Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

IT-academia sau IT-academy

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
georgesvalch

georgesvalch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2007

View PostRobrom, on 10th April 2011, 10:32, said:

Salut, si eu sunt tentat de a studia un curs la ei, sa zicem ca bani nu e asa mare problema dar nu ar vrea sa pierd timp, mai aveti pareri? studenti reale care au cursat studii ar putea sa ne spuna cum este intradevar ( exclud pe Ciprian_B) ca singure pareri care am gasit sunt doar in site-ul lor  :confuzzled:  .

Ma, stiu ca este mult timp de cand ai postat, dar nu ma pot abtine: tu chiar vrei sa te mai duci la scoala? N-ar fi rau, la cat esti de agramat dar de ce nu incepi sa spunem cu clasa a doua? Banii "e problema" dar timpul pt unul ca tine, ce mai conteaza daca ai ajuns la varsta asta sa nu stii sa legi 2 cuvinte? Io "cursez" la IT Academy si-ti garantez ca este intradevar daca doar asta vrei sa aflii.

#38
wallachus

wallachus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2009
buna,
Trebuie sa recunosc ca am avut nefericita inspiratie de a semna simulacrul de contract produs de "departamentul juridic" al link grup! este interesant faptul ca sunt sunat constant de catre diverse firme de recuperare creante pt ca am facut plati mai mici si am avut intarziere! am curiozitatea de a a intreba ce se poate intampla daca refuzam sa platim pe acesti scameri? din pacate pe cat este de abuziv contractul lor pe atat este de legal...Este vina mea ca am semnat ca primarul, dar vreau sa nu le mai platesc nimic... si nici sa nu mai fiu contactat de atatea persoane! la ultimul apel de la o astfel de companie de recuperari creante i-am spus ca voi continua conversatia doar daca imi arata clar ca a cumparat creanta de la link grup cu documente legale! ca nu ma intereseaza ca sunt imputerniciti, si ca si eu pot sa sun pe oricine sa spun ca sunt Cristos Gornistu, de la firma X imputernicita de firma Y pt a recupera creanta! IN AFARA DE CAII DE LA BICICLETA, CE NE POT LUA TZEPARII ASTIA! astept cu interes raspunsuri! Mai este cineva care a oprit platile si a fost lasat in pace?
Va multumesc anticipat

#39
_Omul_Negru_

_Omul_Negru_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2012
Salut.

Eu le-am platit prima rata  cu intarzieri, si acuma regret ca am platit. Le-am zis ca vreau sa renuntz pentru ca nu sunt multumit de serviciile oferite si au zis ca este imposibil.
Sunt nishte tzepari.

In instanta ei castiga, ca si-au facut planul pentru instanta de cand au redactat contractul.

O sa ne frece la icre cu firme care sa le recupereze datoriile .. dar numa fraierii platesc cand vine vorba de recuperatori. La recuperatori le poti inchide telefonul imediat dupa ce se prezinta, sau daca esti putin nebun o sa faci la fel ca si mine: pui telefonul pe masa si ii lasi sa vorbeasca singuri.
Dupa vreo 6 luni de hartuiri din partea recuperatorilor o sa se ajunga in instanta, unde ei vor castiga.

Dar scaparea noastra este urmatoare : Orice datorie intre persoane fizice si juridice se PRESCRIE in 3 ani.
Din momentul in care ei castiga si esti obligat de instanta sa ii platesti ... ai 3 ani si scapi.

Daca ai venituri legale ei pot sa opreasca maxim 30% din venitul tau in fiecare luna pentru recuperarea datoriei.

Pentru teapa asta sunt dispus sa astept 3-4 ani (aici intra si perioada pana castiga ei cazul),dar bani de la mine nu vor vedea.

Si sa nu te astepti sa te lase in pace. Ei stiau ca o sa aiba probleme de genu de cand si-au inregistrat firma. Tot planul lor de afaceri se bazeaza pe contractul ala "destept" si pe recuperarea banilor de la clientii nemultumiti.

Edited by Lucian_M, 21 January 2012 - 12:20.


#40
wallachus

wallachus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2009
Multumesc mult,
apreciez raspunsul. La acelasi lucru ma gandisem si eu! Am sa pun si eu in aplicare acest plan!

Edited by Lucian_M, 21 January 2012 - 12:21.


#41
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu va mai citati, folositi "Raspuns rapid".

#42
gabri_d

gabri_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2012
Indiferent de ce am citit aici, pot spune că sunt chiar mulțumit. Instruirea se apropie de sfârșit și pot spune că tot ce s-a promis s-a realizat. Punct!

#43
AdrianB.

AdrianB.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.09.2007
Deci sunt foarte bulversat. Am vrut si eu sa ma inscriu la aceasta academie dar acum am citit o groaza de pareri negative si neincrederi, si totusi ici-colo mai sunt si niste 'satisfacuti'...Nu stiu ce sa mai cred, am vrut mult sa urmez aceasta academie, imi parea foarte ok formatu, 1 an si cu posibilitatea de invatare online. Ca si altii nu vreau sa mai pierd timpul prin alte facultati care ar dura cativa ani...
Deci pana la urma e recunoscuta diploma international sa nu?

(eu as dori sa urmez ceva in domeniul design&multimedia, daca cumva stie careva vreun curs sau alta academie de tipul asta as fi tare recunoscator sa aflu :)  )

#44
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007

View Postkios, on 17th February 2011, 16:58, said:

N-a mai zis nimeni nimic pe forumul asta. Cei care v-ati inscris ati promis ca reveniti cu detalii pe parcurs. Chiar sunt curios ce parere aveti despre cursurile lor. Sau poate chiar ne trimiteti un exemplu ca ei nu vroiau sa ne dea nimic.
Atentie, mai nou sint "link academy". Aceeasi reclama pe Facebook, "mai buna ca o facultate", Numele insa schimbat.. sa nu mai gaseasca omu comentariile de pe aici folosind google... :)


Deci probabil sint tot ei.

#45
michellek

michellek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.06.2012

View Posteddiezack, on 12th April 2012, 00:16, said:

Atentie, mai nou sint "link academy". Aceeasi reclama pe Facebook, "mai buna ca o facultate", Numele insa schimbat.. sa nu mai gaseasca omu comentariile de pe aici folosind google... :)


Deci probabil sint tot ei.

Azi am dat si eu peste o reclama de la link academy pe facebook ... cursurile par tentante, (chestia cu certified iti ia ochii intr-adevar) am rasfoit siteul lor, dar  ... m-a interesat in primul rand modulul de design, pe site afirma ca sunt certificati adobe, si surpriza , pe lista http://www.adobe.com...l...b=training nu-i gasesti inregistrati ca parteneri (nici dupa Serbia, nici dupa Romania ...in Romania chiar exista un singur partener Adobe si nu este link academy ).  

Imi pun mari semne de intrebare asupra acestei asa zise academii ... si dupa ce am citit pe acest forum am si mai mari indoieli ...  in momentul de fata e mai tentant un abonament la tutorialele de pe lynda.com (rog moderatorii sa stearga aceasta parte daca li se pare ca fac reclama), unde ai acces la zeci de mii de tutoriale de photoshop, illustrator, etc ... si mai mult, daca vrei sa devii adobe certified expert, se poate da examen direct la adobe (180 dolari) ... si iesi mult mai ieftin in acest fel decat cei 1300 euro ceruti de link academy.

#46
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postmichellek, on 8th June 2012, 17:23, said:

i pun mari semne de intrebare asupra acestei asa zise academii ... si dupa ce am citit pe acest forum am si mai mari indoieli ...  in momentul de fata e mai tentant un abonament la tutorialele de pe lynda.com (rog moderatorii sa stearga aceasta parte daca li se pare ca fac reclama), unde ai acces la zeci de mii de tutoriale de photoshop, illustrator, etc ... si mai mult, daca vrei sa devii adobe certified expert, se poate da examen direct la adobe (180 dolari) ... si iesi mult mai ieftin in acest fel decat cei 1300 euro ceruti de link academy.

Oameni buni, eu nu vă înțeleg...

1) în primul rînd, acest topic nici nu are ce căuta la "facultatea mea". IT Academy (sau link...) NU ESTE facultate, nu are nici o legătură cu conceptul de facultate, nici ei nu pretind că-s facultate. Deci nu se pune problema că o faci pt a intra în categoria celor cu studii superioare, care categorie îți face un oarecare "upgrade" la statut, eventual salariu, etc...

2) există nenumărate cărți și tutoriale complet free pe net, nici măcar nu e nevoie să cumperi un abonament la un site de tutoriale cum zicea cineva. Pur și simplu, în mod tradițional, mulți din cei care lucrează în IT sînt autodidacți și au folosit astfel de tutoriale + au învățat "din mers"... ca să lucrezi cu succes în IT, în domenii precum web design, DTP (photoshop etc), administrare de sistem etc, îți trebuie o oarecare pasiune și dacă o ai, nu ai nevoie să-ți predea cineva conceptele astea. Domeniile astea nu-s echivalente cu a fi zidar, instalator, etc... tb o anumită vocație, cine nu o are PROBABIL că nu va face "carieră" în domeniu

3) pt cei care totuși preferă să li se predea, există cursuri ca cele de la IT academy. EVIDENT, cursurile costă, deci e mai scump să le faci decît să înveți singur și să dai (eventual) doar certificarea !!! Academiile astea NU îți dau și certificarea, ci doar partea de predare. Certificările Adobe, Cisco, Microsoft și care or mai fi, oricum se dau separat, NU în cadrul acestor centre de "teaching".

#47
Adelinp

Adelinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2012
Salut!Numele meu este Adelin si vreau sa va spun ca sunt inscris la ei din noiembrie 2012 si ca academia asta e O MARE TEAPA.M am inscris pt programare web, PHP,si am primit de la ei un dvd cu 15 bs playere pt inceput despre HTML in care vb una ca proasta si iti arata cateva chestii in Notepad ++, de fapt de multe ori cand trebuie sa vorbeasca, sa explice ce inseamna atributul respectiv aia tace.Si oricum nu iti dau suficiente informatii aici dar mai poti sa citesti in format word pe platforma lor online insa nici acolo nu sunt suficiente informatii iar eu dau 1400 de euro de pomana.
Va spun sincer ca am carti de programare in care am foarte multe informatii comparativ cu ceea ce ne ofera ei, eu lucrez dupa cartile mele,nu am ce sa invat de la ei,chiar dau bani de pomana.
De la inceput le am promis ca daca semnez si cursurile nu se ridica la pretentiile mele o sa i dau in judecata, am platit cateva rate si acum nu vreau sa le mai platesc, de aceea as dori sa stiu daca sunt persoane care nu au mai platit si ce li s a intamplat.
Astept parerile celor care sunt inscrisi, eu chiar vreau sa le fac reclamatie,e bataie de joc,cursul nu si merita banii,serios, nu va inscrieti  ca mine, online, pt ca E CEA MAI MARE TEAPA.
Doamna acea draguta mi a zis ca sunt foarte multe pareri proaste pe forumuri dar acum am inteles ca de fapt oamenii aveau dreptate in prinvinta acestei asa zise academii.
  Pt ca eu m am tepuit o sa  dau un sfat sincer pt ca altii sa nu se mai tepuiasca,E O MARE TEAPA,NU VA INSCRIETI, DATI BANI DE POMANA.
  Astept parerile celor care snt inscrisi si nu sunt multumiti .
Multumesc,

#48
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Amice, am scris mai sus, dacă tu nu ai citit, vina ta. Te-ai înscris la un curs pe bani, acum zici că cărţile tale de programare sînt mai bune. De ce nu te documentezi înainte? ce credeai că te învaţă, care să nu fie în acele cărţi ?

Banii înapoi nu ţi-i vei mai vedea, asta e clar. Mai departe însă, cred că orice contract poate fi suspendat, pt prestaţii care nu s-au consumat încă, dacă te retragi nu cred că au cum să te forţeze să le plăteşti şi ratele viitoare.

#49
Adelinp

Adelinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2012
Salut! Stiu ca nu voi mai vedea banii platiti pana acum si nici nu ma mai intereseaza asta, pe mine ma intereseaza sa nu mai platesc in viitor insa ei si au luat masuri de precautie, scrie in contract ca daca vreau sa renunt la curs trebuie sa le platesc toti banii si daca ma retrag acum ma vor forta sa platesc banii in instata, mi se va pune popirire pe salariu,mi se va opri bani din salariu,asta e problema.

#50
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
ştii reclama aia cu "ştii cine sînt eu? sînt cetăţean şi am drepturi" ? ei pot să te dea în judecată, dar nu rezultă că o să cîştige, procesele durează mult, dacă nu te prezinţi se reprogramează din oficiu, etc (nu e ca un proces penal, unde vine şi te ridică poliţia şi te duce direct la pîrnaie). Este între tine şi ei, nu-s ei mai "cu moţ" decît tine ca drepturi, nu-s statul, armata, poliţia, securitatea....

Trebuie să faci cît mai rapid o cerere scrisă şi semnată, trimisă recomandat la adresa firmei, să păstrezi recipisa ca dovadă a DATEI, în care să soliciţi rezilierea contractului începînd cu data,... argumentînd ceva de genul că nu eşti mulţumit de calitate bla bla... şi mai departe vezi tu... dar fără o astfel de cerere datată, nu mai poţi dovedi în instanţă data la care ai renunţat!

mai departe, Probabil ar tb să cauţi un avocat să-ţi găsească exact chichiţa legală de care să te iei. Din cîte ştiu eu, nu pot să te oblige să plăteşti pt ce nu ai consumat deja. Indiferent ce scrie în contract, dacă încalcă vreo lege a statului român, nu e valabil !!! ca să-ţi dau un exemplu extrem, dacă faci un contract semnat şi în regulă că accepţi să fii sclavul cuiva, şi apoi te răzgîndeşti, respectivul nu are ce să-ţi facă, chiar dacă ai semnat, pt că sclavia e interzisă prin lege în România şi contractul e nul !!! înţelegi ideea ?

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAdelinp, on 07 decembrie 2012 - 21:22, said:

scrie in contract ca daca vreau sa renunt la curs trebuie sa le platesc toti banii si daca ma retrag acum ma vor forta sa platesc banii in instata, mi se va pune popirire pe salariu,mi se va opri bani din salariu,asta e problema.
Povesti de speriat. Nu se complica ei cu judecata. Si nici castig de cauza nu au. Dar la multi tine sperietoarea.

#52
Adelinp

Adelinp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.12.2012
Va multumesc frumos pentru sfaturi, o sa consult un avocat referitor la aceasta problema,oricum nu mai vreau sa am de a face cu ei pentru ca serviciul prestat nu se  ridica la  nivelul la care ei isi fac publicitate, lasa de dorit rau de tot.
Aviz pentru cei care vor sa se inscrie la ''aceasta academie'', eu mi am luat o mare teapa, nu faceti si voi ca mine, cum a spus si XON-XOFF exista o gramada de tutoriale gratuite pe net, puteti sa invatati singuri daca vreti, este nevoie doar de vointa.

Cu respect, Adelin

#53
chikitina

chikitina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2013
Buna seara,
Sunt cursanta la Link-Academy...si nu mai stiu ce sa cred despre ei...
Am inceput sa ma indoiesc de faptul ca ei sunt "profesori" si sa cred ca totul e o mare teapa..
In urma cu vreo..saptamana, am cerut ajutorul unui profesor, iar raspunsul lui a fost sa recitesc cursul...m-a dezamagit. Cred ca am sa renunt la acest curs, ma costa si o gramada de bani..si nici nu inteleg, dar nu stiu ce voi face cu ..plata de dupa intreruperea cursului.
Am sa dau si eu e-mail, la Cambridge,Zend...si de unde spuneau ei ca mai avem diplome la sfarsitul anului. In cazul in care n-au nicio legatura cu Cambridge si Zend...atunci pot incheia contractul...sper. Posted Image

#54
gabi1962

gabi1962

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2007
Salut,

Sunt si eu unul dintre inscrisii(nemultumitii)Link(IT)Academy si am primit acelasi raspuns ca nu pot renunta.Nu am mai platit ratele dupa a 3-a luna si de atunci primesc regulat e-mailuri cu instiintari de plata,amenintari cu judecata,iar in momentul in care am motivat neplata ratelor prin faptul ca nu mi-au trimis toate materialele(DVD)au inceput sa poarte negocieri,sa ma reinscrie in anul urmator,dar eu sa imi platesc ratele restante pana atunci.Nu stiu exact ce ar trebui sa fac in continuare,chef de judecata cu ei nu prea am,dar simt ca e un moment bun sa scap de problema asta.Cand le-am reprosat ca nu mi-au trimis toate cursurile au inceput sa dea vina pe Posta Romana,pe mine ca nu am fost sa le ridic,orice numai vina lor nu.Am replicat ca eu nu am contract cu Posta si ca trimiterea acelor materiale este una dintre (putinele)lor obligatii contractuale.Discutiile au fost purtate prin e-mail intre mine si departamentul lor juridic care ma anunta ca urmeaza sa ma cheme in judecata la Judecatoria Timisoara,iar dupa replicile mele m-au sunat iar de la Financiar sa negociem,sa discutam,etc.Ideea este ca m-as cam bate cu ei,dar cum sa o fac daca procesele vor avea loc la Timisoara,numai drumurile pana acolo(sunt din Bucuresti)m-ar costa cat cursul lor.Un sfat,idei in situatia data mi-ar prinde foarte bine,acum fiind o perioada "calma"eu urmand sa raspund daca accept propunerea lor.Multumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate