Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transferuri

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#55
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Suna la secretariat si intreaba.
PS Daca vrei sa te bazezi pe programare, du-te la FMI.

#56
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlyn9210, on 11 noiembrie 2012 - 20:38, said:

Sunt student in anul II la facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica economica, sectia de informatica economica din cadrul ASE Bucuresti. Datorita nivelului scazut de pregatire al acestei facultati, as dori sa ma transfer la facultatea de Automatica si Calculatoare, specializarea Calculatoare, din cadrul Politehnicii.
Sa nu crezi ca in alta parte te va scoate meserias ! Numai de munca ta extrascolara depinde asta. E buna si diploma de unde esti acum, ca doar hartii sunt toate.

#57
AndrusKanu

AndrusKanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.05.2009
Ma pot transfera de la o facultate la alta intre semestre?

#58
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Am si eu o nelamurire.

Am citit cam ce cerinte trb sa indeplinesc ca sa ma pot transfera de la o facultate la alta in cadrul Ase-ului si anume: sa fiu integralista si sa am media +7.

Problema mea e alta.Daca reusesc sa stau fara restante(cu media peste 7 ) si mi se accepta(printr-o minune) transferul de la o facultate la alta , se poate intampla ca sa nu iau diferentele acolo unde vreau sa ma duc?(rei).
Asta nu inteleg la transfer.Cand dai diferentele si cate dai..si tot asa

#59
55blader

55blader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.08.2009
Salut!
Tocmai ce am terminat anul I la Facultatea de Energetică, UPB - Inginerie Energetică. Întrebarea mea e dacă aş putea urma masterul la UTCB - Instalaţii după ce termin această facultate, pentru că nu ştiu ce şanse aş putea avea la angajare după ce termin Energetica, am auzit că merg lucrurile foarte greu spre deloc şi de asta. Dacă nu, ce părere aveţi despre Facultatea de Inginerie Electrică? Să mă transfer acolo? Sunt mai mari şanse de "reuşită" după? Ştiu că totul depinde de mine, dar să zicem că voi face tot posibilul să fiu considerat drept "pregătit" după 6 ani de facultate. Pentru început, ştiu că nu înveţi mai mult de 20% la facultate din ce vei aplica după la job.

Edited by 55blader, 15 July 2013 - 23:48.


#60
NicoletaCx

NicoletaCx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2013
Buna!
Am si eu o intrebare.Sunt studenta anul 1 la buget la MV.Nu este ceea ce imi doresc dar a fost singura optiune deoarece am picat la examenul de admitere de la UMF.Intrebarea este : Daca la anul sustin examenul de admitere la UMF si il promovez trebuie neaparat sa platesc taxa de 90 de milioane,indiferent daca am luat o nota pentru buget?In conditiile in care eu vreau sa renunt la prima facultate,sa raman doar la UMF.

#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Din cei 6 ani cat dureaza facultatea se va scade cat faci acum la buget (1 probabil):  6 - 1 = 5 ani la buget si 1 cu taxa.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2013 - 20:35.


#62
pui_de_drac

pui_de_drac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.04.2012
Buna! Dacă la o facultate eşti la buget, te poţi transfera la alta tot la buget incepand din anul 2? Posted Image

Edited by pui_de_drac, 29 July 2013 - 12:30.


#63
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
In teorie da. Practica e data insa de ce este scris in regulamentul celor doua facultati plus trecerea examenelor de diferenta pentru materiile ce nu le-ai studiat

#64
alex_geo008

alex_geo008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.11.2012
Oare poti face transferul dupa primul an de la eletrotehnica poli timisoara la telecomunicatii timisoara? sa fii tot la buget

#65
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Mai sus am zis o chestiune minimala dar fara ea nu se poate.

#66
alex_geo008

alex_geo008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.11.2012
acuma ideea e ca nu fac toate cursurile la fel dar desi se numesc diferit mare parte din materie e comuna din ceea ce pare... oare se pot echivala in aceasta situatie? sau nu aveti cunostiinta de acest lucru?

#67
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Parte din ele se vor echivala. Oricum trebuie sa discuti la noua facultate sa vezi exact ce si cum.

#68
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
salut, am dat la o facultate iar dupa un an am vazut ca nu e ceea ce vroiam. ce pot face acum? inteleg ca ramane doar sa dau la o facultate cu taxa?

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Intri la o noua facultate si platesti taxa doar pentru un an de studiu (cat ai stat deja la buget) iar restul pana la finalizare pot fi fara taxa daca intri pe locurile bugetate.
Te mai poti transfera la alta si continua anul II daca treci diferentele pentru materiile ce nu le-ai facut.

#70
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
varianta 2 imi place dar am inteles ca nu merge transferul decit tot la acelasi profil ? tehnic in cazu lmeu

#71
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Transferul merge oriunde cu acordul celor doi decani si trecerea examenelor de diferenta. Insa nu-i treaba usoara, e mai simpla o admitere !

#72
BlackPassion

BlackPassion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 13.11.2011

View PostNicoletaCx, on 25 iulie 2013 - 20:27, said:

Buna!
Am si eu o intrebare.Sunt studenta anul 1 la buget la MV.Nu este ceea ce imi doresc dar a fost singura optiune deoarece am picat la examenul de admitere de la UMF.Intrebarea este : Daca la anul sustin examenul de admitere la UMF si il promovez trebuie neaparat sa platesc taxa de 90 de milioane,indiferent daca am luat o nota pentru buget?In conditiile in care eu vreau sa renunt la prima facultate,sa raman doar la UMF.
Probabil te referi la UMF din Cluj care are taxa de 82 de milioane.In Cluj daca ai deja un an la buget la alta facultate si treci testul de admitere, trebuie sa platesti taxa in primul an, in schimb la UMF din Targu Mures poti sa iti alegi tu anul pe care vrei sa il platesti, inclusiv ultimul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate