Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Farmacia de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Autoritătile sanitare îsi doresc ca din 2011 bolnavii să-si ia medicamentele dintr-o singură farmacie.

Farmacia de familie, un nou concept pe care vrea să-l pună în practică din 2011 Casa Natională de Asigurări de Sănătate. Farmacia va functiona pe criterii asemănătoare cabinetelor medicilor de familie, adică pacientii se vor înscrie pe listele uneia pe care si-o aleg singuri după ce criterii doresc iar ulterior, cînd vor avea de cumpărat diverse medicamente vor putea face acest lucru doar de la unitatea respectivă. Ideea, care se regăseste în proiectul de contract cadru pentru anul 2011 ce a fost deja aprobat, a stîrnit nemultumirea bolnavilor si a farmacistilor.

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Au fost dați în judecată și acea prevedere, plus încă vreo zece altele, au fost anulate anul ăsta. Nu cred că vor insista s-o bage în contractul pe anul viitor.

#3
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Si daca sunt in concediu la Constanta dar casa mea si implicit farmacia e in orasul natal, sa zicem Buc, tre` sa suport migrenele pana ajung acasa? Mi se pare cam tampita ideea, dar in fine, trebuie sa ne miram care lucruri mai sunt normale azi.....ca alea, anormale incep sa se inmulteasca :confuzzled:

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Asta da "economie de piata".

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postnicopuscasu, on 9th October 2010, 13:46, said:

Si daca sunt in concediu la Constanta dar casa mea si implicit farmacia e in orasul natal, sa zicem Buc, tre` sa suport migrenele pana ajung acasa? Mi se pare cam tampita ideea, dar in fine, trebuie sa ne miram care lucruri mai sunt normale azi.....ca alea, anormale incep sa se inmulteasca :confuzzled:
sau îți plătești medicamentele integral.
Farmacia de familie se referă doar la ceea ce suportă sistemul de asigurări.

#6
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postadadoi, on 11th October 2010, 08:41, said:

Farmacia de familie se referă doar la ceea ce suportă sistemul de asigurări.

Ba mai mult, stiam ca se refera numai la programele nationale (diabet, cancer, sida, psihiatrie...) unde medicamentele sunt foarte scumpe si nu toate farmaciile se incarca cu ele pe stoc, nestiind pe ce pacienti pot conta.
In felul asta cica ar avea o predictibilitate in ceea ce priveste consumul si pacientii vor gasi medicamentele pe stoc, fara sa le mai comande dinainte.

Asta e scopul declarat, cel real fiind canibalizarea farmaciilor mici si preluarea lor de catre marile lanturi.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
totusi, eu sunt multumit de sistemul medical din romania!

in japonia, eram inscris la un spital la 180 Km..daca sunam la ambulanta ca am patit ceva, trimiteau masina tocmai de acolo, nu te primesc nicaieri in apropiere...

medicamentele, le luam DOAR de la medicul de familie, pentru ca NU exista farmacii.

deci, se poate si mai rau, intradevar, dupa o ora si ceva de mers cu masina ajungi la Hotel [spital] si e mult mai civilizat ca in romania..dar exista si posibilitatea sa dai coltul pana atunci :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate