Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#289
joannna

joannna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2011

View PostArtlover1982, on 16th December 2011, 10:21, said:

Hello,

Am revenit si eu. Noi am fost Miercuri la Primaria din Popesti sa ne inregistram apartamentul pe numele nostru. Am avut nevoie doar de copia dupa Contractul de Vanzare-Cumparare si copii dupa buletinele noastre. Nu se plateste nici o taxa.

Apoi am mers la Gaze si la Enel. La Enel am ajuns la 9.30 AM si era EXOD. Am luat bonul nr 426 si ei ajunsesera la ora aia la 405. In fine, le-am rezolvat pe toate in aceeasi zi. Vedeti sa aveti mai multe copii la voi dupa contracte si buletine. De asemenea, la Enel sa aveti indexul.

Mai este o problema care trebuie rezolvata, dar nu stiu cum si mai ales cand: gunoiul. Ca sa avem contract cu Rosal trebuie sa ne facem Asociatie si ca sa avem Asociatie trebuie sa fim mai multi mutati si sa stabilim o intalnire.

In privinta filtrelor, am spus ca voi reveni cu detalii. Ne-am mai montat un filtru anticalcar la centrala ( am dat 40 RON din Dedeman) si pe langa asta mai avem unul pentru centrala si inca unul pentru apa potabila.

Cat priveste RDS-ul, politica lor se pare ca este aceea de a nu respecta clientii. Considera ca detin monopol pe piata si cu asta basta. Avem si noi un afis la Blocul 5 de la o firma din Popesti pentru Internet + Cablu: 45 lei ambele. Am sunat acum la ei si Luni incep cablarea blocului 5. Taxa de instalare este de 50 RON si momentan va veni administratorul firmei personal sa incaseze banii pe abonamentul lunar. In principiu, pana Miercuri Joi vom avea Internet si cablu. :)

Daca imi amintesc ceva va mai spun.


Imi poti spune si mie programul de la primarie? ms

#290
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postjoannna, on 16th December 2011, 11:53, said:

Imi poti spune si mie programul de la primarie? ms

ia vezi aici
http://www.ppl.ro/content/program

#291
joannna

joannna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2011

View Postthesys, on 16th December 2011, 14:09, said:


ms. asta vazusem deja, dar Artlover1982 a spus ca a mers miercuri acolo.

#292
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Ah, nu am fost atenti la program... noi ne-am dus la plezneala. In ziua aia ne-am luat liber special pentru asta. :)

Dar ele sunt la munca... poate va servesc. Nu dureaza mult sa completati hartiile.

#293
joannna

joannna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2011

View PostArtlover1982, on 16th December 2011, 14:36, said:

Ah, nu am fost atenti la program... noi ne-am dus la plezneala. In ziua aia ne-am luat liber special pentru asta. :)

Dar ele sunt la munca... poate va servesc. Nu dureaza mult sa completati hartiile.


Ms. am inteles!  :) o sa mergem si noi sa vedem daca rezolvam azi.

#294
f5refresh

f5refresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.03.2007
Salut,

Vecinii care deja v-ati mutat in bl. 5-6, ati mai discutat ceva, vreo sedinta, Asociatie de locatari, etc?

Daca se organizeaza vreo sedinta, sa lasati si aici un mesaj ca si cei din bl. 7-8 ar dori sa ia parte. Cu cat mai multi, cu atat mai bine :).


O zi faina,
Rares

#295
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postf5refresh, on 21st December 2011, 07:51, said:

Salut,

Vecinii care deja v-ati mutat in bl. 5-6, ati mai discutat ceva, vreo sedinta, Asociatie de locatari, etc?
Daca se organizeaza vreo sedinta, sa lasati si aici un mesaj ca si cei din bl. 7-8 ar dori sa ia parte. Cu cat mai multi, cu atat mai bine :).

O zi faina,
Rares


De acord,
voi fi si eu prezent, la data respectiva
:)

#296
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Hello,

O sa facem public acest lucru. Momentan nu s-au mutat toti vecinii in Blocul 5 si probabil cei care sunt mutati sunt inca agitati cu mobila, actele, etc.

Poate dupa Sarbatori.

Pana Vineri ne instaleaza si Internet + cablu TV in apartamente. :)

#297
elenaro

elenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2011
Salut,
sunt probleme mari cu apa in bl 5, nu stiam de ce am presiune mica in baie, acum am aflat, filtul de la baterie era plin cu impuritati (rugina, calcar), acum ma gandesc cu groaza ca am gatit cu aceasta apa (bem de mult timp apa plata, dar la mancare nu am folosit din pacate).
Rog, pe cei care au gasit o solutie la aceasta problema, sa ma anunte cum au rezolvat, cand au de gand sa de-a drumul la statia aceea de dedurizare, filtrare, ceva, ca ne imbolnavim inainte de anul nou, stie careva?
Numai bine,

legat de cablu tv, net, am inteles ca cineva a facut scandal, amenintari, etc. de ce? nu inteleg?
eu vreau cablu si cine cableaza primul e binevenit, mai ales ca acum de sarbatori nu te mai serveste nimeni, doar cei care vor sa munceasca si pentru asta sunt intimidati/ amenintati, ma rog, foarte urat din partea lor.

Edited by elenaro, 22 December 2011 - 10:40.


#298
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Buna Elena,

Noi suntem tot in Blocul 5 si am montat 3 filtre: unul pentru apa potabila ( pentru impuritati), unul anticalcar la centrala si inca unul pentru masina de spalat. Am dat cam intre 40-60 RON pe fiecare din ce imi amintesc - din Dedeman le-am luat noi.

Suntem multumiti, sa stii. Adica intr-adevar conteaza.

In legatura cu statia de dedurizare, avand in vedere ca va fi una la blocurile 5-8, probabil va fi montata dupa ce termina si Blocurile 7 si 8.

Legat de cablu, eu nu stiu nimic de nici o amenintare. Momentan noi ne bagam de la reteaua aia din Popesti - adica cei care au venit sa traga cablurile in bloc. Daca nu suntem multumiti, putem renunta dupa 3 luni si putem cauta in alta parte, cred - gen UPC, ca RDS ma indoiesc ca o sa vina asa repede.

#299
adelli

adelli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2011

View PostArtlover1982, on 23rd December 2011, 11:20, said:

Buna Elena,

Noi suntem tot in Blocul 5 si am montat 3 filtre: unul pentru apa potabila ( pentru impuritati), unul anticalcar la centrala si inca unul pentru masina de spalat. Am dat cam intre 40-60 RON pe fiecare din ce imi amintesc - din Dedeman le-am luat noi.


Eu va sfatuiesc sa evitati sa folositi apa daca nu ati facut o prima serie de analize, o sa remarcati ca se usuca foarte tare si pielea de la ea. Pana se va face PIF dedurizatorului sa nu fositi deloc apa la gatit/baut pentru ca pot aparea consecinte dupa consum indelungat.
Iar cand veti face analize, sa faceti o serie de analize la apa care iese din put si o serie la cea din casa, ca sa remarcati daca sunt sau nu eficiente filtrele.

#300
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011

View Postadelli, on 23rd December 2011, 12:44, said:

Eu va sfatuiesc sa evitati sa folositi apa daca nu ati facut o prima serie de analize, o sa remarcati ca se usuca foarte tare si pielea de la ea. Pana se va face PIF dedurizatorului sa nu fositi deloc apa la gatit/baut pentru ca pot aparea consecinte dupa consum indelungat.
Iar cand veti face analize, sa faceti o serie de analize la apa care iese din put si o serie la cea din casa, ca sa remarcati daca sunt sau nu eficiente filtrele.


Hello,

Multumim. Ai dreptate, asa e cel mai bine.

Folosim apa plata la gatit din acest motiv. In rest, pentru spalat nu avem de ales, I suppose.

#301
adelli

adelli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2011
Buna,

Am o mare rugaminte catre cei care s-au mutat deja. Mergeti la Rosal pentru contract pt ca gunoiul lasat de voi langa scara blocului este imprastiat de cani pe calea de acces.
Contractele se pot face si individual, dar se mai poate si sa mearga o singura persoana la Rosal si sa faca contract pe numele ei pt toti locatarii actuali, cu plata in avans pt 2 luni (cu avans pe 2 luni s-a procedat in cazul bl1-4 cu contract pe persoana fizica). Nu trebuie sa asteptati pana la infiintarea asociatiei, se poate si fara. Iar inainte de a merge sa faceti contractul vorbiti cu dezvoltatorii sa va amenajeze un spatiu pentru depozitarea pubelelor.

Multumesc

#302
ADINAIOR

ADINAIOR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.06.2009
Buna,
Si eu tot in blocul 5 locuiesc.
Trebuie sa discutam in privinta gunoiului, sa facem un contract cu ROSALUL pana ne infintam asociatia.
Ce ziceti?
Aproopoo sa verificati daca aveti soricei prin casa.Eu am prins unul mai devreme. :coolspeak:

#303
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011

View PostADINAIOR, on 8th January 2012, 21:39, said:

Buna,
Si eu tot in blocul 5 locuiesc.
Trebuie sa discutam in privinta gunoiului, sa facem un contract cu ROSALUL pana ne infintam asociatia.
Ce ziceti?
Aproopoo sa verificati daca aveti soricei prin casa.Eu am prins unul mai devreme. :coolspeak:



Buna Adina,

Si eu noi tot in Blocul 5 suntem la apartamentul 8 - etajul 1. Tu la ce etaj stai? Te intreb ca ma ingrijoreaza vestea cu soricelul...

#304
ASN

ASN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.11.2011
Tot in 5 si eu, etaj 2... zero soricei (inca).

Despre ROSAL - am vazut azi ca se mestereste un punct de gunoi in zona blocului 6?... daca avem asta am putea sa incercam un contract cu ei deja.

In sensul asta, cum facem sa ne intalnim mai multi, sa zicem intr'un week'end, ne cunoastem, schimbam telefoane, IDuri, vorbim cateva lucruri esentiale...?

Intrebare - se stie deja ceva clar despre filtre diverse la pompe? ma tot rasucesc daca sa imi pun au ba filtre in casa. Ma bate un gand sa pun 2 filtre (impuritati si calcar) fix la intrarea in casa, inaintea distribuitorului, in felul asta protejez absolut toata apa care intra in apartament...? habar n'am daca e corect... ideea fiind sa nu impanzesc casa de filtre la fiecare masinarie care foloseste apa. am inteles ca fiecare are cerintele ei dar... nu stiu, voi cum ati planuit totul?

Si mai interesanta intrebare: avem deja habar cine ce spatii are in administrare? de unde pana unde se intinde spatiul fiecarui bloc, parcarea...? adica, sa stim si noi cam ce pastorim fiecare dupa contract... sunt cateva detalii care merita discutate in sensul asta ca sa fie totul echitabil...

#305
ADINAIOR

ADINAIOR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.06.2009

View PostASN, on 9th January 2012, 20:43, said:

Tot in 5 si eu, etaj 2... zero soricei (inca).

Despre ROSAL - am vazut azi ca se mestereste un punct de gunoi in zona blocului 6?... daca avem asta am putea sa incercam un contract cu ei deja.

In sensul asta, cum facem sa ne intalnim mai multi, sa zicem intr'un week'end, ne cunoastem, schimbam telefoane, IDuri, vorbim cateva lucruri esentiale...?

Intrebare - se stie deja ceva clar despre filtre diverse la pompe? ma tot rasucesc daca sa imi pun au ba filtre in casa. Ma bate un gand sa pun 2 filtre (impuritati si calcar) fix la intrarea in casa, inaintea distribuitorului, in felul asta protejez absolut toata apa care intra in apartament...? habar n'am daca e corect... ideea fiind sa nu impanzesc casa de filtre la fiecare masinarie care foloseste apa. am inteles ca fiecare are cerintele ei dar... nu stiu, voi cum ati planuit totul?

Si mai interesanta intrebare: avem deja habar cine ce spatii are in administrare? de unde pana unde se intinde spatiul fiecarui bloc, parcarea...? adica, sa stim si noi cam ce pastorim fiecare dupa contract... sunt cateva detalii care merita discutate in sensul asta ca sa fie totul echitabil...

La etaj 2 sunt si eu si am facut cunostinta cu un soricel pe care l-am omorat ca nu era loc si pentru el :coolspeak:
Cred ca este cel mai bine in weekend sa ne vedem cu toti si sa stam de vorba.
Eu am rausit sa imi pun doar un flitru anticalcar magnetic la masina de spalat de la romstal si am dat 94 de lei.
La alimentarea generala nu am rausit inca dar trebuie neaparat.

#306
catalinrazvan

catalinrazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.03.2011
Buna tuturor,

Si eu tot in blocul 5 am apartamentul, la etajul 2. Nu m-am mutat inca...
Azi am discutat cu dezvoltatorii si am aflat ca au depus deja actele pentru asociatie pentru blocul 5 si 6. Se pare ca ar trebui sa iasa hotararea judecatoreasca saptamanile urmatoare. Dupa infiintare, vor face predarea catre proprietari.

Cu putul, este unul singur pt toate cele 4 blocuri. Statia de dedurizare nu este inca montata, au facut comanda dar nu s-a livrat inca. Nu am reusit sa aflu un termen ferm de montare.

Cat priveste gunoiul, se pare ca amenajeaza pubele intre blocurile 6 si 7...au  inceput deja sa lucreze.

Cam atat am reusit sa aflu...sper sa fie de folos.

Daca va ganditi sa organizati o intalnire, am rugamintea sa dati de stire. Cred ca toata lumea e interesata sa vina, chiar daca nu s-a mutat inca.

O seara buna,
Catalin

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate