Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

kuwait

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
am o prietena care vrea sa mearga in kuwait in vacanta.ce stiti despre oameni,turism.este o zona periculoasa?femeile sunt obligate sa se imbrace intr-un anumit fel?

#2
danny1979ro

danny1979ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.01.2010

View Postpopik2007, on 22nd October 2010, 00:37, said:

am o prietena care vrea sa mearga in kuwait in vacanta.ce stiti despre oameni,turism.este o zona periculoasa?femeile sunt obligate sa se imbrace intr-un anumit fel?
Salutare all. acum 7 zile m-am intaors din Kuwait.
Pentru cine este interesat o sa va povestesc pe scurt cam cum sta treaba. Asadar, Kuwait-ul este o tara linistita si la locul ei (nu este razboi asa cum spun unii si nici nu te impusca nimeni pe strada - nu am vaziu nici o pusca sau pistol la nimeni :)) ). Oamenii sunt ok si te ajuta in orice ai nevoie. sunt mai agitati in trafic (conduc ceva de genul Fast & Furios - si asta fara gluma); se baga fara sa semnalizeze, viteze foarte mari chiar si in oras, foarte multe accidente. daca tot veni vorba de condus sa va spun si despre cum se inchiriaza o masina: daca esti turist nu poti inchiria masina decat de la aeroport (noi am dat 235 USD  / 7 zile); din oras nu-ti inchiriaza nimeni daca nu ai un buletin+permis de conducere de Kuwait. In aeroport o sa primesti urmatoarele: masina, asigurarea + permisul international (care costa undeva la 120-130 RON). Daca o sa va faceti permisul international la noi la RAR o sa va coste undeva la 400 RON.
Acum sa trecem la ce ai de facut pe acolo.... Datorita faptului ca sunt niste calduri foarte mari (noi am prins si 49 grd) nu o sa ai ce face fara masina (mai sus aveti despre inchiriatul masinii). Intre 12-16 o sa vezi multe magazine inchise si ca lumea nu lucreaza (asta din cauza caldurii). Nu am vazut foarte multa lume facand baie in mare (Golful Persic) si pe cei care i-am vazut, cei mai multi erau barbati care faceau baie in short si tricou. Noi ne-am dezbracat si am facut baie si nu ne-a spus nuimeni nimic (am avut chiar si un echipaj de politie care statea la cativa metri de noi). Deci nu cred ca li se spune ceva turistilor (nu stiu localnicilor). De asemenea se mai poate face plaja si baie pe la resorturi unde au piscine sau stranduri. Din proprie experienta nu recomand strandurile si aqua parcurile (platiti destul de mult si nu incanta cu nimic); de aceea recomand plaja la malul marii :).  In rest, mall-uri, doua insule care merita vazute (Boubyan si Failaka), capitala Kuwait City.....
Ca si concluzie, e o experienta frumoasa si recomand.

#3
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Buna,
s-ar putea sa ajung in Kuweit in ziua de 8 (eventual si) 9 decembrie 2013.
Daca este cineva stabilit acolo, mi-ar prinde bine un companion pentru a vizita orasul.
Pot aloca si 2 zile pentru a ajunge si in alte locuri daca merita, inca nu am rezervat definitiv biletele de avion (tranzit catre India).
Dati-mi va rog un semn daca e cineva disponibil.

Edited by coco$u, 08 October 2013 - 08:43.


#4
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Planuri finale pentru Kuweit, ziua de 10 decembrie, de dimineata pana la circa 18.00
Bilete cumparate.
E cineva in zona, dispus sa mai schimbe cateva cuvinte in romana cu un conational?

Edited by coco$u, 09 November 2013 - 17:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate