Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Generator ultrasunete

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
dflorescu

dflorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.07.2004

unGuru, on Aug 5 2005, 14:10, said:

ideea este ca vreau sa folosesc "dispozitivul" si in aer liber, pentru o terasa.
Am vazut ceva pe la Metro, dar am impresia ca acele tuburi doar "ademeneau" insectele care urmau sa se prajeasca(?) in zona.
Pe mine ma intereseaza ceva care sa INDEPARTEZE tintarii, nu sa-i prajeasca.. any (other) opinions??

<{POST_SNAPBACK}>

Pune si tu "ademenitoarele" alea de tantari mai departe de terasa, sa-ti plece insectele din preajma ta spre ele :-))
BTW: gasisem anul trecut pe net un program (sau mp3, nu mai stiu exact) care, ziceau aia, goneste tantarii. un fel de piuit. la mine n-a mers, probabil boxele foarte ieftine nu scoteau bine frecvenele alea.

#20
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005
S-a discutat despre asta AICI.

#21
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Daca aveti boxe bune cu frecventa minima 16 000 Hz puteti incerca cu arhiva de mai jos. Programele genereaza un sunet cu frecventa intre 16 si 20 KHz - foarte enervant pentru tantari. Succes.

Attached Files



#22
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

S-a discutat despre asta AICI.
Pe mine ma intereseaza generarea (ultra)sunetelor cu un montaj (oscilator) electronic, nu sa rulez un mp3 pe PC..

#23
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
fa un oscilator cu 4060. Datasheet-ul iti e suficient pentru montaj. Cost total < 10 lei :)

#24
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Problema este pe ce frecventa sa fac acel oscilator, ca oscilatorul in sine il pot construi in 100 de variante..
O alta "necunoscuta" este puterea de emisie.. am testat un mp3 despre care se discuta la thread-ul similar, si am constatat ca "tiuitul" respectiv este destul de "auzibil", chiar daca e la limita superioara a benzii audio. Adica nu numai tintarii sint stresati, ci si eu! Deci intreabarea este cam ce putere tre sa emit pentru a acoperi un cerc cu raza de 25m, de ex..

PS: Pentru redarea (ultra)sunetelor se pot folosi difuzoarele piezoceramice (am vazut ca multa lume se crampona de limita superioara a boxelor audio obisnuite).

#25
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Din ce-am mai gasit pe net, rezulta ca frecventa ar fi in jur de 22khz.. sau, pentru tintarii mai "surzi", 5-10-15-20khz.. ceea ce e destul de "audibil", insa.
Ramine problema cu puterea de emisie.. nu-mi spuneti sa testez, pentru ca nu am timpul si rabdarea necesara! Cel putin, ar fi bine sa stiu un ordin de marime (mW, W, etc)..

#26
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
1-2W pentru exterior cred ca e mai mult decit suficient.

#27
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...tantarii ca tantarii, dar la o asa putere o sa plece toti cainii din zona... :lol:

#28
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Am sa pun eu o schema ,dar msi dureaza 1-2zile pana o scanez.Acum sunt cam ocupat.

#29
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

Acta non verba, on Aug 5 2005, 21:57, said:

...tantarii ca tantarii, dar la o asa putere o sa plece toti cainii din zona... :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


de plecat nu pleaca, dar or sa latre in draci :D

#30
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Intr-adevar, dovezile sunt din ce in ce mai multe, aparate cu ultrasunele,..
chiar su sunele scoase de telefonul mobil care goneste tantarii.

Personal am incercat, am variat frecventa , puterea si : nimic.
Ma apropiam cu aparatul de tzantzarii de pe tavan f. mult si ei nici macar nu ereau deranjati. Am incarcat si cu cainele meu. Nici un efect.
Si totusi exista aparate de speriat caini care merg.

Un prieten mi-a povestit ca a avut din comertz un apartat electr. de gonit tzntzari. Avea un dif. ca cel de la radiourile portabile.
Il puneai langa tine si nu mai veneu tzntzarii, dar pe la picioare tot veneau.

#31
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Intr-adevar, dovezile sunt din ce in ce mai multe, aparate cu ultrasunele,..
chiar su sunele scoase de telefonul mobil care goneste tantarii.

Personal am incercat, am variat frecventa , puterea si : nimic.
Ma apropiam cu aparatul de tzantzarii de pe tavan f. mult si ei nici macar nu ereau deranjati. Am incarcat si cu cainele meu. Nici un efect.
Si totusi exista aparate de speriat caini care merg.

Un prieten mi-a povestit ca a avut din comertz un apartat electr. de gonit tzntzari. Avea un dif. ca cel de la radiourile portabile.
Il puneai langa tine si nu mai veneu tzntzarii, dar pe la picioare tot veneau.
Asta e un mesaj de pus in rama.. ai intrat in antologie!!

PS: Ca sa fiu si un pic on-topic, desi discutia s-a drus dreaq in derizoriu: de respectivele ultrasunete se "sperie" doar femelele (de tzintzari).. degeaba ai incercat sa tulburi acel grup.. probabil ca erau doar "barbati" iesiti la una mica, in prag de seara!

Cit priveste aparatul care gonea tzintzarii de oriunde in afara picioarelor.. las posteritatea sa judece aceasta axioma!

#32
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Bine, scuza-ma

#33
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
No offence, dar (re)citeste-ti si tu post-ul si daca ti se pare fluent imi fac mea culpa. Din cite inteleg, ai terminat (sau esti in curs de) o facultate (electronica?).. si am vazut ca te-ai laudat si cu o "practica" iesita din comun.. totusi, faci afirmatii destul de inocente.

#34
bogdan_iuly

bogdan_iuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.08.2005
Eu am gasit doua in Tehnium.
Am facut-o pe cea mai simpla si nu a mers. La 3V nu se auzea nimic, doar un poc mic in casca cand o conectam. Am conectat montajul la 3.6V si prima data s-a auzit un sunet care crestea in frecventa pana cand nu s-a mai auzit. La urmatoarele conectari nu se auzea nimic, doar cateodata un poc (indiferent de tensiune).

Mentionez ca trebuia sa oscileze pe o frecventa de ~5000Hz, deci trebuia sa se auda in casca (ca sa nu apara comentarii de genul: "nu era buna casca pt ultrasunete").

Voi incerca sa o fac si pe a doua, dar cand mai ajung pe Maica Domnului (peste destul timp :) ) ...

Aveti idee ce s-a intamplat? Am facut schema de doua ori, cu alte piese, si a doua oara nu s-a intamplat absolut nimic ...  :huh:

Va multumesc anticipat!

#35
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
"Problema" cu sperietorul de tzintzari este ca nu stiu exact care este frecventa care ii indeparteaza (e vorba de femele). Parca am citit undeva ca este exact frecventa pe care o genereaza ei in zbor (de la aripi).
In ce priveste schema, nu trebuie cautata prin nu stiu ce tehnium-uri pentru ca e vorba de un oscilator banal pe o frecventa audio, care se poate construi intr-o mie de feluri (cel mai banal/clasic: astabil cu E555 sau orice tip de amplificator operational cu reactie pozitiva).

In cazul tau, ca nu auzeai nimic: fie ca obtineai o frecventa peste spectrul audio fie oscilatorul nu functiona.

#36
LEXX^

LEXX^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.10.2004
si totusi stie cineva o solutie viabila la problema asta? sau aparatele electronice care fac asta sunt doar un mit. Am incercat si eu cand eram prin generala acum vreo 9 ani.... vreo 4 montaje, trei pe care le-am facut dupa schema, al patrulea improvizat de mine si nici un efect. Ultimul l-am facut cu frecventa variabila, pleca de pe la 5000Hz si se ducea pana nu-l mai auzeai pe la jumatatea scalei rezistentei semireglabile lineare. Am incercat cu difuri ieftine si cu tweetere de 30kHz si nici un efect pe toata plaja de valori. Sa fie nevoie de o anumita modulare a frecventei? Cam toate oscilatoarele dadeau o frecventa patratata sau dinte de fierastrau..... poate e nevoie de sinuisoidala sau mai stiu eu....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate