Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Transferuri

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
cristyy

cristyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.08.2007
Salut,

sunt student in anul I la Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei. As dori sa ma transfer la Universitate la Facultatea de Matematica si Informatica. Sincer, dupa 2 luni am ajuns la concluzia ca ETTI nu este de mine si nu datorita faptului ca este mult de invatat si bla bla bla, lucru total neadevarat, dar observ ca invatam numai lucruri inutile pana in anul III cand ne alegem specializarile. Poate unii dintre voi o sa ziceti ca nu e asa, dar asta e parerea mea. Deci intrebarile sunt: cum pot proceda sa ma transfer de la ETTI la FMI? Ce conditii trebuie indeplinite? Pot sa ma mut dupa primul semestru? Este cineva pe aici care s-a transferat, dar nu neaparat la(de la) una din cele doua facultati de mai sus ci de la o universitate la alta? Daca mai aveti orice alta informatie care m-ar putea interesa nu ezitati.

Multumesc

#38
SpiridusuL44

SpiridusuL44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2009
Buna ziua , as dori sa aflu daca se poate face un transfer intre doua universitati, la sfarsitul primul semestru.As dori sa ma mut si am nevoie de ceva ajutor..

Edited by SpiridusuL44, 27 November 2011 - 14:54.


#39
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009
In principiu orice se poate, numai sa stii la cine sa apelezi (a se citi cotizezi).
Daca intre facultati exista o diferenta la materiile studiate, o sa fie nevoie de teste de diferenta. Aceste teste le dai la noua facultate, pentru a recunoaste nivelul de competenta al tau pentru respectivele materii.

Spor,

Edited by Lucian_M, 27 November 2011 - 15:26.


#40
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Se poate sa te transferi la alta sectie(din aceeasi facultate) in timpul anului universitar sau trebuie sa astepti pana il termini sau incepe anul urmator?merci pentru ajutor!:)

#41
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011
Asta e exprimare de om cu studii superioare?  :deadtongue:
In fine, eu te sfatuiesc sa mergi la secretariatul facultatii si sa ceri raspunsul la intrebarea ta. Daca iti este lene, exista telefon, mail etc.

Edited by RCmake, 13 December 2011 - 12:51.


#42
Luckyano

Luckyano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2009
As dori sa stiu urmatoarea chestiune. Daca eu sunt student in anul I la buget la o anumita facultate si dupa primul an aici am medie ca sa raman tot la buget in anul II, ma pot transfera la o facultate cu aproape aceleasi materii si sa raman tot la buget la noua facultate???

#43
cristyy

cristyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.08.2007
Stie cineva daca pot sa ma transfer de la etti la automatica (calculatoare) dupa primul an si care ar fi conditiile care trebuie sa le indeplinesc?

#44
Elena_Podu

Elena_Podu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2012

 experthouse, on 27th November 2011, 15:00, said:

In principiu orice se poate, numai sa stii la cine sa apelezi (a se citi cotizezi).
Daca intre facultati exista o diferenta la materiile studiate, o sa fie nevoie de teste de diferenta. Aceste teste le dai la noua facultate, pentru a recunoaste nivelul de competenta al tau pentru respectivele materii.

Spor,


Sunt studenta la Facultatea de farmacie din cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie  Gr.T.Popa  Iasi, in anul II. As dori sa ma transfer la facultatea de medicina generala cu conditia sa  sustin examenele  de  diferente   ce se impun. Ce ziceti am vreo sansa?. Multumesc   mult   pentru o eventuala   sugestie .

#45
georgiana109

georgiana109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.03.2012
Se poate un transfer de la o facultate privata la una de stat? S-a transferat cineva?

#46
abismal

abismal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2012
Salutare , s-a trasferat careva dintre voi de la arhitectura din oradea la cluj? imi puteti da ceva sfaturi in legatura cu transferul ,si cu ce impresii ati ramas in urma acestei experiente , ms ;)

Edited by abismal, 24 March 2012 - 21:22.


#47
Andra91

Andra91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2012
Am nevoie de ajutor din partea voastră. Sunt studentă în anul 2 la Balneofiziokineto-terapie și recuperare medicală la UMF Craiova și aș vrea să mă mut după ce termin anul 3 la Medicină Generală, să încep acolo din anul 4. Nu știu dacă este posibil fiindcă nu cunosc persoane care să fi făcut asta.. Sper să fie cineva pe aici care să mă poată lămurii.

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai au vreo legatura una cu alta ?! Ce ai studiat tu si ce au facut dincolo ? Nr. de locuri de la un profil e aprobat din start, nu se modifica ulterior.

#49
Andra91

Andra91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2012

 neagu_laurentiu, on 15th June 2012, 22:19, said:

Pai au vreo legatura una cu alta ?! Ce ai studiat tu si ce au facut dincolo ? Nr. de locuri de la un profil e aprobat din start, nu se modifica ulterior.

Specializarea mea e tot în cadrul Facultății de Medicină(acesta cuprinde: Med. Generală, Moașe, Asistență Medicală, Balneofiziokinet-terapie) și în acești 2 ani de când sunt studentă sunt decât 5 materii diferite la ei de ale mele.. iar eu am făcut unele materii pe care ei le fac în anii următori..

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
In cadrul facultatii sunt multe specializari. Ai vazut nr. de credite ?  Durata studiilor ? Cred ca da. E capra si varza.

#51
FlorinCFR

FlorinCFR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 30.05.2010
Salut ! Daca fac primul an la IFR , pot sa ma transfer in anul doi la zi ? Este vorba de Univ. Transilvania Brasov.

#52
PenescuEduard

PenescuEduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.02.2011
Salut!
Sunt student la Universitatea din Pitesti la facultatea de Stiinte Economice, specializarea Marketing (taxa)! Am vrut foarte mult sa intru la ASE dar se pare ca media de admitere nu prea m-a ajutat.
Vreau sa stiu daca pot sa ma transfer din anul 2 la ASE la aceeasi specializare. Ce examene trebuie sa dau? Cam care sunt sansele sa ma pot transfera? Va rog sa imi spuneti toate detaliile.
As vrea sa mai stiu daca se pot face transferuri in cadrul aceleiasi facultati de la o specializare la alta? De exemplu de la Marketing la CIG. Se pot face aceste modificari inainte de inceperea anului universitar sau e deja prea tarziu?

#53
adrianaa09

adrianaa09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.04.2010
Am si eu o curiozitate... Daca esti la facultate la zi, in anul 1, te poti transfera la distanta?

#54
Alyn9210

Alyn9210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2012
Salut,

Sunt student in anul II la facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica economica, sectia de informatica economica din cadrul ASE Bucuresti. Datorita nivelului scazut de pregatire al acestei facultati, as dori sa ma transfer la facultatea de Automatica si Calculatoare, specializarea Calculatoare, din cadrul Politehnicii. As dori sa stiu daca acest lucru este cu putinta. Orice informatie mi-ar putea fi de ajutor.

Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate