Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Filmele cu nemti

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pe vremea cind eram mic am inceput sa vad serialul cu Pistruiatul. Si imi placea pina cind am observat ca se tot repeta o chestie: nemtii sunt prosti si romanii sunt isteti rau de tot (si bineinteles erau comunisti seriosi, cinstiti, de isprava). Si atunci am inceput sa ma plictisesc repede de aceeasi reteta si sa tin cu nemtii. Imi doream sa il vad mort pe Pistruiat si cu javra lui de ciine cu nume cabalin, imi doream sa dea buba neagra in ei, sa ii manince lacustele, sa le explodeze creierele samd.

De atunci, in toate filmele romanesti cu nemti (adica cu razboaiele mondiale) tineam cu nemtii. Nu va zic cit am urit-o pe vaca aia de Ecaterina Teodoroiu. Iar atunci cind comunistii isi bagau coada si rezolvau ei tot razboiul imi venea sa sparg televizorul.

Ati observat o chestie in filmele astea: oricit de negru erau zugraviti fascistii, nazistii samd, intotdeauna erau curati, demni, nu tradau, nu intorceau armele; fanatici dar barbati. In timp ce comunistii aratau ca niste cacaciosi, hoti de buzunare, tarani fara carte, etc. Subconstient probabil, chiar daca trebuiau sa iasa prost in filmele astea, tot mai civilizati aratau nemtii decit smecherasii de romani.

Oarecum offtopic: Nu mai spun ca toata atmosfera in filmele lui Nicolaescu cu comisarul Moldovan era stricata de comisarul Roman, un comunist basinos.

Asa ca, va placeau filmele cu nemti?

Edited by blackcat, 08 August 2005 - 10:12.


#2
Samael

Samael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.06.2005
Eu nu ma uitam la filme decat daca erau cu nemti. :coolspeak:  Ii intrebam pe ai mei cand incepea filmul: "e cu nemti?" si daca era ma uitam, daca nu imi vedeam de ale mele. Oricum, atunci erau 3 feluri de filme: cu productia din fabrici sau de pe camp, cu Fred Astaire sau cu nemti.

#3
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Mie mi-au placut filmele cu nemti. Pana m-am prins ca in toate neamtul este zugravit in culorile cele mai negre posibile ca sa dea bine la audienta.  
As spune ca ati prins destul de bine ideea soldatului german si a comunistului erou national si vajnic luptator anti-fascist. Singura problema este ca de fapt e un film si nimic mai mult. Si se spune ca filmul este pentru entertainment. Daca vrei adevaruri obiective (cat de cat) ar trebui sa cauti un documentar. Sau sa vorbesti cu unii dintre cei care au fost/trait cu adevarat in acele razboaie. Poti sa incerci de pilda cartile lui Sven Hassel, un danez cretin care a luptat pentru nemti deoarece i s-a parut cool... oricum, personal consider cartile lui ca fiind mai mult despre oameni si caractere decat despre razboi... but this is me.

...and this is all I had to say about this...

#4
YAMADA

YAMADA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.10.2004
Si mie mi-au placut filmele cu nemti, dar nu cele romanesti. Am o lista mai jos:
Where Eagles Dare
Guns Of Navarone
The Great Escape

Comediile frantuzesti:
Grande Vadrouille,
Compania a-7a.

#5
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Filme cu nemți nu am văzut multe. Aștept să văd "Goodbye Lenin" și "The Untergang". Doar de astea am auzit până acum; altele?

#6
MizoniKilami

MizoniKilami

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2020
Der Untergang ca der untergang,nu ti se pare prea depressing?

#7
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 MizoniKilami, on 02 februarie 2021 - 14:40, said:

Der Untergang ca der untergang,nu ti se pare prea depressing?
Tu ai vazut ca mesajul ala a fost scris acum 16 ani ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate