Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Metropolitan Residence - reloaded

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#1
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010
Salut,

Primul thread dedicat Metroppolitan Residence s-a incheiat cu urmatorul post: "Acest topic se inchide pentru ca a fost intretinut de foarte multe clone.... Utilizatorii interesati de informatii despre Metropilitan Residence sunt liberi sa creeze un nou thread." Vad ca nu a mai fost deschis niciunul, asa ca as dori ca acesta sa fie dedicat viitorilor locuitori ai ansamblului.

Am semnat un antecontract, imi pregatesc ultimele acte necesare pt demararea creditului si astept parerile celorlalte persoane care au facut acelasi lucru.

Multumesc.

Edited by terratec, 15 August 2011 - 22:56.


#2
softurela

softurela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 17.05.2007

 AdiUat, on 28th October 2010, 22:42, said:

Salut,

Primul thread dedicat Metroppolitan Residence s-a incheiat cu urmatorul post: "Acest topic se inchide pentru ca a fost intretinut de foarte multe clone.... Utilizatorii interesati de informatii despre Metropilitan Residence sunt liberi sa creeze un nou thread." Vad ca nu a mai fost deschis niciunul, asa ca as dori ca acesta sa fie dedicat viitorilor locuitori ai ansamblului.

Am semnat un antecontract, imi pregatesc ultimele acte necesare pt demararea creditului si astept parerile celorlalte persoane care au facut acelasi lucru.

Multumesc.


Ce preturi mai sunt la Metropolis ? Cu cate camere ai luat?

Multumesc!

#3
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010

 softurela, on 4th November 2010, 22:19, said:

Ce preturi mai sunt la Metropolis ? Cu cate camere ai luat?

Multumesc!

Metropolis este in zona 1 Mai - Soseaua Chitilei.
Metropolitan este la intrare in Popesti Leordeni. Aici 2 camere sunt ls 55 000 sau 57 000, iar 3 camere 75 000.

Edited by AdiUat, 06 November 2010 - 10:12.


#4
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009
Buna,

Ma bucur ca ati redeschis acest subiect. Cei care deja au cumparat in complex au nevoie sa intre in contact cu viitori proprietari.
Eu am cumparat in Metropolitan un apartament cu 3 camere. Acum astept sa se puna gresia si faianta si pana la inceputul lunii decembrie sper sa fie gata.
Eu sunt multumita de aceste apartamente: mi-a placut compartimentarea, modul in care sunt gandite, faptul ca sunt intr-un bloculet mic si nu unul turn.
Pozitia este convenabila tinand cont ca toate ansamblurile rezidentiale noi se construiesc la periferia Bucurestiului.

Ma adresez acum actualilor proprietari: S-a mutat cineva in complex sau cand sperati sa fie gata?

Multumesc

#5
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010
Nu cred ca s-a mutat careva acolo, dar apartamente finisate sunt; chiar azi am fost si am vazut cateva in blocul in care am antecontractat si eu.
Am dus lista cu finisaje si astept sa plece dosarul la fond sapt viitoare. cred ca pana la 22 - 23 decembrie sa semnez contractul de vanzare cumparare, iar de mobila ma voi ocupa de la inceputul lui ianuarie.

Am inteles ca "se bat" providerii de Telecom sa puna mana pe complex, dar dezvoltatorii au spus ca trebuie sa fie decizia viitorilor proprietari. Vreo preferinta? Eu as opta pt RDS (viteza mare) sau UPC (calitate D4A).

Toate cele bune.

Edited by AdiUat, 13 November 2010 - 22:49.


#6
adytza_01

adytza_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2010

 AdiUat, on 13th November 2010, 22:44, said:

Nu cred ca s-a mutat careva acolo, dar apartamente finisate sunt; chiar azi am fost si am vazut cateva in blocul in care am antecontractat si eu.
Am dus lista cu finisaje si astept sa plece dosarul la fond sapt viitoare. cred ca pana la 22 - 23 decembrie sa semnez contractul de vanzare cumparare, iar de mobila ma voi ocupa de la inceputul lui ianuarie.

Am inteles ca "se bat" providerii de Telecom sa puna mana pe complex, dar dezvoltatorii au spus ca trebuie sa fie decizia viitorilor proprietari. Vreo preferinta? Eu as opta pt RDS (viteza mare) sau UPC (calitate D4A).

Toate cele bune.

Azi am  fost si eu acolo.
Din pacate nu stiu ce legatura are "batalia" providerilor de telecom cu ce s-a construit acolo. Calitatea medie care era de asteptat e posibil sa apara abia la urmatorul proiect. A fost a doua vizita acolo. Ma interesa un apartament in zona iar la prima vizita nu am vazut decat interiorul (care lasa de dorit dupa parerea mea). Astazi am fost sa vad totul din exteror...si arata jalnic. Dupa finisaje balcoanele sunt in valuri iar termosistemul o sa reziste maxim 6-12luni.
In zona soclului vezi plasa din fibra de sticla iesita prin tencuiala si rupta prin anumite locuri... si asta la primul bloc... "te loveste de la intrare". Nu am rezistat sa le mai vad si pe celelalte. Drumul despre are s-a tot vorbit (cel asfaltat acum 2 luni) este deja plin de gropi.
Am inteles ca s-au vandut deja 50 de aparatamente acolo... Ma bucur ca nu voi fi vecin cu ei :)
In rest...succes!!

Edited by adytza_01, 14 November 2010 - 00:03.


#7
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
______Felicitari persoanei care a redeschis acest subiect. Primul a fost inchis din motiv ca apareau anumite persoane ( de genul celei de mai sus) care se inregistrau special pt a posta un mesaj ( de genul celui de mai sus), sper sa nu fie si aici aceeasi situatie. Am si eu in apartament de 3 camere in blocul 3 (adica blocul 2 dinspre sosea).
______Pana acum ma declar multumit de cum decurg lucrurile, am fost si pe alte santiere, am citit si alte forumuri, nu zic ca aici e perfect, departe de asa ceva, dar daca ne uitam in jur si....da, suntem in rOMANIA, revenim cu picioarele pe pamant, oftam adanc si devenim constienti ca se putea mult mai rau, mult mai rau. Au fost si destule probleme cu finisarile, era logic sa apara (rOMANIA), unele sau rezolvat mai repde, altele mai greu, altele inca asteapta, dar se poate vb cu dezvoltatorii pt orice problema, asta e un lucru bun.
______Astept sa vad ce se va intampla cu drumul de acces dinspre sosea, am vb acum ceva timp cu dezvoltatorii si au zis ca nu va ramane asa, sper sa il mai asfal teze odata pana in iarna, desi ma cam indoiesc. Oricum sper ca nu va fi lasat de izbeliste tinand cont ca se vor mai construi blocuri in continuare. Lasand sperantele la o parte, ma framanta problema internetului si cablului. Si eu as dori RDS, sunt foarte multumit de ei, dar am intrebat la un sediu si au zis ca nu exista retea in Popesti, urmeaza sa fie facuta, acum cat o dura nu putem decat sa speculam si in nici un caz sa asteptam.
______Despre UPC nu stiu ce sa zic, eu am auzit de la amici numai de rau despre ei (la internet ma refer), o sa mai ma documentez. Dar pana la urma daca nu e RDS cu gsptv (doamnele sunt rugate sa isi ascunda bucuria), nu prea mai conteaza. Sper sa intre cat mai multi viitori proprietari pe acest forum (cred ca o sa si fac ceva in privinta asta) si sa incepem sa punem la punct anumite detalii.

Edited by mstcrstn, 15 November 2010 - 21:36.


#8
cirneci_daniela

cirneci_daniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2009
La apartamentul meu abia a inceput partea de finisaje si deocamdata sunt multumita. Am vrut un model mai deosebit pentru gresie si faianta si am pregatit toate explicatiile pentru echipa si in scris ( cu schite, grafice colorate) si verbal.
In rest din experienta celor care si-au mai cumparat apartamente noi mi-am setat asteptarile astfel incat sa fiu pregatita si pentru mici nereguli care ar mai putea sa apara.
Am vazut ca ei paveaza acum locurile de parcare si mai au de lucru apoi la spatiul dintre blocuri. Sper sa termine pana la inceputul lunii decembrie.
In privinta drumului pana la complex arata urat, s-a cam stricat si am auzit zvonuri ca se va repara din nou. Dar nu stiu ce sa zic. As vrea sa-i mai intreb pe constructori sa aflu un raspuns concret. Cred ca noi, toti viitori locuitori acolo trebuie sa vorbim cu constructorii sa rezvolvam cumva problema cu drumul ala. Plus ca nu stiu daca pana la complex, pe drumul de acces va fi iluminare stradala. Poate nu toata lumea va merge cu masina si e cam creepy sa mergi pe acolo pe intuneric, pe jos.
Si eu sunt multumita de RDS dar cred ca nu m-ar deranja nici UPC-ul.
Tinem legatura!

#9
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009
Al meu este aproape gata, mai sunt cateva lucruri de facut la el, din cate stiu eu inca nu sunt racordate apartamentele cu gaze, si nici curent electric, apa are blocul 4 si urma sa bage si in 3.
Si inca nu s-a mutat nici un proprietar acolo, si-au mai adus frigidere si alte chestii prin ele...

#10
adytza_01

adytza_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2010

 mstcrstn, on 15th November 2010, 21:34, said:

______Felicitari persoanei care a redeschis acest subiect. Primul a fost inchis din motiv ca apareau anumite persoane ( de genul celei de mai sus) care se inregistrau special pt a posta un mesaj ( de genul celui de mai sus), sper sa nu fie si aici aceeasi situatie. Am si eu in apartament de 3 camere in blocul 3 (adica blocul 2 dinspre sosea).
______Pana acum ma declar multumit de cum decurg lucrurile, am fost si pe alte santiere, am citit si alte forumuri, nu zic ca aici e perfect, departe de asa ceva, dar daca ne uitam in jur si....da, suntem in rOMANIA, revenim cu picioarele pe pamant, oftam adanc si devenim constienti ca se putea mult mai rau, mult mai rau. Au fost si destule probleme cu finisarile, era logic sa apara (rOMANIA), unele sau rezolvat mai repde, altele mai greu, altele inca asteapta, dar se poate vb cu dezvoltatorii pt orice problema, asta e un lucru bun.
______Astept sa vad ce se va intampla cu drumul de acces dinspre sosea, am vb acum ceva timp cu dezvoltatorii si au zis ca nu va ramane asa, sper sa il mai asfal teze odata pana in iarna, desi ma cam indoiesc. Oricum sper ca nu va fi lasat de izbeliste tinand cont ca se vor mai construi blocuri in continuare. Lasand sperantele la o parte, ma framanta problema internetului si cablului. Si eu as dori RDS, sunt foarte multumit de ei, dar am intrebat la un sediu si au zis ca nu exista retea in Popesti, urmeaza sa fie facuta, acum cat o dura nu putem decat sa speculam si in nici un caz sa asteptam.
______Despre UPC nu stiu ce sa zic, eu am auzit de la amici numai de rau despre ei (la internet ma refer), o sa mai ma documentez. Dar pana la urma daca nu e RDS cu gsptv (doamnele sunt rugate sa isi ascunda bucuria), nu prea mai conteaza. Sper sa intre cat mai multi viitori proprietari pe acest forum (cred ca o sa si fac ceva in privinta asta) si sa incepem sa punem la punct anumite detalii.

1. nu m-am infiltrat aici ca sa fiu gica contra. sunt pe cale sa cumpar ceva si am fost acolo de 2 ori. e execrabil (si e parerea mea). de vreo 5 ani vand mat de constructii si mai merg si eu pe santiere.
2.daca tu sti doar sa spui ca "esti in Romania" si asta e rezolvarea..inteleg de ce iti alegi o locuinta acolo... (in zona aia)... toate rahaturile astea vi se datoreaza voua ... care spuneti..."esti in Romania"..... acceptati orice. pe banii tai fac "dezvoltatorii" ce vor ei.
3.eu am facut credit sa iau un apartament si platesc in total apx.100.000 mii euro. merita zona Popesti banii aia??... ia o sticla de apa de la chiuveta si du-te la Larex. nu ai net nu ai cablu nu ai apa....
gandeste-te mai bine...
eu am ales blocurile vechi (82-84)

si inca ceva...intra si aici: http://forum.softped...howtopic=646292
ei sunt vecinii tai de vis-a-vis...vezi ce spun si ei (in special de curent electric seara...)

Edited by adytza_01, 19 November 2010 - 22:20.


#11
AdiUat

AdiUat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.04.2010

 adytza_01, on 19th November 2010, 22:14, said:

si inca ceva...intra si aici: http://forum.softped...howtopic=646292
ei sunt vecinii tai de vis-a-vis...vezi ce spun si ei (in special de curent electric seara...)

Cred ca tu vorbesti despre alt Metropolitan sau ai vizitat alt complex  :nonobad: . In niciun caz acesta despre care discutam nu este la IMGB, iar vecinii de vis-a-vis au niste case foarte frumoase si nu-s cele din poze.

Sa incerci, te rog, sa te duci pe Soseaua Oltenitei pe linia tramvaliului 34 si imediat la intrare in Popesti, dupa o cladire cu 4-5 etaje cu o consola circulara in exterior sa faci imediat stanga. Acela este Metropolitan residence.

Edited by AdiUat, 20 November 2010 - 10:35.


#12
adytza_01

adytza_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2010
stai linistit...discutam de acelasi lucru... la 100m mai in fata e Drumul Fermei... intra si pe acolo. Banuiesc ca problema curentului e aceeasi.
Apropos...in cladirea circulara de care vorbeai..am fost si acolo si am discutat cu proprietarul. 2 camere se vand cu 65.000 oare de ce diferenta asta?

#13
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
Ma refeream la alceva cand am amintit unde suntem. Era o remarca facuta cu parere de rau, nu sunt nici pe departe multumit de cum se constr in general(cel putin din ce am vaz eu si ce am citit), tocmai daia am zis ca aici e mai bine. Am fost multumit de proiect, de ce au oferit in comparatie cu concurenta si deocamdata sunt in grafic. Sa stapanesti sanatos locuinta pe care ti-ai ales-o. Eu unu nu mi-am dorit bloc vechi, si nu cred ca are rost sa facem o discutie pe tema locuinta veche vs noua. Pai la 100.000 euro nici eu nu veneam in popesti, sau luam o casa de banii astia, nu ap.

Edited by mstcrstn, 21 November 2010 - 11:47.


#14
adytza_01

adytza_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2010
100.000 face tot creditul....pe 30 ani. acum iau doar 57.000
asta e!

#15
biog

biog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2010
salutare,

ma bucur ca s-a redeschis discutia despre metropolitan, mai ales ca am observat ca se misca treaba incet incet si sunt deja apartamente finisate. noi am semnat antecontractul pentru un apart cu 2 camere in primul bloc si acum suntem in focuri cu finisajele, ar trebui sa incheiem contractul de vanzare cumparare prin ianuarie :)) legat de finisaje parerile sunt impartite...am auzit si oameni f nemultumiti de cum au fost facute finisajele si am auzit si cazuri mai fericite...noi de abia avem gresia pusa in bucatarie si pe hol, deocamdata totul bine. pentru cei care au deja finisajele facute, ce ii sfatuiti pe cei care de abia au inceput cu ele / o sa inceapa? la ce sa fim atenti?

mersi!

#16
mstcrstn

mstcrstn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.04.2010
_____La tot trebuie sa fi atent. Acum depinde si ce noroc ai la oamenii care lucreaza, dar dupa parerea mea sunt verificati foarte putin, asa ca cel mai bun lucru pe care poti sa il faci e sa stai cat mai mult in ap. si sa vi cat mai des sa verifici. Si sa insisti sa se rezolve problemele care inevitabil vor aparea. Dupa parerea mea, Razvan(seful de santier) nu face fatza celor 4 blocuri, de aceea unele lucruri se rezolva mai greu, dar se rezolva.
_____O sa intreb cand mai vad pe unul din dezvoltatori, sau poate intreaba alcineva daca are ocazia, ce firme le-au propus servicii de internet si cablu. Despre Upc in continuare am auzit numai de rau, si chiar nu as vrea sa apelam la ei. Dar trebuie sa decidem toti asta.

Edited by mstcrstn, 22 November 2010 - 21:12.


#17
julian028

julian028

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2010
Buna tuturor,
Am tot vizitat de vreo 5 ori acest ansamblu rezidential si intr-adevar mi se pare si mie ca raportul calitate/pret este unul destul de bun.
In seara acesta l-am cunoscut si pe unul din cei doi dezvoltatori si mi-a dat impresia ca omul stie ce face.
Inca un semn bun mi s-a parut mie : instalatorul care se ocupa de ansamblu si-a luat aparatament acolo, plus ( spune dezvoltatorul), inca vreo 4 ingineri in constructii.
Fata de ce am vazut ( si credeti-ma in ultima luna am tot umblat) consider fac alegerea cea mai buna la banii astia. De maine dau si eu drumul la acte.
Cat despre subiectul RDS/UPC sunt total de acord cu voi : clar RDS. Am avut UPC si va spun sincer : nu vreti sa va legati la cap cu ei....
O mare indoiala o am si eu cu apa din puturi. Recomand tuturor sa-si instaleze pe teava principala de apa care intra in apartament un filtru. Am inteles ca ar costa mai putin de 100 ron...

Edited by julian028, 22 November 2010 - 23:13.


#18
lau_p86

lau_p86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.05.2009
Hai sa va spun eu cate ceva :
La finisaje mergeti pe santier si punetii pe muncitori sa acopere gresia si parchetul cu carton si apoi cu folie, pentru ca se zgarie in draci. Eu trebuie sa scot gresia din baie pe care au facut-o zob cand au pus faianta, apoi inca ceva nu se incepe cu gresia, se pune fainata intai si apoi gresia ... plus ca muncitorii dupa acest santier lasa in urma dezastru adica ex :  sparge zidul  ca sa intre tocul de usa, jos numai pietre si toate alea le lasa asa si calca in ele si merge mai departe, sa specificam jos era montata gresie si parchet. vine domnul cu gletul cica repara glaful sparge langa termopan peretele ca sa-l indrepte, numai ca i-a scapat ciocanul si a spart tocul de la termopan, acum cica, o sa o vad minuntea, o repara aia(aka termopanistii) cu o solutie profesionista, eu unul nu vad rezolvarea decat prin inlocuirea termopanului, dar astept ca deja am 2 luni decand tot astept :).
  Despre filtre va spun ce am montat eu: la intrarea generala am pus 2 filtre unul sita de inox pentru obiecte mai mari de 0.5 mm si un filtru de carbon pentru microorganisme(se schimba la 4 luni)
                                                                  la centrala am montat un filtru magnetic + unul de fosfat (anti calcar)  

E pacat de proiect ca e mare si frumos mai ales ca eu am de 3 camere si balconul imens, dar  calitatea finisajelor lasa multe de dorit, eu am incercat sa stau langa ei si chiar sa le dau suplimente sa imi faca lucrurile mai bune, nu prea am reusit.  Sunt numai zilieri pe acolo care azi vin maine nu mai vin si sunt platiti la m2 sau la lucrare si vor sa termine cat mai repede dar  nu le iese nimic bine(nu chiar la toti).

Succes voua, cat depsre calitatea apei, eu de cand sunt in bucuresti nu am reusit sa beau apa de la robinet, atunci de ce as avea pretentii tocmai acum sa beau ? exista apa imbuteliata.
Sa ridice mana cine bea apa  de la canal din bucuresti !!!

O zi buna sa aveti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate