Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Motivația

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003

maxy, on Aug 8 2005, 19:25, said:

Lunea asta am luat-o ca pe un nou început. Acum am deschis calculatorul prima dată, am stat aproape toată ziua inchis în camera cu cărțile...

Nu știu de ce sau cum s-a întâmplat, dar mă bucur că s-a întâmplat. Momentan nu găsesc explicații plauzibile!

<{POST_SNAPBACK}>


ti-era frica sa nu vin sa te bat! zi drept!  ^_^  :proud:

#38
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Bătaia rămâne planul B!  ;)

#39
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Your purpose is ur thought > your thought is ur goal > your goal is ur dream > your dream is ur desire > your desire is ur sentiment > your sentiment is ur love > your love is ur heart > your heart is ur spouse > your spouse is ur future > your future is ur destiny > your destiny is ambition > ur ambition is ur aspiration > your aspiration is ur motivation.

maxy, felicitari  :w00t:
si eu am de facut pentur maine un eseu structurat la filosofie...  :death:
god damn it...
la tine a fost ceva temporar, la mine e ceva permanent...

eu nu m-am gandit niciodata cum o sa fie daca nu intru la facultate, m-am si mirat cand am vazut ca tu te gandesti in fiecare zi, ca add d-aia s-a apucat de invatat de la 11 seara pana la 5 dimineata, ca rox a intrat in blocaj numai cu gandul ca s-ar putea sa nu intre la facultate...
hm...
lipsa de motivatie, la mine, cred, are cauze mult mai profunde...
sau poate asa sunt eu... poate trebuie sa fiu impins de la spate... dar cum nu are cine, o sa ajung o epava...  :w00t:

concluzia:  i need a girl  :crying:

#40
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
"You need a girl" ca să intri la facultate? Efectul cred că e contrar...

Probabil ai nevoie, după cum zicea add, de o porție sănătoasă de bătaie, nu neapărat fizică, ci psihică. Poate ai nevoie să fii realist, tinzând către pesimism, ca să realizezi efectele negative.

Am dormit după-amiaza și noapte asta va fi una albă, fac niște research (ce bine sună) pentru eseuri. Bottom line : nici o zi fără a deschide cartea! ;)

edit: damn A-shaped keyboard!

Edited by maxy, 08 August 2005 - 18:57.


#41
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
i'm not beeing realist caci nu sunt ancorat in realitate  :w00t:
maxy, de fiecare data cand aveam prietena eram mult mai motivat... dupa( sau inainte ) ce ma intalneam cu ea veneam acasa si invatam ( atunci eram la liceu ) caci mi se parea ca daca nu culeg mai multe informatii, fata ma putea secatui de originalitate  :w00t:
damn, i'm a freak

#42
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Eu nu mă simțeam atunci motivat, ci mai inspirat. Mă întâlnesc mâine cu ea să văd dacă revine sentimentul! :)

Profesorul nu te motivează? Eu când vin de la meditație, aduc cu mine o poftă mare de lucru. și mai este și cicăleala profesoarei(lor) care îmi displace mult. Nu îmi place să mi se facă morală, gen "nu ai făcut nimic", "ce te faci?", "ești leneș"...

#43
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

maxy, on Aug 8 2005, 19:09, said:

Eu nu mă simțeam atunci motivat, ci mai inspirat. Mă întâlnesc mâine cu ea să văd dacă revine sentimentul! :)

Profesorul nu te motivează? Eu când vin de la meditație, aduc cu mine o poftă mare de lucru. și mai este și cicăleala profesoarei(lor) care îmi displace mult. Nu îmi place să mi se facă morală, gen "nu ai făcut nimic", "ce te faci?", "ești leneș"...

<{POST_SNAPBACK}>


eu cand veneam de la meditatie, aveam o pofta de soomn... :peacefingers:

#44
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
la mine depindea de meditatie...si de prof...anatomia ma motiva mereu, veneam acasa cu chef de invatat....si optica la fel..in schimb, termodinamica mi-a nenorocit nervii...

#45
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Ai simțit vreodată, înainte de examen, că le știi, că ai repetat destul?


De ce nu ai dat chimie?

#46
painkiller

painkiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.12.2004
nu cunosti exemple de persoane apropiate tie care nu au ajuns nimic fara o facultate? nu ai vazut pe strazile din romania atatia ratati? nu ai vazut prin magazine atatia prosti? la televizori nu vezi si mai multi? daca da, spune-ti in gand: "doamne fereste sa nu ajung si eu ca ei, fara nici un viitor, ratat, un oligofren, vai de capu lui, cersetor prin metrou" si poate vine doamna motivatie.

PS: cunosc multe persoane fara carte care invart afaceri si bani multi. il poti lua ca exemplu si pe jiji, care chiar daca e prost are bani... si nu cred ca are o imagine foarte buna(poate doar pentru aurolaci). dar nu te baza pe noroc in viata, ca norocu nu vine daca speri la el. cel putin io niciodata n-am avut noroc cand speram sa am  :)

#47
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
1. mananca zilnic 3 - 4 banane si 13 - 14 migdale

2. evita tot ce te poate obosi psihic si evita poluarea sonora

3. clarifica motivatia

#48
TerRO_GirL

TerRO_GirL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 13.09.2006
"Motivație îmi trebuie pentru învățat. Nu am șef pentru mărirea lefei.

Traversez aproape zilnic o perioadă de pesimism, cu "if"-uri negative. Sunt stresat, e adevărat. Probabil de-asta nu mai vine Dra. Motivație pe la mine...
"
Welcome to my life !:) parca era si o melodie asa ..
Poi , nu stiu daca e adevarat , dar eu diseara imi cumpar migdale si banane , poate merge macar cu autosugestia !  :lol:
Faza e ca mai am aproximativ 3 luni pana la bac/admitere si eu inca mai functionez pe sistemul "de maine"  <_<  . Poate "de maine" dupa admitere(respingere) chiar o sa invatz ceva : cum sa ajung o ratata fara efort !  B)

#49
Dj_Extazy

Dj_Extazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.01.2004
Hah, norocosilor. De fapt poate nu...

Eu sunt foarte motivat , dar n-am timp. Ca sa nu mai zic ca tot asa , uneori mai cad in depresii si auto-sugestii negative:

"Daca nu intru la buget?"
"Daca nu iau BAC-ul?!"
"De ce nu stiu, cand am repetat atata?"

blablabla...

Totul , la mine , e o atitudine pozitiva. Daca sunt fericit si imi place viata, totul merge bine, mai ales invatatul. Dar si aceea se culege prin vointa si exercitiu.

Edited by Dj_Extazy, 20 March 2007 - 22:56.


#50
Luigi555

Luigi555

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.07.2006
Motivatia nu vine stand in casa. Eu ma umplu de sictir daca stau in casa.
Dar e de ajuns sa ies afara, sa vorbesc cu cineva, sa interactionez, sa ma duc la sala( pentru asta ies de drag  :D ) sau sa fac aproape orice in aer liber.
Astazi de exemplu am fost sa ma interesez de actele necesare pentru a depune dosarul de candidat la Fortele terestre si ghici ce? Am plecat de acolo ranjind de bucurie, par usoare probele. :D


Quote

Faza e ca mai am aproximativ 3 luni pana la bac/admitere si eu inca mai functionez pe sistemul "de maine" dry.gif . Poate "de maine" dupa admitere(respingere) chiar o sa invatz ceva : cum sa ajung o ratata fara efort ! cool.gif

Serios acum, daca eu mi`am gasit azi motivatia inseamna ca e ceva prea usor :lol:

#51
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
vine acusi un nou an scolar, si ultimu pt mine. bac. BAC. BAC!!!
eu n`am motivatie pt nimic..de 2 luni zic ca`mi deplasez posterioru sa`mi innoiesc abonamentu la sala..da` neeeah. de cand am intrat la liceu am note ff mari fara sa`nvat, ca ma stiau profii din generala de buna. o tema completa n'am mai facut de nu stiu cand. de tocit..imi vine greu sa tin minte si seria de pe buletin. vin de la scoala, decat sa ma apuc de invatat, ma culc. mananc. fac baie. mai fac o baie. orice. si se face 3 dimineata, trag 3 ore de somn, si gata. iar n`am facut nimic. si`n conditiile astea..ce fac eu la bac? any ideas pt invatat si..tinut minte? sau macar pt convingerea sa deschid 3 carti, si sa le tin asa mai mult de 5 minute?

Edited by SeNsaTioNs, 01 September 2007 - 01:19.


#52
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Inveti in ultima saptamana ca majoritatea :)

#53
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
n-are rost sa te "impulsionezi" in vreun oarecare mod, cel putin nu de acum. ti-as zice doar sa incerci sa respecti un orar, daca esti in stare ( eu recunosc ca nu-s), si sa casti urechile cit mai mult la clasa....nici n-o sa-ti vina sa crezi cit de mult ajuta.
cit despre invatat...crede-ma, vine de la sine, fara sa te disciplinezi tu, in momentul in care ai atins gradul maxim de disperare. :) Asta se poate intimpla la inceputul anului, daca esti mai ....disperat asa din fire, pe la jumate, in ultima luna sau in ultima saptamina. De ultima zi chiar n-am auzit cazuri, dar asta nu inseamna ca n-or fi....
:)

#54
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
La mine motivatia a fost destul de simpla. Prietenii mei salarii de peste 2000$ si munca constand din dat de gura, adica ordine. Eu 600$, baxat la cheie cat cuprinde. Si cand am dat si de un tampit cu diploma, imediat mi-am vazut de carte.

Mai sunt de dat examnene de adimitere cumva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate