Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Suplimente .

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Carbohidratii nu se folosesc pentru energie ?
Eu fiind mezomorf nu am nevoie de carbohidratii prea mult , deci eu iau doar dimineata pt energie .
Acum fac putin altfel , 4 serii si  15 repetari cu 55 de kg , 12 rep 60 kg , 10 rep 65 , 8 rep 70 > un exemplu de la piept .

#20
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Poti sa iei si 50g proteine/kg atata timp cat nu ai destui carbohidrati pentru a fi folositi ca energie corpul va incepe arderea proteinelor.

#21
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Pai eu mam gandit la 2g / kg corp carbo si la fel si proteine .

#22
marmota05

marmota05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2006
daca e pe keto cum sa arda proteinele pt energie? poate sa arda proteine pt energie si daca sunt prea multe in dieta. care este procetajul fiecaror nutrienti?

#23
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

 marmota05, on 1st November 2010, 17:33, said:

daca e pe keto cum sa arda proteinele pt energie? poate sa arda proteine pt energie si daca sunt prea multe in dieta.
Pe keto arde lipide, dar nu a zis ca ar urma o asemenea dieta. Excesul de proteine nu este folosit pentru energie daca exista glucide sau lipide suficiente.

#24
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Cred ca am uitat sa mentionez .. nu am o dieta stricta , in general mananc dimineata cereale integrale 7-8 , pe la 11 mananc un covrig si un baton siluet bar pentru slabit , pe la 2 mananc supa sau ceva , dar in general fara prajeli si paine .
Suplimente mam gandit sa iau aminoacizi , XS de la PN si LCarnitin&Chrom tot de la PN .
Carbohidratii nu stiu cum sa fac , mam gandit sa iau ceva de la redis si sa administrez dimineata 2g/kg corp .

Nu stiu cum e cu laptele , dar beau cam 1 l pe zii cel de 1,5% grasime , fructe in general nu mananc decat 2-3 , din cate stiu contin fructoza si nu te  lasa sa slabesti .
EDIT : cardio fac de 3 ori pe saptaman , 30 de minute pe zi , banda de alergat . Dar de saptamana viitoare incep sa fac 40 de minute pe zi .
EDIT iara : tot imi vin intrebarile si cred ca voi ma puteti ajuta , cum imi dau seama cate calorii are nevoie corpul meu pt a slabii ? si cam de cate Lipide si glucide am nevoie ?

Edited by Feard, 02 November 2010 - 08:33.


#25
marmota05

marmota05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2006
ar trebui sa incepi un jurnal alimentar in urma caruia vei putea vedea ce progrese obtii. nu cred ca vei obtine rezultatele dorite cu o alimentatie dupa ureche.
sunt pe net diferite site-uri unde calculezi necesarul de calorii zilnic. necesarul de carbo si grasimi depinde de dieta pe care doresti. gasesti multe informatii pe blogul lui cristi margarit. succesuri.

#26
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Mi-am calculat caloriile spune ca imi trebuie 2759 si pt slabit spune ca  2259  .
Dar daca merg pe varianta asta 2g/ kg corp carbo si 2g / kg corp proteine , e bine atunci ?
Daca merg dupa treaba asta atunci trebuie sa calculez ce mananc si cat mananc .
Cu lipidele si glucidele habar nu am .

#27
marmota05

marmota05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2006
pai la un calcul simplu ai 142 g proteine si 142 carbo, adica 1136 kcal, dif pana la 2259 din grasimi nu cred ca da bine in raport cu nr de carbo pt ca ai avea 25P/25C/50G procentual vorbind. ori cresti carbo si scazi grasimi ori viceversa. tu decizi, sau poti incerca pt 2 sapt fiecare dieta si vezi cum se simti mai bine.

#28
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Dar daca cresc carbo sau grasimii nu e riscu sa pun ceva grasime ? sau se va folosii doar ca energie ?

#29
marmota05

marmota05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2006
pai nu ai cum sa pui doar muschi. pt ca media pe an e undeva la 5 kg (muschi nu greutate). oricum parerea mea este ca trebuie sa modifici ceva in alimentatia ta dar tu iei decizia finala. bafta

#30
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
hei dar despre ce vorbim ? ca eu nu vreau sa pun , eu vreau sa slabesc deocamdata , si la treaba cu carbo si proteine ma refeream in sensu sa nu imi ard muschii cumva .

#31
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Dar de ce nu pui ceva masa musculara mai intai pentru a avea cu ce sa arzi grasimea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate