.Daca vrei sa faci rezervare la particulari,nu scapi fără un avans,si e de înțeles,te răzgândește cu o săptămana înainte si el rămâne cu camerele goale.
eu am scapat fara avans anul trecut in thassos si nu i-am cerut niciun cont.

#514
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postboneradius, on 03 iunie 2014 - 10:20, said:

... Intrucat in cursul acestei luni urmeaza sa plecam spre Zakynthos si dorim ca drumul sa nu-l facem dintr-o bucata, as fi interesat de o cazare pe drum ( zona Patra ) ...

În iunie 2013 am stat o noapte în Patras la hotelul Smart Airotel (prin booking.com). Camera dublă a fost 62 euro, cu mic-dejun bufet suedez bun. Tot în Zakynthos mergeam.
Poate că o fi fost mare preţul, dar condiţiile au fost de lux, iar hotelul este la cca. 100 de metri sud de Catedrala Sf. Andrei, şi se poate parca liber pe străzile adiacente.

Dacă dormiţi în Patra, puteţi vizita Muzeul Arheologic, Muzeul de Tehnică Populară, Catedrala (cu relicvariul unde se află capul Sf. Andrei), castelul şi Muzeul de istorie. Iar lângă Kilini se află Castelul Hlemoutsi.
Am făcut un miniserial cu poze despre ce am vizitat anul trecut, la topicul "Grecia - Peloponez".


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 05 June 2014 - 21:56.


#515
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ovidiu nu te supara, da ceva nu pusca, adica 62+Grecia+Lux Posted Image...defineste luxul te rog Posted Image

btw, in Patra am stat aici:

http://www.booking.c...434b8290f32d6X1

si a fost ...OK

Edited by Octavian_SK, 05 June 2014 - 22:48.


#516
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOctavian_SK, on 05 iunie 2014 - 22:47, said:

... defineste luxul te rog ...

Uită-te la poze. Arată ca în realitate. Mie mi s-au părut de lux finisajele, designul e modern etc.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 June 2014 - 23:50.


#517
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Da arata foarte bine...eu am platit vre-o 80 eur la City Loft in Patra...conditii similare cred

#518
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Sta cineva treaz noaptea asta?

http://www.soccerfam...25/japan/greece

#519
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007
Am revenit din concediul Naxos-Santorini-Atena. A fost cel mai odihnitor concediu, axat strict pe plaje si peisaje. Nu voi comenta prea mult pe niciunul din topice pentru ca n-am poze. In ziua cand am plecat spre casa, pe un peron al metroului din Atena, am uitat un rucsac in care aveam: CI al sotului meu, laptop (cu toate pozele), o tableta, 2 baterii de la tigara electronica si toate incarcarcatoarele posibile. Cum asa ceva nu s-a mai intamplat in viata niciunuia din noi, suntem inca foarte afectati. Tin sa remarc doar comportamentul ireprosabil al Ambasadei Romane la Atena, care, pe loc, in baza biletului de avion si a carnetului de conducere, i-a eliberat sotului meu o adeverinta cu care am putut iesi din Grecia si intra in Romania. 65 euro a fost costul adeverintei + 70 euro taxiul Aeroport-Ambasada-Aeroport.

#520
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View PostLizicat, on 29 iunie 2014 - 06:17, said:

Am revenit din concediul Naxos-Santorini-Atena. A fost cel mai odihnitor concediu, axat strict pe plaje si peisaje. Nu voi comenta prea mult pe niciunul din topice pentru ca n-am poze. In ziua cand am plecat spre casa, pe un peron al metroului din Atena, am uitat un rucsac in care aveam: CI al sotului meu, laptop (cu toate pozele), o tableta, 2 baterii de la tigara electronica si toate incarcarcatoarele posibile. Cum asa ceva nu s-a mai intamplat in viata niciunuia din noi, suntem inca foarte afectati. Tin sa remarc doar comportamentul ireprosabil al Ambasadei Romane la Atena, care, pe loc, in baza biletului de avion si a carnetului de conducere, i-a eliberat sotului meu o adeverinta cu care am putut iesi din Grecia si intra in Romania. 65 euro a fost costul adeverintei + 70 euro taxiul Aeroport-Ambasada-Aeroport.

Sper ca aceste intamplari neplacute sa nu umbreasca placerea unei vacante . Mergi mai departe si fruntea sus !

#521
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007

View Postufoman, on 29 iunie 2014 - 07:54, said:

Sper ca aceste intamplari neplacute sa nu umbreasca placerea unei vacante . Mergi mai departe si fruntea sus !

Categoric nu! Probabil Grecia ne "spune" ca "ne vrea" iarasi! :) Asta a fost concluzia!

#522
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Azi am descoperit ca pe Google Earth a aparut "varianta" street view pentru Grecia....poate ajuta pe cineva informatia.....io intr-o jumate de ora am "refacut" vre-o doua concedii...Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate