Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Tinta deficitului bugetar pentru 2011 e de 4,4%

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

Quote

Șeful misiunii Fondului Monetar Internațional (FMI) în România, Jeffrey Franks, a declarat joi la ieșirea din sediul Ministerului de Finanțe că deficitul bugetar convenit pentru 2011 este de 4,4% și că acesta nu se va schimba.
Sursa
Ce credeti, e un obiectiv greu de atins? Nu numai ca ar impune inca cateva mii de disponibilizari, insa si strangerea curelei (a cheltuielilor) mai mult decat pana acum.
Si cum crestere economica nu vom avea prea curand...a cam intarcat balaia, ca sa folosesc un termen din popor.
Alta chestie nu prea inteleg eu: bun, reduci numarul de bugetari ca sa faci economie la buget, dar pe de alta parte te imprumuti cu 20 de miliarde de la FMI -nu intra si alea in calcularea deficitului? Ca indiferent pentru ce vor fi folositi-ori investitii ori plata salariilor si a pensiilor-mai devreme sau mai tarziu vor trebui returnati. Alea nu sunt tot cheltuieli pana la urma?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Asa e definitia deficitului bugetar: suma cu care cheltuielile bugetare depasesc veniturile.
Deficite sunt de mai multe feluri: deficit al balantei comerciale (valoarea importului depaseste pe cea a exportului), deficit al balantei de plati (platile depasesc incasarile valutare) etc.

Din punctul meu de vedere Romania e in drum spre faliment. Intr-un SRL cand cheltuielile sunt mai mari ca veniturile si nimeni nu te mai imprumuta... adio !

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Ma uitai in Constitutie asa, de prost.
1. Presedintele incheie ácorduri internationale, negociate de Guvern si ulterior le supune ratificarii Parlamentului - ratificare postmortem adica frectie la picior de lemn.
DAR:
2. Parlamentul aproba bugetul de stat !!!

Daca le coroboram pe cele doua, io zic ca orice acord care are un impact semnificativ asupra bugetului trebuie aprobat intai de Parlament. Altfel, e ridicol sa supui Parlamentului spre aprobare sau respingere un buget anual care include plata ratelor catre FMI. Daca Parlamentul nu aproba bugetul, Presedintele plateste din buzunar sau ce ???

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Guvernul e investit de Parlament pentru un program economic si teoretic face parte din aceeasi barca. Daca-i respinge actiunile inseamna inseamna ca ar trebui sa-l demita.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Guvernul administreaza un buget aprobat de Parlament. Administrare = gestionarea unuor bunuri care nu-ti apartin. Atunci cum ar putea guvernul sa ia decizii economice care sa afecteze bugetul in mod major si sa puna Parlamentul in fata unui fapt implinit la urmatorul proiect de buget ?
Chiar si Constitutia spune ca Guvernul doar 'negociaza' acordul, dar cine il aproba !?

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Stire de pagina 16 in ziarele de azi:

Mugur Isarescu si Mihai Tanasescu analizeaza miercuri strategiile de relansare a economiei

Asta inseamna un workshop local al Trilateralei; daca suna telefonul lui Base de la gasca de licurici, imediat il da jos pe Boc. Nici opozitia nu are cum sa fie imuna la comenzile super-masonilor. Iar directia este clara, trebuie sa ne indatoram peste masura de la FMI, fondurile respective trebuie sa ajunga la bancile straine, iar noi ramanem cu datoria si sclavia.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Basescu a emis zilele trecute o chestiune pe masura competentei sale economice si a orizontului sau de negociator sef al Romaniei:
'Bugetul national nu mai poate iesi din standardul fiscal european'

Stie cineva ce crede Basescu ca inseamna aceasta fraza care il depaseste ?

#8
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Eu cand vad ca FMI ne joaca in picioare ca pe niste carpe, am asa o lehamite...Atata ne pun conditii, sa fie deficitul nu stiu cat, inflatia la fel, sa fie dati afara bugetari in continuare etc., niste chestii care celorlalte tari nu li s-au impus, le-au fost trecute cu vederea deficitele enorme, si datoria publica, la aderarea la UE, vezi Grecia, Franta, Germania etc. In schimb pe noi nu ne-au bagat in UE pana n-am stat drepti in fata lor si n-am facut cum au vrut ei, iar acum la fel, cu imprumutul asta! M-am saturat sa ne tot dicteze altii ce sa facem, de parca am fi papuasi sau vreo tara de mana a treia de prin Africa! Suntem totusi o tara membra a UE, care a scapat de 20 de ani de comunism, ne-am saturat sa mai primim ordine!
Chiar nu avem deloc coloana vertebrala sa stim cand sa spunem NU? :angry:

Edited by duculeana, 12 November 2010 - 09:19.


#9
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Asta nu este o problema economica de interes pentru noi.

Interesul celor care activeaza ca agenti economici este sa aiba un profit ca valoare.

Eu vreu sa spun ca conform economiei, statul trage intr-o parte si agentii economici in partea cealalta.
Problema este care e mai tare si unde se opreste acest echilibru.

Adica Satul vrea sa puna taxa si impozite, chiar inflatie, agnetul economic nu vrea si, dreapt urmare nu mai activeaza in economie. Acum "coarda" se intande pana la o pozitie de echilibru.

Ca si vanzatorul care vrea un pret mai mare si cumparatorul care vrea pretul mic.

Nici vorba ca statul te obliga. Pentru ca in lumea actuala un stat fara oamnei foarte bine pregatiti si bine platiti se duce in jos oricum, cu toata munca lor.

Nu sunt atatea fabrici in care oamenii munceau "pe rupte", "biciuiti" de sefi, cu grija zilei de maine, stiind ca daca sunt dati afara nu mai unde sa se angajeze,  si totusi au dat falimet acele fabrici ?

#10
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postduculeana, on 12th November 2010, 09:19, said:

Eu cand vad ca FMI ne joaca in picioare ca pe niste carpe, am asa o lehamite...Atata ne pun conditii, sa fie deficitul nu stiu cat, inflatia la fel, sa fie dati afara bugetari in continuare etc., niste chestii care celorlalte tari nu li s-au impus, le-au fost trecute cu vederea deficitele enorme, si datoria publica, la aderarea la UE, vezi Grecia, Franta, Germania etc. In schimb pe noi nu ne-au bagat in UE pana n-am stat drepti in fata lor si n-am facut cum au vrut ei, iar acum la fel, cu imprumutul asta! M-am saturat sa ne tot dicteze altii ce sa facem, de parca am fi papuasi sau vreo tara de mana a treia de prin Africa! Suntem totusi o tara membra a UE, care a scapat de 20 de ani de comunism, ne-am saturat sa mai primim ordine!
Chiar nu avem deloc coloana vertebrala sa stim cand sa spunem NU? :angry:

Ok, hai ca incerc o analogie, poate asa iti este mai usor si ti, si altora sa intelegeti fenomenul mai bine.

Noi, Romania, suntem ca un tanar de 20 de ani, semi-handicapat si incult, nepriceput, neindemanati, si fara nici o notiune economica-financiara. Bun, si acum vin parintii nostrii adoptivi si spun:

Bai copile, vrei sa te ajutam sa-ti iei masina ? Pai trebuie sa te angajezi, si sa strangi si tu ceva bani !
Bai copile, mai lasa distractiile zilnice in bar sau club, ca nu-ti mai dau bani de buzunar !
Bai copile cretin, nu mai cheltui aiurea, si nu mai lasa "tovarasii" sa te suga de putinii bani pe care ii ai.
etc, etc...

Si noi, in sine noastra, copilul razgaiat, gandim:

Bag picioarele, parintii astia ma dispera. Ei nu inteleg ca eu sunt tanar, am nevoie de distractie, nu-mi pasa si nu-mi place munca, am o gramada de prieteni. Si plus de asta nu am nevoie sa munces, ca toti fraerii, am cateva combinatii buneee, daca imi ies astea nici nu mai am nevoie de bani de la ei.
Auzi tu, sa ma angajez, de asta-mi arde mie, sa ma scol in fiecare dimineata si sa-si bata joc de mine cine stie, lasa ca stiu eu, oricum nu vrea ce masina vor ei, am pus eu ochii pe un Passat beton, numai sa-mi iasa mie combinatiile alea fara sa se prinda garda.
etc, etc...


---------------------

Concluzia: Noi suntem copilul tanar, avem 21 de ani, si se stie ca pe la 30 de ani se devine om serios, intreg la minte, si pe picioarele lui.

Deci va doresc, si imi doresc, asteptare usoara si spor in munca pana atunci. Toate cele bune !

#11
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ia uitati ce zice Stolo:

Quote

Este necesara renegocierea deficitului stabilit cu FMI
Europarlamentarul PDL Theodor Stolojan a declarat la Europa FM ca este necesara renegocierea deficitului bugetar stabilit de Romania in acordul cu Fondul Monetar International, din cauza reducerii cresterii economice previzionate.

"Eu cred ca ar fi nevoie de asa ceva si va spun si de ce: Romania si-a asumat angajamentul ca reduce deficitul bugetar de la 4,4% la 3% anul viitor, in conditiile in care se previziona o crestere economica de 3,5-4%, in termeni reali. (...) In momentul cand te gandesti la o crestere economica de doar 2%, cum vad ca sunt prognozele acum, sigur ca va fi foarte greu sa faci aceasta reducere. Romania are acum o situatie in finantele publice stabilizata, prin urmare se poate imprumuta la un cost rezonabil pe piata externa ca si pe piata interna si n-ar fi o problema sa negociem acum un 3,5, de exemplu, in loc de 3% si sa avem un efort de reducere a deficitului doar de 1%."

Theodor Stolojan spune ca daca Fondul Monetar International si Comisia Europeana nu vor fi de acord cu renegocierea deficitului bugetar pentru 2012, Romania va fi nevoita sa gaseasca noi solutii de reducere a cheltuielilor bugetare.
Sursa
Cu alte cuvinte va urma o noua perioada de taieri, pentru ca ei asta inteleg sa faca atunci cand lucrurile nu merg cum ne-a impus FMI-ul!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate