Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#217
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlaurentiu2012, on 27th October 2011, 15:06, said:

View Postgepeto2011, on 27th October 2011, 16:54, said:

Si daca inchizi balconul si spatiul din balcon il faci bucatarie, de exemplu... usa aia nu devine usa de interior si-i trebuie macar un maner eventual si cu o incuietoare, ceva...?!
Dar asta ramane la latitudinea fiecaruia, cred...
salut tuturor
cei de la complex stiu pe toata lumea care sia pus bucataria pe balcon, ca dar neu luat 2000 lei pt scoaterea chiuvetei, scurgere, gaze??nu??
asa ca usa aia cred ca e de interior , nu??
e asta e.
eu unul o sa ma adresez protectiei consumatorului ilfov zilele astea.

:))
mai, eu n-am nimic cu nimeni... nu ma intelege gresit, dar eu, daca imi mut bucataria cu totul in balcon, fii convins ca le pun pe hartie si ma gandesc la tot ce implica aceasta mutare, inclusiv usa de la bucatarie care va deveni de interior, sa fie de interior.... adica sa semene cu celelalte, din acelasi material LEMN, sau vorba vine, imitatie de lemn.. si nu termopan care va strica tot aspectul. Dar, daca tu nu ceri acest lucru, nu-ti arati intentia de schimbare si in acest sens,  deoarece implica probabil alte costuri, sau poate nu, dar cel putin o schimbare de la planul initial (in loc de usa de termopan de exterior, va fi usa de interior de lemn), atunci... cine vrei sa ia aceasta decizie, daca nu lasi undeva scris aceasta decizie... ?
    
        Dar daca tu ai facut aceste modificari, le-ai spus si au notat ca tu vrei usa de interior la intrarea in fostul balcon, actuala bucatarie iar Dezvoltatorii n-au facut aceasta modificare si au lasat ca firma de termopane sa monteze o usa de termopan simpla de exterior cu o singura deschidere, atunci e nasol si poti sa te adresezi OPC-ului. In caz contrar , n-ai nici o sansa, iti pierzi timpul si iti consumi nervii de pomana, parerea mea.

        Imi dau doar cu presupusul ca inca n-ai prezentat toata problema, dar cu celelalte ? Ai zis ca sunt mai multe, zi-mi si mie... poate n-am fost eu atent si m-ar interesa.

numai de bine,

#218
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View Postthesys, on 28th October 2011, 11:52, said:

salut tuturor
cei de la complex stiu pe toata lumea care sia pus bucataria pe balcon, ca dar neu luat 2000 lei pt scoaterea chiuvetei, scurgere, gaze??nu??
asa ca usa aia cred ca e de interior , nu??
e asta e.
eu unul o sa ma adresez protectiei consumatorului ilfov zilele astea.


:))
mai, eu n-am nimic cu nimeni... nu ma intelege gresit, dar eu, daca imi mut bucataria cu totul in balcon, fii convins ca le pun pe hartie si ma gandesc la tot ce implica aceasta mutare, inclusiv usa de la bucatarie care va deveni de interior, sa fie de interior.... adica sa semene cu celelalte, din acelasi material LEMN, sau vorba vine, imitatie de lemn.. si nu termopan care va strica tot aspectul. Dar, daca tu nu ceri acest lucru, nu-ti arati intentia de schimbare si in acest sens,  deoarece implica probabil alte costuri, sau poate nu, dar cel putin o schimbare de la planul initial (in loc de usa de termopan de exterior, va fi usa de interior de lemn), atunci... cine vrei sa ia aceasta decizie, daca nu lasi undeva scris aceasta decizie... ?
    
        Dar daca tu ai facut aceste modificari, le-ai spus si au notat ca tu vrei usa de interior la intrarea in fostul balcon, actuala bucatarie iar Dezvoltatorii n-au facut aceasta modificare si au lasat ca firma de termopane sa monteze o usa de termopan simpla de exterior cu o singura deschidere, atunci e nasol si poti sa te adresezi OPC-ului. In caz contrar , n-ai nici o sansa, iti pierzi timpul si iti consumi nervii de pomana, parerea mea.

        Imi dau doar cu presupusul ca inca n-ai prezentat toata problema, dar cu celelalte ? Ai zis ca sunt mai multe, zi-mi si mie... poate n-am fost eu atent si m-ar interesa.

numai de bine,

thesys, si eu sunt de acord cu tine...
exact asta spuneam... ramane la latitudinea fiecaruia cum lasa usile alea, ca fiind de interior, adica cu inchideri pe ambele parti, sau de exterior...
dezvoltatorii s-au gandit bine cand au pus usile cu inchidere doar pe interior. de ce? pentru ca ei dau apartamentul cu balconul deschis si asta este o masura de siguranta
aaa!! ca vrem noi toti sa ne inchidem balconul cu termopan... pentru care platim noi... asta e altceva...
in acest caz, cu balconul inchis, te gandesti ca escaldarea e mai dificila si atunci poti transforma usa aia care separa balconul de camera in ce usa vrei...blindata sau de carton :D:D:D
salutare!

#219
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011

View Postgepeto2011, on 27th October 2011, 16:54, said:

Dar pentru accesoriile aditionale, pe care tu ai dat 500 lei, dezvoltatorii ti-au dat ceva bani?
Adica.. ei spun ca au buget de lavoar+picior+vas wc=195 lei... dar sa inteleg ca numai obiectele astea, nu si racorduri, etc? Nici n-ar putea in banii astia.... :))) Dar... eu cred ca o parte din aceste accesorii sa fie suportate si de ei. De fapt... ce inseamna sa-ti dea casa racordata la utilitati, daca nu iti pun racorduri, robineti, etc...?! Pe-astea trebuie sa le aducem noi, sa inteleg!?

Pai da, lavoar+picior+vas WC= 195 - in care trebuie sa intre si aceste accesorii... noi nu am gasit sa ne incadram in acest buget... Teoretic, nu trebuie sa le aduci tu separat daca reusesti sa le incadrezi si pe ele in acel buget. Noi nu am reusit insa acest lucru.

#220
tzitzy_g

tzitzy_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2008
Sper ca ne vor anunta si pe noi cei ce se vor muta in blocurile 5 si 6 cum sta treaba in casa noua.
Am si eu o intrebare in ceea ce priveste usa de exterior: o cumpar eu sau vine standard din constructie?
In lista cu necesar de cumparat nu apar decat cele de interior.
Si nici despre prize, corpuri de iluminat...

#221
elenaro

elenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2011
Buna ziua,
as vrea sa intreb pe cei care ati cumparat in blocul 5, cand va veti muta?
noi suntem vecinii de la parter ap 4 (familia Rotaru: Elena, Razvan si Irina 1 an si 5 luni). Noi am dori sa ne mutam cat mai repede, dar nu stim daca vom fi singurii sau mai exista cineva care doreste sa se mute asa curand?

Toate  bune

Edited by elenaro, 08 November 2011 - 14:10.


#222
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Posttzitzy_g, on 8th November 2011, 10:00, said:

Sper ca ne vor anunta si pe noi cei ce se vor muta in blocurile 5 si 6 cum sta treaba in casa noua.
Am si eu o intrebare in ceea ce priveste usa de exterior: o cumpar eu sau vine standard din constructie?
In lista cu necesar de cumparat nu apar decat cele de interior.
Si nici despre prize, corpuri de iluminat...


Salut, hai sa-ti raspund eu, din ce stiu se poate schimba si usa de la intrare (ap sevinde cu usa la intrare, este una standard), cred ca bugelul pt ea este de 260 lei, diferenta o pui tu daca iti iei una mai scumpa.

Iar de montaj, cred ca se poate sa ti-o monteze ei, numai ca eu iti recomand sa-ti cumperi usa cu montaj cu tot, e mai bine :D

prizele sunt standard si intrerupatoarele, dar corpurile de iluminat... :D, c-am ce-ai prefera sa-ti puna ? :), Cate un bec e ok ? :))
zi merci daca il pun si pe ala.

#223
tzitzy_g

tzitzy_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2008

View Postthesys, on 9th November 2011, 08:28, said:

Salut, hai sa-ti raspund eu, din ce stiu se poate schimba si usa de la intrare (ap sevinde cu usa la intrare, este una standard), cred ca bugelul pt ea este de 260 lei, diferenta o pui tu daca iti iei una mai scumpa.

Iar de montaj, cred ca se poate sa ti-o monteze ei, numai ca eu iti recomand sa-ti cumperi usa cu montaj cu tot, e mai bine :D

prizele sunt standard si intrerupatoarele, dar corpurile de iluminat... :D, c-am ce-ai prefera sa-ti puna ? :), Cate un bec e ok ? :))
zi merci daca il pun si pe ala.

Merci de raspuns. Am niste prieteni care au cumparat un apartament anul trecut prin Militari Residence si li s-a dat o lista cu cele necesare d.p.d.v. retea electrica pentru a le cumpara ei. Dezvoltatorii de acolo spuneau ca au intampinat probleme cu unii cumparatori ca fiecare voia o anumita culoare de prize, intrerupatoare, etc...
In lista nu apareau ca avand un buget alocat.
Nici usa metalica nu aparea in lista si de aceea nu stiam cum e cu ea. Daca se poate alege e ok, pentru ca sunt unele modele care au incuietoarea prea "infipta" in toc, cum am si eu unde stau acum si nu o poti incuia fara sa te lovesti chiar daca nu ai mainile asa de mari.

#224
thesys

thesys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2006

View Posttzitzy_g, on 9th November 2011, 07:13, said:

Merci de raspuns. Am niste prieteni care au cumparat un apartament anul trecut prin Militari Residence si li s-a dat o lista cu cele necesare d.p.d.v. retea electrica pentru a le cumpara ei. Dezvoltatorii de acolo spuneau ca au intampinat probleme cu unii cumparatori ca fiecare voia o anumita culoare de prize, intrerupatoare, etc...
In lista nu apareau ca avand un buget alocat.

probabil daca le treceau pe toate, lista respectiva devenea prea stufoasa, dar daca cineva e interesat sa-si puna nu stiu ce fel de prize/intrerupatoare, evident ca se deconteaza doar sa intrebi, dar sa nu te astepti la o suma consistenta, deoarece nu sunt nu stiu ce calitate.
poti sa-ti cumperi pana si robineti, racorduri, suporti... numai sa-i anunti, se poate.


Quote

Nici usa metalica nu aparea in lista si de aceea nu stiam cum e cu ea. Daca se poate alege e ok, pentru ca sunt unele modele care au incuietoarea prea "infipta" in toc, cum am si eu unde stau acum si nu o poti incuia fara sa te lovesti chiar daca nu ai mainile asa de mari.

daca usa pe care o ai nu se inchide bine, e o problema de montaj la care se mai adauga si calitatea usii. cand mai mergi prin complex, sa te uiti la blocurile 5-6, sa vezi ca majoritatea au usa standard, asta ca sa-ti faci o idee.

numai de bine

#225
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Hello,

Noi suntem in Blocul 5 la et. 1. Dosarul nostru trebuia sa plece la Fond ieri cel tarziu ( nu am mai sunat la banca sa verific daca asa s-a si intamplat), unde ni s-a spus ca in principiu sta intre 2 si 7 zile... evident, depinde de cate alte dosare mai sunt.

Am vrea sa semnam cat mai repede ca sa dam comanda de mobila, sa facem curat si in Decembrie cel tarziu sa ne mutam. :) Mai exact, am vrea sarbatorile astea sa le avem in casa noastra.

Cred ca asa va fi... in apartament mai sunt mici chestii de facut - de ex, sa termine cu tevile la centrala, sa ne fixeze bateriile si sanitarele la baie si cam atat in mare.

Intreba cineva mai jos de prize si sisteme de iluminat. Prizele ti le pun si poti sa ceri si altele in plus contra cost daca doresti. In privinta becurilor, nu intra in atributiile lor. Adica iti trag firele si atat. Intamplator, noi chiar azi am dat o raita prin magazine si am cumparat din Dedeman in final. Am gasit ceva interesant si nu chiar asa scump - erau in oferta - pentru hol, balcon, bucatarie si living.

In baie inca nu am luat pentru ca vom lua ceva diferit - dat fiind faptul ca baia nu are legatura la culori cu restul casei. Cat priveste dormitorul, va fi camera fetitei care inca nu s-a nascut si nu ne-am putut decide intre albinute si broscute cu fustite. :) Mai avem timp, cred.

Usile de exterior de la ei sunt 260 RON asa cum a scris si Thesys, dar esti liber sa-ti cumperi o alta usa la alti bani, model, etc.

Si eu sper sa vrea cat mai multi vecini din Blocul 5 sa se mute curand. :) Elena, voi ati terminat cu actele? Adica le-ati dat banutii?

#226
elenaro

elenaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2011
Salut,
noi am terminat cu actele saptamana trecuta, miercuri. mai trebuia sa de-a drumul la curent, am inteles odata cu blocul 6.
in restul totul e ok in casa, mai aveau sa puna sanitarele la locul lor si sa facem receptia. E posibil ca nimeni sa nu se mute luna asta?
si noi vrem sarbatorile sa le prindem in casa noua, dar de luna viitoare daca ne-am muta ar fi cam dificil, rata, chirie, intretinere si aici unde stam acum, vedem cum reusim, poate vom fi primii acolo, cei mai curajosi.
la voi au spart in baie faianta? au facut probele la apa cred si au stricat ceva pe ac olo, dar o vor inlocui, sper sa nu fie probleme cu coturile cum au fost in blocurile 1-4, din cate am citit pe forum, au spart peste tot la ei.

Sa ne auzim cu bine in casuta cea noua!
Elena

#227
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Neata,

Speram sa se mute cat mai multi de anul asta daca nu de luna asta. Si noi ne-am muta in Noiembrie, dar cum inca nu am semnat actele o sa mai dureze putin cu mobila si curatenia.

Cat priveste baia, si noua ne-au spart din placile de faianta, dar am avut noroc ca am gasit acelasi model sa cumparam si le-au achitat dezvoltatorii. Dar nu am inteles ceva din postarea ta. Si voua v-au spart placile de faianta din baie? Daca da, inca nu le-au inlocuit? Duceti-va la dezvoltatori sa vorbiti cu ei direct despre asta. Nu uitati la sanitare sa il intrebati pe instalator ce mai aveti de cumparat - gen racorduri, burduf, etc - sunt necesare ca sa va monteze sanitarele.

Si eu sper sa ne auzim cu bine! :)

#228
maxxx_gl

maxxx_gl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.08.2011
Salut.

Am trecut astazi pe la complex si am vazut ca se muta cineva in blocul 6. Parca la etajul 1. Asa ca nu o sa fiti singuri :)

Noi am fost anuntati ca trebuie sa ducem gresia si faianta, asa ca am inceput cautarile...

#229
gepeto2011

gepeto2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011

View Postmaxxx_gl, on 12th November 2011, 16:07, said:

Salut.

Am trecut astazi pe la complex si am vazut ca se muta cineva in blocul 6. Parca la etajul 1. Asa ca nu o sa fiti singuri :)

Noi am fost anuntati ca trebuie sa ducem gresia si faianta, asa ca am inceput cautarile...

Salut,
Esti in blocul 7?
Presupun ca la blocul 8 mai dureaza...

#230
tzitzy_g

tzitzy_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2008

View Postmaxxx_gl, on 12th November 2011, 16:07, said:

Noi am fost anuntati ca trebuie sa ducem gresia si faianta, asa ca am inceput cautarile...

Daca nu e cu suparare, la ce etaj ai in blocul 7? Eu am la 3. Inca nu mi-au zis nimic de gresie, faianta.
Oricum maine intentionez sa merg acolo.
Si daca stie cineva: geamurile termopan care vin standard si care se deschid sunt oscilo-batante?

#231
joannna

joannna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2011
Buna!

Noi suntem in blocul 5 etajul 2 si abia asteptam sa ne mutam! Acum asteptam sa se intoarca din nou de la fond dosarul, pana la sfarsitul saptamanii speram noi. Spun din nou pentru ca a mai fost la fond si s-a intors cu cateva nereguli, una dintre ele fiind cea legata de extrasul de carte funciara in care nu era trecut nr. blocului. Apartamentul este aproape gata in sensul ca mai au de racoradat la baie lavoarul, plintele de la parchet pe langa usi trebuie refacute, iar cele de pe hol tot de langa usi trebuie chituite, niste prize de pus si bineinteles de facut niste probe la apa curent si gaze. Noi deja am facut comanda de mobila si speram sa semnam contractul saptamana viitoare si sa ne si mutam.

#232
maxxx_gl

maxxx_gl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.08.2011

View Posttzitzy_g, on 14th November 2011, 11:54, said:

Daca nu e cu suparare, la ce etaj ai in blocul 7? Eu am la 3. Inca nu mi-au zis nimic de gresie, faianta.
Oricum maine intentionez sa merg acolo.
Si daca stie cineva: geamurile termopan care vin standard si care se deschid sunt oscilo-batante?

Salut.

Eu am in blocul 7 la etajul 2. Am primit un mesaj de la ei in legatura cu gresia si faianta ce trebuie adusa pana pe 1.12, iar doamna Munteanu mi-a zis ca cel mai bine ar fi sa o ducem pana pe 22-23. Si daca luam de la Dedeman sa ii dam codurile SAP ca sa poata face comanda.

Am uitat sa o intreb ce diferenta trebuie achitata daca dorim sa avem faianta pana sus. Aveti idee care ar fi costul pe mana de munca/mp?

Apropo, am fost duminica pe acolo si erau pompierii pentru ca ardea rulota dintre blocurile 7 si 8. Prima data am crezut ca a luat foc podul si ma gandeam ca asta ne mai trebuia, insa pana la urma s-a terminat doar cu o rulota scrum si multa apa.

Toate bune.

#233
tzitzy_g

tzitzy_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2008

View Postmaxxx_gl, on 14th November 2011, 12:52, said:

Salut.

Eu am in blocul 7 la etajul 2. Am primit un mesaj de la ei in legatura cu gresia si faianta ce trebuie adusa pana pe 1.12, iar doamna Munteanu mi-a zis ca cel mai bine ar fi sa o ducem pana pe 22-23. Si daca luam de la Dedeman sa ii dam codurile SAP ca sa poata face comanda.

Am uitat sa o intreb ce diferenta trebuie achitata daca dorim sa avem faianta pana sus. Aveti idee care ar fi costul pe mana de munca/mp?

Apropo, am fost duminica pe acolo si erau pompierii pentru ca ardea rulota dintre blocurile 7 si 8. Prima data am crezut ca a luat foc podul si ma gandeam ca asta ne mai trebuia, insa pana la urma s-a terminat doar cu o rulota scrum si multa apa.

Toate bune.

Salut,

Din ce stiu eu, in general, pretul este de 30 lei/mp. Acum, ce o fi la ei nu pot spune, dar daca ajung maine acolo, intreb si postez.

#234
Artlover1982

Artlover1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.05.2011
Salut,

Ma bucur ca sunt mai multi din Blocul 5 care vor sa se mute curand.

Legat de costurile la mana de lucru pentru faianta, eu tin minte ca noi am platit 30 RON/ mp la ce am pus in plus.

In ceea ce priveste geamurile, cel de la dormitor se poate da pe oscilo... nu mai tin minte la living totusi.

Astazi speram sa plece si dosarul nostru la Fond si cat de curand sa semnam actele. :)

Ah, mi-am amintit ceva legat de gresie si faianta. Cand va hotarati asupra modelului sa nu uitati sa intrebati daca au pe stoc cantitatea necesara si aceeasi nuanta din modelul respectiv. Asa o sa va scutiti din timp si o sa stiti daca e cazul sa va orientati catre altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate