Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#325
zambi1000

zambi1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2012

View PostADINAIOR, on 16th January 2012, 23:59, said:

Buna,
La mine nu au fost in polistiern ci in casa,am avut geamurile deschise si a intrat.
I-am dat o matura in cap(sincer iti spun nu glumesc) si l-am omorat.
Daca este in polistiern e nasol ca nu prea are cum sa iasa daca nu ai gauri si au fost prinsi cand a fost pus.
Cred ca solutia este sa faci o gaura sa poata iesi si sa pui capcane.


Am putea macar sa ne amagim cu gandul k era unu singur si pe ala l-ai omorat tu??  :D

View PostASN, on 16th January 2012, 18:26, said:

ideal ar fi sa puna mana sa faca odata trotuarul ala de garda in jurul blocurilor (50cm sau 1m, cat o fi). in felul asta se izoleaza si impotriva infiltratiilor de apa (prin capilaritate, din pamant prin spatele izolatiei) si impotriva "vizitatorilor"... in paralel, verificati sa nu aveti spatii neinchise in jurul tevilor (evacuari baie, etc.). i'am rugat in n-shpe randuri ca pe Dumnezeu sa imi izoleze zonele alea serios...

Da si eu cred ca daca ar termina cu izolatia la parter si ar nivela pamantul ala din fata ar mai rezolva problema.din pacate  e prea frig pt asa lucrari plus k ei mai au multe de facut la bl 7-8 si pt noi e important sa termine odata si acolo k depindem de ei in multe  privinte...

#326
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011

View PostCarmenittta, on 16th January 2012, 22:12, said:

Hello!
Poti sa vii si cu politia si cu cine vrei tu...:)) mi e asta mi s-a raspuns!
Eu astept de o luna sa se finalizeze izolatia parterului bl.6.....i-am si rugat, am si urlat, am vb si frumos, si urat, tot degeaba, tot ce am reusit, a fost sa obtin o amenintare cu bataia =))
Probabil o sa izolez singura, sa rog pe cineva sa tencuiasca sau ce naiba trebuie acolo, ca si-au croit deja traseu prin spatele caloriferelor la caldurica....., macar nu sare in balcon sa-i rup capatzana...ca vb aia....bataia este solutia tuturor problemelor! =))



Stai putin...
Ce inseamna vorba asta, "amenintare cu bataia"?... trebuie sa fie o neintelegere...

Sunt vreo 200-250 de familii in blocurile alea, toti cu fix aceleasi probleme (statistic). La limita, daca le punem pe o singura hartie in chip legal e rezolvata treaba definitiv, nici nu trebuie sa fim toti implicati. si atunci nu inteleg logica... ok, presupunand ca suntem inca la nivel de grota, totusi cum se poate pune problema "bataii"? trebuie o intreaga logistica pentru asta! :) ma rog, exista precedente in istorie, se pot inspira... trec ei pe la fiecare pe acasa si ne "rezolva"? sau... tre' sa trecem noi pe la sediu?... ne aliniem afara in incinta?... :)

Din nou, sper sincer ca e o neintelegere... Daca nu, devine problema numarul 1 de discutat si netezit. oricum, ma gandesc ca e bine, din principiu!, sa va exprimati pe tema asta, vad ca incepem sa vorbim de altele aici si tre' sa stim cum stam, care va sa zica spiritul civic. altfel... canci! :)

Bataie?? :) Nu'mi revin!........ :) Spune'mi ca nu e adevarat! :)



Zambi, inteleg bine ce spui! dar nu noi le'am impus termene, ei au semnat pentru date fixe... unde e problema? i'am pus eu sa construiasca pe gerul al mai mare?? eu unul puteam lejer sa accept si vara pentru finalizare! nicio graba, doar sa fie casa minim corecta, fara vulnerabilitati costisitoare, sa stiu un pret corect fara surprize... altfel uite: fac 1000 de reparatii, efort, munca dublata, nervi... sa nu ne gandim niciodata la maniera ca "depindem" de ei. ca de aia isi permit toti sa ne ia la bashcalie. e un pic invers. una e ca le toleram tacit balbele legale si tehnice ca sa iasa in final treaba cum-necum, alta e sa ne blocam vietile pentru tampenii. ce drum am strabatut noi, fiecare, si ia uite in cine ne'am impotmolit acum cu totii! =)) serios acum... cel putin la mine la lucru nu accepta nimeni "erori" si "intarzieri" din partea mea, zbor de nu ma vad, si asa e praf peste tot! pai si atunci?... :)

#327
zambi1000

zambi1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2012

View PostASN, on 17th January 2012, 12:29, said:

Stai putin...
Ce inseamna vorba asta, "amenintare cu bataia"?... trebuie sa fie o neintelegere...

Sunt vreo 200-250 de familii in blocurile alea, toti cu fix aceleasi probleme (statistic). La limita, daca le punem pe o singura hartie in chip legal e rezolvata treaba definitiv, nici nu trebuie sa fim toti implicati. si atunci nu inteleg logica... ok, presupunand ca suntem inca la nivel de grota, totusi cum se poate pune problema "bataii"? trebuie o intreaga logistica pentru asta! :) ma rog, exista precedente in istorie, se pot inspira... trec ei pe la fiecare pe acasa si ne "rezolva"? sau... tre' sa trecem noi pe la sediu?... ne aliniem afara in incinta?... :)

Din nou, sper sincer ca e o neintelegere... Daca nu, devine problema numarul 1 de discutat si netezit. oricum, ma gandesc ca e bine, din principiu!, sa va exprimati pe tema asta, vad ca incepem sa vorbim de altele aici si tre' sa stim cum stam, care va sa zica spiritul civic. altfel... canci! :)

Bataie?? :) Nu'mi revin!........ :) Spune'mi ca nu e adevarat! :)



Zambi, inteleg bine ce spui! dar nu noi le'am impus termene, ei au semnat pentru date fixe... unde e problema? i'am pus eu sa construiasca pe gerul al mai mare?? eu unul puteam lejer sa accept si vara pentru finalizare! nicio graba, doar sa fie casa minim corecta, fara vulnerabilitati costisitoare, sa stiu un pret corect fara surprize... altfel uite: fac 1000 de reparatii, efort, munca dublata, nervi... sa nu ne gandim niciodata la maniera ca "depindem" de ei. ca de aia isi permit toti sa ne ia la bashcalie. e un pic invers. una e ca le toleram tacit balbele legale si tehnice ca sa iasa in final treaba cum-necum, alta e sa ne blocam vietile pentru tampenii. ce drum am strabatut noi, fiecare, si ia uite in cine ne'am impotmolit acum cu totii! =)) serios acum... cel putin la mine la lucru nu accepta nimeni "erori" si "intarzieri" din partea mea, zbor de nu ma vad, si asa e praf peste tot! pai si atunci?... :)


Eu m-am referit la faptul k indiferent de termenele trecute demult cu nesimtire....asta e situatie in care ne aflam....si prioritar pt noi este sa termine si blocurile alea odata, sa se mute lumea, sa ne monteze statia de dedurizare,sa ne putem rezolva problemele administrative comune si tot asa...usor usor le punem pe toate la punct
Referitor la amenintarea cu bataia.....refuz sa cred ca se poate pune problema asa...cred k a fost o neintelegere

#328
Carmenittta

Carmenittta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2012

View Postzambi1000, on 17th January 2012, 13:55, said:

Eu m-am referit la faptul k indiferent de termenele trecute demult cu nesimtire....asta e situatie in care ne aflam....si prioritar pt noi este sa termine si blocurile alea odata, sa se mute lumea, sa ne monteze statia de dedurizare,sa ne putem rezolva problemele administrative comune si tot asa...usor usor le punem pe toate la punct
Referitor la amenintarea cu bataia.....refuz sa cred ca se poate pune problema asa...cred k a fost o neintelegere

Salutare!
Nu, nu este o neintelegere,aveam vecini de fata(plus angajati Mteropolitan) cand am avut altercatia cu domnul dezvoltator....una dintre ele,deoarece au fost mai multe,,,,,, am spus frumos o data, de doua, de trei, pana in ziua respectiva cand am intrebat nervoasa,pe un ton deranjant pentru dansul,daca au de gand sa mai faca ceva acolo, sau merg sa caut eu pe cineva sa tencuiasca ,desi era normal sa isi termine ei treaba ,nervoasa, deoarece nu dormisem toata noaptea din cauza rontzaielilor!
A urmat un skimb de replici, ale mele normale, ale domnului pline de injuraturi si jigniri, apoi mi-am dat seama ca nu exista pic de respect pentru noi ca si clienti,nici nu a existat vreodata inka de la semnarea rezervarii si am spus scuze ca am indraznit sa cer sa va terminati izolatia blocului, replica la care mi s-a spus ca trebuia sa ma ia de guler sa tarasca cu mine prin ansamblu . Bun, eu intreband ce anume rezolva in acel caz , mi s a raspuns ca data viitoare as fi avut gura plina de sange , si nu as mai fi putut urla la dansul in ansamblu!

Deci daca mai fac asa , iau bataie! Nu ! Nu este o neintelegere! Si n-a fost prima, mi s a mai spus ca daca mai merg pe la usi pe la vecini sa le spun ca o sa le intre sobolani,ca o sa le kurga tevile, ca o sa iasa spuma prin sifonul de la baie, etc...probleme de care m -am lovit personal si am indraznit sa povestesc prietenilor sau cunostintelor care mi=au cerut sfatul! nu aveam nimic de castigat si nici timp sa merg pe la usi, plus ca le=am mai adus si clienti, dar in fine, revenim la respect zero pentru client! Nu e ca si cum nu as plati 30 ani pt acest apartament ! Raspunsul dlui dezvoltator la aceasta replica a fost: ce vina am io ca nu ai tu bani pana la 30 ani sa iti iei casa ?! =))) oooookkkkkkk......
Poate vina a fost a mea, ca am semnat vanzarea....desi....toata lumea s-a mutat aici, inainte sa fie totul gata, cald si frumos, de nevoie ,nu de dragul de a avea probleme!

Deocamdata astept sa termine cu izolatia....bani nu mai am sa platesc pe cineva...:))s-au dus de mult banii pe lucruri nestiute de la bun inceput! |Stiti cum e...intri in hora ,trebuie sa joci!
Iar cu soricelul ....hai ca nu e asa de grav...e si el un suflet care s=a mutat tot de nevoie , inaintea mea , in casa =))

#329
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011

View Postzambi1000, on 17th January 2012, 13:55, said:

Eu m-am referit la faptul k indiferent de termenele trecute demult cu nesimtire....asta e situatie in care ne aflam....si prioritar pt noi este sa termine si blocurile alea odata, sa se mute lumea, sa ne monteze statia de dedurizare,sa ne putem rezolva problemele administrative comune si tot asa...usor usor le punem pe toate la punct
Referitor la amenintarea cu bataia.....refuz sa cred ca se poate pune problema asa...cred k a fost o neintelegere



Da, cum spuneam , inteleg bine, de acord. Eu unul simt doar nevoia sa atrag atentia de la inceput asupra unor atitudini care nu isi au locul si pe care nu le dorim perpetuate in timp. Nu as vrea sa ajung sa ma obisnuiesc cu infectii la mine acasa... e bine sa se vada scris lucrul asta din cand in cand. Daca un client reclama o problema exista cai civilizate de rezolvare SI NUMAI cai civilizate... orice altceva e in afara limitelor. Rau stie sa faca tot prostul...

Si nu intamplator fac pe naivul legat de atitudinile lor salbatice! Am eu ceva ramas adanc in memorie....... Stiu sigur ca nu e o neintelegere! Si de aici vom mai vedea ce si cum...

#330
Luiza-Maria-Bogdan

Luiza-Maria-Bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2012
Buna seara
Bloc 5 la parter nu m-am mutat inca, cand a ramas sa ne intalnim sambata 21-01 sau duminica 22-01 unde si la ce ora

multumesc

#331
elenaro

elenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2011

View PostLuiza-Maria-Bogdan, on 17th January 2012, 20:31, said:

Buna seara
Bloc 5 la parter nu m-am mutat inca, cand a ramas sa ne intalnim sambata 21-01 sau duminica 22-01 unde si la ce ora

multumesc



Buna  seara,
sambata la ora 12 daca nu se anunta alta ora intre timp. au facut si grup pe yahoo, link: http://groups.yahoo....an_residence_2/

bl 5 tot parter, ap 4. Elena Rotaru

#332
zambi1000

zambi1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2012

View Postelenaro, on 17th January 2012, 23:03, said:

Buna  seara,
sambata la ora 12 daca nu se anunta alta ora intre timp. au facut si grup pe yahoo, link: http://groups.yahoo....an_residence_2/

bl 5 tot parter, ap 4. Elena Rotaru

Da dar unde ne intalnim?Sau iesim pus si simplu in fata blocurilor?

#333
elenaro

elenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2011

View Postzambi1000, on 18th January 2012, 08:58, said:

Da dar unde ne intalnim?Sau iesim pus si simplu in fata blocurilor?

in anunt spun in fata blocului 5 din cate imi amintesc

#334
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Hello,

Eu am lipit afisele si azi va trebui sa le lipesc din nou la 7 si 8 ( ca nu mai sunt) si am zis la ora 12 in fata blocului 5 in ideea ca nu exista un birou propriu-zis. Dar poate urcam sus daca e frigut. :)

Scrieti un email pe '[email protected]' ca sa intrati si voi in grup.

Imi pare rau sa aud problemele cu soriceii. Noi din fericire nu am avut pana acum. Stam la etajul 1 si avem plase. Am lasat geamurile pe oscilo...dar ma mai gandesc la ceva. E posibil ca unii din ei sa intre si pe scara? Verificati daca gaurica aia prin care intra cablul de net in casa e astupata. Ca ei sunt micuti si cred ca s-ar putea strecura si pe acolo daca nu e astupata gaurica aia.

In orice caz, tot Sambata sigur vom vorbi si despre asta si trebuie sa gasim o solutie sa ii exterminam. :) Cu toata dorinta lor de a sta la caldurica...

#335
Carmenittta

Carmenittta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2012

View PostArtlover1982, on 18th January 2012, 12:52, said:

Hello,

Eu am lipit afisele si azi va trebui sa le lipesc din nou la 7 si 8 ( ca nu mai sunt) si am zis la ora 12 in fata blocului 5 in ideea ca nu exista un birou propriu-zis. Dar poate urcam sus daca e frigut. :)

Scrieti un email pe '[email protected]' ca sa intrati si voi in grup.

Imi pare rau sa aud problemele cu soriceii. Noi din fericire nu am avut pana acum. Stam la etajul 1 si avem plase. Am lasat geamurile pe oscilo...dar ma mai gandesc la ceva. E posibil ca unii din ei sa intre si pe scara? Verificati daca gaurica aia prin care intra cablul de net in casa e astupata. Ca ei sunt micuti si cred ca s-ar putea strecura si pe acolo daca nu e astupata gaurica aia.

In orice caz, tot Sambata sigur vom vorbi si despre asta si trebuie sa gasim o solutie sa ii exterminam. :) Cu toata dorinta lor de a sta la caldurica...




Buna!
E clar ca daca cineva le tot rupe,nu suntem de capul nostru aici,nu?:)
E ok sa ne intalnim sa ne cunoastem sa propunem si sa incercam sa rezolvam din probleme, dar la final tot de domnii dezvoltatori si deciziile dansilor ne vom lovi.
Despre soricei, la mine e clar pe unde intra, prin izolatia neterminata de la tot apartamentul, gaurica pt cablu nu am :)

#336
Carmenittta

Carmenittta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2012
Hello!
Marea sedinta a fost de fapt o pierdere de timp!
Nu am stabilit nimic , nu am rezolvat nimic, dupa cum prevedeam!
Avem informatii de la cei din blocurile 1=4 ca au probleme si ei s-au certat astazi cu dezvoltatorii .
Propun o intalnire mai organizata, si cu cei din primele blocuri, pentru ca cel mai bine ar fi sa nu semnam nimic,gen asociatie infiintata care ni se preda sau altceva de genul,  sa infiintam singuri asociatii separate pentru a nu ne lovi si noi de problemele de care s-au lovit ei(daca sunt de acord sa ne spuna ce si cum  ), intr-un final putand impreuna sa ne cerem drepturile !

#337
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011
Haideti sa ne limitam la grupul Yahoo deja! e foarte greu de urmarit in 7 parti subiectul. In plus, serviciul Yahoo ofera mult mai multe facilitati: tabele, atasare si transfer de fisiere, protectie, etc... haideti sa renuntam la forumul acesta! Deja s'a schitat acolo minuta intalnirii de azi si e bine continuam totul acolo!

#338
zambi1000

zambi1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2012

View PostCarmenittta, on 21st January 2012, 14:24, said:

Hello!
Marea sedinta a fost de fapt o pierdere de timp!
Nu am stabilit nimic , nu am rezolvat nimic, dupa cum prevedeam!
Avem informatii de la cei din blocurile 1=4 ca au probleme si ei s-au certat astazi cu dezvoltatorii .
Propun o intalnire mai organizata, si cu cei din primele blocuri, pentru ca cel mai bine ar fi sa nu semnam nimic,gen asociatie infiintata care ni se preda sau altceva de genul,  sa infiintam singuri asociatii separate pentru a nu ne lovi si noi de problemele de care s-au lovit ei(daca sunt de acord sa ne spuna ce si cum  ), intr-un final putand impreuna sa ne cerem drepturile !

Haideti sa incercam sa nu vb asa.. in general....pt riscam sa dezinformam.Nu ca avem informatii.Spunem clar despre ce problema este vb si ce ce am auzit referitor la ea.
Referitor la intrunirea de sambata eu cred ca s-au atins toate subiectele importante si ne-am putut face o imagine preliminara asupra lucrurilor.Nu s-a putut lua o decizie asupra tuturor problemelor pt ca ca nu am fost suficient de multi pt a vota.
Problema gunoiului la bl 5 este in curs de solutionare,cu asociatia trebuie sa vedem ce se hotaraste la votul final (asta probabil dupa ce iese hotararea judecatoreasca), am primit unele raspunsuri la nelamurilile noastre si de la dezvoltatori.Eu cred ca e binisor pt o prima intrunire.
Sunt de acord cu o alta intalnire mai bine organizata, insa conteaza foarte mult sa vina mai multa lume ca sa avem majoritate.
Iar cei din bl 1-4 nu cred ca au probleme cu asociatia pt ca au preluat-o de la dezvoltatori....(eu una banuiesc ca se cearta pt locurile de parcare cu dezv , dar repet este o banuiala doar), daca cineva stie concret mai multe lucruri sa ne spuna.
Oricum decizia finala este la noi....nu ne obliga nimeni sa acceptam ce ne dau ei daca avem dubii in  acest sens.


View PostASN, on 22nd January 2012, 00:45, said:

Haideti sa ne limitam la grupul Yahoo deja! e foarte greu de urmarit in 7 parti subiectul. In plus, serviciul Yahoo ofera mult mai multe facilitati: tabele, atasare si transfer de fisiere, protectie, etc... haideti sa renuntam la forumul acesta! Deja s'a schitat acolo minuta intalnirii de azi si e bine continuam totul acolo!
De acord...este ultima mea postare aici.

#339
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006
Anunt de mare interes pentru actualii si viitorii proprietari din Bl 5-8

        Am fost rugat sa va aduc la cunostinta si pe aceasta cale, ca Domnii Dezvoltatori vor sa aiba o intalnire sambata 28.ian ora 12:00 cu toti proprietarii (actuali si viitori) la parterul bl 5 din Complex,  pentru a dezbate si a ne informa in ceea ce priveste infiintarea Asociatiei de Proprietari pentru blocurile 5-8.
        Este foarte important sa fim prezenti in numar cat mai mare.
o zi buna va doresc,

#340
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006
Din cauza vremii nefavorabile, Domnii Dezvoltatori ne anunta pe aceasta cale, ca petrecerea programata maine 4.feb.2012 cu ocazia inaugurarii Complexului Metropolitan Residence 2, se amana pentru o alta data, cand vremea o va permite,  si desigur vom fi anuntati .

o zi buna,

#341
alexandru_83

alexandru_83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 20.11.2010
Sunt interesat sa achizitionez un apartament cu 3 camere in acest complex.Imi puteti spune (cu aproximatie) la cat se ridica costurile pt intretinere la un apartament cu 3 camere?

Edited by alexandru_83, 12 February 2012 - 20:22.


#342
ciocoflenderul

ciocoflenderul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.06.2010

View Postalexandru_83, on 12th February 2012, 20:13, said:

Sunt interesat sa achizitionez un apartament cu 3 camere in acest complex.Imi puteti spune (cu aproximatie) la cat se ridica costurile pt intretinere la un apartament cu 3 camere?
Salut,

Eu zic ca cel mai bine dai o fuga intr un weekend pana acolo si intri in scara la unul din primele blocuri si te convingi singur.Deasemenea cheltuielele vor diferi deoarece apa e din put si daca ai si termostat la centrala,gazele sunt la jumatate din  pret.In concluzie sunt mult mai mici decat in Bucuresti

Bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate