Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Generator ultrasunete

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Repell those repugnent insects from your Garden this Summer with this insect repellant circuit. Designed by Graham Maynard the circuitry consists of a phase locked loop (CMOS 4047) wired as a 22KHz oscillator. The output is amplified by a pair of complimentary output transistors and drives a Motorola 3.25 inch Piezo. Current drain is around 120mA so an external power supply is recommended.

The piezo used was a standard 85mm square Motorola Horn,  Maplin part number  WF09K or WF55K. These are rated +/-3dB to 28kHz.
[ http://www.mitedu.freeserve.co.uk/Circuits/Misc/insecrep.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(pentru conformitate: mosquito repellant)

#38
assiris

assiris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.01.2006
Stiu ca exista in comert un dispozitiv cu care se poate respinge atacul maidanezilor dar este destul de piperat ca pret. Stie cineva o schema electronica pentru confectionarea lui? Cred ca e un oscilator pe o frecventa de panica cu care se tin la distanta ciinii de pe strada in cazul unui atac. M-ar interesa aceasta pentru fetita si sotia mea care au avut incidente de acest fel iar primaria nu ia nici o masura in acest sens, si se constata o inmultire a incidentelor, dat fiind o crestere a numarului acestor "prieteni ai omului" :raygun: prin bunavointa unor oameni fara ocupatie care intretin aceasta stare de lucruri si chiar o dezvolta.

#39
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Generator ultrasunete.
Frecventa  ~25 kHz .

#40
Black_Soul

Black_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.02.2005
Despite the simplicity of the circuit, there is one little thing. The 10nF (.01) capacitor is critical as it, too, determines the frequency. Most ceramic caps are highly unstable and 20% tolerance is not unusual at all. Higher capacitance means lower frequency and vice-versa. For proper alignment and adjustment, an oscilloscope would be necessary. Since I don't have one, I used Winscope. Although it's limited to only 22 kHz, that's just enough to see how this circuit works. There is no need to etch a PCB for this project, perf board will do. Test the circuit to see how it responds at different frequencies. A 4k7 potentiometer in conjunction with a 10nF (or slightly bigger) capacitor gives some 11 to 22kHz, which should do just fine. Install the circuit in a small plastic box and if you want to, you can add a LED pilot light. Power consumption is very small and a 9V battery should last a long time. Possible further experimentation: I'm working on an amplified version of the whistle to get a louder beep. All attempts so far haven't been successful as high frequency performance tends to drop dramatically with the 555. Perhaps I could use a frequency doubler circuit - I just don't know and I've run out of ideas. One other slightly more advanced project could be a simple "anti-bark" device with a sound-triggered (clap) switch that sets off the ultrasonic buzzer as soon as your dog starts to bark.



Traducrea nu am timp sa o fac... SUCCES !

Attached Files



#41
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu toti cainii fug, unii sunt indiferenti si altii chiar ataca.

#42
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Fa rost de o telecomanda cu ultrasunete de la un televizor vechi.
Cainele meu e inspaimantat cand schimb canalele :)

#43
steffannel

steffannel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2006
A testat careva schema prezentata pe forum cu CMOS 4047 ? MERGE?

#44
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Am gasit aici niste programele anti-tantari:
http://www.thaiware....eyword=mosquito

#45
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Cel mai bun lucru e o telecomanda cu ultrasunete de la Tv-uri antice- se gasesc la bacol service pe langa pasajul Marasesti, costa 1 leu nou sunt in stanga cum intrii in magazin, intr-o lada cu subansamble tv bune de aruncat.. se alimenteaza cu 6V(4XAA), trebuie lipit cu superglue un buton ca sa mearga incontinuu... :coolspeak: am incercat si e super alunga tantarii, fluturii de noapte si baga coada intre craci la caini :peacefingers: tot secretul la aia e tweeterul care e piezo, merge f. probleme si la 40Khz...telecomanda are vreo 10 tranzistori, releu reed, si o multime de ciudatenii, tastatura cu efect hall....deh, anii `70...

#46
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005
Am facut niste teste, am inchis niste tantari intr-un acvariu gol. Generat frecvente prin program, nu am avut la dispozitie mijloace si timp pentru realizarea unei scheme electrice.
18khz-20khz ii tinea pe fundul acvariului. Mai jos fara rezultate. M-am ales insa cu o imensa durere de cap dupa 3 ore de teste, deci cred ca un piezo ce genereaza sunete undeva la 22khz i-ar tine departe, nu e de tinut in casa insa. Pe langa mosquito killer e si brain killer.

#47
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

View PostGolem, on Jul 8 2006, 02:49, said:

Cel mai bun lucru e o telecomanda cu ultrasunete de la Tv-uri antice- se gasesc la bacol service pe langa pasajul Marasesti, costa 1 leu nou sunt in stanga cum intrii in magazin, intr-o lada cu subansamble tv bune de aruncat.. se alimenteaza cu 6V(4XAA), trebuie lipit cu superglue un buton ca sa mearga incontinuu... :coolspeak: am incercat si e super alunga tantarii, fluturii de noapte si baga coada intre craci la caini :peacefingers: tot secretul la aia e tweeterul care e piezo, merge f. probleme si la 40Khz...telecomanda are vreo 10 tranzistori, releu reed, si o multime de ciudatenii, tastatura cu efect hall....deh, anii `70...
Misto chestie, cam pentru ce marci de televizoare se foloseau, ca poate mai  gasesc si prin Constanta.

#48
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Personal al cumparat un emitator de ultrasunete pentru indepartat tantarii si nu prea pare ca ar functiona, dar sotia mea sustine ca pe ea o protejeaza...
Nu il aud (deci sunt ultrasunete) pe pozitia unui comutator pe "continuu". Are insa si o pozitie cu modularea acelei frecvente ca si cand ar fi bataile de aripi ale unei libelule in miscare (cica de aia se sprie ei de frecvanta asta). Nu mi-am dat seama de diferenta, decat ca se aude ceva ca o joasa frecventa pe ulima pozitie.
Merge cu 2 baterii "de ceas" si are un difuzor piezo (parca).

Mult mai eficient este un fel de spray care dat pe maini si picioare ii respinge sigur. Nu miroase (din cate pot sa eveluez eu :)).

Despre aparate antitantatri am gasit un studiu interesant care arata performante minime ale aparatelor electronice):
http://www.scielo.br...6X2001000300030

Edited by SuperDuper, 09 July 2006 - 23:45.


#49
Sir Roger

Sir Roger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.07.2006

View PostThe_Napster, on Jul 9 2006, 22:55, said:

Misto chestie, cam pentru ce marci de televizoare se foloseau, ca poate mai  gasesc si prin Constanta.

Telecomenzi cu ultrasunete erau la SABA, GRUNDIG, NORMANDE, ITT...etc...

#50
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Caut de cca 1 ora un post pe care l-am citit ieri si pe care nu-l mai gasesc...Cineva care se confrunta cu problema ciinilor galagiosi a conceput (sau a facut rost) o schema cu piezo care mergea pina la 60kHz.
Stie cineva vreo schema de acest fel,aparatul astfel realizat sa bata pina la cca maxim 20 m???

Edited by dan_ghetau, 18 July 2007 - 08:22.


#51
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
O completare la postul precedent:pentru cocosi exista dispozitive care sa-i termine???

#52
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007
S-a mai discutat si aici:
http://forum.softped...t...19281&st=30

#53
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006

View Postdan_ghetau, on Jul 18 2007, 10:05, said:

O completare la postul precedent:pentru cocosi exista dispozitive care sa-i termine???
Da. Cutitul sau pistolul.

#54
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Corect.Cu cutitul nu pot ca nu ajung iar cu pusca fac zgomot...
Are vreo legatura frecventa piezo-ului cu starea de disconfort a ciinilor?
Intr-o exprimare plastica cineva spunea ca la 60 KhZ le va "da singele pe urechi"...
E oare eficienta schema trimisa de em2006?Mie nu mi-e frica de ciini,latra fiecare in curtea lui (la vecin) si eu vreau sa fac sa taca la activarea aparatului.La cele cu ultrasunete din comert nu au reactionat nicidecum...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate