Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Operatie iLasik

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
intrus

intrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 24.10.2006
Sunt pe cale sa fac acest tip de operatie in cateva zile(maxim 2 saptamani).
Sunt entuziast si totodata putin nelinistit.
Am vorbit cu diferiti doctori si diferite persoane.Multi imi recomanda si multi se tem la randul lor.
A facut cineva acest tip de operatie?Imi poate spune cineva care sunt efectele secundare, daca a reusit sau nu, orice informatie este binevenita.
Eu voi face in Bucuresti aceasta operatie daca mi se da voie ulterior voi pune si numele, azi am facut controlul post operator si a iesit ok, cica ochii sunt "perfecti" pentru a putea fi operati.

PS:Va rog sa nu veniti cu idei de alea preconcepute ca mai bine cu ochelari sau nu, sau orice fel de injurii si cuvinte nepotrivite.Doresc doar informatii care mai departe poate ii vor ajuta si pe ceilalti.
Va multumesc.

#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Controlul post operator inseamna dupa operatie. Deci te-ai si operat ?


A se vedea in dictionar : Post scriptum
                                    Post mortem   etc...

Edited by GeorgeGeo, 18 October 2010 - 20:01.


#3
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
M-am operat eu dar doar la un ochi, aveam si miopie (-4,25) si putin astigamtism miopic (-0,5 cu ax de 20 de grade) si laserul a fost setat sa opereze doar miopia si am ramas cu astigamtismul. Doctorul insa nu mi-a spus lucrul asta, l-am intrebat daca operatia e sa incerce sa scoata complet dioptria a zis ca da inainte de operatie si dupa mi-a zis ca era prea mic astigmatismul sa il opereze si nu avea rost sa subtieze si mai mult corneea pentru el.

In fine eu m-am operat pentru ca aveam anizotropie adica diferenta foarte mare intre ochiul operat (cel stang cu -4,25) si cel drept cu -0,75. Acum cu stangul vad foarte bine dar ca sa vad 100% imi trebuie lentila cilindrica de -0,5.

Cel mai mare risc la operatia asta e sa faci keratoconus adica sa se deformeze corneea si atunci o sa iti creasca mult dioptriile si cred ca poti sa si orbesti in stadiul avansat. Vezi ca e topic special aici despre keratoconus. Oricum din ce am citit pe net asta se intampla ceva de genul 1 caz din 2000 de operatii. Din ce am inteles cam asta este si incedenta keratoconusului la populatia obisnuita care nu s-a operat. De asta este foarte important consultul preoperator pentru ca se poate identifica in mare parte riscul de keratoconus si atunci nu se face operatia.

Eu nu am avut absolut nici un fel de problema dupa operatie, nu m-a durut nimic totul ok. Insa trebuie sa fiu atent toata viata sa nu ma lovesc la ochi pentru ca taietura in cornee ramane pentru toata viata e ca un fel de lentila facuta din tesut. Oricand in urma unei traume se poate desprinde bucata aia, toata viata, nu se mai lipeste perfect niciodata. Deci daca vrei sa te faci boxer nu e o idee buna sa faci operatia lasik.  :deadtongue:

#4
intrus

intrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 24.10.2006

View PostGeorgeGeo, on 18th October 2010, 20:59, said:

Controlul post operator inseamna dupa operatie. Deci te-ai si operat ?


A se vedea in dictionar : Post scriptum
                                    Post mortem   etc...
mc de corectie am gresit vroiam sa spun preoperator cum a zis e2k

View Poste2k, on 19th October 2010, 00:48, said:

Eu nu am avut absolut nici un fel de problema dupa operatie, nu m-a durut nimic totul ok. Insa trebuie sa fiu atent toata viata sa nu ma lovesc la ochi pentru ca taietura in cornee ramane pentru toata viata e ca un fel de lentila facuta din tesut. Oricand in urma unei traume se poate desprinde bucata aia, toata viata, nu se mai lipeste perfect niciodata. Deci daca vrei sa te faci boxer nu e o idee buna sa faci operatia lasik.  :deadtongue:
am inteles ca iLasik este diferita de lasik prin simplul fapt ca nu se mai taie acea parte superioara ci prin nu stiu ce procedeu se face fara taietura, deci nu ar mai fi acest rist de dezlipire.
NU vreau sa ma fac boxer ci vrea sa dau la o institutie in care purtarea ochelarilor este putin cam problematica.

Iti multumesc de ajutor si de sfat.
eu am -3 la ambii ochi miopie.
Doctorii miau spus ca sansele de orbire sunt 0 iar sansele unei reusite este sa nu se aduca 100% dioptriile la 0.

#5
intrus

intrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 24.10.2006
si pentru ca nu am somn si tot caut :) am gasit si asta
500 intrebari despre operatiile laser
http://joyoflasik.com/booksite/

si ce zice doctorul asta : http://www.youtube.com/user/JoyOfLASIK
poate este de folos si altora.

#6
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006
De ce nu incerci metoda PRK? Eu am facut operatia acum 2 ani si fiindca aveam corneea groasa, medicul a decis ca-i mai bine. E adevarat ca dupa operatie ochiul se reface mai greu, ai dureri, dar macar ai linistea ca nu ramai cu taietura. Ochiul de fapt se vindeca singur dupa cateva zile. Eu am avut miopie la ambii ochi de aprox -3,5 si -3,75
Acum am ramas cu o dioptrie de -0,25 si ma simt ok. Poate doar ca intr-adevar nu ma mai pot scarpina la oci cum faceam inainte, am o jena asa si noaptea la condus se vad niste mci halouri, dar nu f deranjante.

Multa sanatate.

#7
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postintrus, on 19th October 2010, 01:03, said:

am inteles ca iLasik este diferita de lasik prin simplul fapt ca nu se mai taie acea parte superioara ci prin nu stiu ce procedeu se face fara taietura, deci nu ar mai fi acest rist de dezlipire.
NU vreau sa ma fac boxer ci vrea sa dau la o institutie in care purtarea ochelarilor este putin cam problematica.

Nu stiu ce sa zic despre riscul de dezlipire, atat la iLasik cat si la Lasikul clasic se face o sectiune in cornee care se ridica ca un capacel. Apoi laserul este aplicat pe cornee si capacelul este pus la loc fara a fi cusut, se lipeste singur in timp. Diferenta e ca la Lasik-ul clasic capacelul este facut cu un instrument numit microkeratom ce foloseste o lama iar la iLasik se foloseste un laser. Deci intr-adevar nu se taie cu lama dar rezultatul este acelasi ramai cu o "lentila" naturala facuta din propria cornee.

Capacelul facut cu laser este mai subtire in jur de 90 de microni in timp ce cel facut cu lama mai mare 100-120 de microni la instrumentele mai noi (al meu a fost de 110). Dar idea e ca si la Lasik si la iLasik ramai cu capcelul ala care se poate dezlipi in urma unei lovituri.

View Postintrus, on 19th October 2010, 01:03, said:

Iti multumesc de ajutor si de sfat.
eu am -3 la ambii ochi miopie.
Doctorii miau spus ca sansele de orbire sunt 0 iar sansele unei reusite este sa nu se aduca 100% dioptriile la 0.

Da poti sa ai o mica sub/supra corectie si sa ramai la -0,25 +0,25 dar nu e nevoie sa porti ochelari pentru asta. Am vazut cazuri pe net cu oameni la care s-a deformat corneea in urma operatiei si au fost nevoiti sa faca transplant de cornee, lucrul asta este specificat si pe site-ul clinicii unde m-am operat eu. Riscurile intr-adevar sunt foarte mici poate 0,1% dar sunt. La toate operatiile exista risc. Oricum succes cu operatia ta si sa ne spui cum a fost.

#8
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
Mie mi se inmoaie picioarele numai cand citesc ce scrieti aici.
Anyway, poate te intereseaza si ce spun cei de pe cealalta baricada: http://www.visionsof...asersurgery.htm

#9
Warels

Warels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 17.10.2010
succes cu operatia sper sa n-am treba cu operatiile pan la 89 ani :D

#10
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postralcr, on 19th October 2010, 19:02, said:

Mie mi se inmoaie picioarele numai cand citesc ce scrieti aici.
Anyway, poate te intereseaza si ce spun cei de pe cealalta baricada: http://www.visionsof...asersurgery.htm

Eu inainte de operatie am citit si chestiile alea, dar aveam de ales intre trei variante:

1) sa port lentile de contact (cel putin la ochiul cu miopie mare) si exista riscuri si cu lentilele am vazut cazuri pe net de oamenii care pierdut ochiul din cauza lor (nu mai tin minte infectie sau nu stiu ce "viermisor sau bacterie").
2) sa fac operatia asta
3) sa nu vad cu ochiul stang pentru ca din nu stiu ce cauza oftalmologii nu iti dau ochelari cu diferenta de dioptrie mai mare de 2 (cel putin la miopie). Oricum daca mi-ar fi dat se vedea aiurea ochiul.

Operatia mi s-a parut cea mai buna varianta decat sa ma chinui cu lentile. Multumita ei vad cu ambii ochi bine dar parca imi este teama sa o fac si la celalat.

Oricum e bine sa fii bine informat de riscuri si sa stii ca daca nu iese bine operatia poti sa iti strici vederea. De regula din consultul preoperator medicii isi pot da seama daca esti sau nu un bun candidat dar de dragul banului pot mintii pacientii si ii opereaza desi nu sunt buni candidati.

Pentru initiatorul topicului: unde faci operatia iLasik? In Romania? Nu stiam ca se face si la noi la ce clinica? Cel putin 3 clinici de la noi au laser super performant Zeiss Mel 80 dar nu stiu inca una care sa faca capcelul corean tot cu laserul.

#11
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
Inseamna ca nu prea ai citit cu atentie chestiile alea daca doar 3 variante ai avut. Mentionez doar o chestie scrisa cu bold: " it does not address the underlying cause"

Dar acum bineinteles depinde si ce vrei, niste petice rapide sau o schimbare de stil de viata.

#12
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postralcr, on 20th October 2010, 08:35, said:

Inseamna ca nu prea ai citit cu atentie chestiile alea daca doar 3 variante ai avut. Mentionez doar o chestie scrisa cu bold: " it does not address the underlying cause"

Si de unde ma rog stiu aia care e cauza viciilor de refractie? La ora actuala lucrul asta nu este cunoscut sunt doar niste teorii. Ceea ce este cert este ca la miopie ochiul este prea lung pentru pentru puterea refractiva a lentilei ochiului iar la hipermetropie ochiul este prea scurt pentru aceasta putere. Astigmatismul este cauzat de niste neregularitati de la nivelul corneei. Cauza acestor defecte insa nu este pe deplin cunoscuta. Pot fi multe cauze de exemplu genele nu au "calculat" corect lungimea ochiului pentru puterea refractiva, sau n-a mai incaput creierul si a presat ochii si au devenit mai lungi :P nu se stie exact care e cauza.

Cel mai probabil viciile de refractie apar ca urmare a unei combinatii de factori genetici si de mediu. Sunt unii oameni care nu au vicii de refractie indiferet de factorii de mediul la care se explun, altii au astfel de erori la fel indiferent de factorii de mediu dar se pare ca si acesti factori de mediu pot influenta evolutia acestei probleme dar doar la persoanele genetic predispuse. Daca nu esti genetic predispus insa chiar daca stai 16 ore cu ochii in calculator tot nu faci miopie. Majoritate colegilor mei de serviciu care lucreaza cel putin 8 ore in fata calculatorului si care apoi mai stau si acasa plus televizor nu au probleme de vedere si nu poarta ochelari au acelasi stil de viata cu mine si eu am nevoie de corectie optica.

Deci e cam greu sa te adresezi cauzei cand nu stii exact care e. Toare metodele de corectie: ochelari, lentile de contact, intraoculare, laser, etc insa nu pot decat sau atace efectul. Si cum e mai greu sa scurtezi sau sa alungesti ochiul solutia cea mai usoare e sa modifici puterea refractiva a lentilei ochiului.

Stilul de viata nu prea afecteaza viciile de refractie. Cele mai dese cazuri de miopie de exemplu apar inca din copilarie si progreseaza pana in jurul varstei de 25 de ani, iar apoi problema stagneaza sau mai pot aparea foarte mici variatii de-a lungul vietii. Viciile de refractie nu apar datorita unui anumit stil de viata sau datorita utilizarii ochilor intr-un mod defectos, ele sunt defecte ale ochiului, care insa pot fi influentate si de factori de mediu cum ar fi de exemplu lucrul de aproape.

Corectia cu laser (PRK, Lasek, Lasik) corecteaza permanent problema insa aceasta metoda are si ea limitele ei.

#13
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
http://www.visionsofjoy.org/whynei.htm Tu esti blocat la pasul 2 cu albastru cred.

Ce opreste ochiul sa se alungeasca si mai mult dupa ce corectezi in alta parte cu laser?
Cine lungeste ochiul? Cine controleaza muschii care alungesc ochiul? Daca nu antrenezi muschii aia mai sunt buni de ceva? Totul sta in cum folosesti ochii toata ziua, si restul corpului si mintii.

#14
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postralcr, on 25th October 2010, 13:10, said:

Ce opreste ochiul sa se alungeasca si mai mult dupa ce corectezi in alta parte cu laser?

Nu stiu dar de regula dupa o anumita varsta (in jur de 20-25 de ani) miopia nu mai progreseaza. Eu am la chiul drept -0,75 din liceu si acum la 27 de ani tot asa a ramas desi am stat cu ochii in calucaltor peste 12 ore pe zi. Din aceasta cauza operatia cu laser nu se recomanda decat daca viciul de refractie s-a stabilizat de cel putin un an. Bineinteles ca dupa 30 de ani mai poate varia putin dioptria dar in majoritatea cazurilor nu semnificativ.

View Postralcr, on 25th October 2010, 13:10, said:

Cine lungeste ochiul? Cine controleaza muschii care alungesc ochiul? Daca nu antrenezi muschii aia mai sunt buni de ceva? Totul sta in cum folosesti ochii toata ziua, si restul corpului si mintii.

Nu se stie cine lungeste ochii exista doar teorii. E posibil ca in unele cazuri nu lungimea ochiului sa fie de vina ci corneea sa aiba o forma care sa nu permita luminii sa ajunga pe retina. Deci nu e sigur ca lungimea ochiului e de vina in toate cazurile. In plus unii copii se nasc cu vicii de refractie care de-alungul timpului fie evolueaza si se agraveaza sau din contra se rezolva o data cu trecea timpului. Dupa o anumita varsta insa viciile de refractie de obicei stagneaza cu exceptia prezbitismului care apare dupa 40 50 de ani.

Este posibil ca miopia sa progreseze pana cand se incheie dezovoltarea oaselor, poate ele apasa pe ochi si il fac mai lung. Probabil din cauza asta dupa o anumita varsta miopia stagneaza.

Asta cu antrenatul muschilor nu prea o cred pentru ca majoritatea europenilor nu isi antreneaza muschii si nu fac miopie. Cei care au acest viciu insa folosesc ochii la fel ca ceilalti. Eu aveam miopie de la nastere si din cauza ei mi s-a agravat si strabismul. Nu mi-am antrenat muschii bine cand eram in pantecul mamei sau cum? Nu am folosit bine ochii cum i-am deschis prima data la nastere si am facut instantaneu miopie?  :thumbup: Din cauze miopiei mi s-a agravat si strabismul. La varsta de 3 ani mi-au pus ochelari si strabismul s-a corectat intr-o foarte masura cat tineam ochelarii pe nas.

Exista tipuri de strabism la copii (apar de regula dupa 1 sau 2 ani de viata) care se corecteaza 100% numia cu ochelari. Nu isi folosesc copii aia ochii cum trebuie? Nu cred. Am citit ca s-au facut operatii cu laser si la copii in cazul anizotropiei (diferenta mare de dioptrii intre ochi). Si eu am avut anizotropie care a fost corectata cu succes cu laser.

#15
genu3067

genu3067

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2010

View Postintrus, on 18th October 2010, 20:42, said:

Sunt pe cale sa fac acest tip de operatie in cateva zile(maxim 2 saptamani).
Sunt entuziast si totodata putin nelinistit.
Am vorbit cu diferiti doctori si diferite persoane.Multi imi recomanda si multi se tem la randul lor.
A facut cineva acest tip de operatie?Imi poate spune cineva care sunt efectele secundare, daca a reusit sau nu, orice informatie este binevenita.
Eu voi face in Bucuresti aceasta operatie daca mi se da voie ulterior voi pune si numele, azi am facut controlul post operator si a iesit ok, cica ochii sunt "perfecti" pentru a putea fi operati.

PS:Va rog sa nu veniti cu idei de alea preconcepute ca mai bine cu ochelari sau nu, sau orice fel de injurii si cuvinte nepotrivite.Doresc doar informatii care mai departe poate ii vor ajuta si pe ceilalti.
Va multumesc.
Te rog mult imi poti spune cat te costa operatia? Stiu ca acest cost difera de la un pacient la altul, dar asa, estimativ... :rolleyes:
Multumesc anticipat

#16
intrus

intrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 24.10.2006

View Postralcr, on 19th October 2010, 19:02, said:

Mie mi se inmoaie picioarele numai cand citesc ce scrieti aici.
Anyway, poate te intereseaza si ce spun cei de pe cealalta baricada: http://www.visionsof...asersurgery.htm
merci de link .. il voi citi in seara asta.
Nu trebuie sa te sperii asa eram si eu la inceputdar mia trecut intr-o saptamana am vorbit cu mai multi doctori care m-au linistit, nu pentru ca erau doar doctori dar erau si parte din familie(matusi unchi).


View Poste2k, on 19th October 2010, 20:45, said:

Pentru initiatorul topicului: unde faci operatia iLasik? In Romania? Nu stiam ca se face si la noi la ce clinica? Cel putin 3 clinici de la noi au laser super performant Zeiss Mel 80 dar nu stiu inca una care sa faca capcelul corean tot cu laserul.
Daca moderatorii nu sunt impotriva am sa postez tot ce stiu despre clinica daca ei decid ca este reclama ceea ce nu este ii rog sa stearga doar numele spitalului.

Vreau sa ma operez la West Eye Hospital, singurul spital de oftalmologie din Romania, este in bucuresti.
control preoperator:500 lei
operatie ambii ochi:3000 lei
include primul control gratuit(cel de a doua zi de dupa operatie)
picaturile si tratamentul am inteles ca este undeva la 60 lei.
Dr. Ioan Stefaniu - cel care ma va opera (astept telefonul pentru programarea operatiei)
laser folosit Intralase + STAR S4 IR (laser excimer)

daca mai vreti sa stiti ceva va voi comunica.
eu ink astept telefonul, maine totusi mai merg la un doctor bun la un control si sa vorbesc cu el sa vad ce zice si el.
Va multumesc de incurajari sfaturi si informatii

View Postgenu3067, on 25th October 2010, 16:11, said:

Te rog mult imi poti spune cat te costa operatia? Stiu ca acest cost difera de la un pacient la altul, dar asa, estimativ... :rolleyes:
Multumesc anticipat
costul difera de la pacient la altul in cazul in care aveti boli cumulate (ex miopie cu astigmatism)
costul este 3000 ron pt ambii ochi.

#17
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postintrus, on 27th October 2010, 00:54, said:

Daca moderatorii nu sunt impotriva am sa postez tot ce stiu despre clinica daca ei decid ca este reclama ceea ce nu este ii rog sa stearga doar numele spitalului.

Vreau sa ma operez la West Eye Hospital, singurul spital de oftalmologie din Romania, este in bucuresti.

Multumesc pentru informatie sper sa nu se supere moderatorii. :) Nu am auzit niciodata de spitalul asta oftalmologic. Mult succes si nu iti face griji sansele sa ti se intample ceva rau in urma operatiei cred ca sunt in jur de 0,1%. Foarte multa lume face operatie asta si mare majoritate sunt foarte multumiti. Sunt si unii care au grave probleme dupa astfel de operatii si ajung la transplant de cornee, dar de regula lucrul asta se intampla din cauza doctorilor care opereaza pe pacienti care nu sunt buni candidati. Adica daca mediul nu te-a mintit la control cand ti-a spus ca esti un candidat bun pentru operatie atunci nu prea ai de ce sa iti faci griji.

Ilasikul este intr-adevar tehnologia cea mai avansata in chirugia refractiva cu laser. Insa ea difera de Lasikul clasic doar prin faptul ca acel capacel nu este facut cu lama ci cu un laser. Deci sunt doua lasere unul pentru capacel si celalat care face operatia proriu-zisa. Multt succes.

#18
intrus

intrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 24.10.2006

View Poste2k, on 27th October 2010, 13:31, said:

Multumesc pentru informatie sper sa nu se supere moderatorii. :) Nu am auzit niciodata de spitalul asta oftalmologic. Mult succes si nu iti face griji sansele sa ti se intample ceva rau in urma operatiei cred ca sunt in jur de 0,1%. Foarte multa lume face operatie asta si mare majoritate sunt foarte multumiti. Sunt si unii care au grave probleme dupa astfel de operatii si ajung la transplant de cornee, dar de regula lucrul asta se intampla din cauza doctorilor care opereaza pe pacienti care nu sunt buni candidati. Adica daca mediul nu te-a mintit la control cand ti-a spus ca esti un candidat bun pentru operatie atunci nu prea ai de ce sa iti faci griji.

Ilasikul este intr-adevar tehnologia cea mai avansata in chirugia refractiva cu laser. Insa ea difera de Lasikul clasic doar prin faptul ca acel capacel nu este facut cu lama ci cu un laser. Deci sunt doua lasere unul pentru capacel si celalat care face operatia proriu-zisa. Multt succes.

tocmai am fost sunat de cei de la spital si am programarea pe 11 noiembrie ora 13 :)
ideea ca nici eu nu am stiut de spital pana sa ma mut prin dristor in chirie si am vazut vara asta ca se face inaugurarea.
Am inteels ca doctorul ar fi bun si fiind si aproape de mine (la vreo 2 blocuri) am zis ca e de incercat, sincer mie mi-au inspirat incredere.
noutati voi da pe parcurs.

si uitati o operatie live cu toate comentariile doctorului.
http://www.eyemoviep.../2396657302/121

Edited by adadoi, 28 October 2010 - 11:43.
"miau" face pisica.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate