Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#37
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010
Salut! Intentionez ca cumpar un apartament in acest ansamblu insa vad ca sunt tot felul de probleme. Stiti cu exactitate cand se pot muta cei care au cumparat deja? Cei care ati cumparat prin Prima casa la cat v-a estimat 2 camere? Multumesc.

Edited by gazelutza, 06 December 2010 - 20:11.


#38
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009
Din cate stiu eu, cu estimarea se rezolva, al meu a fost estimat la 75400 cand era pe la gri (3camere).
Au cateva intelegeri cu BCR, BRD si cred ca mai sunt dar cu astea 2 stiu sigur ca nu ai probleme la evaluare.
   Zic cel mai bine e sa ti-l iei  nefinisat si sa iti faci tu finisarile (gresie, fainata, parchet, termopan si fara var) pentru ca ai sa ai multe neplaceri si de asteptat + (cand ceri mai mult de la ei iti zice ca ei nu au calificare, si nu stiu mai mult sa faca) si atunci daca vrei ceva nu de lux doar de calitate iti cauti oameni din alta parte sau chiar de acolo dar pe alti bani stiu sa faca mult mai bine :).

View Postgazelutza, on 6th December 2010, 20:10, said:

Salut! Intentionez ca cumpar un apartament in acest ansamblu insa vad ca sunt tot felul de probleme. Stiti cu exactitate cand se pot muta cei care au cumparat deja? Cei care ati cumparat prin Prima casa la cat v-a estimat 2 camere? Multumesc.


#39
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010

View Postlau_p86, on 6th December 2010, 15:35, said:

Din cate stiu eu, cu estimarea se rezolva, al meu a fost estimat la 75400 cand era pe la gri (3camere).
Au cateva intelegeri cu BCR, BRD si cred ca mai sunt dar cu astea 2 stiu sigur ca nu ai probleme la evaluare.
   Zic cel mai bine e sa ti-l iei  nefinisat si sa iti faci tu finisarile (gresie, fainata, parchet, termopan si fara var) pentru ca ai sa ai multe neplaceri si de asteptat + (cand ceri mai mult de la ei iti zice ca ei nu au calificare, si nu stiu mai mult sa faca) si atunci daca vrei ceva nu de lux doar de calitate iti cauti oameni din alta parte sau chiar de acolo dar pe alti bani stiu sa faca mult mai bine :).


Din pacate nu o sa am bani sa-l termin eu daca il iau la gri :(. Stie cineva cand se vor monta contoarelor de gaze? Este un aspect care ma incurca sa iau decizia finala.

#40
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009

View Postgazelutza, on 7th December 2010, 10:48, said:

Din pacate nu o sa am bani sa-l termin eu daca il iau la gri :(. Stie cineva cand se vor monta contoarelor de gaze? Este un aspect care ma incurca sa iau decizia finala.

cate 15-20 pe saptamana... asta e numarul maxim pe care il au la dispozitie cei de la distrigaz pentru acest complex.
s-a umplut instalatia pana la intrarea in scara cu gaze .

Edited by lau_p86, 07 December 2010 - 16:54.


#41
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010

View Postlau_p86, on 7th December 2010, 07:53, said:

cate 15-20 pe saptamana... asta e numarul maxim pe care il au la dispozitie cei de la distrigaz pentru acest complex.
s-a umplut instalatia pana la intrarea in scara cu gaze .

multumesc. cand va mutati? va locui cineva de aici in blocul 1 sau blocul 2? :D

Edited by gazelutza, 07 December 2010 - 20:59.


#42
adytza_01

adytza_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2010
:(
am intrat din nou...m-am amuzat copios...de ce s-a mai scris aici de catre viitorii proprietari..

mstcrstn cum ti se pare acum?
ma bucur inca odata ca nu am facut grasala asta!!
Nu e posibil sa dai atatia bani si sa fi tratat "la misto" de catre tiganii aia care au habar de constructii la 35 de ani.

Eu m-am hotarat tot la bloc vechi (82) 3 cam 60.000. super afacere..zic eu. macar acolo stiu la ce sa ma astept.

Edited by adytza_01, 07 December 2010 - 20:53.


#43
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
_____Sa-l stapanesti sanatos. Am zis intr-un post mai vechi, deocamdata nu imi pare rau ca am cumparat. E bun pretul, dar mai depinde si de zona, si de mp2 si de cat mai bagi in el sa arate ca unul nou(ma indoiesc ca in banii astia a fost renovat recent) deci nici cu ap vechi nu e mai simplu, daca era, alegeam si eu aceeasi varianta.  Discutia ap nou vs vechi e interminabila
_____Cel mai rau lucru la acest proiect se pare ca e modul in care au fost facute finisajele, sau mai degraba persoanele la care s-a apelat, au fost multi zilieri, multi nepriceputi, mai adaugand si un singur sef de santier care nu prea ii verifica, rezultatul e normal. finisaje de slaba calitate. Sfat pt persoana care vrea sa cumpare aici, gaseste timp liber si stai toata ziua cu muncitorii, daca nu esti multumit de cum lucreaza, cere altii. Vei fi dezamagit la final daca nu te ocupi de problema asta.
____P.S. Nu te mai amuza de necazurile altora.

Edited by mstcrstn, 07 December 2010 - 23:30.


#44
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009

View Postgazelutza, on 7th December 2010, 20:51, said:

multumesc. cand va mutati? va locui cineva de aici in blocul 1 sau blocul 2? :D

In blocul 2 sunt deja proprietari mutati, eu o sa ma mut dupa anul nou, sa mai am vecini si sa fie totul terminat acolo. (Sunt in blocul 2) .
Sunt in acceasi situatie ca si vecinul "inca nu imi pare rau" ca mi-am cumparat aici, doar ca trebuie sa ai ceva nervi de otel si sa stai pe capul lor a meseriasilor, cel mai prost dupa parerea mea stau la gresie si faianta(calitatea montajului e deplorabila).

#45
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010

View Postlau_p86, on 7th December 2010, 21:09, said:

In blocul 2 sunt deja proprietari mutati, eu o sa ma mut dupa anul nou, sa mai am vecini si sa fie totul terminat acolo. (Sunt in blocul 2) .
Sunt in acceasi situatie ca si vecinul "inca nu imi pare rau" ca mi-am cumparat aici, doar ca trebuie sa ai ceva nervi de otel si sa stai pe capul lor a meseriasilor, cel mai prost dupa parerea mea stau la gresie si faianta(calitatea montajului e deplorabila).

Mutati doar cu mobila ca fara gaze nu vad cum ar locui cineva acolo :D Multumesc pentru sfaturi, vom incerca sa avem grija cat putem.

#46
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009

View Postgazelutza, on 8th December 2010, 10:24, said:

Mutati doar cu mobila ca fara gaze nu vad cum ar locui cineva acolo :D Multumesc pentru sfaturi, vom incerca sa avem grija cat putem.

Cu calorifere electrice, si plita electrica :)

#47
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009

View Postgazelutza, on 7th December 2010, 20:51, said:

multumesc. cand va mutati? va locui cineva de aici in blocul 1 sau blocul 2? :D


Si eu voi locui in blocul 2. Ma voi muta din ianuarie, probabil.
Ieri s-a instalat contorul de gaz si s-a facut proba, azi urmeaza sa se verifice centrala.

Nici mie nu imi pare rau ca am cumparat aici si sper sa nu imi para nici pe viitor. Deocamdata atata timp cat nu stau acolo nu ma pot pronunta definitiv. Indata ce ma voi muta voi vedea: daca toate utilitatile functioneaza cum trebuie, daca zona e ok de locuit etc etc. Imi pare rau doar ca nu am cumparat apartamentul la gri. Aveam posibilitatea sa fac asta dar am vrut mai putin contact cu echipele de muncitori. Din pacate nu am scapat ca tot a trebuit sa dau telefoane zilnic si sa trec pe acolo sa vad ce au facut, sa ma rog de ei sa mai finalizeze mici retusuri.

#48
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009

View Postcirneci_daniela, on 9th December 2010, 11:42, said:

Si eu voi locui in blocul 2. Ma voi muta din ianuarie, probabil.
Ieri s-a instalat contorul de gaz si s-a facut proba, azi urmeaza sa se verifice centrala.

Nici mie nu imi pare rau ca am cumparat aici si sper sa nu imi para nici pe viitor. Deocamdata atata timp cat nu stau acolo nu ma pot pronunta definitiv. Indata ce ma voi muta voi vedea: daca toate utilitatile functioneaza cum trebuie, daca zona e ok de locuit etc etc. Imi pare rau doar ca nu am cumparat apartamentul la gri. Aveam posibilitatea sa fac asta dar am vrut mai putin contact cu echipele de muncitori. Din pacate nu am scapat ca tot a trebuit sa dau telefoane zilnic si sa trec pe acolo sa vad ce au facut, sa ma rog de ei sa mai finalizeze mici retusuri.

Esti dintre cei fericiti care nu s-au mutat si au deja contoarul de gaze ,  ai avut plita si centrala montanta ?

#49
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010
Maine voi semna contracul de vanzare- cumparare. Mi s-a spus ca voi plati si o asigurare (pt banca  :) ), dar as prefera sa imi fac si una facultativa, in caz de diferite "pericole". Este vreun agent/ broker de asigurari pe aici? Am uitat sa mentionez, stau in blocul 4, et 1

Edited by AdiUat, 09 December 2010 - 22:54.


#50
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009

View Postlau_p86, on 9th December 2010, 21:02, said:

Esti dintre cei fericiti care nu s-au mutat si au deja contoarul de gaze ,  ai avut plita si centrala montanta ?


S-au montat contoare de gaz miercuri. Centrala era montata dar plita nu am avut. Am cumparat o plita si luni ii astept sa imi dea ok-ul pe folosirea si instalarea plitei si sper ca si ok-ul pe centrala.
A ramas ca luni 13 dec, vor mai monta cateva contoare in blocul 2 si probabil ce a mai ramas in blocurile 3 si 4.

#51
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010
La finisaje voi ati mers pe materialele lor standard sau v-ati ales din alta parte?

#52
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010

View Postgazelutza, on 11th December 2010, 22:53, said:

La finisaje voi ati mers pe materialele lor standard sau v-ati ales din alta parte?

Din alta parte. Am luat de la ei doar chiuveta si vasul de toaleta.

#53
gazelutza

gazelutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2010

View PostAdiUat, on 12th December 2010, 00:32, said:

Din alta parte. Am luat de la ei doar chiuveta si vasul de toaleta.

si cum s-a procedat cu decontul, ti-a dat banii pe loc?

#54
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009

View Postgazelutza, on 13th December 2010, 11:58, said:

si cum s-a procedat cu decontul, ti-a dat banii pe loc?


Cu decontul in ceea ce ma priveste s-a procedat in felul urmator: la mine s-a aplicat la gresie, usi de interior. Am dorit un model de usa altul decat cel standard si care era mai scump decat suma alocata de ei.
Ex:usa standard la ei costa 300 ron. Usa pe care mi-o doream eu costa 480. Atunci eu le-am dat diferenta de 180 ron si comanda la firma respectiva au facut-o ei.
La fel si la gresie si faianta.
Daca modelul de usa, gresie, obiect sanitar, pe care il doresti tu sa ti-l montezi, e mai putin  ca si pret decat ce au pus ei din standard ( desi slabe sanse) nu iti dau bani inapoi. Cam asa sta treaba!

Trebuie sa ii intrebi care este suma alocata de ei pentru diferitele obiecte, finisaje etc si apoi tu pui diferenta sau nu pui nimic daca te nimeresti exact pe suma lor.

O zi placuta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate